Google+

Kamçatka

image_placeholder
ASYARusyaKamçatka
Kamçatka03:30 AM
19℃
1 RUB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-21℃
 • Şubweather-icon-18℃
 • Marweather-icon-8.6℃
 • Nisweather-icon1.1℃
 • Mayweather-icon8.7℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon17.6℃
 • Ağuweather-icon14.7℃
 • Eylweather-icon8℃
 • Ekiweather-icon0.3℃
 • Kasweather-icon-10.3℃
 • Araweather-icon-18.7℃
Nüfus: 400,000  / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Sibirya / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

kamchatka-2015-khodutka-hot-springs-1.jpg

Rusya’nın doğusunda bir yarımada olan Kamçatka, Ohotsk Denizi ile Bering Denizi arasında yer alır. Nüfusu oldukça az olan Kamçatka, eşsiz doğal güzellikleriyle özellikle doğa tutkunu gezginlerin ilgisini çeken bir güzergahtır. 160’tan fazla yanardağın bulunduğu, volkanik bir bölge olan ve uzunluğu 1200 kilometre olan yarımadanın sakinleri daha çok balıkçılıkla uğraşır.

Her ne kadar bu bölgede birçok yerleşim alanı bulunsa da, zorlu doğa şartları sebebiyle nüfusu 400 bin kişi civarındadır. Bu yerleşim alanlarından en büyüğü, bir limana da sahip olan Petropavlovsk’dir. Nüfusu yaklaşık 240 bin kişi olan Petropavlovsk, aynı zamanda yarımadada endüstri, bilim ve macera turizmin kalbinin attığı yerdir. Doğal bir cennet olan Kamçatka’da fok, deniz aslanı, su samuru ve bölgeye özgü diğer deniz canlılarının sayısı kimi zaman halkın nüfusunu geçer.

Kamçatka’nın tarihi ise 1651 yılında keşfedilmesine dayanır. O dönemde az sayıda yerli kabilenin yaşadığı yarımada, 16. yüzyıldan bu yana Rusların hakimiyetindedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=eegPI7gWumc

#!!#gorse#!!#http://www.russia.hr/wp-content/uploads/kamchatka-with-bear.jpg#!!#gorse...

Volkanik dağlar, göller ve diğer doğal güzelliklerden oluşan Kamçatka’da daha çok doğa turizmi yaygındır.

Kamçatka’da görülmesi gereken diğer yerler

#!!#gorse#!!#https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Petropavlovsk_Kamcat...

Kuril Gölü

1714 Eki 2016Gezilecek Yerler

Kamçatka’da Gezilecek Yerler

Kuril Gölü UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Yuzhno-Kamçatka Doğa Parkı içinde yer alır. Volkanik kökenli olduğundan kaldera ile kaplıdır. 76 kilometrekare yüzölçümüne ve 330 metre derinliğe sahiptir. Üzerinde pek çok ada da yer alır. En büyük somon yumurtlama alanlarından biri olan göl ve çevresinde bölgeye özgü büyük kahverengi ayılar yaşamaktadır. Her yıl yüzlerce turist, sadece bu ayıları gözlemlemek için Kuril Gölü’ne gitmektedir.

 Avacha Volkanik Dağlar

1114 Eki 2016Gezilecek Yerler

Avacha Volkanik Dağlar

Kamçatka’da Gezilecek Yerler-1

Kuzeydoğu Kamçatka’da yer alan ve 5 volkanik dağdan oluşan Avacha Volkanik Dağlar, Petropavlosk’tan 30 kilometre uzaklıktadır. 5 volkandan Kozelsky, Aag ve Arik artık aktif değildir. Avacha ve Koryaksky hâlâ aktiflerdir. Kozelsky, doğuya doğru açık olan büyük bir krater ile karmaşık bir yapıdır. Krateri bir buzul kaplar. Yüksekliği 2189 metredir. Dağcılık, trekking ve kayak yapanlar burayı tercih eder. Avacha ise Kozelsky’nin kuzeybatısında yer alır ve yüksekliği 2751 metredir. 800 metre rakımdaki volkan eteğinde kamp alanı mevcuttur. Daha yüksekte ise kayak merkezi yer alır.

Bystraya Nehri

2014 Eki 2016Gezilecek Yerler

http://redriverskamchatka.com/wp-content/uploads/%D0%91%D1%8B%D1%81%D1%8...

Yarımadanın ikinci en uzun nehridir. Uzunluğu 275 kilometre, kapladığı alan ise 10.800 metrekaredir. Plotnikova Nehri ile birleşerek Bolshaya Nehri’ni oluşturur. Nehirde milyonlarca somon balığı yaşar. Yumurtlama alanlarına giderken bu nehri kullanırlar. Eğer balıkçılık için bu nehre gidecekseniz, kral somon balığı haziran-temmuzda, gümüş somon balığı ise ağustos-ekim aylarında yaygındır.

Kamçatka Turistik Gezi Biletleri

Kamçatka şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Rusya’nın doğusunda bir yarımada olan Kamçatka, Ohotsk Denizi ile Bering Denizi arasında yer alır.

Geolocation

Sibirya iklimi kuşağında yer alan Kamçatka’da ekim ayından mayıs sonuna kadar kar mevcuttur. Yaz aylarında sıcaklıklar 15-20 derece arasındadır.

Türkiye’den Kamçatka’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Moskova üzerinden aktarmalı olarak gidilebilmektedir.

Kamçatka’da konaklamak için oteller Petropavlovsk şehrinde bulunmaktadır ve çok fazla seçenek yoktur.

dsc_8785.jpg

Petropavlovsk içinde toplu taşıma araçları mevcut olsa da, yarımada genelinde Esso ve Ust-Kamchatsk’a araçlar gitmektedir. Bunun dışındaki yerler için araç veya helikopter kiralamak ya da turlara katılmak gerekiyor.

Balıkçılığın yaygın olduğu Kamçatka’da taze balık ve özellikle de sıklıkla somon balığı tüketebilirsiniz. Yarımadada daha çok Rus restoranları mevcuttur. Ancak farklılık ararsanız Meksika, İtalyan, Kore, Japon mutfağından örnekler de bulabilirsiniz. Bunlar dışında etle hazırlanan geleneksel Rus yemeklerinden “pelmeni”, “kholodets” ya da “kotlety”yi deneyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

San Marino, Cucaracha, Yamato, Minutka, Shardi, Molino.

Doğa turizminin yaygın olduğu Kamçatka’da gece hayatı pek yoktur. Gezginler sabah erken saatlerde yola çıkmak için yemeğin ardından odalarına çekilirken, yerel halk da mahalle kafe ve barların da sakin akşamlar geçirir.

Freak Valley Festival (Mayıs)

Kamçatka’da küçük de olsalar modern alışveriş merkezleri mevcuttur. Yerel halka özgü ürünler, hediyelik eşyalar, Şamanlara özgü çalgılar, doğal malzemelerden üretilmiş objeler için küçük dükkanlara bakmanız gerekir. Bazı dükkanlarda kredi kartı geçmemektedir.

Kolombiya (GMT +11) ile Türkiye (GMT +2) arasında 9 saat zaman farkı vardır. Kamçatka’nın saati Türkiye’den 9 saat ileridir.

Rusya sınırları içerisinde yer alan Kamçatka şehrinin para birimi Rus Rublesi’dir. 1 TL yaklaşık 21,80 Rus Rublesi’dir.

Rusya sınırları içerisinde yer alan Kamçatka’nın resmi dili Rusça’dır.

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/RUSSIAN FEDERATION

Telefon: 00 (7 495) 994 4808 - 00 (7 495) 994 9359 (Konsolosluk)

Faks: 00 (7 495) 956 55 97

embassy.moscow@mfa.gov.tr

http://moskova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kazan, Novorossisk ve S.T. Petersburg Başkonsoloslukları görev bölgesi hariç Rusya Federasyonu ve (De Facto)

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yeni Yıl Tatil Haftası

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12-13 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.