Google+

Stavropol

image_placeholder
ASYARusyaStavropol
Stavropol04:01 AM
15℃
1 RUB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon-2℃
 • Marweather-icon1℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus:2.786.000/ Dil: Rusça / Para Birimi: Rus rublesi / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Stavropol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Stavropol, Rusya’nın güneybatı kesiminde yer alan Stavropol Krayı’nın başkentidir. Kafkas Dağları’nın yamacında kurulmuş olan Stavropol’de coğrafyanın bir takım zorlayıcı etkileri görülmektedir. Engebeli bir yerleşime sahip olan şehirde karasal iklim de oldukça sert yaşanmaktadır. Kış mevsimi uzun ve oldukça şiddetli geçerken yaz mevsiminde sıcaklıklar artmaktadır. Fakat bu sıcak günler de çok uzun sürmeden yerini yeniden soğuk günlere bırakmaktadır. Stavropol seyahatinizi planlarken bu durumu göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır.

Stavropol şehri ve civarındaki bölgeler eski zamanlardan beri yerleşke olarak tercih edilen noktalardandır. Stavropol bölgesinde ağırlıklı olarak yaşayan nüfus ilk zamanlarda Nogay ve Kalmıklardan oluşmaktaydı. Şehrin modern anlamda başlangıcı ise 18. yüzyıla dayanmaktadır. 1777 yılında bölgede bir askeri karakol inşa edilmiştir. Bu askeri karakol faaliyete başladıktan sonra etrafında yeni yapılar inşa edilmeye devam edilmiştir. İnşa edilen bu askeri karakol Rus İmparatorluğu’nun güney sınırlarının savunması ve müdafaası için büyük önem taşımaktadır. Azov- Mozdok savunma hattının bir parçası olan karakol uzun yıllar hizmet vermiştir. İmparatorluğun güney kesiminin geliştirilmesinde de rol oynayan karakolun etrafında inşa edilen yapılar sayesinde şehrin bugünkü modern görünümü de oluşmaya başlamıştır.

Kısa sürede küçük bir karakol bölgesinden köye dönüşen Stavropol, Rus İmparatorluğu’nun Kafkasya kapısı haline gelmiştir. Rusya’nın güney sınırındaki toprağın verimli olması da şehrin oluşumunu hızlandıran faktörler arasındadır. Tarıma elverişli olan toprak sayesinde bölgede ekonomik faaliyetler meydana gelmeye başlamıştır. Kısa sürede nüfus artışına yol açan bu durum Stavropol’ün bir şehir olarak ekonomik alanda gelişmesine yardımcı olmuştur. Ekonomik olarak büyüyen ve gelişen Stavropol, Kafkasya’nın önde gelen ekonomi merkezlerinden biri olmayı başarmıştır.

Stavropol’de Gezilecek Yerler

Stavropol tarihi ve doğal güzellikleri ile dünya şehirlerini görmek isteyen gezginlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir. Şehirde bulunan tarihi yapılar, dini binalar ve çeşitli müzeler ile şehirde hoşça vakit geçirmek için çeşitli imkanlar mevcuttur. Farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada yaşadığı Stavropol Kafkas coğrafyasının en önde gelen şehirlerinde olup mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

St. Andrew’s Katedrali

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Stavropol’de Gezilecek Yerler-1

St. Andrew’s Katedrali, Stavropol’ün en büyük ve en görkemli katedrallerinden bir tanesidir. Stavropol turunuza başlamak için en ideal noktalardan birisi olan St. Andrew Katedrali şehir merkezinde bulunmaktadır. Toplu taşıma duraklarından rahatça ulaşabileceğiniz katedrale dilerseniz yürüyerek de kolayca ulaşabilirsiniz.

St. Andrew Katedrali yüzyıldan uzun bir süredir hizmet vermekte olup Stavropol’ün en önemli ibadethanelerinden bir tanesidir. 1897 yılında inşa edilen katedral mimarisi ile göz kamaştırmaktadır. Katedralin iç ve dış duvarlarında el işçiliği işlemeler bulunmaktadır. Bu büyük ve görkemli katedral 1930 yılında ibadete kapatılmıştır. 12 yıl sonra yeniden ibadete açılan St. Andrew Katedrali Stavropol ‘deki Ortodoks kiliselerinden bir tanesidir. 1990 yılında katedralin çan kulesi restore edilmiştir. St. Andrew Katedrali’nin bir diğer özelliği ise kendince oluşturduğu gelenekleri ve kutlamalarıdır. Bu kutlamaların başında St. Andrew’ün doğum günü kutlaması yer almaktadır. Her yıl kiliseye büyük katkı sağlamış ve kiliseye adını vermiş aziz St. Andrew’ün doğum günü katedralde büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Stavropol’ün en ünlü yapılarından biri olan St. Andrew Katedrali’ni dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Stavropol lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hostel Hotsy-Totsy, Hostel Dostoyevsky, Hotel Spi Sladko. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Disayn Hotel Shampan, Voyage Hotels Mezonin gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Zvezda Hotel, Hostel La Grange Centre, Dinamo Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Stavropol aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Saint Seraphim Tapınağı (Temple of St. Seraphim of Sarov the Wondermaker)

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Stavropol’de Gezilecek Yerler-2

Stavropol denildiğinde akla ilk gelen tapınaklardan biri olan St. Seraphim Tapınağı şehri ziyarete gelen turistler tarafından oldukça beğenilen mekanların başında yer alıyor. Büyükçe bir arazi üzerinde kurulmuş olan tapınak yemyeşil bahçesi ve huzur dolu sessizliği ile büyüleyici bir mekandır. Rus Kilisesi’nin önde gelen azizlerinden olan St. Seraphim 19 Temmuz 1754 yılında doğmuştur. Tüccar bir ailenin çocuğu olup hayatını dine adamış bir alimdir. Ömrünün son yıllarında bir katedral inşa etmeye başlamıştır fakat katedralin tamamlandığını göremeden ölmüştür. Ölümünün ardından oğlu katedralin yapımına devam etmiş ve günümüzdeki tapınak sonunda inşa edilmiştir. Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olan St. Seraphim tapınağı her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Tapınağın içerisinde dilerseniz ibadet edebilir, dilerseniz de muhteşem bahçesinde yürüyüşe çıkarak dinlenebilirsiniz. Tapınağın bahçesinde bir de havuz bulunuyor. St. Seraphim’in mucizelerini barındırdığına inanılan bu suda yüzme imkanı da vardır. Tapınağı dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz fakat kalabalık bir grup eşliğinde gitmek istiyorsanız önceden arayıp haber vermeniz gerekmektedir.

Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Stavropol’de Gezilecek Yerler-3

Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi, sadece Stavropol’ün değil Kuzey Kafkasya’nın en büyük sanat müzelerinden bir tanesidir. Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi’nde Stavropol ressamları tarafından yapılan tablolar, el işçiliği dekoratif sanat ürünleri gibi pek çok eser sergilenmektedir. Müzedeki koleksiyonun odağında Stavropol ‘ün yerel sanatları ve sanat eserleri yer almaktadır. Güzel Sanatlar Müzesi’nde ayrıca Avrupalı sanatçılar tarafından yapılan eserler de sergilenmektedir. Müzenin en çok ilgi çeken bölümlerinin başında ise Rus öncesi dönemde bölgede üretilen sanat eserlerinin sergilendiği koleksiyon yer alıyor. Müzede sergilenen eserler MÖ 5 yüzyıldan başlayıp 20. yüzyılın sonlarına kadar geçen sürede üretilmiştir. Farklı ülkelerin sanat ve kültür eserlerine de yer verilen müzede sanatın yüzyıllar boyunca gelişimini gözlemleme imkânı mevcuttur. Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi’ni pazartesi günleri hariç 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Stavropol Turistik Gezi Biletleri

Stavropol şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Stavropol, Rusya Federasyonu’nun güney batısında yer almaktadır. Moskova’ya yaklaşık 1500 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation

ORTA AVRUPA TURLARI lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde ORTA AVRUPA TURLARI lokasyonunu gezmek isterseniz; Orta Avrupa Turu - 540.55 EUR , Budapeşte Turu - 303.05 EUR , Budapeşte Turu - 350.55 EUR , Prag Turu - 360.05 EUR , Prag Turu - 349 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm ORTA AVRUPA TURLARI turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

central-square-1047050_960_720.jpg


Stavropol’de kış oldukça sert geçmektedir. Yaz mevsimi ise kısa ve karasal iklim hakimiyetinde geçmektedir. Şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar sıcaklığın 20- 25 derece arasında değiştiği yaz aylarıdır.

2bfafc3600aeb4c456e80cf5984c3692.jpg

Stavropol’e İstanbul’dan direkt uçuşla gidebilirsiniz. İstanbul- Stavropol arası uçakla yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Stavropol Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ya da havaalanı servislerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Stavropol’de Nerede Kalınır?

Stavropol her yıl binlerce turist ağırlayan şehirlerden bir tanesidir. Bu yüzden de bünyesinde çok sayıda konaklama mekanı bulunmaktadır. Bu konaklama mekanları her bütçeye ve zevke hitap eden çeşitliliktedir. Stavropol seyahatinizi planlarken konaklamaya çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yok. Stavropol pek çok şehre kıyasla daha uygun fiyatlı otellere sahiptir. Şehirde beş yıldızlı lüks otellerin sayısı çok fazla değildir. Sayıca en fazla olan oteller orta bütçeli otellerdir. Verdikleri hizmet ile de misafirlerini memnun eden bu oteller turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Şehir kış aylarında soğuk olduğundan en çok ziyaretçiyi yaz mevsiminde ağırlamaktadır. Bu yoğunluk otellerin doluluk oranlarını da etkilemektedir. Eğer Stavropol seyahatinizin tarihi önceden belli ise şehre gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız en sağlıklısı olacaktır. Böylece kalacak yer sıkıntısı yaşamadan seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. Şehrin yoğun olarak ziyaretçi ağırladığı bir diğer dönem ise eylül ayında gerçekleştirilen Balon Festivali dönemidir. Şehre başta Rusya’nın diğer şehirlerinden olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiler adeta akın etmektedir. Bu dönemde de konaklama mekânları festivalden haftalar önce dolmaktadır. Yerinizi önceden ayırtarak konaklama sıkıntısı yaşamanızı önleyebilirsiniz.

Şehirde sadece 3-4 tane beş yıldızlı lüks otel bulunmaktadır. Bu otellerde sauna, masaj salonları, birbirinden lezzetli yemekler, eğlenceli aktiviteler misafirlerin hizmetine sunulmuştur. Stavropol’ün beş yıldızlı lüks otellerinde bir gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 1200 Rus rublesidir.

2374.jpg

Stavropol şehir içi ulaşımında oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehirde taksi, otobüs, minibüs, troleybüs gibi çeşitli toplu taşıma imkânları vardır. Bunların yanı sıra bisiklet dostu olan Stavropol’de bisiklet kiralayarak da rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Satvropol’ün her noktasından taksi çağırabilirsiniz. Taksiler 7/24 hizmet vermektedir. Fakat toplu taşıma 05.30-22.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Troleybüs biletleri 11 ruble, otobüs biletleri 12 ruble ve minibüs biletleri 14 rubledir. Biletlerinizi şehrin çeşitli noktalarında bulunan gişelerden satın alabilirsiniz. Şehirdeki banliyö trenlerini kullanarak da şehrin çeşitli noktalarına ulaşabilirsiniz. St. Petersburg ve Moskova’ya direkt giden tren seferleri de bulunmaktadır.

rassolnik-19362.jpeg

Stavropol mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir. Özellikle et ve süt ürünleri neredeyse bütün yemeklerde yer alır. Coğrafyanın da etkisiyle sebze yemeklerinde çeşitlilik yoktur. Mısır unundan yapılan ekmekler ve lapalar temel besin kaynaklarından bir tanesidir.

Haluzz-Haluj: Üçgen şeklinde pişirilen bir çeşit börektir.

Meterej: İçerisine kıyma konularak suda pişirilen bir çeşit hamurdur. Mantıya benzer.

Bedjin: Şerbetli suda kaynatılarak yapılan bir çeşit tatlıdır.

Bunların yanı sıra Stavropol‘de haluğ ekmeği, stir çorbası, lepsi ve gumilaj gibi yöresel tatları da deneyebilirsiniz.

Dilerseniz dünya mutfaklarından yemekler sunan restoranlarda da yemek yiyebilirsiniz.

Stavropol’de Gece Hayatı ve Festivaller

Stavropol oldukça renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde her türlü eğlence anlayışına hitap eden mekânlar bulmak mümkün. Büyük gece kulüpleri, barlar, publar, kafeler, canlı müzik yapan mekanlar şehirdeki başlıca eğlence mekânları arasında yer alıyor. Kış mevsiminin soğuk ve çetin geçmesi ise Stavropol halkını eğlenceden alıkoymuyor. Yaz kış oldukça hareketli olan Stavropol gece hayatını mutlaka deneyimlemelisiniz. Stavropol’ün eğlence hayatı özellikle hafta sonu hız kazanmakta ve renklenmektedir. Hafta içi de canlı bir eğlence hayatı olan Stavropol özellikle hafta sonu gecelerinde yoğun olmaktadır.

Şehirdeki eğlence mekanlarının hepsinde Stavropol’ün geleneksel müziklerini dinleme imkânını bulabilirsiniz. Şehirdeki büyük ve lüks eğlence mekanlarının bazılarında mekâna girmeden önce giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Gitmek istediğiniz mekânı önceden araştırmanız kapıda bir sürprizle karşılaşmanızı önleyecektir.

Özellikle turistler tarafından şehirde ilgi çekici olan mekanların başında dans kulüpleri gelmektedir. Bu dans kulüplerinin bir kısmında bölgenin yerel dansları sergilenmektedir. Bir diğer gözde eğlence mekanları ise kabare şovların yapıldığı yerlerdir. Bu mekanlara da gerek Stavropol halkı gerekse şehri ziyarete gelen turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir.

Stavropol’de alışveriş yapabileceğiniz çeşitli mekanlar bulunmaktadır. Şehirde alışveriş merkezleri, seyyar satıcılar, bakkallar ve semt pazarları gibi yerler alışveriş yapmak için uygundur.

Şehrin en büyük alışveriş merkezi Stavropol Galeria’dır. Burada kıyafet, teknolojik ürünler, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki semt pazarlarında da el işçiliği ürünler, kıyafetler, sebze ve meyve bulmak mümkündür. Stavropol’deki mağazalar 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Şehirdeki alışveriş mekânlarında rublenin yanı sıra euro ve dolar ile de alışveriş yapabilirsiniz. Çoğu mekânda kredi kartı geçse de yanınızda bir miktar nakit bulundurmanız iyi olacaktır.

Stavropol ve Türkiye arasında kış döneminde 1 saatlik zaman farkı vardır. 2014 yılında Rusya sürekli kış saatinde kalma kararı almıştır. Bu yüzden Türkiye’de yaz saati uygulamasına geçildiğinden Stavropol ile arasında saat farkı kalmamaktadır.

Stavropol ’da Rusya’nın resmi para birimi olan Rus rublesi kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası 17 Rus rublesidir.

Stravropol’da konuşulan resmi dil Rusçadır. Fakat bölgeler arasında farklı yerel dillere de rastlanmaktadır. Rusça Kiril alfabesini kullanmaktadır. Bu nedenle şehirde tabelalar Kiril alfabesi ile yazılmıştır.

Stavropol’de Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır. Stavropol, Moskova Türkiye Büyükelçiliği’nin görev alanına girmektedir.

T.C. MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Telefon: +7 495 994 93 59

E-Posta: embassy.moscow@mfa.gov.tr

Yeni yıl: 1-2 Ocak

Ortodoks Yeni Yılı: 7 Ocak

Dünya Kadınlar Günü: 8 Mart

İşçi ve İlkbahar Bayramı: 1-2 Mayıs

Zafer Bayramı: 9 Mayıs

Bağımsızlık Günü: 12 Haziran

Milli Uzlaşma Günü: 7 Kasım

Anayasa Bayramı: 12 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Devamını Oku