Moskova Hakkında Bilinmesi Gerekenler

moscow-1701022_960_720.jpg
 

Moskova tarihi 1300’lerde beylik olarak başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. 1480’e kadar beylik olarak kalan Moskova daha sonra Rusya’nın başkenti olmuştur ve ortalama 860 yaşında bir başkent olarak varlığını sürdürmektedir. Sovyet Birliği zamanında da (1922-1991), başkentlik unvanını sürdürmüştür.

Geniş bir ovada yer alan Moskova, Volga’ya dökülen Oka’nın bir kolu olan Moskova Irmağı’nın geçtiği sığ bir vadide konumlanmıştır. Sert bir karasal iklime sahiptir ve kışın ortalama -10, yazın ise 18 derece civarlarında bir sıcaklığa sahiptir. Dünyadaki pahalı şehirler arasında sıralanan Moskova’ya turistik bir gezi için en uygun zaman Nisan ve Mayıs olarak gösterilir. Bu dönem, sıcaklık ve fiyatlar olarak en iyi performansın alındığı zamandır. Tabii ki yazın hava daha güzel olmakla beraber fiyatlar da bir hayli yükselmektedir.

Moskova adının geçtiği ilk tarihi kayıt 1147 yılından kalmadır. Bugünkü Kremlin’in bulunduğu yerde savunmaya yönelik önemli bir yapı inşa edildikten sonra, ki takribi 1156 yılına rastlar, Moskova Vladimir-Suzdal Prensliği’nin önemli bir şehri haline gelir. Moğol istilası sırasında büyük bir yıkım gören şehir 15. yüzyılın yarısından sonra Birleşik Rus Devleti’nin kurulması döneminde önemli bir siyasi merkez konumuna gelmiştir.

Rusya’da sokağa çıkarken yanınızda pasaport bulundurmanız çok önemli; aksi takdirde pek çok sıkıntıya düşebilirsiniz. Şehrin resmi dili Rusça olduğu gibi, İngilizce pek yaygın kullanılmamaktadır. Bilen sayısı da ona göre epey bir düşük. Ancak şehirdeki pek çok insan, Azeriler, Özbekler, Tacikler, Gürcüler ve Ahıska Türkleri gibi, gayet iyi Türkçe konuşabiliyor.

Dünyanın en önemli metro kentlerinden biri olarak görülen Rusya’da 11 hat üzerinden 160’tan fazla istasyon bulunuyor. Uluslararası sergilerde Büyük Ödül’e layık olan Moskova metroları tarihsel ve eşsiz bir mimariye sahip olma özelliği taşıyor. Halk kullanımına açık hatların dışında, hükümet binalarını şehrin kenarında bulunan mistik bir yeraltı şehriyle birleştiren esrarengiz bir metro (II. Metro) daha olduğu söyleniyor.

Moskova’da sahne sanatları, bale, tiyatro, film gibi etkinlikler oldukça yaygındır. Moskova Uluslararası Sahne Sanatları Merkezi klasik müzik icrasında çığır açmıştır diyebiliriz. Moskova Sirki ve Moskova Devlet Sirki de şehri sirk konusunda üst sınıflara taşıyan etkinliklere imza atmaktadır. Doğa güzelliğinden çok gece hayatıyla gündeme gelen Moskova, Tverskaya Caddesi’nin güneyindeki mekanların pahalılık ve lüks olmalarıyla da dikkat çekiyor. Bunların yanında Novy Arbat Caddesi en ünlü gece kulüplerinin bulunduğu yer olarak gösterilir.

Tanıtıcı Video: