Tarihi Al Shindagha Bölgesi’nde Dubai Koyu’nun yanıbaşında bulunan Saeed Al Maktoum House, şehrin en eski tarih kokan binalarından biridir.  Bu tarihi bina, 1912’den 1958’e kadar Dubai’yi yöneten Sheikh Saeed Al Maktoum’un resmi eviydi. Burası, bir başka deyimle Dubai’nin ilk olarak hayalinin kurulduğu yer sayılabilir. 1896’da inşa edilen bina, kulelerindeki geleneksel mimariye sahip pencereleri ile adeta Dubai’nin geçmişine açılan bir pencere niteliğindedir.

Tarihi bir dokuya sahip olan Saeed Al Maktoum House Dubai, en üst katındaki mükemmel manzarası ile adeta zaman içerisinde seyahat etme hissi verir. Shindagha Müzesi’nde bulunan Saeed Al Maktoum House’u ziyaret edip Dubai’nin buram buram tarih kokan havasını içinize çekmeden şehri terketmeyin.

Dubai, zenginliğin ve şatafatın şehri olarak turistlerin gözbebeğidir. Dubai’de popüler gezilecek yerler arasında bulunan Saeed Al Maktoum House, her sene binlerce ziyaretçisini ağırlar. 20. yüzyılın başlarındaki mimari tarzın muhteşem bir örneği olan Saeed Al Maktoum House, mekan olarak oldukça geniş bir alana sahiptir. Bu bina, Sheikh Saeed Al Maktoum’un ve ailesinin evi olmaktan ziyade artık müze olarak hizmet vermektedir. Bu binada, Saeed Al Maktoum House’un Tarihi, Tarihsel Evraklar ve Haritalar, Al Maktoum Ailesi, Madeni Paralar, Pullar, Eski Dubai, Dubai’de Sosyal Hayat, Dubai’den Manzararal, Deniz Hayatı gibi 9 adet sergi bulunmaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Saeed Al Maktoum House Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri; Cuma hariç her gün 08.00 – 20.30, Cuma: 15.00 – 08.30

Yetişkinler için: 3 AED (0,8 Euro), çocuklar: 1 AED (0,3 Euro)

Adres:Al Hamriya,Bur Dubai, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Yol Tarifi: Yaklaşık 25 dakikalık bir sürüş mesafesindedir. Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 25 AED (Yaklaşık 6,5 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: RTA Otobüsleri ve MRedMetroları sizi bu binaya ulaştırır.

Yakın Yerler: Meena Pazarı, Dubai Körfezi