Moskova’da Festivaller

russia-67493_960_720.jpg
 

Moskova’nın önemli ve ünlü festivallerinden biri Maslenitsa Festivali’dir. Bu baharı karşılamak anlamına gelir. 6-12 Şubat tarihleri arası her sene Moskova’da baharın gelişini kutlayabilirsiniz. Bu festival Ortodoks Kilisesi’nin büyük perhizi Lent (yumurta ve süt ürünlerinin kullanılmamasını amaçlayan bir nevi oruç dönemi) öncesinde gerçekleşir. Bu kapsamda halk oyunları, yarışmalar, konser ve çeşitli eğlenceler düzenlenir ve kutlanır. Türkiye’deki gibi Hıdırellez tarzında ateşler yakılarak kutlanan festival Pagan kökenlidir.

Uzun kış günlerinin büyük yer kapladığı Moskova’da olmazsa olmaz festivallerden bir diğeri de kış festivali. Rus kültürü aralık ayının başında başlayan etkinliklerle beraber anlatılmaya başlanır. Danslar, kızak yarışları, açık hava tiyatroları gibi etkinliklerin bulunduğu festival Moskova’da İzmailova Parkı’nda gerçekleşir. Festival uzun süreli bir festivaldir ve yılbaşına kadar sürer. Bu nedenle yeni yılı kutlamak adına güzel bir etkinlik olabilir.

Sonbaharda ekim ayına doğru yapılan Işık Çemberi Festivali mimari alanlarda gerçekleşiyor genelde. 2D ve 3D tasarımcılar ışık gösterilerini sunuyorlar. Üstelik giriş ücretsiz. Yani para harcamadan ihtişamlı bir gösteriyi seyredip keyifli vakit geçirebilirsiniz.