Kaliningrad Hakında Bilinmesi Gerekenler

Rusya Federasyonu'na bağlı olan Kaliningrad Rusya ana karasına sınırı olmayan bir federe bölgenin başkentidir. Ünlü filozof Imanuel Kant'ın mezarının bulunduğu kent eski Prusya Krallığı'nın başkenti olmasından dolayı Köninsberg olarak da anılır. Kentin nufusu 453 bin 461'dir.

Kaliningrad Baltık Denizi kıyısında çoğunluğu Ruslardan oluşan küçük bir kenttir.
Kaliningrad'ın ismi birinci ve sekizinci Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı Mihail Kalinin'den gelmektedir. 453 bin 461 nüfusa sahi olan kent Rusya Federasyonuna bağlıdır ancak kara yoluyla bir bağ kurulamamaktadır. Rusya Federasyonu ile Kaliningrad arasında Litvanya, Polonya, Belarus, Polonya bulunmaktadır. Eski Doğu Prusya Krallığı başkenti olan kentin Alman kaynaklarındaki ismi Königsberg'dir.
 
Kaliningrad'ın tarihi 13'ncü yüzyıla kadar gitmektedir. Baltıklara doğru genişlemek isteyen Tötonşövalyeleri tarafından 1255 yılında kurulan kaleye daha sonra Bohemya Kralı  "Königsberg" ismini verdi. Prusya Dükalığı'ndaki ilk Protestan kent olma özelliğini taşıyan kent.
 
Yüzyıllar boyunca Köningsberg Doğu Almanya'daki önemli bir merkez oldu. Avrupa'daki uluslararası ilişkilerde önemli rol oynayan kent farklı tarihi ve kültürel geleneklerin buluşma noktası haline geldi. Yedi Yıl Savaşları'ndan İkinci Dünya Savaşı'na kadar Avrupa'da süren uzun savaşlarda kent kritik bir merkez olarak önemli roller üstlendi.
 
Kent oldukça canlı, enerjik, zengin bir kent olarak öne çıktı ve bölgenin ticaret merkezlerinden biri oldu. İkinci Dünya Savaşı'nda harap olan kent Sovyetler Birliği'nde kaldı. Daha sonra kente Mihail Kalinin'e atıf yapılarak bugün ki ismi Kaliningrad verildi.

Kaliningrad ile İlgili

Kaliningrad Nerededir?

Rusya'nın en batı ucu olan Kaliningrad Baltık Denizi kıyısında yer almaktadır ve Rusya Federasyonu ile arasında Litvanya, Polonya, Belarus, Polonya bulunmaktadır. 

Kaliningrad'a Nasıl Gidilir?

Kaliningrad'a Türkiye'den doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Kente Moskova ya da Riga aktarmalı gidilebiliyor.

Kaliningrad'a Ne Zaman Gidilir?

Kaliningrad soğuk bir iklime sahiptir. Kenti ziyaret etmek için en iyi zaman Haziran ile Ağustos ayları arasındaki dönemdir. Bu dönemlerde sıcaklık 20 ile 25 derece arasındadır. 

Kaliningrad Otelleri

Kaliningrad Rusya’nın batısında, Baltık Denizi’nin kıyısında bulunur. Napolyon Savaşları’ndan İkinci Dünya Savaşı’na kadar, tarihin her döneminde çok önemli bir yere sahip olmuş olan Kaliningrad’ın tarihi 13. Yüzyıla kadar dayanır. Tarihi zenginliği, doğal güzelliği ve mimarisinin ihtişamıyla sizi kendine hayran bırakacak olan Kaliningrad’da Königsberg Katedrali’ni, eski surları ve Immanuel Kant Müzesi’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Aynı zamanda Kaliningrad’ın harika restoranlarında yerel tatları denemeli ve bol bol alışveriş yapmalısınız.

Devamını Oku

Kaliningrad Gezilecek Yerler


files.wordpress.com

Kaliningrad köklü bir tarihe sahiptir. Önemli bir ticari, politik ve askeri bir merkez olmasından dolayı birçok tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Imanuel Kant'ın da mezarının bulunduğu kentte ünlü düşünürün ismiyle kurulmuş bir üniversitede bulunmaktadır. 

Kaliningrad gezilecek yerler:

KÖNİNGSBERG KATEDRALİ


baltmadmc.com

Orjinal olarak 1333 ile 1380 arasında kurulan geniş yapı İkinci Dünya Savaşı'ndaki çatışmalarda yıkıldı. Savaş sonrasında katedral tekrardan yapıldı. Kneiphof Adası üzerinde bulunana katedral Pregolya nehri kıyısı boyunca uzanır. Katedralin geçmişi Prusya kökenlidir. Katedralde birçok kez Prusya kralları taç giymiştir.
 
Birçok mezar ve mezar taşının bulunduğu katedrale ilk olarak Büyük Töton Hükümdarı Ludger von Braunschweig'in cenazesi 1335 yılında gömülmüştür. Son olarak da 1809 yılında ölü doğan Prens Willhelm'in oğlu buraya defnedilmiştir. Dünyaca ünlü düşünür Imanuel Kant 28 Şubat 1804'de katedrale defnedilmiştir ve mezarı halen oradadır.
 
Burada büyük bir kütüphanede kurulmuştur. Prusya ve soyluların tarihi hakkında bu kütüphanede 19'ncu yüzyılda on binden fazla kitap bulunduğu belirtiliyor.
 
Birçok defa onarılan ve zarar gören katedral İkinci Dünya Savaşı sırasında çok ağır hasar almıştır. Mezar taşları ile kısmen kalan kitabelerin çevresinde 1992'den itibaren kilise tekrar inşa edilmiştir.
 
Günümüzde Katedral Müzesi'nde hemen katedral duvarlarının yanında mezarı bulunan Kant'ın hayatına dair eserlerin sergilendiği iki oda da bulunmaktadır. 

SOVYETLER'İN EVİ (HOUSE OF SOVİETS)


failedarchitecture.com

Kaliningrad'da inşa edilen Sovyetler'in Evi bölge insanları tarafından "gömülü robot" olarak adlandırılıyor. Çünkü binanın görünümü omuzlarından toprağa gömülmüş dev bir robot kafasını andırıyor. Binanın şef mimarı Yulian L. Shvartsbreim'dır. Bina Königberg Kalesi'nin orjinal alanına inşa edilmiştir.
 
Kaliningrad Bölgesi'nin yönetim binası olarak planlanan Sovyetler'in Evi'nin yapımına 1970'de başlanmıştır. 2005 yılında Kaliningrad'ın 60'ncı Königsberg'in 750'nci yıldönümünde Rusya Başkanı Vladimir Putin burayı ziyaret etmiştir. Bu dönemde bina açık maviye boyanmıştır.
 
Yapı, Shevchenko  ve Lenin Caddesi Kavşağı'nda Kaliningrad Merkez Meydanı'nda yer almaktadır.

 • Adres: ulitsa Shevchenko 11, Kaliningrad, Russia  

KÖNİGSBERG SURLARI 


kidsreview.ru

Doğu Prusya'nın başkenti Königsberg'de sayısız sur, kale, tabya ve diğer savunma tahkimatları bulunmaktaydı. Birinci tahkimat 1626-1634 arasında ikinci tahkimat 1843-1859 arasında yapıldı. 15 metre yüksekliğindeki ilk sur tahkimatı Polonya-İsveç savaşlarında güvenlik açısından önemliydi. İkinci tahkimat kayışı birincinin harap olması nedeniyle yetersiz kalması sonucu inşa edildi. Yeni surlar 12 kale burcunu, iki kaleyi ve sayısız savunma tahkimatını kapsıyordu. Bu surlarda on adet tuğla kapı da bulunmaktadır.
 
Top gücünün gelişmesi ile sur savunmasının etkisiz hale gelmesi nedeniyle sur gelişmesi durmuştur.
 
KEHRİBAR MÜZESİ


ambermuseum.com

Kaliningrad kehribar taşı ile ünlüdür. Rusya'nın ilk kehribar müzesi olan bu yer de 1979'da açıldı. Kaliningrad'ın merkezinde Verkhneye gölü kıyısında 19'ncu yüzyıldan kalma bir kale içerisinde yer alır.
 
Kule 1853 yılında inşa edildi. Kentin savunma sistemi içerisinde yer alan kule neo-gotik tarzdadır.
 
Kehribar ile ilgili bir bilgi bankası olan müze toplanda bin metrekare kullanılabilir alandan oluşmaktadır. Tematik olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan biri bilimsel kısımdır. Bu kısımda doğal ve jeolojik oluşum anlatılmaktadır. Diğer kısımda ise tarih be kültüre yansımalar aktarılmaktadır.
 
Müze alanıyla ilgili aktif yayıncılıkta yapar. Son 11 yılda 40 kitap basmıştır. Bütün kitapların İngilizce baskısı da bulunmaktadır. Ayrıca müze bir kütüphane ve iletişim merkezine de sahiptir. Müze aileler ve çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlemekte sanatçıların toplantılarına öncülük etmektedir.
 
Müze Ekim ve Nisan ayları arasında pazar günleri hariç 10.00 ile 18.00 arası açıktır. Mayıs ve Eylül aylarında ise kapanış 19.00'da yapılmaktadır. Ayrıca bu aylarda müze hergün açık kalmaktadır.
 

 • Adres: Marshall Vasilevskiy Sq. 1, 236016 Kaliningrad, Russia. 
 • Resmi web sayfası için tıklayınız.

BUNKER (SIĞINAK) MÜZESİ


wordpress.com

İkinci Dünya Savaşı sonrasında kentte açılan ilk müzedir. Müze eserlerini ilk olarak 1946'da toplamaya başlamıştır. 1912 yılında Richard Seele tarafından valilik binası bugün müze olarak kullanılmaktadır. Bina İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından bölgenin ana karargâhı olarak kullanıldı.
 
Günümüzde Kaliningrad Bölgesi Tarih ve Sanat Müzesi'nin bir parçası olan müze de savaş sırasında bölgede bulunan orduların kullandığı teçhizatlar sergilenmektedir.
 
Tek katlı bu korungan sığınak 7 metre derinliğinde, 42 metre genişliğinde, 15 metre genişliğindedir ve 21 odayı içerir. 1945 Mart'ında Kızıl Ordu'nun kenti ele geçirmesine kadar bu sığınak Alman Ordusu'nun merkezi olmayı sürdürmüştür. Köningsberg Fırtınası olarak adlandırılan Kızıl Ordu taaruzunu anlatan eserler de müzede yer almaktadır.

 • Adres: Klinicheskaya Str., 21, Kaliningrad 

Kaliningrad gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Kaliningrad Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Şehir, otobüs, minibüs, tramvay ağına sahiptir. Kenti keşfetmek için en iyi yol otobüs hatlarıdır. Toplu taşıma sistemi oldukça iyidir. Nüfusun yarısı kent içerisinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Ulaşım ücretleri düşüktür. Sabit fiyat 15 rubledir. Biletler otobüs içerisinde elden satılmaktadır ve duraklarda bekleme süresi kısıtlıdır. 

Taksiler kent merkezinde taksimetre kullanmalıdır. Ancak ücret konusunda pazarlık yapmayı tercih etmeniz önerilir. Bazı taksiler 100 rublelik sabit ücret ile çalıştığı da olur. 
 
HAVALİMANINDAN KENT MERKEZİNE ULAŞIM

Kentin kuzeyinde yer alan Khrabrovo Havalimanı kent merkezine 24 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından 144 numaralı otobüs ile kent merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca taksi kullanmakta mümkündür. 
 

Kaliningrad Mutfağı

Eski bir Alman kenti olan Kaliningrad'da Alman yemek kültürü kent mutfağına oldukça sınırlı yansımıştır. Kentin orjinal bir yemek kültüründen bahsetmek yerine bölgedeki diğer mutfaklardan etkilendiğini söyleyebiliriz. Kentteki restoranlar için bir sınıflandırma yapmak doğru olmaz. Ancak Baltık Denizi'ne kıyısı olan bölgede deniz ürünleri tüketilebilir.

Popüler restoranlar

 
BAHŞİŞ- Kaliningrad'da bahşişler ücrete dâhil değildir. Bölgede yüzde 10 bahşiş idealdir.

Kaliningrad'da Alışveriş


googleusercontent.com

Kaliningrad'da tanınmış uluslararası markalara dönük ilgi oldukça sınırlıdır. Polonya ile sınır anlaşması olan bölgede Polonyalı tüccarların etkisi büyüktür. Politik krizler nedeniyle fiyatlar tekstil ve elektronik ürünlerin fiyatları yükselmiştir. Bu nedenle kentteki büyük markalardan alışveriş yaparken dikkatli olmakta fayda var.
 
Kente gelen turistler daha çok bölgeye özgü kehribar satın almaktadır. Hediyelik olarak satılan kehribar taşları kentin birçok noktasında satılmaktadır. 

Kaliningrad Gece Hayatı


ytimg.com

Kaliningrad büyük bir eğlence kentidir. Çok sayıda bar ve klüp iyi standartlarda eğlenceli bir hizmet verir. Barlarında çeşitli konseptler bulmak mümkündür. Klüpler ve barlar daha çok kent merkezinde toplanmıştır. 

Popüler mekânlar 

Kaliningrad Festivaller


uhahaberajansi.com
 

 • Ortodoks Yılbaşı Fuarı - Ocak
 • Eylau Muhaberesi Canlandırması - Şubat
 • Kehribar Bülbülü - Mart
 • Müzikal Bahar - Mart
 • Kehribar Kolye Festivali - Nisan-Haziran 
 • Ulusal Sanat Festivali - Haziran
 • Uluslararası Bisiklet Şovu - Haziran 
 • Uluslarası Müzik Festivali - Temmuz
 • Uluslararası Kukla Gösterisi - Eylül
 • Oda Orkestraları Uluslararası Festivali - Ekim

Kaliningrad Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl Tatili  (1-11 Ocak) 
 • Vatan Savunması Günü (23 Şubat) 
 • Dünya Kadınlar Günü (7-9 Mart) 
 • İşçi Bayramı (1-4 Mayıs) 
 • Zafer Bayramı (9-11 Mayıs) 
 • Rusya Milli Günü (12-15 Haziran) 
 • Ramazan Bayramı (17-19 Temmuz) 
 • Kurban Bayramı (24-27 Eylül) 
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim) 
 • Halkların Birliği Bayramı (4 Kasım)

Kaliningrad Faydalı Bilgiler

 • Acil Durumlar: 112 
 • Türkiye Konsolosluğu - +7 812 271 25 90

Kaliningrad Vize İşlemleri

Rusya Federasyonu'na umuma mahsus pasaport hamilleri 60 günü geçmeyen turistik ve iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Hususi ve hizmet pasaportu hamilleri 60 güne kadar ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Diplomatik pasaport hamilleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftır. Kaliningrad Bölgesi'ne gitmek için özel Kaliningrad vizesi alınması gerekmektedir.
 

Kaliningrad Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti St. Petersburg Başkonsolosluğu

Kaliningrad Para Birimi

Kaliningrad'da para birimi olarak Ruble kullanılmaktadır.
 

Kaliningrad Resmi Dili

Kaliningrad'da resmi dil Rusça'dır.
 

Kaliningrad Saat Farkı

Kaliningrad'da saat dilimi olarak GMT +2 olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de de aynı saat dilimi kullanıldığı için saat farkı yoktur. 

Kaliningrad Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1.4oC
  • Şub -1.2oC
  • Mar 1.7oC
  • Nis 6.5oC
  • May 11.8oC
  • Haz 15.5oC
  • Tem 18oC
  • Agu 18.1oC
  • Eyl 14.3oC
  • Eki 9.6oC
  • Kas 4.5oC
  • Ara 0.7oC

Kısa Kısa

Ülke: Rusya 
Nüfus: 453.461 
Dil: Rusça 
Para Birimi: Ruble 
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
İklim: Ilıman Karasal İklim
Big Mac Endeksi: 2.55 $ (Türkiye 3,87$)