Yaroslavl

Yaroslavl Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaroslavl, Rusya’nın Yaroslavl Oblastı’nın yönetim merkezi olan şehirdir. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Yaroslavl’ın nüfusu 2015 sayımına göre ortalama 604.000’dir. Altın Halka kentleri arasında en büyüğü ve en erken tarihte kurulmuş olanı Yaroslavl’dır. Kent, 1010 yılında Rostov Veliky Prensliği’nin ileri karakolu olarak şekillenmeye başlamıştır. 17. yüzyılda Rusya’nın ikinci büyük şehri olmuş, 1612’de Polonya’nın Moskova’yı işgali sırasında bir süre başkent ilan edilmiştir. 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi kent merkezi, 17. ve 19. yüzyıllarda kenti güzelleştirmek için yarışan zengin tüccarların yaptırdığı kilise ve evlerden oluşmaktadır. Bu yapılar Sovyet oluşumu sayesinde korunup günümüze kadar ulaşmıştır. Yaroslavl’ın genel görünümünde göze çarpan unsurlardan biri, diğer Rus şehirlerinde de yaygın olarak görüldüğü gibi kilise kubbeleridir. Şehri dini açıdan canlı tutma gayreti, Kiev Knezliği dönemine kadar dayanmaktadır.

Tarihî kayıtlara göre Yaroslavl, Volga Nehri üzerinde kurulmuş en eski şehirdir. Kurulduğu dönemden sonra iki yüz yıl boyunca küçük bir sınır kasabası olarak kalmıştır. 12. ve 13. yüzyıllarda ise gelişim göstererek Rusya’da önemli bir ticaret ve el sanatları merkezi olmuştur. 1000 rublelik banknotlarda Yaroslavl ve şehir kurucusunun heykeli görünmektedir.

Günümüzde sanayi kenti olan Yaroslavl’da turizm faaliyetleri de gelişim göstermektedir. Eşsiz mimari külliyatıyla göz dolduran bir yapıya sahip olan şehir, farklı tarzda sanatsal akımları yansıtmaktadır. 16. ve 20. yüzyıl Rus mimarisinin ana unsurlarının izlenebileceği, 2010 yılında bininci yılını kutlamış olan şehir, tarihi atmosferi ve kent yaşamıyla birçok ziyaretçiyi cezbetmektedir. 

Yaroslavl Nerededir?

Yaroslavl, Kuzey Avrasya ülkesi Rusya Federasyonu’nun Yaroslavl Oblastı’nda, ülkenin başkenti Moskova’nın 265 kilometre kuzeydoğusunda, Volga ve Kotorosl Nehirleri’nin birleştiği noktada, Doğu Avrupa Ovası’nın orta kesiminde yer almaktadır. Moskova’nın kuzeydoğusunda bulunan, Rus tarihinde önemli bir yere sahip olan bir grup Altın Halka kentinden biridir.

Yaroslavl’a Nasıl Gidilir?

Yaroslavl kara yolu ve demir yolu bağlantısında önemli bir konumda bulunduğu için, ulaşılması rahat olan bir şehirdir.

Yaroslavl’a tren ile ulaşmak mümkündür. Moskova’dan Yaroslavl’a, Trans Sibirya Demiryolu ile 3 veya 4 saatlik yolculuk sonucunda varılmaktadır. St. Petersburg’dan ise 12 saatlik bir yolculuk ile Yaroslavl’a ulaşılabilmektedir. Yaroslavl’ın tren ile bağlantılı bulunduğu diğer noktalar ise Arkhangelsk, Ivanovo, Vorkuta, Cherepovets ve Tolyatti'dir.

Otobüs ile Moskova ve Yaroslavl arasında yapılan yolculuk ise ortalama 5 saat sürmektedir.

Saint Petersburg ve Arkhangelsk'a düzenli ve Soçi'ye mevsimlik uçuşların bulunduğu Tunoshna Havalimanı ise kent merkezinin 18 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. 

Yaroslavl’a Ne Zaman Gidilir?

Yaroslavl’da ılıman iklim hâkimdir. Kış mevsiminde kar yağışı görülmektedir ve soğukluk derecesi orta seviyededir. Bu mevsim, beş aydan daha fazla süre boyunca şehri hâkimiyeti altına almaktadır. Şehirde yaz mevsimi ise ılıman ve nemlidir. Kışın ortalama sıcaklık eksi 12 derece, yaz mevsiminde ise ortalama 17 derece olarak ölçülmüştür. Bu açıdan Yaroslavl ziyareti için yaz aylarının tercih edilmesi daha uygun görülmektedir. 

Yaroslavl’da Görülecek Yerler

Yaroslavl Sanat Müzesi, 1823 yılında inşa edilmiş eski vali köşkünde hizmet veren bir sanat kurumudur. Müze’nin sürekli sergileri 18. ve 20. yüzyıl Rus sanatı sergileridir. Büyük salon, empresyonist (izlenimci) ressam Konstantin Korovin’e ayrılmıştır. Geçici sergiler ise devrim sonrası 20. yüzyıl sanatının da dâhil olduğu döneme odaklanmaktadır.

Altın Halka kentleri arasında en eklektik müze örneği olan Müzik ve Zaman Müzesi, sihirbaz John Mostoslavsky’nin muazzam enstrüman ve etkileyici saatlerini içeren koleksiyonunun sergilendiği yerdir. Rehberli turlar vasıtasıyla halen çalışmakta olan kimi objelerle mini konserler izlenebilmektedir. Müzenin alt katı ise antik el yapımı ürünlerin bulunduğu koleksiyonun sergilendiği yerdir.

Tolchkovo'daki Baptist John Kilisesi, şehrin en büyük ve özgün dini yapısıdır. 1671 ile 1687 yılları arasında inşa edilmiş bu kırmızı tuğlalı mimari, sanayi bölgesinin pis havasına maruz kaldığı için yeterli ilgiyi görememektedir. Kilisenin yeşil renkli 15 kubbesi ve Ortodoks dünyasının en geniş çeşide sahip fresklerinden (duvar resmi) birinin bu yapıda bulunması dikkat çekici ve şaşırtıcıdır. Havanın nemli olduğu günlerde, freskleri koruma amaçlı kilise ziyarete kapatılmaktadır. 

Kurtarıcının Dönüşümü Manastırı ise 16. yüzyıl Rusya’sının en zengin ve sağlam manastırlarından biri olmuştur. Katedral’in çan kulesinden, şehrin ve nehirlerin kuşbakışı manzarası izlenebilmektedir. Müzesi de bulunan Manastır, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Yaroslavl ile İlgili

Editörün Kaleminden

Yaroslavl Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa