Krasnodar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

krasnodar_aerial_view.jpg

KrasnodarRusya’nın sekiz federal bölgesinden biri olan Güney Rusya Federal Bölgesi içinde yer alır. 1794 yılında Rusya’nın güneyini Osmanlılardan korumak için Rus İmparatoriçe 2. Katerina’nın teşvikiyle Kazaklar tarafından kurulmuştur. 2. Katerina (Catherine the Great) bu şehri Kazaklara hediye etmiştir. Bu nedenle kentin eski adı “Katerina’nın Hediyesi” anlamına gelen Yekaterinador olmuştur. 1917 yılında gerçekleşen Ekim Devrimi sırasında Kızıl Ordu’ya karşı büyük bir direnç gösteren kente, bundan üç yıl sonra “kırmızı hediye” anlamına gelen Krasnodar adı verilmiştir.

Krasnodar Güney Rusya’nın endüstri, ulaşım, ticaret ve kültür alanında en gelişmiş kentlerinden biridir. Kentin coğrafi konumu, gelişimine birçok önemli katkıda bulunmuştur. Azak Denizi ile Karadeniz arasında bulunan kent özellikle taşımacılıkta önemli bir transit noktasıdır. Krasnodar’ın içinden ulaşımın ve taşımacılığın yapıldığı Kuban Nehri geçer. Kuban Nehri üzerinde bulunan nakliye limanı sayesinde kent bağlantı noktası haline gelmiştir. Başlıca ekonomik faaliyetleri tarım, yiyecek endüstrisi, enerji sektörü ve yakıt endüstrisidir. Krasnodar’a İstanbul’dan direkt olarak uçabilirsiniz. Samsun ile kardeş şehir olması sebebiyle haftanın iki günü Samsun’dan Krasnodar’a direkt seferler düzenlenmektedir.

Devamını Oku

Krasnodar ile İlgili

Krasnodar Gezilecek Yerler

Krasnodar merkezinde birbirine oldukça yakın noktalarda bulunan gezilecek yerleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Güney Rusya’nın kültür merkezi olarak bilinen kentte Sovyet Rusya’sına ait simgesel eserlerin yanı sıra doğanın keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda park da mevcuttur.

Krasnodar Gezilecek Yerler

Krasnodar’da mutlaka görülmesi gereken yerler genellikle şehrin en meşhur caddesi olan Krasnaya Caddesi civarında toplanır. Akşam saatlerinde araç trafiğine kapatılan cadde boyunca turistik noktaları rahatlıkla gezebilirsiniz. Kovalenko Sanat Müzesi gibi kültür merkezlerinin yanı sıra Alexander Nevsky Katedrali ve St. Catherine Katedrali gibi ihtişamlı ibadethaneleri, Kazak tarihine ışık tutan büyüleyici anıtlar ve doğanın en güzel yansımaları olan park ve bahçeleri bu yazımızda okuyabilirsiniz. Krasnodar Askeri Ekipman Müzesi, Büyük Katerina Anıtı, Chistyakovskiy Korusu, Red Street, Krasnodar Devlet Tarih ve Arkeoloji Müzesi, Krasnodar Stadyumu ve Profesör I.S Kosenko Botanik Bahçesi ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Krasnodar Nerededir?

Krasnodar, Rusya’nın güneyinde yer alır. Aynı zamanda Kuzey Kafkasya bölgesinde bulunan kent, Güney Rusya Federal Bölgesi’nin başkenti olarak bilinir. Karadeniz ve Azak Denizi arasında yer almaktadır.

Krasnodar’a Ne Zaman Gidilir?

krosnodar.jpg

Krasnodar her ne kadar ılıman iklim bölgesinde olsa da kış ayları soğuk ve nemli geçer. Karasal iklimin yoğun hissedildiği kentte ortalama sıcaklığın 1 derece olduğu kış döneminde istikrarsız kar yağışları da görülür. Büyük sıcaklık farklarının görüldüğü kış mevsiminde sıcaklıklar -20 dereceye kadar düşerken 20 derecenin görüldüğü günler de olur. Genel olarak yaz mevsiminde sıcaklıklar 24 derece civarlarındadır. Nisan, mayıs ve ağustos ayları en yağışsız geçen aylardır. Krasnodar’a seyahat etmek için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Krasnodar’ı ilkbahar aylarında ziyaret ederseniz nisan ve mayıs aylarında düzenlenen Krasnodar Dövme Festivali ve Krasnodar Salsa Festivali’ne katılma şansını elde edebilirsiniz. Her yıl ağustos ayında düzenlenen Kubana Festivali Krasnodar’ı yaz aylarında ziyaret etmek için oldukça iyi bir neden olabilir. Kubana Festivali kentin en büyük müzik festivalidir. Sıcak havaların gelmesiyle birlikte Krasnodar’da piknik sezonu açılır. Kentin içinde yer alan park, bahçe ve arberetumlarda keyifli yürüyüşler yapmak için en uygun sezon ilkbaharın son aylarıdır.

Krasnodar’a Nasıl Gidilir?

Airport-Krasnodar.JPG

İstanbul’dan Krasnodar’a düzenli olarak direkt ve aktarmalı uçuş tarifeleri mevcuttur. Kentin doğusunda bulunan Uluslararası Pashkovsky Havalimanı’na direkt uçuş süresi 2 saattir. Kent merkezine 12 kilometre mesafede bulunan havalimanından troleybüs ve minibüslerle Krasnodar merkezine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kardeş şehir Samsun’dan da haftanın 2 günü Krasnodar’a uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

Krasnodar’da Nerede Kalınır?

Kültür turizminde Rusya’nın gözde kentlerinden biri olan Krasnodar’ın özellikle şehir merkezinde birçok otel bulunuyor. Kentin kırsal bölgelerinde de ucuz oteller bulabilirsiniz ancak turistik noktalara yakınlığından dolayı kent merkezinde konaklamanızı tavsiye ederiz. Deniz kıyısında bulunan misafirhaneler farklı bir deneyim arayışında olanlar için oldukça uygun alternatiflerdir. Kısa süreli tatiller için Krasnodar’da konaklamanın en uygun yöntemi şehir merkezindeki farklı bütçelere hitap eden otellerde kalmaktır. Böylelikle kentin dokusundan uzaklaşmayarak hem tarihî mekânlara hem de eğlence merkezlerine yürüme mesafesinde olursunuz.

Krasnodar ile diğer Avrupa ülkelerinin turizm yoğunluğu karşılaştırıldığında buradaki otellerde her zaman kendinize bir yer bulabilirsiniz. Yine de popüler konaklama merkezlerini tercih etmeden önce rezervasyon yapmanızda fayda var. 80’den fazla otelin bulunduğu kentte diğer konaklama seçenekleri arasında pansiyonlar ve hosteller bulunuyor. Eğer yüksek bütçeli bir tatil planladıysanız kent merkezinde yer alan zincir otellerde konaklayabilirsiniz. Buralarda açık büfe kahvaltı, spa, yüzme havuzu, fitness merkezi ve bar hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Tatil planınızı daha düşük bütçeyle planladıysanız korkmanıza gerek yok. Krasnodar’da düşük bütçeyle kaliteli hizmet alabileceğiniz çok sayıda otel ve pansiyon bulunuyor.

Devamını Oku

Krasnodar Şehir İçi Ulaşım

tram_in_krasnodar_101_1815.jpg

Rusya’nın çoğu büyük şehrinde olduğu gibi Krasnodar’da da en temel ulaşım aracı otomobillerdir. Hafif demir yolu, bisiklet parkurları ve geniş yaya kaldırımları da otomobil ulaşımına alternatif oluşturan başlıca yöntemlerdir. Bunların yanı sıra Krasnodar gelişmiş bir demir yolu ve otobüs ağına sahiptir. Kentte taşımacılığın büyük bir bölümü otobüs, troleybüs, tramvay ve marshrutka adı verilen taksiler ile sağlanır. Metro ağı bulunmayan bu şehirde, elektrik enerjisiyle çalışan troleybüsler ve tramvaylar yaygın kullanılan ulaşım araçlarındandır. 16 adet tramvay rotası bulunan şehirde 19 adet de troleybüs rotası bulunmaktadır. Metronun olmaması sizi endişelendirmesin, tramvay ve troleybüsler ile istediğiniz her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında birçok otobüs hattı da bulunduğunu söyleyebiliriz.

Krasnodar’da tek yönlü bilet fiyatları 23 rubledir (1,50 TL). Taksimetrelerin tarife başlangıç fiyatları 50 ruble (3.33 TL) iken kilometre başına 15 ruble (1 TL) yazmaktadır. Krasnodar’da şehir içi ulaşımın genel olarak ülkemizden daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıdaki adresten Krasnodar’daki troleybüs, tramvay ve otobüs hatlarını inceleyebilirsiniz.

http://en.krd.ru/krasnodar/for-visitors/transportation-passenger-network/

*Kur fiyatları Nisan 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.

Krasnodar Mutfağı

Traditional-Russian-Food-1024x768.jpg

Krasnodar’da geleneksel Rus ve Kafkas mutfağına ait yemekleri tadabileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Rus mutfak kültüründe hamurun kullanıldığı çok sayıda yemek bulunmaktadır. Esmer buğdaydan yapılan bir türlü gözleme olan “blini” bunlardan biridir. Bu yemeğin içinde mantar, süzme peynir ve lahana görebilirsiniz. Blini’nin daha küçük şekillerde yapılması ise sirniki olarak adlandırılır. Sadece süzme peynir içeren sirniki özellikle kahvaltıların vazgeçilmezidir. Krasnodar mutfağı vejetaryenler için de oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Geleneksel Rus yemeklerinden biri olan vinegrette bunlardan biridir. Vinegrette’nin içinde kaynamış pancar, patates, havuç, soğan ve lahana turşusu bulunmaktadır. Yapımı oldukça kolay olan bu yemek özellikle kış aylarında popüler bir yiyecektir. Rusya’nın kolası olarak bilinen kvass özellikle yaz aylarında serinletici bir etkiye sahiptir. Geleneksel Rus içeceği kvass çavdar ekmeğinin az oranda fermente edilmesiyle yapılıyor. %1’den daha az alkol oranına sahip olan bu içeceği çocuklar bile rahatlıkla içebilir. Krasnodar’a geldiğinizde mutlaka içmeniz gereken içeceklerden biri de sbiten’dir. Geleneksel Rus içeceği olan sbiten 12. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar çay ve kahvenin alternatifi olmuştur. Sıcak bir şekilde servis edilen içeceğin içerisinde şeker, bal, karanfil ve kakule bulunuyor. Krasnodar’da Kazak mutfağına ait yemekleri de bulabilirsiniz. Kazak mantısı en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Kazak mutfak kültürü Krasnodar mutfağında önemli bir yer kaplıyor. Bu nedenle etli yemekler hatırı sayılır derecede tüketilmektedir.

Yerel Rus yemeklerini ve Doğu Avrupa mutfağına ait lezzetli yemekleri tatmak istiyorsanız Kubanskaya Caddesi’nde bulunan Stan adlı restoranı deneyebilirsiniz. Dikanka isimli restoran da geleneksel evleri andıran iç dizaynıyla dikkat çeken restoranlardan sadece biri. Hem Rus mutfağına ait lezzetleri deneyeyim hem de vejetaryen dostu bir restoran olsun diyorsanız Borshhberry ve The Pech sizlere önerebileceğimiz başlıca restoranlardır.

Krasnodar’da Gece Hayatı  

krasnodar-from-above-russia-3.jpg

Rusya’ya seyahat etmeden önce hareketli bir gece hayatı beklentisi taşıyor olabilirsiniz. Moskova ve St. Petersburg gibi Rusya’nın büyük kentleriyle Krasnodar’ın gece hayatını karşılaştırdığımızda buradaki gece hayatının daha mütevazı kaldığını söyleyebiliriz ancak yine de Krasnodar gece hayatının sizi büyük ölçüde tatmin edeceğini bilmenizde fayda var. Kentin her yerine yayılmış şekilde çok sayıda pub, bar, dans kulüpleri ve alkollü restoranlar bulunuyor.

Eğer sakin bir atmosferde arkadaşlarınızla birlikte rahatlatıcı bir müzik eşliğinde sohbet etmek istiyorsanız Karasunskaya Caddesi’nde bulunan Puff Puff Pass Krasnodar’daki en iyi seçenek olabilir. Nargile hizmeti de veren bu mekân en birbirinden lezzetli tütün aromalarıyla meşhurdur. Yine Karasunskaya’da bulunan bir diğer popüler mekân ise Bar Dekabrist’tir. Kibar personeliyle nam salmış olan Dekabrist’te Krasnodar’ın en lezzetli biralarını içeceğinizden şüpheniz olmasın. Ayrıca elma şarabını da mutlaka denemelisiniz.

Devamını Oku

Krasnodar Festivalleri

tatoo-fest-krd_b26__2pgw0bq.jpg

Kuzey Kafkasya’nın kültür kenti Krasnodar’da her yıl birbirinden farklı festival ve eğlence düzenlenir. Kentin ev sahipliği yaptığı festivalleri aşağıda bulabilirsiniz. Festivallere gitmeden önce tarihlerini siteden kontrol etmenizi öneririz. Ayrıca festival zamanlarında otellerin doluluk oranlarının artabileceğini de unutmayın.

Krasnodar Dövme Festivali: Her yıl nisan veya mayıs aylarında gerçekleşen dövme festivali kentin en ünlü festivallerindendir. Üç gün boyunca süren festivalde en iyi dövme sanatçıları hünerlerini göstermek için birbiriyle yarışır. Binlerce dövme modelinin sergilendiği festivalde profesyonel bisiklet ve kaykay sürücüleri çeşitli performanslar da sergiler. Özellikle genç nüfusun katılım gösterdiği festivalde canlı müzik performanslarıyla birlikte unutulmaz bir eğlence deneyimi yaşayabilirsiniz.

PhotoVisa Fotoğraf Festivali: PhotoVisa festivali her yılın kasım ayında Krasnodar’da düzenlenen uluslararası bir fotoğraf festivalidir. Farklı ülkelerden fotoğraf sanatçılarının atölye çalışmaları ve sergilerinin bulunduğu festival ülkeler arasında kültürel bir köprü kurmayı amaçlar. Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya onlarca fotoğrafçının davet edildiği PhotoVisa’da birçok perspektiften fotoğrafçılık sanatını inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku

Krasnodar’da Alışveriş

top-10-largest-existing-european-shopping-centers-2015-16_September_2015-0.jpg

Güney Rusya’nın kültürel başkenti Krasnodar’a gelip seyahatinizi unutulmaz kılmak istiyorsanız bunun en iyi yollarından biri hediyelik eşyalar almaktır. Alışveriş yaparken geniş bir yelpazeye sahip olduğunuzu hatırlatmakta fayda var. Her biri usta zanaatkarların elinden çıkmış cam heykelcikler, çömlekler, hasırlar, seramikler ve birbirinden güzel mutfak eşyalarını uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Özellikle ahşap işlemeciliği ve seramik sanatı bölgeye özgü zanaatlardandır. Kent merkezinde yer alan hediyelik eşya dükkanlarından dilediğiniz ürünü pazarlık yaparak satın alabilirsiniz. Kazaklara ait renkli hediyelikler de turistler arasında oldukça popülerdir. Kentin tarihini yansıtan kitaplar ve kartpostallar seyahatinizi ölümsüzleştirmek için oldukça uygun bir alternatif olabilir. Red Street olarak da bilinen ve kentin en işlek caddesi olan Krasnaya Caddesi’nde birçok hediyelik eşya dükkânı bulabilirsiniz.

Eğer Krasnodar’da canlı bir pazaryeri deneyimi yaşamak istiyorsanız Vostochniy Rinok tam size göre. Açık havada yerel halkla iç içe bir şekilde, kent kültürünü yakından deneyimleyip bölgeye özgü ürünleri satın alabilirsiniz. Alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayın. Doğu Rinok anlamına gelen Vostochniy Rinok, Stasova Caddesi üzerinde yer alıyor.

Krasnodar’da çok sayıda büyük alışveriş merkezi de bulunuyor. İçerisinde eğlence bölümleri, çocuklar için parklar ve kafelerin de bulunduğu bu kapalı alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz. Kentin en bilinen alışveriş merkezleri arasında Krasnaya Ploshhad Shopping Mall, Gallery Krasnodar Shopping Mall, OZ MALL, Megamall ve Galaktika bulunmaktadır. Vostochniy Rinok ile aynı caddede bulunan Galaktika’yı ziyaret ederseniz ilginç bir akvaryum deneyimi fırsatı yakalayabilirsiniz.

Krasnodar Saat Farkı

Türkiye ile aynı zaman diliminde bulunan Krasnodar ile ülkemiz arasında saat farkı yoktur.

Krasnodar Para Birimi

Rusya’nın resmi para birimi Rus rublesidir. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 15 Rus rublesine tekabül eder.

*Kur bilgisi Nisan 2018’de güncellenmiştir.

Krasnodar’ın Resmi Dili

Krasnodar’da ülkenin resmi dili olan Rusça konuşulur ancak kentin kırsal kesimlerinde birçok farklı dil de konuşulmaktadır. Şehir merkezinde İngilizce konuşan insanlar bulmanız daha kolay olabilir.

Krasnodar Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

7 Ocak: Rus Ortodoks Noel Günü

23 Şubat: Vatan Savunması Günü

8 Mart: Dünya Kadınlar Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

9 Mayıs: Zafer Bayramı

12 Haziran: Bağımsızlık Bayramı

4 Kasım: Halkların Birliği Bayramı

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Krasnodar İçin Faydalı Bilgiler

Krasnodar’da trafik levha ve işaretlerinin neredeyse tamamı Rusçadır. Bu sebeple ziyaretinizden cadde, meydan gibi bazı ipucu kelimelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 103

Krasnodar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1.4oC
  • Şub -0.2oC
  • Mar 4.7oC
  • Nis 11.3oC
  • May 16.9oC
  • Haz 20.8oC
  • Tem 23.5oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 17.8oC
  • Eki 11.8oC
  • Kas 5.7oC
  • Ara 1.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 900.000 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün