Stavropol’de Gezilecek Yerler

Stavropol tarihi ve doğal güzellikleri ile dünya şehirlerini görmek isteyen gezginlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir. Şehirde bulunan tarihi yapılar, dini binalar ve çeşitli müzeler ile şehirde hoşça vakit geçirmek için çeşitli imkanlar mevcuttur. Farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada yaşadığı Stavropol Kafkas coğrafyasının en önde gelen şehirlerinde olup mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Stavropol Gezilecek Yerler

Bünyesindeki çeşitli yapıları, doğal güzellikleri ve sanat galerileri ile Stavropol seyahatiniz dolu dolu geçecektir. Şehir merkezinde bulunan St. Andrew Katedrali Ortodoks kilise mimarisinin en güzel örneklerinden biri olup görkemli bir yapıya sahiptir. St. Seraphim Tapınağı farklı dinî inançların bir arada yaşadığı Stavropol’ün en huzur dolu mekanlarından olup ziyaret edilesi bir tesistir. Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi, sanatın oldukça önemli olduğu Stavropol ’deki en büyük ve en zengin sanat müzesidir. Victory Parkı ve Merkez Park Stavropol’ün eşsiz doğasından esintiler taşıyan ve şehir merkezinde bulunan yemyeşil iki park olup içlerinde bulunan çeşitli tesislerle ziyaretçilerine hoşça vakit geçirten yerlerdendir. Prozritelev ve Prave Yerel Eyalet Müzesi, Stavropol tarihinde hızlı bir gezinti yaşatan zengin koleksiyona sahip müzedir. Stavropol Botanik Bahçesi,Stavropol’ün doğal bitki örtüsünü sergilemek ve bunları korumak için kurulmuş olup kendinizi renk cümbüşünün içinde bulabileceğiniz bir yerdir. Saint Mary Magdalene Ermeni Kilisesi, şehirdeki dini çeşitliliğin en güzel örneklerinden olup büyüleyici bir mimariye sahiptir. Kazan Katedrali, şehre hakim bir tepe üzerinde kurulmuş olan altın kubbeli katedral Stavropol ’ün simgelerinden bir tanesidir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

St. Andrew’s Katedrali

4cf4b2b61c40a1c5b3239b3f23907221.jpg

St. Andrew’s Katedrali, Stavropol’ün en büyük ve en görkemli katedrallerinden bir tanesidir. Stavropol turunuza başlamak için en ideal noktalardan birisi olan St. Andrew Katedrali şehir merkezinde bulunmaktadır. Toplu taşıma duraklarından rahatça ulaşabileceğiniz katedrale dilerseniz yürüyerek de kolayca ulaşabilirsiniz.

St. Andrew Katedrali yüzyıldan uzun bir süredir hizmet vermekte olup Stavropol’ün en önemli ibadethanelerinden bir tanesidir. 1897 yılında inşa edilen katedral mimarisi ile göz kamaştırmaktadır. Katedralin iç ve dış duvarlarında el işçiliği işlemeler bulunmaktadır. Bu büyük ve görkemli katedral 1930 yılında ibadete kapatılmıştır. 12 yıl sonra yeniden ibadete açılan St. Andrew Katedrali Stavropol ‘deki Ortodoks kiliselerinden bir tanesidir. 1990 yılında katedralin çan kulesi restore edilmiştir. St. Andrew Katedrali’nin bir diğer özelliği ise kendince oluşturduğu gelenekleri ve kutlamalarıdır. Bu kutlamaların başında St. Andrew’ün doğum günü kutlaması yer almaktadır. Her yıl kiliseye büyük katkı sağlamış ve kiliseye adını vermiş aziz St. Andrew’ün doğum günü katedralde büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Stavropol’ün en ünlü yapılarından biri olan St. Andrew Katedrali’ni dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Saint Seraphim Tapınağı (Temple of St. Seraphim of Sarov the Wondermaker)

caption.jpg

Stavropol denildiğinde akla ilk gelen tapınaklardan biri olan St. Seraphim Tapınağı şehri ziyarete gelen turistler tarafından oldukça beğenilen mekanların başında yer alıyor. Büyükçe bir arazi üzerinde kurulmuş olan tapınak yemyeşil bahçesi ve huzur dolu sessizliği ile büyüleyici bir mekandır. Rus Kilisesi’nin önde gelen azizlerinden olan St. Seraphim 19 Temmuz 1754 yılında doğmuştur. Tüccar bir ailenin çocuğu olup hayatını dine adamış bir alimdir. Ömrünün son yıllarında bir katedral inşa etmeye başlamıştır fakat katedralin tamamlandığını göremeden ölmüştür. Ölümünün ardından oğlu katedralin yapımına devam etmiş ve günümüzdeki tapınak sonunda inşa edilmiştir. Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olan St. Seraphim tapınağı her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Tapınağın içerisinde dilerseniz ibadet edebilir, dilerseniz de muhteşem bahçesinde yürüyüşe çıkarak dinlenebilirsiniz. Tapınağın bahçesinde bir de havuz bulunuyor. St. Seraphim’in mucizelerini barındırdığına inanılan bu suda yüzme imkanı da vardır. Tapınağı dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz fakat kalabalık bir grup eşliğinde gitmek istiyorsanız önceden arayıp haber vermeniz gerekmektedir.

Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi

fine.jpg

Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi, sadece Stavropol’ün değil Kuzey Kafkasya’nın en büyük sanat müzelerinden bir tanesidir. Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi’nde Stavropol ressamları tarafından yapılan tablolar, el işçiliği dekoratif sanat ürünleri gibi pek çok eser sergilenmektedir. Müzedeki koleksiyonun odağında Stavropol ‘ün yerel sanatları ve sanat eserleri yer almaktadır. Güzel Sanatlar Müzesi’nde ayrıca Avrupalı sanatçılar tarafından yapılan eserler de sergilenmektedir. Müzenin en çok ilgi çeken bölümlerinin başında ise Rus öncesi dönemde bölgede üretilen sanat eserlerinin sergilendiği koleksiyon yer alıyor. Müzede sergilenen eserler MÖ 5 yüzyıldan başlayıp 20. yüzyılın sonlarına kadar geçen sürede üretilmiştir. Farklı ülkelerin sanat ve kültür eserlerine de yer verilen müzede sanatın yüzyıllar boyunca gelişimini gözlemleme imkânı mevcuttur. Stavropol Güzel Sanatlar Müzesi’ni pazartesi günleri hariç 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Victory Parkı (Zafer Parkı)

victory_park_in_stavropol_by_agetian-d3ezndy.jpg

Victory Parkı, Stavropol şehir merkezinde bulunan ve adeta doğayı şehrin ortasına getiren yemyeşil bir parktır. Stavropol halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen ve sıradan bir parktan çok daha fazlası olan Victory Parkı her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Stavropol seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken Victory Parkı oldukça büyük bir alana yayılmış durumdadır. Bu büyük alan içerisinde de çeşitli aktivitelere imkan tanıyan tesisler vardır. Bunların başında aquapark ve dinopark gelmektedir. Özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi gösterilen bu parklar herkesin kullanımına açıktır.

Dilerseniz aquaparkta serinleyebilir dilerseniz dinoparkta dinozorların dünyasına yolculuk yapabilirsiniz. Bu tesislerin yanı sıra parkın içerisinde yürüyüş yolları, spor sahaları ve piknik alanları da mevcut. Şehir merkezine oldukça yakın bir ormanın içerisinde bulunan Victory Parkı’nın içerisinde küçük de bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Victory Parkı’nı dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz fakat parkta bulunan tesislerin açılış saatlerini gitmeden önce kontrol etmelisiniz.

Merkez Park (The Central Park)

park.jpg

Stavropol’ün en gözde turistik noktalarından bir tanesi olan Merkez Parkı, Stavropol içerisindeki en yeşil mekânlardan bir tanesidir. Victory Parkı kadar büyük ve donanımlı olmasa da Stavropol’deki en gözde parklardan birisidir. İçerisinde yürüyüş yolları, spor sahaları, yapay göleti ve piknik alanları mevcuttur. Merkez Park’ın içerisinde kafeler ve restoranlar da bulunmaktadır. Dilerseniz bu kafe ve restoranlarda Stavropol’ün leziz yemeklerinden yiyebilirsiniz. Özellikle spor yapmayı seven Stavropol halkı tarafından sıkça tercih edilen Merkez Park’ında yürüyüş yollarının yanı sıra bisiklet yolları da mevcuttur. Merkez Park’ta zaman zaman festivaller ve kutlamalar da gerçekleştirilmektedir. Ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada olan Stavropol Merkez Park’ını mutlaka ziyaret etmeli ve bol bol fotoğraf çektirmelisiniz.

Prozritelev ve Prave Yerel Eyalet Müzesi

stavropol-historical.jpg

Stavropol doğal güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu tarihi ile de dikkat çeken şehirlerden bir tanesidir. Şehir uzun yıllar boyunca çeşitli devletlerin hakimiyeti altında kalmış çeşitli kültürlerden hazineler biriktirmiştir. Geriye kalan bu hazineleri ve tarihi eserleri büyük bir saygı ve özenle korumuştur. Stavropol’de bulunan çeşitli müzeler bu saygının en güzel örneklerindendir. Stavropol’de bulunan çok sayıda müzede, şehirde bulunan tarihî eserler ve şehrin tarihine ayna tutan eşyalar sergilenmektedir.

Bu müzelerin en gözde olanlarından birisi de Prozritelev ve Prave Yerel Eyalet Müzesi’dir. Bu müzede Stavropol ve yakınlarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihî eserler, Stavropol’de hüküm süren kültürlerden geriye kalan giysiler, mobilyalar, el işçiliği eşyalar sergilenmektedir. Prozritelev ve Prave Yerel Eyalet Müzesi, sahip olduğu zengin koleksiyon sayesinde her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Müze giriş ücreti çok cüzî bir miktar olup hafta içi her gün ziyarete açıktır.

Stavropol Botanik Bahçesi

caption.jpg

Stavropol Botanik Bahçesi, şehir merkezinin nispeten biraz dışında kalan bir arazi üzerinde kurulmuştur. Oldukça büyük bir alanı kaplayan Botanik Bahçe bünyesinde çeşitli tesisler ve araştırma merkezleri bulundurmaktadır. Yaklaşık olarak 140 hektarlık bir alanı kapsayan Botanik Bahçe’nin içerisinde araştırma laboratuvarları, uygulama okulu, uygulama ve deney bahçeleri gibi çeşitli tesisler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Stavropol bölgesinde bulunan bitkilerin, soyu tükenmekte olan birtakım bitkilerin ve dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen bitkilerin oluşturduğu zengin bir floraya sahiptir. 17 farklı koleksiyonun bulunduğu Stavropol Botanik Bahçesi’ndeki bitki çeşidi yaklaşık olarak 5000’dir.

Stavropol Botanik Bahçesi’nde küçük bir mağaza da bulunmaktadır. Dilerseniz bu mağazadan hediyelik ürünler ya da çiçek bakımıyla ilgili kitaplar satın alabilirsiniz. Stavropol Botanik Bahçesi’ni her gün 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Saint Mary Magdalene Ermeni Kilisesi

img-20160920-124714-largejpg.jpg

Birbirinden farklı kültürlerin bir araya geldiği bir coğrafya üzerinde kurulmuş olan Stavropol, kültürel çeşitliliğini pek çok alanda korumuş şehirlerden bir tanesidir. Şehirdeki kültürel çeşitliliğin kendini gösterdiği alanlardan birisi de din ve mimaridir. Saint Mary Magdalene Ermeni Kilisesi de bunun en güzel örneklerinden bir tanesidir.

Kilise her ne kadar modern dönemde inşa edilmiş olsa da geleneksel Ermeni mimarisinin özelliklerine sadık kalınmıştır. Kilisenin inşasına 1986 yılında başlanmıştır. 1990 yılında hizmete açılan kilisenin tasarımı Harik Mardikian tarafından yapılmıştır. Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda bulunan kiliseden esinlenerek oluşturduğu tasarım sade fakat büyüleyicidir. MÖ 915-921 yılları arasında inşa edilmiş olan Akdamar Kilisesi’ndeki mimarî özelliklerin büyük çoğunluğunu bünyesinde barındıran Saint Mary Magdalene Kilisesi turistler tarafından oldukça beğenilmektedir. Ermenistan’da bulunan pembe renkli volkanik taş kullanarak inşa edilen kilise şehrin simgelerinden bir tanesidir. Şehir merkezinde olan kiliseyi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Kazan Katedrali

stavropol-city-cathedral.jpg

Stavropol’ün simge yapılarından biri haline gelmiş Kazan Katedrali görülmeye değer mekânlardan bir tanesidir. Altın kubbeleri sayesinde Stavropol’ün her yanından görülebilen Kazan Katedrali’ne toplu taşıma ile ya da yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her ne kadar şehir merkezinde olsa da küçük bir tepenin üstünde inşa edilmiş olan katedrale ulaşmak için bir miktar yokuş çıkmanız gerekmektedir. Kazan Katedrali’nin dikkat çekici bir diğer özelliği ise bahçesinde bulunan çanlarıdır. Büyük çanlarının üstündeki oymalar ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Kazan Katedrali yakın bir zamanda restorasyona girmiştir. Restorasyon sırasında katedralin aslına sadık kalınmıştır. Şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen Kazan Katedrali, Stavropol seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında gelmektedir. Kazan Katedrali’ne çıktıktan sonra Stavropol ‘ün eşsiz manzarasını da seyretme imkanınız bulunmaktadır.