Volgograd’da Gezilecek Yerler

Volgograd, önemli bir turist çekim merkezidir. Doğası, mineral kaynaklar, spaları ve zengin tarihiyle her yıl pek çok turisti büyülemektedir.

Mamayev Kurgan

24-020-Glavnaja-sostavljajuschaja-komp..ev-Kurgan-statuja-Rodiny-Materi.jpg

Stalingrad Muharebesi süresince 102 No’lu Tepe olarak anılan Mamaev Kurgan bu dört ay süren vahşi savaşın aksiyon merkeziydi. Şu an burada savaşta ölenler adına kurulmuş bir hatırat bulunmakta. Hatırat alanının merkezinde 72 metre yüksekliğinde bir Rusya Ana heykeli bulunmaktadır.

Volga-Don Kanalı

volga-don-canal.jpg

1952 yılında inşa edilen Volga-Don Kanal’ı, Volga ve Don nehirleri üzerinden Kuzey Buz Denizini Karadeniz’e bağlayan devasa bir akustik caddenin iddialı başlangıç noktasıdır. Kanalın üzerinde bulunan Stalin dönemine ait Neo-klasik tarzda inşa edilmiş kemer kanal üzerindeki ilk boğumunun üstünü süsler. Bu kanalın inşasında 11 milyon işçi çalışmıştır.

Stalingard Cephesi Panorama Müzesi

museum-1-5.jpg

Stalingrad Muharebesine adanmış bu müze, savaşa ve savaşa katılmış olan askerlere dair sayısız sergileme yapmaktadır. Stalingrad Müze Kompleksi’nin içinde yer alan bu müzede savaşta tahrip olmuş şehre dair insanı çok farklı duygulara sürükleyen bir maket, ve savaş sürecinin panoromik görüntüsü bulunmakta.

Kazan Katedrali

91986209.jpg

Kazan Katedrali 1897 – 1899 yılları arasında inşa edilmiştir. Eklektik bir mimari tarza sahip olan katedral bu yönüyle tipik bir 19. yüzyıl yapısıdır. Sovyet döneminde ikonalar sökülmüş ve nihayetinde 1839 yılında tamamen kapatılmıştır. Yerine bir ekmek fabrikası açılmıştır. 1946 yılında yeniden açılmıştır.

Volgograd’da görülmesi gereken diğer yerler

5846-lenin-statue-lenin-square-volgograd-26-apr-2015.jpg

Nikita Kilisesi, Paraskeva Pjatnitsa Kilisesi, Kahramanlar Yolu, Lenin Meydanı, Komsomol Parkı.