Bu sömestre keşif rotamızda Orta Doğu'nun incisi Dubai vardı .Dubai'yi gezmek için en ideal vakit aralık-mart arası aylar, biz ocak ayında gitmemize rağmen sıcaklık ortalama 25 dereceydi.Yaz aylarını kesinlikle düşünmeyin 55-60 derecede erirsiniz! Biz 4 gece 5 gün programıyla gittik ve bu süre heryeri gezmek için ucu ucuna yetti.Neler yaptık kısaca bahsedeyim:

1.Gün : Yaklaşık 4,5 saat süren yolculuğun ardından sabah saatlerinde indik ve havaalanında bizi rehberimiz karşıladı.Panaromik şehir turu yaparken bir yandan da şehirle ilgili bilgiler verdi. Burj al Arab (yelken otel) kumsalında fotoğraf molası, Palmiye adası ve Dubai Creek'ten otobüsle geçip Türk lokantasında aldığımız kahvaltı sonrası rehber bizi otellere dağıtmaya başladı.Biz oteli Sharjah ve Dubai Emirliği'nin tam sınırında seçmişiz, biraz daha uygun olduğu için öyle yapmıştık fakat siz siz olun şehir merkezine yakın otellerden birini seçin. Sharjah'ta bir otel seçmenin avantajı sadece biraz daha uygun fiyatlı olması ve gecelik şehir vergisi vermiyor olmamız oldu, dezavantajı ise hem merkezden uzaktaydık hem de taksiler emirlikler arası geçtiğinde artı 20 Dirhem yazıyor, ilk gün bunu tecrübe ettikten sonra taksicilere Dubai sınırında bizi bırakmalarını söyledik ve sınırdan kendimiz yürüyerek geçtik:)  4 farklı otelden insanları dağıta dağıta giderken  internetten aldığımız Burj Khalifa biletlerimizin (saat 5 için) sıkıntıya gireceğini fark ettik ve rehberden bavullarımızı otele emanet etmesini rica edip biz uygun yerde indik, açıkçası bir daha da rehberin yüzünü görmedik çünkü ekstra turların hiçbirine katılmadık :)

Dubai yeni inşa edilen bir şehir olduğundan anlatılacak bir tarihi yok, insanlar sadece gezip görmeye gidiyor, bunun için de rehbere gerek duymadık açıkçası, hem fiyat olarak daha uygun oldu hem de şehri kendimiz özgürce keşfettik. Bu arada benzin ucuz olduğundan taksileri kullanmaktan çekinmeyin, hem uygun hem güvenilir. Dubai 'ye gelmişken buranın en'lerini görmek gerek deyip Burj Khalifanın 124.katına bir dakikadan kısa bir sürede çıktık, çıkarken kulaklar uçaktaymışcasına basınç dengelemesi yapıyor. 124. ve 125. katlardan fotoğraflarımızı çekip güneşin batışını izledikten sonra Dubai Mall a inip karnımızı doyurduk.Fiyatlar burda biraz pahalı,bir burger menüsü 50 dirhem civarında ki bizim gittiğimiz zaman dirhem ve tl yaklaşık aynı değerdeydi. Müzikli su gösterileri ve Burj Khalifa manzarası izlemeye değerdi gerçekten. Gönül isterdi ki orda biraz daha oyalanalım fakat aklımıza bavullarımız geldi ve biran önce otele geçmemiz gerektiğini düşündük.Bu arada Dubai Mall dan bizim otelin bulunduğu Sahara Center avm arası mesafe yaklaşık 50 Dirhem ki biz bilemediğimizden artı 20'yi de ödeyip 70 Dirhem'e gelmiş olduk:D Olsun varsın ,bavullarımıza sağ salim kavuştuk ya :)

​2.gün

2.gün Çöl Safari

Bugün günlerden çöl safari! Safariye götüren pek çok yerel firma var ve kesinlikle bizim rehberlerden daha ucuza götürüyorlar. Örneğin bizim rehber 90 Dolar'a götürürken (yaklaşık 350 TL civarı), yerel firmalar 120 Dirhem civarında götürüyor ki her şey aynı! Hatta biz 70 Dirhem'e gittik çünkü otelin hemen önündeki AVM, firma otobüsünün yolcuları topladığı noktalardan biriydi, tek fark safari alanına 4x4 jeep'ler yerine otobüsle gitmemiz oldu. Otobüs şöförü bizi 3'te alacağı için o vakte kadar AVM'de dolaştık. Dubai'ye kadar gelmişken çöl kültürünü de gözlemlemenizi tavsiye ederim, 5-10 dakika boyunca  jeepimiz kum tepeciklerinden hoplaya zıplaya giderek bizi kamp alanına götürdü. Burada deveye binip resim çekilebilirsiniz ki ben baya acıdım hayvanlara ,o kadar turist sırası vardı ki hayvancıklar yorulmuş oturup kalkmaktan, görevli adam boynuna bir şey batırıyor, kötü oldum, pişman oldum bindiğime de, zaten üç beş adım yürütüp indiriyor L Kamp Alanı'nda hint kınası yaptırdık, çeşitli şovları izledik ve açık büfe yemek yedik. Yedik dediğime bakmayın bizim damak tadımıza pek uygun yiyecekler bulamadık biz, baharatlı ve kokulu şeylerden oluşuyor çoğu, salata falan vardı neyse ki. Demem o ki kesinlikle 350 TL civarı paraya değmez, biraz İngilizceniz varsa araştırın ve ucuza gidin nasıl bir şey olduğunu görün derim ;)

3.gün

3.Gün Almamzar Beach

Sabah erkenden otelin servisiyle Al Mamzar Plajı'na gittik. Giriş 5 Dirhem, deniz temiz, durgun ve de biraz soğuktu. Biz gelmişken fırsatı kaçırmak istemedik ve girdik, girince alışıyorsunuz zaten. Bir iki saat oyalandıktan sonra Abu Dhabi'ye gitmek için hazırlandık. Niyetimiz otobüsle gitmekti fakat bindiğimiz taksi şöförü bizi nasıl olduysa ikna etti ve 300 Dirhem'e Abu Dhabi'ye götürmesini kabul ettik! Yol iki saat civarında sürdü ve dünyanın en büyük camilerinden olan Sheikh Zayed Grand Mosque'u ziyaret ettik. Cami o kadar büyük ki şaşıp kaldık, iç ve dış dekorasyonu harika, avludaki mermer mozaikler, havuzlar, içindeki en büyük altın avize ve en büyük dokuma halı, kesinlikle görülmeye değer. Turistler için ayrı alan, namaz kılmak için ayrı bir alan tahsis etmişler. Namaz kılıp buradan taksiyle otobüs terminaline gittik ve kişi başı 25 Dirhem'e Dubai'ye bilet aldık. Fakat dönüş yolculuğumuz baya çileli geçti. Emirliğin hafta sonu cuma ve cumartesi günleri olduğundan ve bugün de perşembe olduğundan acayip bir trafiğe yakalandık. Dönüş yolculuğumuz 2,5 saatten fazla sürmüş olabilir.

3.gün Sheikh Zayed Grand Mosque

Al Ghubaiba otobüs terminalinde indik ve taksiyle ucuz hediyelik eşyalar bulabileceğimizi düşündüğümüz Souk Naef Çarşısı'na geldik . Karşılaştığımız manzarayla hayal kırıklığına uğradık çünkü burası Eski Dubai olduğundan yoksul kesimin alışveriş yaptığı çoğunluğun Hintli çalışanlardan oluştuğu ve sürekli satış yapmak için laf attığı Mahmutpaşa gibi bir yer. Ferace ve şal satanlar, ayakkabıcı, çantacı, oyuncakçı ve saire... Fakat bizim hayalimizdeki hediyelikçiler pek yoktu. Ne ararsan var konseptiyle bir dükkan bulduk ve ordan hemen Dubai yazılı hediyelik bişeyler bulduk. Daha sonradan gezdiğimiz yerlerde gördük ki aldıklarımız gerçekten uygunmuş. Day to Day diye bir mağaza varmış, siz oraya uğrayın buralarda vakit kaybetmeyin derim. Dönüşte taksi bulmakta oldukça zorlandık, taksiciler durmuyor ya da nereye gideceğimizi söylediğimizde bizi almıyorlardı, soğuk soğuk ter dökmeye başladık, adamın biri 80 Dirhem'e kendi aracıyla götürmeyi teklif etti, tabi biz üç bayan ne olduğu belli olmayan bi adamın bu teklifinden sonra iyice korkmaya başladık, dualarımızı etmeye başladık ki Allahtan bir taksi bizi almayı kabul etti ve otele sağ salim kavuştuk:) Hediyelik alacağız diye karnımızı bile doyuramadan aç sefil dolandık durduk, gecenin 11'inde Shara AVM'de hamburgerleri yiyip kendimize geldik.

4.gün

4.gün Butterfly garden

Bugün dün yaşadığımız kötü geceyi telafi etmeye kararlıyız. İlk hedefimiz dünyanın en büyük çiçek bahçesi Miracle Garden ve kelebek bahçesi Butterfly Garden. Çiçek bahçesi girişi 40 Dirhem kelebek bahçesi 50 Dirhem,  ikisi de gidip görülmeye değer yerler. Rengarenk çiçeklerin arasında şık fotoğraflar çekilebilir, huzur bulabilirsiniz. Ardından kelebek bahçesinde rengarenk kelebeklerden yapılmış tabloları inceleyebilir ve canlı kelebeklerin bulunduğu alanlarda rengarenk kelebekleri elinize alıp değişik bir deneyim yaşayabilirsiniz. Burdan sonra taksiyle Souk Madina isimli Burj al Arab yakınında bulunan otantik çarşıyı gezmeye gittik. Abralarla yapay kanallarda dolaşabilirsiniz, inen turistlere sorduğumuzda fiyatının 85 Dirhem ve süresinin de 5 dakika olduğunu öğrenince biz binmekten vazgeçtik. Çarşı bizim Kapalı Çarşı'ya benziyor ve fiyatlar oldukça pahalı. İyi ki dün bir şeyler almışız dedik ve taksiyle Dubai Marina Walk denilen gökdelenlerin bulunduğu yere gittik. Burası yaklaşık 7 kilometrelik bir yürüyüş alanı, Dubai'de hava çok sıcak olduğundan pek fazla yürüyüş alanı yapılmamış, burası ender yerlerden biri ve çok güzel. Özellikle akşam gökdelenlerin ışığı da eklenince bir başka oluyor. Biz bir pizza dükkanını gözümüze kestirip vejeteryan pizzalarımıza gömüldük. Yeteri kadar yorulduğumuzu düşünerek otelimize döndük. Bu gece son gecemiz olduğundan Sahara AVM'den hediyelik çikolatalı hurmalarımızı da alıp bavulumuzu topladık.

5.gün

5.gün Dubai metrosu

Bu gün ayrılma vakti fakat uçağımız akşam 8'de olduğundan günü değerlendirmeye fırsatımız vardı. Bavulları resepsiyonda emanete bıraktıktan sonra bu sefer metroyu denemek istedik ve hedefimizde Mall of the Emirates var.Tek yön gideceğimiz için kişi başı 10.5 Dirhem ödedik. Metroda ilk iki vagon çocuklara ve bayanlara ayrılmış olduğundan yanlış yerde bekleyen beylere 100 Dirhem para cezası var. Biz de bayanlara yapılan bu pozitif ayrımcılığın tadını çıkararak AVM durağında indik. Bu AVM Dubai Mall yapılmadan  önce en büyük AVM iken sonra papucu dama atılmış, fakat içersindeki Ski Dubai kayak pistiyle hala çekiciliğini koruyor. Çölün ortasında bu nasıl mümkün deyip hayretler içinde kalıyorsunuz. Amacımız Dubai'nin enlerini yaşamak olduğundan kendimizi kayak merkezine atıyoruz. Biletler farklı farklı,biz fazla vaktimiz olmadığından 190 Dirhem'e Snow Park bileti alıyoruz, verilen kıyafetleri giyip içeri -4 derecelik alana dalıyoruz! Gerçekten müthiş bir soğutma sistemi, insanın aklı hayali almıyor. Camdan t-shirtleriyle bizi izleyenlerin bakışları ardından, kızaklı kayma, simitle kayma ve büyük top içersinde yuvarlandığımız park alanında sırayla bekliyoruz. Üçüne de birer kez biniyoruz ve gerçekten çok üşüyoruz. Vaktimiz de daraldığından hemen çıkıp taksiyle otele dönüyoruz ve bizi alan otobüsümüzle havaalanına geçiyoruz. Rüya gibi bir tatil oldu kesinlikle fırsatı olanlara gidip görmelerini tavsiye ederim .Siz vaktiniz kalırsa eğer Aquaventure veya Wild Wadi Su Parkları'ndan birine gidebilirsiniz.Faydalı bilgiler verebildiysem ne mutlu bana.