Stavropol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

may-2192739_960_720.jpg

 

Stavropol, Rusya’nın güneybatı kesiminde yer alan Stavropol Krayı’nın başkentidir. Kafkas Dağları’nın yamacında kurulmuş olan Stavropol’de coğrafyanın bir takım zorlayıcı etkileri görülmektedir. Engebeli bir yerleşime sahip olan şehirde karasal iklim de oldukça sert yaşanmaktadır. Kış mevsimi uzun ve oldukça şiddetli geçerken yaz mevsiminde sıcaklıklar artmaktadır. Fakat bu sıcak günler de çok uzun sürmeden yerini yeniden soğuk günlere bırakmaktadır. Stavropol seyahatinizi planlarken bu durumu göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır.

Stavropol şehri ve civarındaki bölgeler eski zamanlardan beri yerleşke olarak tercih edilen noktalardandır. Stavropol bölgesinde ağırlıklı olarak yaşayan nüfus ilk zamanlarda Nogay ve Kalmıklardan oluşmaktaydı. Şehrin modern anlamda başlangıcı ise 18. yüzyıla dayanmaktadır. 1777 yılında bölgede bir askeri karakol inşa edilmiştir. Bu askeri karakol faaliyete başladıktan sonra etrafında yeni yapılar inşa edilmeye devam edilmiştir. İnşa edilen bu askeri karakol Rus İmparatorluğu’nun güney sınırlarının savunması ve müdafaası için büyük önem taşımaktadır. Azov- Mozdok savunma hattının bir parçası olan karakol uzun yıllar hizmet vermiştir. İmparatorluğun güney kesiminin geliştirilmesinde de rol oynayan karakolun etrafında inşa edilen yapılar sayesinde şehrin bugünkü modern görünümü de oluşmaya başlamıştır.

Kısa sürede küçük bir karakol bölgesinden köye dönüşen Stavropol, Rus İmparatorluğu’nun Kafkasya kapısı haline gelmiştir. Rusya’nın güney sınırındaki toprağın verimli olması da şehrin oluşumunu hızlandıran faktörler arasındadır. Tarıma elverişli olan toprak sayesinde bölgede ekonomik faaliyetler meydana gelmeye başlamıştır. Kısa sürede nüfus artışına yol açan bu durum Stavropol’ün bir şehir olarak ekonomik alanda gelişmesine yardımcı olmuştur. Ekonomik olarak büyüyen ve gelişen Stavropol, Kafkasya’nın önde gelen ekonomi merkezlerinden biri olmayı başarmıştır.

Devamını Oku

Stavropol ile İlgili

Editörün Kaleminden

Stavropol Nerededir?

Stavropol, Rusya Federasyonu’nun güney batısında yer almaktadır. Moskova’ya yaklaşık 1500 kilometre uzaklıktadır.

Stavropol’e Nasıl Gidilir?

2bfafc3600aeb4c456e80cf5984c3692.jpg

Stavropol’e İstanbul’dan direkt uçuşla gidebilirsiniz. İstanbul- Stavropol arası uçakla yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Stavropol Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ya da havaalanı servislerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Stavropol’e Ne Zaman Gidilir?

central-square-1047050_960_720.jpg


Stavropol’de kış oldukça sert geçmektedir. Yaz mevsimi ise kısa ve karasal iklim hakimiyetinde geçmektedir. Şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar sıcaklığın 20- 25 derece arasında değiştiği yaz aylarıdır.

Stavropol’de Nerede Kalınır?

park-hotel-stavropol-37171988-450.jpg

Stavropol her yıl binlerce turist ağırlayan şehirlerden bir tanesidir. Bu yüzden de bünyesinde çok sayıda konaklama mekanı bulunmaktadır. Bu konaklama mekanları her bütçeye ve zevke hitap eden çeşitliliktedir. Stavropol seyahatinizi planlarken konaklamaya çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yok. Stavropol pek çok şehre kıyasla daha uygun fiyatlı otellere sahiptir. Şehirde beş yıldızlı lüks otellerin sayısı çok fazla değildir. Sayıca en fazla olan oteller orta bütçeli otellerdir. Verdikleri hizmet ile de misafirlerini memnun eden bu oteller turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Şehir kış aylarında soğuk olduğundan en çok ziyaretçiyi yaz mevsiminde ağırlamaktadır. Bu yoğunluk otellerin doluluk oranlarını da etkilemektedir. Eğer Stavropol seyahatinizin tarihi önceden belli ise şehre gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız en sağlıklısı olacaktır. Böylece kalacak yer sıkıntısı yaşamadan seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. Şehrin yoğun olarak ziyaretçi ağırladığı bir diğer dönem ise eylül ayında gerçekleştirilen Balon Festivali dönemidir. Şehre başta Rusya’nın diğer şehirlerinden olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiler adeta akın etmektedir. Bu dönemde de konaklama mekânları festivalden haftalar önce dolmaktadır. Yerinizi önceden ayırtarak konaklama sıkıntısı yaşamanızı önleyebilirsiniz.

Şehirde sadece 3-4 tane beş yıldızlı lüks otel bulunmaktadır. Bu otellerde sauna, masaj salonları, birbirinden lezzetli yemekler, eğlenceli aktiviteler misafirlerin hizmetine sunulmuştur. Stavropol’ün beş yıldızlı lüks otellerinde bir gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 1200 Rus rublesidir.

Şehirde orta bütçeye hitap eden oteller sayıca oldukça fazladır. Bu otellerde güler yüzlü çalışanlar misafirlerinin rahatı için ellerinden geleni yapmaktadır. Orta bütçeli otellerde açık büfe kahvaltılar, yerel mutfaktan ve dünya mutfağından yemekler sunan restoranlar, spor salonları gibi imkanlar mevcuttur. Stavropol’deki orta bütçeli otellerde bir kişilik odanın tek gecelik ücreti yaklaşık olarak 700 Rus rublesidir.

Stavropo‘de çok fazla hostel bulunmamaktadır. Hostel kültürü şehirde yeni yeni gelişmeye başlamıştır. Genellikle genç turistler tarafından tercih edilen birkaç tane hostel mevcut. Dilerseniz bu hostellerde de kalabilirsiniz. Fakat hostellerin bir kısmında yemek hizmeti olmayabilir. Yemek ihtiyacınızı dışarıdan karşılamanız gerekebilir. Tek tük olan düşük bütçeli hostellerde bir gecelik konaklama ücreti yaklaşık 400 Rus rublesidir.

Şehrin en çok tercih edilen otelleri Lenin Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Bu cadde üzerinde bulunan oteller farklı zevklere ve bütçelere hitap eden otellerden oluşmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle de oldukça merkezi olan Lenin Caddesi üzerindeki oteller turistler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Şehrin konaklama açısından bir diğer gözde bölgesi ise Lenin Caddesi’ne yakın olan Lenin Meydanı’dır. Bu meydanda yer alan oteller de ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Gerek merkezi konumu gerekse toplu taşıma noktalarına yakınlığı dolayısıyla Lenin Meydanı’nda bulunan oteller ulaşım açısından oldukça elverişlidir. Şehirde bulunan diğer konaklama mekanları Marshala Zhukova ve Dovatortzev Caddeleri üzerinde konumlanmıştır. Bu bölgedeki oteller daha çok lüks hizmetler sunan beş yıldızlı otellerdir. Şehrin büyük ve lüks otellerinin bulunduğu bir diğer nokta ise Karla Marksa adlı bölgedir.

Stavropol’de Gezilecek Yerler

Stavropol tarihi ve doğal güzellikleri ile dünya şehirlerini görmek isteyen gezginlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir. Şehirde bulunan tarihi yapılar, dini binalar ve çeşitli müzeler ile şehirde hoşça vakit geçirmek için çeşitli imkanlar mevcuttur. Farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada yaşadığı Stavropol Kafkas coğrafyasının en önde gelen şehirlerinde olup mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Stavropol Gezilecek Yerler

Bünyesindeki çeşitli yapıları, doğal güzellikleri ve sanat galerileri ile Stavropol seyahatiniz dolu dolu geçecektir. Şehir merkezinde bulunan St. Andrew Katedrali Ortodoks kilise mimarisinin en güzel örneklerinden biri olup görkemli bir yapıya sahiptir. St. Seraphim Tapınağı farklı dinî inançların bir arada yaşadığı Stavropol’ün en huzur dolu mekanlarından olup ziyaret edilesi bir tesistir. Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi, sanatın oldukça önemli olduğu Stavropol ’deki en büyük ve en zengin sanat müzesidir. Victory Parkı ve Merkez Park Stavropol’ün eşsiz doğasından esintiler taşıyan ve şehir merkezinde bulunan yemyeşil iki park olup içlerinde bulunan çeşitli tesislerle ziyaretçilerine hoşça vakit geçirten yerlerdendir. Prozritelev ve Prave Yerel Eyalet Müzesi, Stavropol tarihinde hızlı bir gezinti yaşatan zengin koleksiyona sahip müzedir. Stavropol Botanik Bahçesi,Stavropol’ün doğal bitki örtüsünü sergilemek ve bunları korumak için kurulmuş olup kendinizi renk cümbüşünün içinde bulabileceğiniz bir yerdir. Saint Mary Magdalene Ermeni Kilisesi, şehirdeki dini çeşitliliğin en güzel örneklerinden olup büyüleyici bir mimariye sahiptir. Kazan Katedrali, şehre hakim bir tepe üzerinde kurulmuş olan altın kubbeli katedral Stavropol ’ün simgelerinden bir tanesidir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Stavropol İçi Ulaşım

2374.jpg

Stavropol şehir içi ulaşımında oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehirde taksi, otobüs, minibüs, troleybüs gibi çeşitli toplu taşıma imkânları vardır. Bunların yanı sıra bisiklet dostu olan Stavropol’de bisiklet kiralayarak da rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Satvropol’ün her noktasından taksi çağırabilirsiniz. Taksiler 7/24 hizmet vermektedir. Fakat toplu taşıma 05.30-22.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Troleybüs biletleri 11 ruble, otobüs biletleri 12 ruble ve minibüs biletleri 14 rubledir. Biletlerinizi şehrin çeşitli noktalarında bulunan gişelerden satın alabilirsiniz. Şehirdeki banliyö trenlerini kullanarak da şehrin çeşitli noktalarına ulaşabilirsiniz. St. Petersburg ve Moskova’ya direkt giden tren seferleri de bulunmaktadır.

Stavropol Mutfağı

rassolnik-19362.jpeg

Stavropol mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir. Özellikle et ve süt ürünleri neredeyse bütün yemeklerde yer alır. Coğrafyanın da etkisiyle sebze yemeklerinde çeşitlilik yoktur. Mısır unundan yapılan ekmekler ve lapalar temel besin kaynaklarından bir tanesidir.

Haluzz-Haluj: Üçgen şeklinde pişirilen bir çeşit börektir.

Meterej: İçerisine kıyma konularak suda pişirilen bir çeşit hamurdur. Mantıya benzer.

Bedjin: Şerbetli suda kaynatılarak yapılan bir çeşit tatlıdır.

Bunların yanı sıra Stavropol‘de haluğ ekmeği, stir çorbası, lepsi ve gumilaj gibi yöresel tatları da deneyebilirsiniz.

Dilerseniz dünya mutfaklarından yemekler sunan restoranlarda da yemek yiyebilirsiniz.

Stavropol’de Alışveriş

Stavropol’de alışveriş yapabileceğiniz çeşitli mekanlar bulunmaktadır. Şehirde alışveriş merkezleri, seyyar satıcılar, bakkallar ve semt pazarları gibi yerler alışveriş yapmak için uygundur.

Şehrin en büyük alışveriş merkezi Stavropol Galeria’dır. Burada kıyafet, teknolojik ürünler, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki semt pazarlarında da el işçiliği ürünler, kıyafetler, sebze ve meyve bulmak mümkündür. Stavropol’deki mağazalar 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Şehirdeki alışveriş mekânlarında rublenin yanı sıra euro ve dolar ile de alışveriş yapabilirsiniz. Çoğu mekânda kredi kartı geçse de yanınızda bir miktar nakit bulundurmanız iyi olacaktır.

Stavropol’de Gece Hayatı ve Festivaller

Stavropol.jpg

Stavropol oldukça renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde her türlü eğlence anlayışına hitap eden mekânlar bulmak mümkün. Büyük gece kulüpleri, barlar, publar, kafeler, canlı müzik yapan mekanlar şehirdeki başlıca eğlence mekânları arasında yer alıyor. Kış mevsiminin soğuk ve çetin geçmesi ise Stavropol halkını eğlenceden alıkoymuyor. Yaz kış oldukça hareketli olan Stavropol gece hayatını mutlaka deneyimlemelisiniz. Stavropol’ün eğlence hayatı özellikle hafta sonu hız kazanmakta ve renklenmektedir. Hafta içi de canlı bir eğlence hayatı olan Stavropol özellikle hafta sonu gecelerinde yoğun olmaktadır.

Şehirdeki eğlence mekanlarının hepsinde Stavropol’ün geleneksel müziklerini dinleme imkânını bulabilirsiniz. Şehirdeki büyük ve lüks eğlence mekanlarının bazılarında mekâna girmeden önce giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Gitmek istediğiniz mekânı önceden araştırmanız kapıda bir sürprizle karşılaşmanızı önleyecektir.

Özellikle turistler tarafından şehirde ilgi çekici olan mekanların başında dans kulüpleri gelmektedir. Bu dans kulüplerinin bir kısmında bölgenin yerel dansları sergilenmektedir. Bir diğer gözde eğlence mekanları ise kabare şovların yapıldığı yerlerdir. Bu mekanlara da gerek Stavropol halkı gerekse şehri ziyarete gelen turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir.

Stavropol eğlence hayatı çok da pahalı değildir. Şehirde büyük bütçeler ayırmadan da gece hayatına karışabilir dilediğinizce eğlenebilirsiniz. Stavropol de bunların yanı sıra daha sakin eğlence anlayışlarına hitap eden mekanlar da bulmak mümkün. Genellikle kafeler ya da canlı müzik yapan bu eğlence mekanlarını da tercih edebilirsiniz. Akşam yemeğinizin ardından arkadaşlarınızla lezzetli kahveler içip sohbet edebileceğiniz çok sayıda kafe bulunmakta. Dilerseniz canlı müzik hizmeti sunan kafeleri de tercih edebilirsiniz. Bu kafelerde özellikle yerel sanatçılara yer verilmektedir. Böylece hem arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilir hem de Stavropol‘ün yerel müziklerini keşfedebilirsiniz.

Stavropol aynı zamanda bir sanat şehri. Şehirde kültürel etkinliklere oldukça önem verilmektedir. Tiyatro ve bale şehrin başlıca gösteri sanatları arasında yer almaktadır. Stavropol seyahatinizi planlarken etkinlik takvimine göz atmanızı öneririz. Dilerseniz tiyatro ya da bale bileti alabilir ve Stavropol’de keyifli bir akşam geçirirken sanata doyabilirsiniz.

Stavropol eğlenceli geceleri ve sanatsal etkinliklerinin yanı sıra festivalleri ile de ziyaretçilerini eğlendiren bir şehirdir. Şehirde her yıl çeşitli festivaller gerçekleştirilmektedir. Bu festivallerin başında Uluslararası Sanat Festivali ve Uluslararası Balon Festivali yer almaktadır.

Uluslararası Sanat Festivali her yılın temmuz ayında düzenlenmektedir. Rusya Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen bu festivalde özellikle Kafkaslardaki barışa vurgu yapan sanat eserleri odaktadır.

Uluslararası Balon Festivali ise Stavropol’e en çok turist çeken etkinliklerin başında yer alır. Her yılın eylül ayında düzenlenen bu festivalde birbirinden renkli ve ilginç temalarla hazırlanmış hava balonları uçuşa geçerek şovlar yapmaktadır. Rusya’nın dört bir yanından ziyaretçiler Stavropol’e adeta akın ederek bu renkli şova tanıklık etmektedirler. Eğer Stavropol seyahatinizi bu festival sürecinde yapmayı planlıyorsanız otel rezervasyonunuzu önceden yapmanızı öneririz. Çok sayıda ziyaretçinin katıldığı festival dolayısıyla o tarihler arasında şehirdeki oteller hızla dolmaktadır.

Stavropol Resmi Tatiller

Yeni yıl: 1-2 Ocak

Ortodoks Yeni Yılı: 7 Ocak

Dünya Kadınlar Günü: 8 Mart

İşçi ve İlkbahar Bayramı: 1-2 Mayıs

Zafer Bayramı: 9 Mayıs

Bağımsızlık Günü: 12 Haziran

Milli Uzlaşma Günü: 7 Kasım

Anayasa Bayramı: 12 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Stavropol İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Stavropol Türkiye Dış Temsilcilikleri

Stavropol’de Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır. Stavropol, Moskova Türkiye Büyükelçiliği’nin görev alanına girmektedir.

T.C. MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Telefon: +7 495 994 93 59

E-Posta: [email protected]

Stavropol Para Birimi

Stavropol ’da Rusya’nın resmi para birimi olan Rus rublesi kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası 17 Rus rublesidir.

Stavropol ‘ün Resmi Dili

Stravropol’da konuşulan resmi dil Rusçadır. Fakat bölgeler arasında farklı yerel dillere de rastlanmaktadır. Rusça Kiril alfabesini kullanmaktadır. Bu nedenle şehirde tabelalar Kiril alfabesi ile yazılmıştır.

Stavropol Saat Farkı

Stavropol ve Türkiye arasında kış döneminde 1 saatlik zaman farkı vardır. 2014 yılında Rusya sürekli kış saatinde kalma kararı almıştır. Bu yüzden Türkiye’de yaz saati uygulamasına geçildiğinden Stavropol ile arasında saat farkı kalmamaktadır.

Stavropol Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2oC
  • Şub -2oC
  • Mar 1oC
  • Nis 9oC
  • May 15oC
  • Haz 19oC
  • Tem 22oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus:2.786.000/ Dil: Rusça / Para Birimi: Rus rublesi / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün