Moskova İçi Ulaşım

russia-708372_960_720.jpg
 

Moskova şehiriçi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş şehirler arasında yer alsa da trafik olarak oldukça yoğun bir kenttir. Pek çok yere yürüyerek gitme imkanı bulunan şehirde uzak yerler için gayet başarılı bir metro sistemi yer almaktadır. En büyük ve karmaşık olmayan metro sistemleri arasında yer alan Moskova metrosu, şehir içindeki en iyi ulaşım türü diyebiliriz. Sabah 5.30 da ilk sefer başlarken, gece 1.00’e kadar bu seferler devam eder. Ancak gece bu saatten sonra tek ulaşım yolu taksilerdir. Sabit bir fiyatları olmasa da pazarlık yoluyla anlaşılabilir. Moskova metroları aslında gezilecek yerler kategorisinde de yer almaktadır. Sovyet dönemlerine ait tarihi metro istasyonlarına sahip olan Moskova’da, metroyla ulaşım çoklu biniş kartları alındığı takdirde daha ucuz olacaktır.

Şehrin her yerine otobüs ve troleybüsle ulaşılabilir. Ortalama 24 Ruble olan biletler otobüs içinde şöföre para verilerek de alınabilir. Ancak birbirine uzak duraklar ve şehiriçi trafikten dolayı metro yine en mantıklı tercih olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, taksiciler pazarlık usulü çalışırlar ve sabit bir fiyattan çok şirketten şirkete değişen fiyatlar sergilerler. Bu nedenle taksi fiyatları oldukça esnektir. Ayrıca taksilere gece binmenin bir nebze tehlikeli olduğunu bilmenizde de oldukça fayda var.

Havaalanı ulaşımı ülkemizde de olduğu gibi shuttle servisler yöntemiyle yapılıyor. 24 saat boyunca havaalanı ve şehir merkezi ulaşımını sağlayan ücretli servislere terminal çıkışlarından binilebilir.