Kaliningrad Gezilecek Yerler


files.wordpress.com

Kaliningrad köklü bir tarihe sahiptir. Önemli bir ticari, politik ve askeri bir merkez olmasından dolayı birçok tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Imanuel Kant'ın da mezarının bulunduğu kentte ünlü düşünürün ismiyle kurulmuş bir üniversitede bulunmaktadır. 

Kaliningrad gezilecek yerler:

KÖNİNGSBERG KATEDRALİ


baltmadmc.com

Orjinal olarak 1333 ile 1380 arasında kurulan geniş yapı İkinci Dünya Savaşı'ndaki çatışmalarda yıkıldı. Savaş sonrasında katedral tekrardan yapıldı. Kneiphof Adası üzerinde bulunana katedral Pregolya nehri kıyısı boyunca uzanır. Katedralin geçmişi Prusya kökenlidir. Katedralde birçok kez Prusya kralları taç giymiştir.
 
Birçok mezar ve mezar taşının bulunduğu katedrale ilk olarak Büyük Töton Hükümdarı Ludger von Braunschweig'in cenazesi 1335 yılında gömülmüştür. Son olarak da 1809 yılında ölü doğan Prens Willhelm'in oğlu buraya defnedilmiştir. Dünyaca ünlü düşünür Imanuel Kant 28 Şubat 1804'de katedrale defnedilmiştir ve mezarı halen oradadır.
 
Burada büyük bir kütüphanede kurulmuştur. Prusya ve soyluların tarihi hakkında bu kütüphanede 19'ncu yüzyılda on binden fazla kitap bulunduğu belirtiliyor.
 
Birçok defa onarılan ve zarar gören katedral İkinci Dünya Savaşı sırasında çok ağır hasar almıştır. Mezar taşları ile kısmen kalan kitabelerin çevresinde 1992'den itibaren kilise tekrar inşa edilmiştir.
 
Günümüzde Katedral Müzesi'nde hemen katedral duvarlarının yanında mezarı bulunan Kant'ın hayatına dair eserlerin sergilendiği iki oda da bulunmaktadır. 

SOVYETLER'İN EVİ (HOUSE OF SOVİETS)


failedarchitecture.com

Kaliningrad'da inşa edilen Sovyetler'in Evi bölge insanları tarafından "gömülü robot" olarak adlandırılıyor. Çünkü binanın görünümü omuzlarından toprağa gömülmüş dev bir robot kafasını andırıyor. Binanın şef mimarı Yulian L. Shvartsbreim'dır. Bina Königberg Kalesi'nin orjinal alanına inşa edilmiştir.
 
Kaliningrad Bölgesi'nin yönetim binası olarak planlanan Sovyetler'in Evi'nin yapımına 1970'de başlanmıştır. 2005 yılında Kaliningrad'ın 60'ncı Königsberg'in 750'nci yıldönümünde Rusya Başkanı Vladimir Putin burayı ziyaret etmiştir. Bu dönemde bina açık maviye boyanmıştır.
 
Yapı, Shevchenko  ve Lenin Caddesi Kavşağı'nda Kaliningrad Merkez Meydanı'nda yer almaktadır.

  • Adres: ulitsa Shevchenko 11, Kaliningrad, Russia  

KÖNİGSBERG SURLARI 


kidsreview.ru

Doğu Prusya'nın başkenti Königsberg'de sayısız sur, kale, tabya ve diğer savunma tahkimatları bulunmaktaydı. Birinci tahkimat 1626-1634 arasında ikinci tahkimat 1843-1859 arasında yapıldı. 15 metre yüksekliğindeki ilk sur tahkimatı Polonya-İsveç savaşlarında güvenlik açısından önemliydi. İkinci tahkimat kayışı birincinin harap olması nedeniyle yetersiz kalması sonucu inşa edildi. Yeni surlar 12 kale burcunu, iki kaleyi ve sayısız savunma tahkimatını kapsıyordu. Bu surlarda on adet tuğla kapı da bulunmaktadır.
 
Top gücünün gelişmesi ile sur savunmasının etkisiz hale gelmesi nedeniyle sur gelişmesi durmuştur.
 
KEHRİBAR MÜZESİ


ambermuseum.com

Kaliningrad kehribar taşı ile ünlüdür. Rusya'nın ilk kehribar müzesi olan bu yer de 1979'da açıldı. Kaliningrad'ın merkezinde Verkhneye gölü kıyısında 19'ncu yüzyıldan kalma bir kale içerisinde yer alır.
 
Kule 1853 yılında inşa edildi. Kentin savunma sistemi içerisinde yer alan kule neo-gotik tarzdadır.
 
Kehribar ile ilgili bir bilgi bankası olan müze toplanda bin metrekare kullanılabilir alandan oluşmaktadır. Tematik olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan biri bilimsel kısımdır. Bu kısımda doğal ve jeolojik oluşum anlatılmaktadır. Diğer kısımda ise tarih be kültüre yansımalar aktarılmaktadır.
 
Müze alanıyla ilgili aktif yayıncılıkta yapar. Son 11 yılda 40 kitap basmıştır. Bütün kitapların İngilizce baskısı da bulunmaktadır. Ayrıca müze bir kütüphane ve iletişim merkezine de sahiptir. Müze aileler ve çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlemekte sanatçıların toplantılarına öncülük etmektedir.
 
Müze Ekim ve Nisan ayları arasında pazar günleri hariç 10.00 ile 18.00 arası açıktır. Mayıs ve Eylül aylarında ise kapanış 19.00'da yapılmaktadır. Ayrıca bu aylarda müze hergün açık kalmaktadır.
 

  • Adres: Marshall Vasilevskiy Sq. 1, 236016 Kaliningrad, Russia. 
  • Resmi web sayfası için tıklayınız.

BUNKER (SIĞINAK) MÜZESİ


wordpress.com

İkinci Dünya Savaşı sonrasında kentte açılan ilk müzedir. Müze eserlerini ilk olarak 1946'da toplamaya başlamıştır. 1912 yılında Richard Seele tarafından valilik binası bugün müze olarak kullanılmaktadır. Bina İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından bölgenin ana karargâhı olarak kullanıldı.
 
Günümüzde Kaliningrad Bölgesi Tarih ve Sanat Müzesi'nin bir parçası olan müze de savaş sırasında bölgede bulunan orduların kullandığı teçhizatlar sergilenmektedir.
 
Tek katlı bu korungan sığınak 7 metre derinliğinde, 42 metre genişliğinde, 15 metre genişliğindedir ve 21 odayı içerir. 1945 Mart'ında Kızıl Ordu'nun kenti ele geçirmesine kadar bu sığınak Alman Ordusu'nun merkezi olmayı sürdürmüştür. Köningsberg Fırtınası olarak adlandırılan Kızıl Ordu taaruzunu anlatan eserler de müzede yer almaktadır.

  • Adres: Klinicheskaya Str., 21, Kaliningrad 

Kaliningrad gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.