Dubai'de Yapılacaklar Listesi

Kim demiş parayla saadet olmaz diye! Bal gibi oluyor işte. Adamlar yapmış, hespi birbirinden gösterişli ışıltılı gökdelenler, paranın satın alabileceği her şeyi ama her şeyi (üstelik neredeyse dünyada en ucuza) bulabileceğiniz uçsuz bucaksız avm'ler. Deniz, kum, güneş, kar, gökyüzü, altın, bilimum mücevher, cep telefonu, cümle elektronik bir şeyler ve daha aklınıza gelen ne varsa... Üstelik Ocak ayı boyunca alışveriş festivalinde türlü indirimler ve sürprizler de cabası...

Biz Air Arabia ile kişi başı 81 Euro'ya gitmiştik (şimdi biraz pahalı). Gerçi uçak kalkmadan kaptanın uzun uzun besmele çekmesinden biraz pirelenmedik değil ama güvenle Sharjah'a inip bizi Dubai merkeze götürecek servisi kaptık. Otel rezervasyonları her zamanki gibi booking.com'dan yaptık. Biz deniz veya lüks istemediğimiz için alışverişi en ucuz yapacağımız Dubai Tahtakale'den (Deira bölgesinden) aldık en son gidişimizde. Ancak çok hesaplı denize nazır lüks otel veya daire de bulabilirsiniz Dubai turunuz için bu siteden.

Artan vergilere rağmen eğer elektronik (özellikle telefon), mücevher veya lüks marka bir şeyler alacaksanız kesinlikle biriktirip oradan alın. Buradan alacağınızdan çok ucuza gelir, üstüne geziniz bedavaya çıkar. Denenmiştir. Oradan 2 kez 72 ekran lcd televizyon ve onlarca telefon getirmişliğimiz vardır. Hepsi de tıkır tıkır maşaallah : ) Kış ortasında bronzlaşmış ve gülen yüzünüz ise paha biçilemez tabii ki...

Vizenizi buradan internet üzerinden şipşak halledebilirsiniz. Aman Mayıs sonuna kalmayın, korkunç sıcak oluyor; en güzeli Ocak-Şubat ayları. Son derece güvenli bir şehir, İstanbul'da yaşayabilen biri çantasına biraz dikkat edip biraz sıkı pazarlık yapabiliyorsa dünyanın rahat şehirlerindendir.

Şubat tatili için ister acenteden isterseniz de münferit bir Dubai ısmarlayın derim kendinize.

DUBAİ'DE YAPMADAN DÖNME!

Kesinlikle Çöl Safari: Acente de size önerecektir. Ama dışarıdaki tekliflere de bakın. 4x4lerle çıkacağınız heyecanlı bir çöl yolculuğu sonrası (cesaretiniz varsa ön koltuğu kapın) çölde bedevi çadırları, açık büfe Arap yemekleri, deve ile samimi tecrübeler, Hint kınası ve daha birçok aktivite... Kişi başı 25 dolar civarı. Değer!

Burj El Halife'nin Zirvesi: Yaşanılası bir keyif. Aşağıdaki avm de çok hoş. Yukarıdan manzara nefes kesici. Akşamüstü saatlerine bilet alırsanız, çölde gün batımını inanılmaz bir yükseklikte izleme şansına sahip olursunuz. Bilet sırası beklemeden ve bulamama riski yaşamadan direkt http://www.burjkhalifa.ae/en sitesiden online bilet alabilirsiniz. Ben öyle yaptım, hemi de indirimli ; )

Deira Bölgesi: Tamam anladım siz alışveriş sevmezsiniz. Her şeyin en iyisi memlekette var zaten, yerli malı yurdun malı falan filan ama taa oraya gitmişken bir Tahtakale'ye uğramadan, Golden Souk'ta 3-5 kuyumcu gezmeden, birkaç elektronik almadan dönülür mü? Yalnız çok sıkı bir öğlen tatili disiplinleri var. Saat 12.30'da kasada dahi olsanız sizi dışarı çıkarıp kapıda bir saat bekletirler. Tok satıcılar bacııım! (siz yine de pazarlığın dibine vurun % 25 civarı indirin en az)

Burj El Halife Manzaralı Deniz Keyfi: Her nerede kalıyorsanız kalın arkanıza o meşhur fotografı alıp Dubai Halk Plajı'nda okyanusa iki kulaç atmadan dönmeyin. Su çok sıcak, incecik beyaz kumlar hele kış ortasında benzersiz bir keyif. Buraya Dubai metrosu ile de kolayca ulaşabilirsiniz. Aman dikkat! Metroda bir şey yiyip içmek, hatta sakız çiğnemek zinhar yasak. Hemen gelip uyarırlar.

Avmler Avmler: Allahım, görülmeye değer şıklıkta, mimaride ister modern ister oryantalist. Görmeden sakın dönmeyin. Emirates Mall'da kayak pistini, Dragon Mart'ta artarda sıralanmış yüzlerce minik Çin dükkanını, İbn-i Battuta'nın nefis mimarisini görmeden dönmeyin. Hepsi ve daha fazlası için: http://tr.wikipedia.org/wiki/Dubai%27deki_alışveriş_merkezlerinin_listesi

Unutmadan tüm avm'lerde bulunan "Charley's"te enfes sandviç ve cheddar soslu patasesin tadına bakmadan dönmeyin, enfesss!

Bir araç kiralayıp denizin ortasında yapay inşa edilmiş Palmiye adalarını, dünya haritası adalarını ve daha onlarca şeyi gezebilirsiniz Dubai'de. İster önümüzdeki sömestre tatilinde isterseniz Mayıs gelmeden bu insan eliyle yaratılmış cenneti gitmeli, görmeli. 

İlginç bir rivayet: Şu meşhur Burj El Arab otelinin denizden bakışta aslında tam bir haç şeklinde olduğunu ve bu sebeple o açıdan fotoğrafının çekilmesinin kesinlikle yasak olduğunu biliyor muydunuz? Vallahi ben onların yalancısıyım. Siz uçakla gelirken çekin bir deneyin isterseniz.

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.