Ekaterinburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekaterinburg, ya da Rusça adıyla Yekaterinburg, Rusya’nın dördüncü büyük şehri ve Sverdlovsk Oblastı’nın (yönetim birimi) merkezidir.


goista.com

Ekaterinburg, ya da Rusça adıyla Yekaterinburg, Rusya’nın dördüncü büyük şehri ve Sverdlovsk Oblastı’nın (yönetim birimi) merkezidir. Ekaterinburg, Avrupa ile Asya’nın kuzeydeki sınırı kabul edilen Ural Dağları üzerinde yer alır. Ülkenin önemli ağır sanayi merkezlerinden biri olan kent, ayrıca eğitim kurumları ve müzeleri ile de Urallar’ın en büyük kültür merkezidir.

Ekaterinburg tarihinde Rus çarları önemli bir yere sahiptir. Çar I. Petro Romanov (Büyük Petro) tarafından 1723’te bir sanayi kenti olarak kurulan Ekaterinburg, adını I. Petro’nun eşi Çarişe I. Katerina’dan alır. Ekaterinburg aynı zamanda, Rusya İmparatorluğu’nun son çarı II. Nikola’nın sürgüne gönderildiği ve öldürüldüğü şehir olarak tarihe geçmiştir. Şehir 1924 – 1991 arasında Lenin’in yoldaşlarından Sverdlov’un adını alarak Sverdlovsk diye anılmıştır. 

Devamını Oku

Ekaterinburg Nerededir?

Sverdlovsk Oblastı’na bağlı Ekaterinburg; Rusya Federasyonu’nun orta batı kesiminde konumlanır.

Haritayı Görüntüle

Ekaterinburg Para Birimi

Ekaterinburg şehrinde Rus Rublesi (RUB) kullanılır. 1 Türk Lirası yaklaşık 26 Rus Rublesine denk gelmektedir.

Ekaterinburg Saat Farkı

Ekaterinburg (UTC+5) ile Türkiye (UTC+2) arasında 3 saat fark bulunur. Ekaterinburg Türkiye’den 3 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Ekaterinburg’da 13.00’tür.

Ekaterinburg Vize İşlemleri

Hizmet ve hususi pasaport sahipleri 30 günü aşmayan turistik ve iş amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Diplomatik pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise Rusya’ya yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir.

Ekaterinburg Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği

 • Adres: 7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu
 • Telefon: +7 495 994 93 59 (Konsolosluk işlemleri)
 • Resmi websitesi: moskova.be.mfa.gov.tr

Ekaterinburg'da Nerede Kalmalı?

Ekaterinburg’da iki, üç, dört ve beş yıldızlı otel, apart daire, hostel ve konukevi gibi 500’den fazla konaklama seçeneği bulunur. Konaklama tesisleri genellikle şehir merkezi ve turistik noktalar çevresinde yoğunlaşır. Ekaterinburg’da her zevke ve bütçeye uygun bir konaklama alternatifi mevcuttur. Tesis fiyatları Rusya’nın diğer büyük şehirlerine göre Ekaterinburg’da oldukça makuldur.

Ekaterinburg Şehir İçi Ulaşım


siberia.com

Ekaterinburg’da ulaşım ağı oldukça gelişmiş ve kullanışlıdır. Şehir içi ulaşım tramvay, metro, otobüs, troleybüs ve taksi ile sağlanır. Durak ve istasyonları gösteren ulaşım ağı haritasını şehir merkezindeki Ekaterinburg turizm ofisinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Devamını Oku

Ekaterinburg Gezilecek Yerler


aussietime.files.wordpress.com

Rusya’nın en gelişmiş sanayi bölgelerinden biri olan Ekaterinburg kenti; zengin tarihi ve kültürel değerleri, ilgi çekici mimari eserleri, müzeleri, yeşilin her tonunu içinde barındıran doğal alanları, tiyatro ve operaları ile keşfedilmeye değer.

Ekateringurg gezilecek yerler:

Kan Kilisesi


gotoural.com

Azizler Kilisesi olarak da bilinen Kan Kilisesi, kentin en büyük dini yapısıdır. Rusya İmparatorluğu’nun son hükümdarı II. Nikolay ve ailesinin, Rus İç Savaşı sırasında Bolşevikler tarafından vuruldukları evin yerine inşa edilmiştir. 2000 – 2003 yılları arasında inşa edilen kilise, ilgi çekici mimari tarzıyla Ekaterinburg’un en turistik noktalarından biridir.

 • Adres: ул. Толмачева, 34, Yekaterinburg, Sverdlovsk Oblast, Rusya
 • Telefon: +7 343 371 61 68

Vysotsky Gökdeleni


en.spbrossitour.com

Ekaterinburg’un simgesi haline gelmiş olan Vysotsky gökdeleni, şehrin en yüksek yapısıdır. Yaklaşık 190 metre yüksekliğindeki yapının inşası 2011 yılında tamamlanmıştır. Vysotsky gökdeleni şehrin sanayi bölgesi olan Vysotsky semtinde konumlanır. Bu bölge adını Rus şair, müzisyen ve aktör Vladimir Vysotsky’den alır. “Vysotsky” Rusça’da “uzun” anlamına gelmektedir.

 • Adres: Vysotsky, 34, Yekaterinburg, Sverdlovsk Oblast, Rusya

 Yükseliş Kilisesi


blogspot.com

Ekaterinburg’un en eski Ortodoks kiliselerinden biri olan Yükseliş Kilisesi, kentin en yüksek noktalarından birinde, Voznesenskaya tepesinde konumlanır. 1792’de yapımına başlanan kilisenin inşası yaklaşık 100 yıl sürmüştür. 1926’da kapatılan kilise bir süre okul ve müze olarak kullanılmıştır ve 15 Şubat 1991 tarihinde yeniden ibadet yeri olarak açılmıştır. Yükseliş Kilisesi, Ekaterinburg’da ayakta kalan Barok mimari tarzdaki tek kilisedir.

Qwerty Anıtı


globeholidays.net

Bir diğer adıyla Klayve Anıtı, Ekaterinburg’un en popüler turistik noktalarından biridir. Anatoly Vyatkin tarafından dizayn edilen anıt 5 Ekim 2005’te ziyarete açılmıştır. Iset Nehri kıyısında, şehir merkezinde yer alan ilginç anıt görülmeye değerdir. Klayve tuşlarından oluşan bu yapı Ekaterinburg’a gelen turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

 • Adres: Pamyatnik Klaviature, ul. Gorkogo, Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', Rusya, 620075

 
Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu


its.ekburg.ru

V. N. Semenov tarafından tasarlanan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, 12 Eylül 1912 tarihinde açılmıştır. Rusya’nın en eski opera ve bale tiyatrolarından biri olan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, Sovyetler Birliği döneminde altın çağını yaşamıştır.

 • Adres: пр. Ленина, 46а, Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', Rusya, 620075

Güzel Sanatlar Müzesi


wikimedia.org

1936 yılında kurulan Güzel Sanatlar Müzesi, Uralların en büyük sanat müzesidir. Günümüzde, kalıcı ve süreli sergilerin yanı sıra eğitim ve araştırma çalışmaları sürdüren önemli bir kültür merkezidir. Müze koleksiyonunda; 17. ve 20. yüzyıllara ait Rus sanatı ve Batı Avrupa sanatının 14. – 19. yüzyıllar arasındaki döneme ait önemli eserleri sergilenmektedir.

 • Adres: 5 Voevodina St, Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', Rusya, 620014
 • Telefon: +7(343) 371 06 26
 • Ziyaret saatleri: Salı, Cuma, Cumartesi, Pazar: 11.00 – 19.00 / Çarşamba, Perşembe: 11.00 – 20.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücretleri: Tam 200 Ruble / İndirimli 100 Ruble
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

N. I. Sevastyanov Evi


advisor.travel

19. yüzyılın başlarında mimar A. I. Paduchev tarafından dizayn edilen N. I. Sevastyanov Evi, Ekaterinburg’un en etkileyici yapılarındandır. 2008 yılında bina cumhurbaşkanlığı resepsiyonunda kullanılmak üzere restore edilmiştir. Günümüzde N. I. Sevastyanov Evi ulusal öneme sahip kültürel miras olarak değerlendirilmektedir.

 • Adres: пр. Ленина, 35, Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', Rusya

Vaynera Caddesi


explorussia.com

Ekaterinburg şehir merkezinde yer alan Vaynera Caddesi, anıt ve heykelleri, kafeleri, restoranları ile popüler bir noktadır. Trafiğe kapalı caddede anıt ve heykelleri inceleyerek vakit geçirebilir, cadde üzerindeki kafelerde sıcak bir şeyler içebilirsiniz.

 • Adres: Vaynera St., Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', Rusya

Kharitonovskiy Parkı


mesta.ru

Kan Kilisesi yakınında yer alan Kharitonovskiy Parkı, doğa ile iç içe bir gün geçirmek, temiz hava solumak ve dinlenmek için mükemmel bir noktadır. Park içerisinde gölet, yürüyüş yolları ve bisiklet rotaları yer alır. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Kharitonovskiy Parkında günün yorgunluğunu atabilir, parkta yaşayan sevimli hayvanları besleyebilirsiniz.

 • Adres: Shevchenko, 9, Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', Rusya

Rastorguyev-Kharitonov’s Malikanesi


wikimedia.org

1800’lü yılların başında inşa edilen Rastorguyev-Kharitonov’s Malikanesi, Ekaterinburg’un 19. yüzyıla ait en önemli mimari yapısıdır. Neo Klasik tarzdaki görkemli yapı aynı zamanda şehrin en eski ve en büyük malikanesi olma özelliğine sahiptir. Voznesenskaya yamaçlarında yer alan malikane kompleksi ana bina, ek binalar, ahırlar ve büyük bir parktan oluşur.

 • Adres: ул. Карла Либкнехта, 44, Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', Rusya

 
Ural Devlet Üniversitesi


wikimedia.org

Şehrin en özel mimari yapılarından birinin içerisinde yer alan Ural Devlet Üniversitesi kampüsü, Ekaterinburg’un görülmeye değer noktalarından biridir. 19 Ekim 1920 tarihinde kurulan üniversite Ekaterinburg ve Rusya’nın en eski ve prestijli okullarının başında gelmektedir.

 • Adres: pr. Lenina, 51, Yekaterinburg, Sverdlovsk Oblast, Rusya
 • Telefon: +7 343 350 80 45

Ekatering gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Rus Mutfağı


pinimg.com

Rus mutfağı temel olarak et ağırlıklı bir mutfaktır. Dana eti, tavuk eti, koyun ve domuz eti neredeyse Rus mutfağına ait tüm yemeklerde kendine yer bulur. Ülkede avcılık kültürü de yaygın olduğundan tavşan, geyik, yaban ördeği ve yaban kazı gibi av hayvanları da mutfağın zengin bir bölümünü teşkil eder. Rus mutfağının diğer temel malzemelerini ise havuç, soğan, sarmısak, bal kabağı, patates, lahana ve kırmızı pancar gibi soğuğa dayanıklı sebzeler oluşturur.

Günde üç öğün yemek yiyen Ruslar kahvaltıya büyük önem verir. Kahvaltı menüsü yumurta, tereyağı, peynir, sucuk ve ekmekten oluşur. Öğlen yemeğinde ise genellikle çorba, et yemeği ve patates tüketilir.

Devamını Oku

Ekaterinburg Gece Hayatı


thedrinknation.com

Ekaterinburg gece hayatı özellikle yaz aylarında oldukça hareketli ve renklidir. Çünkü çok soğuk olan kış aylarında dışarda vakit geçirmek zordur ve şehir kısmen sakindir. Ekaterinburg’da çok sayıda gece kulübü, bar, pub ve canlı performansların gerçekleştirildiği eğlence mekânları bulunur. Votkanın su gibi tüketildiği Ekaterinburg gecelerinde ünlü Rus votkası ısınmanıza yardımcı olacaktır.

Devamını Oku

Ekaterinburg Festivaller


eurasiafestival.ru
 

 • Old New Rock (Rock Müzik Festivali): Ocak
 • Çarlık Günleri Festivali: Temmuz
 • Bisiklet Maratonu: Eylül
 • Uluslararası Avrasya Müzik Festivali: Ekim

Ekaterinburg Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Ortodoks Yeni Yılı (7 Ocak)
 • Kızıl Ordu Günü (23 Şubat)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (9 Mayıs)
 • Bağımsızlık Günü (12 Haziran)
 • Milli Uzlaşma Günü (4 Kasım)

Ekaterinburg Faydalı Bilgiler

 • İtfaiye: 01
 • Polis: 02
 • Ambulans: 03
 • Koltsovo Uluslararası Havalimanı: +7 800 100 03 33

Turizm Ofisi (Ekaterinburg Information – Tourist Service)

 • Adres: Ekaterinburg, Str. "8 March" 21
 • Telefon: +7(343) 2222 44 5
 • Email: its@ekburg.ru
 • Website: its.ekburg.ru

Yekaterinburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -14.4oC
  • Şub -12.8oC
  • Mar -5.3oC
  • Nis 3.5oC
  • May 10.7oC
  • Haz 15.6oC
  • Tem 17.7oC
  • Agu 14.6oC
  • Eyl 9.2oC
  • Eki 1.8oC
  • Kas -6.3oC
  • Ara -11.9oC

Kısa Kısa

Ülke: Rusya Federasyonu
Nüfus: 1.428.042
Resmi Dil: Rusça
Para Birimi: Rus Rublesi (RUB)
İklim: Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 1.36 (Türkiye $ 3.87)