Kizhi Adası

Kizhi Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kizhi Adası, Rusya’da yer alan ve Avrupa’nın en büyük ikinci gölü olan Onega Gölü’nde yer almaktadır. 6 kilometre uzunluk, 1 kilometre de genişliğe de sahip olan ada, köklü bir tarihe sahiptir. Ada üzerindeki yerleşimin, kiliselerin en azından 15. yüzyıla kadar tarihlendiği bilinmektedir. Kizhi Adası, Rusya’daki en popüler turistik noktalardan biridir. Adadaki armonik ahşap mimari, Kuzey Rus kültürü açısından önemli unsurlara sahiptir. Adanın tamamı Açık Hava Müzesi olarak korunmakta ve tanıtılmaktadır. Bu müze, Rusya’nın en büyük açık hava müzelerinden biridir ve koleksiyonunda anıt niteliğinde 82 adet ahşap mimari mevcuttur. Müze’nin çekirdeğini oluşturan ve dünyaca ün salmış olan Kilise Topluluğu ise, insanlık tarihinde önemli bir yere sahip olduğu düşünülerek, 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiştir.   

Kizhi Adası üzerinde ufak bir kırsal yerleşim mevcuttur. 1950’lerden bu yana Ada’daki birçok köy yerleşimi son bulmuştur. Ada’nın tarihine bakıldığındaysa, gene insanların temel geçim kaynağının tarım olduğu görülmektedir. Fakat ülke yönetiminin bölgede cevher madenciliği ve demir fabrikalarına yatırım yapması, 1769-1771 yıllarında Kizhi Ayaklanması’na sebep olmuştur. 1971 yılına gelindiğindeyse, hükümet tarafından tarım faaliyetleri durdurulmuştur. 2004’te ise bazı çiftlikler müze dâhilinde tekrar inşa edilmiştir. Tarım faaliyetleri dışında adadaki diğer uğraşlar arasında takı tasarımı, dokuma, örme, eğirme, tahta oyma ve seramikçilik sayılabilir.

Kuzey Rusya kültürüne dair önemli değerlerin görülebileceği, muhteşem mimarisiyle ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatan Kizhi Adası, doğal yaşamı ve atmosferiyle dünya üzerindeki özgün köşelerden biridir.  

Kizhi Adası Nerededir?

Kizhi Adası, Avrasya’nın kuzeyinde yer alan Rusya Federasyonu’nda, Karelya Cumhuriyeti’nde (Medvezhyegorsky Bölgesi), Onega Gölü’nün geometrik olarak merkezinde yer almaktadır. Ada, Karelya’nın başkenti Petrozavodsk'a ortalama 68 kilometre mesafede konumlanmaktadır.

Kizhi Adsı’na Nasıl Gidilir?

Kizhi Adası yakınında önemli şehirler ve ulaşım güzergâhı bulunmadığı için adaya ulaşım imkânları çok çeşitli değildir. 

Yaz mevsiminde, Karelya’nın başkenti Petrozavodsk'tan günde birkaç kere deniz otobüsü seferi düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra helikopter ve snowcat araçlarıyla da ulaşım sağlanmaktadır. Snowcat, kış aylarında kullanılmaktadır.

Ada üzerindeki ulaşım ise çoğunlukla yayandır. Kış mevsiminde karlı zemine uygun araçlar kullanılabilmektedir. 

Kizhi Müzesi

Kizhi Müzesi, Rusya’daki en büyük açık hava müzelerinde biridir. Rusya halkının önemli bir kültürel, tarihi ve doğal kompleksi olan bu müze, sahip olduğu Kilise Topluluğu ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiştir.

Müze, 1951 yılında hizmet vermeye başlamıştır. 82 ahşap mimarisiyle 10.000 hektarlık alana sahiptir. Bu mimarilerin 68 tanesi ada üzerinde, 8 adedi çevre adalarda ve 6 tanesi de Petrozavodsk şehrinde yer almaktadır. Müzede iki kilise ve bir çan kulesi olan Kizhi Pogost dikkat çekmektedir Diğer yapılar arasındaysa 20’den fazla köy evi, ahır, değirmen, Rusya’nın en eski ahşap kilisesi kabul edilen Murom Manastırı’ndan Lazarus Diriliş Kilisesi ve birkaç çan kulesi sayılabilir. Müzede çok sayıda eser de sergilenmektedir. Mutfak eşyaları, gereçler, mobilyalar, 17. ve 19. yüzyıllardan kalma kilise el yazmaları gibi eserlerin yanı sıra; 20. yüzyıl sanatına ait 10.000 fotoğraf ve 1.500 çizim de izlenebilmektedir.

Adanın tarih, ekoloji, arkeoloji ve doğa gibi unsurlarını da araştırma kapsamına alan Müze, Kizhi Adası’na dair panoramik bir veri tabanı oluşturmaktadır. Müze aynı zamanda yaz aylarında, okul ve üniversite düzeyinde eğitim kursları da düzenlemektedir.

Müze içerisinde dikkat çeken yapılardan biri olan Lazarus Diriliş Kilisesi’nin 14. yüzyılın ikinci yarısında, keşiş Lazar tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Daha sonradan oluşacak olan Murom Manastırı’nın ilk yapısı olan Kilise aynı zamanda Manastır’ın ana çekim merkezi olmuştur. Çünkü Kilise’nin mucizevi bir şekilde hastalıkları iyileştirdiği keşfedilmiştir. Rahibin keşiş Lazar’ı yerel aziz ilan etmesiyle birlikte ise 23-24 Haziran tarihlerinde Kilise, hacıların uğrak yer olmaya başlamıştır.

Engelliler için de donanım bakımından geliştirilmiş olan Müze’de bir müze mağazası ve konferans salonu da bulunmaktadır.

Kizhi Adası ile İlgili

Kizhi Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa