Google+

Stavropol

ASYARusyaStavropol
Stavropol - : - / -
--℃
1 RUB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon-2℃
 • Marweather-icon1℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus:2.786.000/ Dil: Rusça / Para Birimi: Rus rublesi / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Stavropol Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Stavropol, Rusya’nın güneybatı kesiminde yer alan Stavropol Krayı’nın başkentidir. Kafkas Dağları’nın yamacında kurulmuş olan Stavropol’de coğrafyanın bir takım zorlayıcı etkileri görülmektedir. Engebeli bir yerleşime sahip olan şehirde karasal iklim de oldukça sert yaşanmaktadır. Kış mevsimi uzun ve oldukça şiddetli geçerken yaz mevsiminde sıcaklıklar artmaktadır. Fakat bu sıcak günler de çok uzun sürmeden yerini yeniden soğuk günlere bırakmaktadır. Stavropol seyahatinizi planlarken bu durumu göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır.

Stavropol şehri ve civarındaki bölgeler eski zamanlardan beri yerleşke olarak tercih edilen noktalardandır. Stavropol bölgesinde ağırlıklı olarak yaşayan nüfus ilk zamanlarda Nogay ve Kalmıklardan oluşmaktaydı. Şehrin modern anlamda başlangıcı ise 18. yüzyıla dayanmaktadır. 1777 yılında bölgede bir askeri karakol inşa edilmiştir. Bu askeri karakol faaliyete başladıktan sonra etrafında yeni yapılar inşa edilmeye devam edilmiştir. İnşa edilen bu askeri karakol Rus İmparatorluğu’nun güney sınırlarının savunması ve müdafaası için büyük önem taşımaktadır. Azov- Mozdok savunma hattının bir parçası olan karakol uzun yıllar hizmet vermiştir. İmparatorluğun güney kesiminin geliştirilmesinde de rol oynayan karakolun etrafında inşa edilen yapılar sayesinde şehrin bugünkü modern görünümü de oluşmaya başlamıştır.

Kısa sürede küçük bir karakol bölgesinden köye dönüşen Stavropol, Rus İmparatorluğu’nun Kafkasya kapısı haline gelmiştir. Rusya’nın güney sınırındaki toprağın verimli olması da şehrin oluşumunu hızlandıran faktörler arasındadır. Tarıma elverişli olan toprak sayesinde bölgede ekonomik faaliyetler meydana gelmeye başlamıştır. Kısa sürede nüfus artışına yol açan bu durum Stavropol’ün bir şehir olarak ekonomik alanda gelişmesine yardımcı olmuştur. Ekonomik olarak büyüyen ve gelişen Stavropol, Kafkasya’nın önde gelen ekonomi merkezlerinden biri olmayı başarmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Stavropol’de Gezilecek Yerler

Stavropol tarihi ve doğal güzellikleri ile dünya şehirlerini görmek isteyen gezginlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir. Şehirde bulunan tarihi yapılar, dini binalar ve çeşitli müzeler ile şehirde hoşça vakit geçirmek için çeşitli imkanlar mevcuttur. Farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada yaşadığı Stavropol Kafkas coğrafyasının en önde gelen şehirlerinde olup mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Stavropol, Rusya Federasyonu’nun güney batısında yer almaktadır. Moskova’ya yaklaşık 1500 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

central-square-1047050_960_720.jpg


Stavropol’de kış oldukça sert geçmektedir. Yaz mevsimi ise kısa ve karasal iklim hakimiyetinde geçmektedir. Şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar sıcaklığın 20- 25 derece arasında değiştiği yaz aylarıdır.

2bfafc3600aeb4c456e80cf5984c3692.jpg

Stavropol’e İstanbul’dan direkt uçuşla gidebilirsiniz. İstanbul- Stavropol arası uçakla yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Stavropol Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ya da havaalanı servislerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Stavropol’de Nerede Kalınır?

Stavropol her yıl binlerce turist ağırlayan şehirlerden bir tanesidir. Bu yüzden de bünyesinde çok sayıda konaklama mekanı bulunmaktadır. Bu konaklama mekanları her bütçeye ve zevke hitap eden çeşitliliktedir. Stavropol seyahatinizi planlarken konaklamaya çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yok. Stavropol pek çok şehre kıyasla daha uygun fiyatlı otellere sahiptir. Şehirde beş yıldızlı lüks otellerin sayısı çok fazla değildir. Sayıca en fazla olan oteller orta bütçeli otellerdir. Verdikleri hizmet ile de misafirlerini memnun eden bu oteller turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Şehir kış aylarında soğuk olduğundan en çok ziyaretçiyi yaz mevsiminde ağırlamaktadır. Bu yoğunluk otellerin doluluk oranlarını da etkilemektedir. Eğer Stavropol seyahatinizin tarihi önceden belli ise şehre gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız en sağlıklısı olacaktır. Böylece kalacak yer sıkıntısı yaşamadan seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. Şehrin yoğun olarak ziyaretçi ağırladığı bir diğer dönem ise eylül ayında gerçekleştirilen Balon Festivali dönemidir. Şehre başta Rusya’nın diğer şehirlerinden olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiler adeta akın etmektedir. Bu dönemde de konaklama mekânları festivalden haftalar önce dolmaktadır. Yerinizi önceden ayırtarak konaklama sıkıntısı yaşamanızı önleyebilirsiniz.

Şehirde sadece 3-4 tane beş yıldızlı lüks otel bulunmaktadır. Bu otellerde sauna, masaj salonları, birbirinden lezzetli yemekler, eğlenceli aktiviteler misafirlerin hizmetine sunulmuştur. Stavropol’ün beş yıldızlı lüks otellerinde bir gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 1200 Rus rublesidir.

2374.jpg

Stavropol şehir içi ulaşımında oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehirde taksi, otobüs, minibüs, troleybüs gibi çeşitli toplu taşıma imkânları vardır. Bunların yanı sıra bisiklet dostu olan Stavropol’de bisiklet kiralayarak da rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Satvropol’ün her noktasından taksi çağırabilirsiniz. Taksiler 7/24 hizmet vermektedir. Fakat toplu taşıma 05.30-22.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Troleybüs biletleri 11 ruble, otobüs biletleri 12 ruble ve minibüs biletleri 14 rubledir. Biletlerinizi şehrin çeşitli noktalarında bulunan gişelerden satın alabilirsiniz. Şehirdeki banliyö trenlerini kullanarak da şehrin çeşitli noktalarına ulaşabilirsiniz. St. Petersburg ve Moskova’ya direkt giden tren seferleri de bulunmaktadır.

rassolnik-19362.jpeg

Stavropol mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir. Özellikle et ve süt ürünleri neredeyse bütün yemeklerde yer alır. Coğrafyanın da etkisiyle sebze yemeklerinde çeşitlilik yoktur. Mısır unundan yapılan ekmekler ve lapalar temel besin kaynaklarından bir tanesidir.

Haluzz-Haluj: Üçgen şeklinde pişirilen bir çeşit börektir.

Meterej: İçerisine kıyma konularak suda pişirilen bir çeşit hamurdur. Mantıya benzer.

Bedjin: Şerbetli suda kaynatılarak yapılan bir çeşit tatlıdır.

Bunların yanı sıra Stavropol‘de haluğ ekmeği, stir çorbası, lepsi ve gumilaj gibi yöresel tatları da deneyebilirsiniz.

Dilerseniz dünya mutfaklarından yemekler sunan restoranlarda da yemek yiyebilirsiniz.

Stavropol’de Gece Hayatı ve Festivaller

Stavropol oldukça renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde her türlü eğlence anlayışına hitap eden mekânlar bulmak mümkün. Büyük gece kulüpleri, barlar, publar, kafeler, canlı müzik yapan mekanlar şehirdeki başlıca eğlence mekânları arasında yer alıyor. Kış mevsiminin soğuk ve çetin geçmesi ise Stavropol halkını eğlenceden alıkoymuyor. Yaz kış oldukça hareketli olan Stavropol gece hayatını mutlaka deneyimlemelisiniz. Stavropol’ün eğlence hayatı özellikle hafta sonu hız kazanmakta ve renklenmektedir. Hafta içi de canlı bir eğlence hayatı olan Stavropol özellikle hafta sonu gecelerinde yoğun olmaktadır.

Şehirdeki eğlence mekanlarının hepsinde Stavropol’ün geleneksel müziklerini dinleme imkânını bulabilirsiniz. Şehirdeki büyük ve lüks eğlence mekanlarının bazılarında mekâna girmeden önce giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Gitmek istediğiniz mekânı önceden araştırmanız kapıda bir sürprizle karşılaşmanızı önleyecektir.

Özellikle turistler tarafından şehirde ilgi çekici olan mekanların başında dans kulüpleri gelmektedir. Bu dans kulüplerinin bir kısmında bölgenin yerel dansları sergilenmektedir. Bir diğer gözde eğlence mekanları ise kabare şovların yapıldığı yerlerdir. Bu mekanlara da gerek Stavropol halkı gerekse şehri ziyarete gelen turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir.

Stavropol’de alışveriş yapabileceğiniz çeşitli mekanlar bulunmaktadır. Şehirde alışveriş merkezleri, seyyar satıcılar, bakkallar ve semt pazarları gibi yerler alışveriş yapmak için uygundur.

Şehrin en büyük alışveriş merkezi Stavropol Galeria’dır. Burada kıyafet, teknolojik ürünler, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki semt pazarlarında da el işçiliği ürünler, kıyafetler, sebze ve meyve bulmak mümkündür. Stavropol’deki mağazalar 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Şehirdeki alışveriş mekânlarında rublenin yanı sıra euro ve dolar ile de alışveriş yapabilirsiniz. Çoğu mekânda kredi kartı geçse de yanınızda bir miktar nakit bulundurmanız iyi olacaktır.

Stavropol ve Türkiye arasında kış döneminde 1 saatlik zaman farkı vardır. 2014 yılında Rusya sürekli kış saatinde kalma kararı almıştır. Bu yüzden Türkiye’de yaz saati uygulamasına geçildiğinden Stavropol ile arasında saat farkı kalmamaktadır.

Stavropol ’da Rusya’nın resmi para birimi olan Rus rublesi kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası 17 Rus rublesidir.

Stravropol’da konuşulan resmi dil Rusçadır. Fakat bölgeler arasında farklı yerel dillere de rastlanmaktadır. Rusça Kiril alfabesini kullanmaktadır. Bu nedenle şehirde tabelalar Kiril alfabesi ile yazılmıştır.

Stavropol’de Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır. Stavropol, Moskova Türkiye Büyükelçiliği’nin görev alanına girmektedir.

T.C. MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Telefon: +7 495 994 93 59

E-Posta: embassy.moscow@mfa.gov.tr

Yeni yıl: 1-2 Ocak

Ortodoks Yeni Yılı: 7 Ocak

Dünya Kadınlar Günü: 8 Mart

İşçi ve İlkbahar Bayramı: 1-2 Mayıs

Zafer Bayramı: 9 Mayıs

Bağımsızlık Günü: 12 Haziran

Milli Uzlaşma Günü: 7 Kasım

Anayasa Bayramı: 12 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102