Moskova Gece Hayatı

live-concert-388160_960_720.jpg
 

Gece hayatı denilince akla Rusya, Rusya’da gece hayatı denilince de Moskova geliyor. Ve gece hayatı yaşamanın, gece klübüne gitmenin bir kültür haline geldiği Moskova’da bu o kadar da ucuz değil. Yeterince pahalı giriş ücretleri ve içecek fiyatlarıyla karşılaşıyorsunuz. Ancak bir o kadar da eğlenceli bir gece geçirmeniz mümkün. Ruslar genelde eğlenmeyi seven bir millet olarak biliniyor ve kendi ülkelerinde bunu siz de anlayabilirsiniz.

Genelde Arbat Sokağı ve Ring bahçesi çevresinde toplanmış eğlence merkezlerine alternatif olarak, Tverskaya Sokağı önerilebilir. Bu sokağın güneyinde Manege Meydanı’na ve Kızıl Meydan’a doğru şehrin en lüks ve en pahalı restoran, bar ve kulüpleri bulunuyor. ‘High level’ lüks kulüplerin özellikle yeterince şık olmaları ve tabii pahalı olmaları. Ancak halk arasında ‘face control’ denilen olay da bu mekanlarda bir hayli fazla. Güvenliğin insiyatifinde içeri alıp almama yetkisi, ve buna yüzünüze bakarak karar verebilirler.

Hareketli bir gece hayatına başlamadan önce Moskova’da MyBar’da biraz dinlenebilirsiniz. Kaliteli kokteylleriyle çevresinde pek bir meşhur olan bu bar çoğunlukla dans müziği şeklinde değil ancak klasik rock ve pop şarkıların yanında perşembe günleri özellikle rock ve blues gruplarını ağırlar. Hareketli bir gece hayatına başlamadan önce bu mekan sizi o hayata hazırlama ve dinlendirme görevi görüyor açıkcası. Daha sonra eski bir sanayi yapısı üzerinde yer alan, yazlık terasındaki beyaz tenteler altında Moskova nehrine karşı güzel, eğlenceli bir gece geçirebileceğiniz Krysha Mira Moskova’nın en gözde mekanlarından biridir. Metro Smolenskaya’da yer alan mekan gece saatlerinde şehrin en hareketli mekanlarından biri haline geliyor.

Sabahlara kadar Moskova’nın top modellerini görebilme şansıyla eğlenmek istiyorsanız Gypsy Bar 2015 yılında tekrar faaliyete girdi ve eğlenceli bir gece sunabilir size. Ancak yukarıda bahsettiğimiz face control uygulamasıyla birlikte işi abartan, ayrımcılığa kadar taşıyan bu mekanda gözde olmasına rağmen pek sevilen yerlerden değil. Bolotnaya Naberezhnaya’da yer alan mekan üst düzey yabancıların ve Rusya elit kesiminin uğrak mekanı.

Bolotnaya Embankment’da bulunan Icon’dan bahsetmek gerekirse, partilerin mekanı diyebiliriz. 2500 kişilik kapasitesiyle adeta çılgın partiler düzenlenen eğlencelerin ana merkezi haline gelmiş bir mekan Icon. Uluslararası ünlü DJ’ler, go go dansçıları sunduğu önemli hizmetlerden biri.