Google+

Volgograd

ASYARusyaVolgograd
Volgograd - : - / -
--℃
1 RUB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-6.3℃
 • Şubweather-icon-6.6℃
 • Marweather-icon-0.5℃
 • Nisweather-icon9.2℃
 • Mayweather-icon15.9℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23.6℃
 • Ağuweather-icon22.3℃
 • Eylweather-icon15.6℃
 • Ekiweather-icon8.1℃
 • Kasweather-icon0.3℃
 • Araweather-icon-4.7℃
Nüfus: 1,021,215 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Bozkır / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Volgograd_10272.jpg

Volgograd, 1589–1925 yılları arasında Tsaritsyn, 1925–1961 yılları arasında ise Stalingrad adını almış olan önemli bir endüstriyel merkezdir. Kuzeyden güneye uzunluğu 80 kilometredir ve güncel adını kendinden aldığı Volga Nehri’nin batı kıyısında yer alır.

Şehir, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanya Ordusu ile yapılan Stalingrad Muharebesi’nde gösterdiği direnişle meşhurdur. Tarihin en uzun ve kanlı savaşı olarak adlandırılan bir savaştır bu.

Şu an Volgograd kendisiyle aynı adadaki radyonun idari merkezidir. Rusya’nın ekonomik, kültürel, tarihi ve endüstriyel anlamda en önemli merkezidir. Şehrin ana sinai faaliyetleri yakıt, kimya, petrokimya, ahşap işçiliği, ışıklandırma, gıda, metalurji, makina, inşaat malzemeleri ve enerji sektörleridir. Avrupa’nın en büyük nehir limanına sahip olan Volgograd, önemli bir turist çekim merkezidir. Doğası, mineral kaynaklar, SPAları ve zengin tarihiyle her yıl pek çok turisti büyülemektedir.

Volgograd, önemli bir turist çekim merkezidir. Doğası, mineral kaynaklar, spaları ve zengin tarihiyle her yıl pek çok turisti büyülemektedir.

Mamayev Kurgan

010 Kas 2016Gezilecek Yerler

Mamayev Kurgan

Stalingrad Muharebesi süresince 102 No’lu Tepe olarak anılan Mamaev Kurgan bu dört ay süren vahşi savaşın aksiyon merkeziydi. Şu an burada savaşta ölenler adına kurulmuş bir hatırat bulunmakta. Hatırat alanının merkezinde 72 metre yüksekliğinde bir Rusya Ana heykeli bulunmaktadır.

-

Volgograd lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Scotch Hostel, Localhostel, Aquarelle Hostel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz частное домовладение, Start Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Yuzhny Hotel, Ajour Hotel, Rest House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Volgograd aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Volga-Don Kanalı

010 Kas 2016Gezilecek Yerler

Volga-Don Kanalı

1952 yılında inşa edilen Volga-Don Kanal’ı, Volga ve Don nehirleri üzerinden Kuzey Buz Denizini Karadeniz’e bağlayan devasa bir akustik caddenin iddialı başlangıç noktasıdır. Kanalın üzerinde bulunan Stalin dönemine ait Neo-klasik tarzda inşa edilmiş kemer kanal üzerindeki ilk boğumunun üstünü süsler. Bu kanalın inşasında 11 milyon işçi çalışmıştır.

-

Stalingard Cephesi Panorama Müzesi

010 Kas 2016Gezilecek Yerler

Stalingard Cephesi Panorama Müzesi

Stalingrad Muharebesine adanmış bu müze, savaşa ve savaşa katılmış olan askerlere dair sayısız sergileme yapmaktadır. Stalingrad Müze Kompleksi’nin içinde yer alan bu müzede savaşta tahrip olmuş şehre dair insanı çok farklı duygulara sürükleyen bir maket, ve savaş sürecinin panoromik görüntüsü bulunmakta.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Volgograd’da bozkır iklimi hakimdir. Kışlar oldukça soğuk, hatta dondurucu geçer. Yazlar ise sıcaklık değeri yüksektir. Kışın ortalama sıcaklık -5 ila -10 derecedir. Yazın bu durum 20-27 derece arasında seyreder. Dolayısıyla kenti ziyaret etmek için en ideal dönem yaz mevsimidir.

Türkiye’den Volgograd’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak şehirde yer alan uluslararası havaalanı sayesinde aktarmalı uçmak mümkündür. Şehir merkezine otobüs seferleri mevcuttur.

Volgograd’da farklı bütçelere uygun olacak şekilde hostelden 5 yıldızlı otellere kadar seçenekler mevcuttur. Ancak şehir merkezindeki oteller, genellikle turlarla gelen turistler tarafından doldurulmaktadır. Rezervasyonu önceden yapmanız faydalı olacaktır.

Volgograd onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Volgograd Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Volgograd Otelleri

En Uygun Fiyatlı Volgograd Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Volgograd Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Volgograd Otelleri

0_8aa6b_e6bedc28_orig

Volgograd'ın toplu taşıma sistemi gelişmiştir ve Volgograd Metrotram isimli hafif raylı sistemi de kapsar. Şehir merkezi yürüyerek gezmeye uygundur.

Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak bilinir. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar, lakerda ve balık çeşitlerini tüketen Ruslar, bu özellikleriyle dünya mutfakları arasında farklı bir yere sahiptirler. Mersinbalığı ile birlikte tüketilen ve Wolga-Schnitte olarak bilinen esmer lakerda ekmeği ile kristal, heykel gibi birçok sanat eserine de ismini veren dünyaca ünlü Rus Yumurtası (Faberge) Rusya’da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezlerindendir. Bu özellik, Rusların proteine dayalı beslenme alışkanlıklarının bir yansıması olarak da görülebilir. Rus kahvaltı sofrasında reçel, marmelat gibi tatlı çeşitleri rağbet görmezken; süt, kahve, kokulu siyah çay ve meyve suları tipik kahvaltı içecekleridir.

Her bölgenin coğrafi koşullarına uygun ayrı bir mutfak kültürü ve damak tadı var. Kuzey Rusya’da “Shchi” (lahanalı ve balıklı bir çorba), lahanalı yemekler, çavdar ağırlıklı bir içki olan “Kvass” ve genelde arpa içerikli yemekler tercih edilirken, Don bölgesinde “Ucha” denilen ve domatesle hazırlanan balık çorbası, Güney Rusya’da ülkenin dünyaca ünlü ‘Borsc çorbası’ tercih ediliyor. Ormanlık bölgelerin mutfağında ise av etleri, tütsülenmiş etler, kurutulmuş balıklar, mantar ve orman yemişleri başrol oynamaktadır. Bizim şiş kebaba Ruslar ‘Şaşlık’ diyorlar. Etler biraz daha iri doğranıp aralarına soğanlar yerleştirilerek şişe diziliyor. Mantar, hemen hemen her yemekte yer alır. Tatlılar, yaban mersini ve ribes gibi orman yemişleri ve balla hazırlanır. Yabanmersini, ribes, fındık ve bal gibi. Bal, ayrıca Sibirya’nın bazı bölgelerinde kuvvetli içkilerin yapımında da kullanılmaktadır.

Her ne kadar bünyesinde ayrı mutfak kültürlerini barındırsa da Rus mutfağının en büyük ortak özelliği, ülkenin hemen her yerinde yetişen aromatik otlar ve baharattır. Bunlar antik çağlardan beri Rus damak tadının vazgeçilmez lezzetleridir. Dereotu, anason, nane, soğan ve sarımsak gibi aromatik bitki ve sebzelerin yanı sıra tarçın, tarhun otu, karabiber, safran gibi baharat, tatlı ve tuzlu su balık yemeklerinde, et ve sebze yemeklerinde kullanılır.

Rus mutfağının bir diğer ortak özelliği de ‘Smetana’ denilen ekşi krema ve tereyağıyla hazırlanan soslar. Çorba, sebze, et, tavuk ve balık çeşitleri genelde ekşi krema ve soslarla sunuluyor. Ekşi krema bizim süt kremasına benzemektedir ancak tadı biraz daha ekşidir. Rus mutfağı sadece zenginliği ile değil, çarlık döneminden kalma ihtişamlı yemek sunumu ile de dikkat çeker. Yemeğin tadı kadar sunumu da çok önemli bir detay. İhtişamlı aksesuarlar sofra atmosferine seçkin bir hava verir.

Popüler restoranlar

Na Allee, Rimini, Grand Cafe, Bochka, Kayfe.

Bahşiş

Rusya’da bahşiş bırakma oranı toplam hesabın yüzde 5’i ila yüzde 15’i arasında değişmektedir.

Bir turist merkezi olan Volgograd’ın gece hayatı oldukça renklidir. Özellikle şehir merkezinde çok sayıda mekan vardır. Daha çok DJ’lerin çaldığı mekanlar yer alırken, az da olsa canlı müzik dinleyebileceğiniz ya da yöresel dansları izleyebileceğiniz mekanlar da mevcuttur. Belaya Loshad, Club Molotov, White Horse ya da Pionerskaya uğrayabileceğiniz mekanlar arasında.

Maslyanitsa (Rus krebi) Festivali (Şubat)

Troitsa Halk Festivali (Paskalya sonrası)

Şehir Günü Kutlamaları (Eylül ayının ikinci Pazarı)

Hem Rus hem de Batı kültürünün alışveriş alışkanlıklarının bir araya geldiği bir şehir Volgograd. Şehir merkezinde gezerken tasarım butiklerinden antikacılara kadar uzanan farklı anlayıştaki mağazalarla karşılaşmak mümkün. Uluslararası zincir mağazalarsa, Evropa City Mall ya da The Piraminda Shopping Center gibi alışveriş merkezlerinde yer alıyor.

Yeni Yıl Tatil Haftası

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12-13 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.