Irkutsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Irkutsk-Russia.jpg

Irkutsk, Rusya’nın aynı isimli bölgesinin başkenti ve Sibirya’nın en büyük altıncı şehridir. Doğu Sibirya’da yer alan kent Irkut Nehri ile birleşen Angara Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Moskova’nın yaklaşık 5.200 km doğusundaki Irkutsk, Baykal Gölü’nün 66 km batısında yer almaktadır. Kentin nüfusu ise 620 bin civarındadır.

Irkutsk 1661 yılında kurulmuştur. O zamanlar altın ve kürk ticaretinin merkezi rolünü oynayan küçük bir yerleşim yeriydi. Bölge 1686 yılında şehir statüsüne kavuşmuştur. Daha sonra, 1760 yılında Sibirya Yolu, Rusya’nın Avrupa’da kalan bölgesiyle Irkutsk’u bağlayarak ekonomik büyümenin fitilini ateşlemiştir. 19. yüzyılın başından itibaren Sibirya ve özellikle Irkutsk, Aralıkçılar İsyanı’na katılan birçok subay ve soylunun sürgün edildiği yer olmuştur. Bu yüzyılın sonunda kentin nüfusunun neredeyse %30’u sürgünlerden oluşuyordu. Şehrin Sibirya bölgesinin kültür ve eğitim merkezi olmasının nedenlerinden biri de budur. 1896’da ilk elektriğin, 1897’de tiyatronun ve 1898’de tren istasyonunun geldiği Irkutsk, yirminci yüzyılın başında Sibirya’nın Paris’i takma adını almıştır. Şehir, Rus İç Savaşı sırasında Bolşevik Devrimi’nin direnç merkezlerinden biriydi. Kent ve çevre bölgeler Sovyet döneminde yoğun olarak sanayileşmiştir.

Turistler Irkutsk’a genellikle Baykal Gölü’ne giderken gelirler ve bir iki gün boyunca şehirde kalırlar. Çoğu Çinli, Alman ve Japonlardan oluşan turistlerin yaklaşık %70’i yaz mevsiminde gelir. Kent bir senfoni orkestrası, dört devlet tiyatrosu, dört devlet müzesi ve bir filarmoni orkestrasına sahiptir. Kentin iklimi keskin bir karasal iklimi andırır. Ocak ayında -17’lere düşen sıcaklık temmuz ayında 17 dereceye kadar çıkmaktadır.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Irkutsk ile İlgili

Irkutsk Nerededir?

Doğu Sibirya’da yer alan Irkutsk Rusya’nın güneyinde yer alır. Angara ve Irkut nehirlerinin kesişim noktasında yer alan şehir Baykal Gölü’ne 66 km mesafededir.

Irkutsk’a Nasıl Gidilir?

information_items_1301.jpg

Türkiye’den Irkutsk’a direkt seferler düzenlenmemektedir. Moskova aktarmalı olarak toplamda 12 saatlik bir yolculuktan sonra Irkutsk Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Irkutsk’a Ne Zaman Gidilir?

burhan-baikal.jpg

Irkutsk bölgesinde sıcaklık farklarının yüksek olduğu karasal iklim hakimdir. Eğer gerçek Sibirya kışını tecrübe etmek ve donmuş Baykal Gölü üzerinde yürümek istiyorsanız kış aylarında burayı ziyaret etmelisiniz. Kışın ortalama sıcaklık -14 ve -21 derece arasında değişmektedir. Kar ve kar fırtınalarının sıklıkla görüldüğü bu aylarda kenti ziyaret etmeden önce kazak, yünlü ceketler ve eldiven getirdiğinizden emin olun.

Irkutsk baharını deneyimlemek güzel bir seçenek olabilir. Nisan başından mayıs sonuna kadarki sürede kenti ziyaret ederseniz hala biraz kar olmasına rağmen havanın ılık ve taze olduğunu görebilirsiniz. Mayıs ayında ağaçlar ilk yapraklarını açar ve Baykal Gölü çevresindeki ormanlar çiçek açan orman gülleri ile pembe bir görünüme kavuşur. İlkbaharda gündüz sıcaklığı 0 ila 12 derece arasında değişmektedir. Ancak geceleri havanın sert ve soğuk olduğunu belirtmekte fayda var. İlkbaharda seyahat ediyorsanız yürüyüş ayakkabıları, sıcak ceketler ve bir süveter getirdiğinizden emin olmalısınız.

Irkutsk’u ziyaret etmek için en uygun dönem yaz mevsimidir. Bazen yağmurların görüldüğü bu mevsimde sıcak havaların tadını çıkararak kenti rahatlıkla gezebilirsiniz. En iyi havalar haziran ve temmuz aylarında gözlenir. Ağustos ayında sıcaklıklar düşmeye başlar ve yağmur artış eğilimindedir. Ortalama yaz sıcaklıkları 20-25 derece arasında değişir. Hafif pamuklu giysiler ve rahat yazlık ayakkabılar sizin için yeterli olacaktır. Ancak yağışları da göz önünde bulundurarak su geçirmez bir ayakkabı getirmenizi tavsiye ediyoruz. Sonbahar aylarında ise sıcaklıklar 2 ile 10 derece arasında değişirken yoğun yağışlar görülür.

Irkutsk’ta Nerede Kalınır?

34257803.jpg

Irkutsk otel endüstrisi son yıllarda özellikle konuk evleri ve gençlik hostelleri alanlarında aktif olarak genişlemektedir. Fiyatlar genellikle yüksek olsa da şirketlerin Sibirya misafirperverliği bunu telafi etmeye yardımcı olacaktır. Eğer tatiliniz için yüksek bir bütçe ayırdıysanız birçok lüks ve zarif otel bulunmaktadır. Boutique Hotel Marussia, ahşap bir evde güzel odalarda lezzetli kahvaltı hizmetine sahip popüler bir tesistir. Kurtarıcı Kilisesi’ne 5 dakikalık yürüme mesafesindeki otel güzel bir Irkutsk deneyimi için tercih edilebilir. Dört yıldızlı standart kaliteye sahip olan Courtyard Marriott Irkutsk şehir merkezinde yer alan ünlü zincir otellerdendir. Ücretsiz kahvaltı gibi ücretsiz internet hizmeti de verilmektedir. International Hotel Sayen de kusursuz hizmet ve yeni odalara sahip dört yıldızlı lüks bir oteldir. Japon spasıyla ünlü olan otelde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Ortalama bir bütçeye sahipseniz isteklerinizi karşılayacak otel bulmanız hiç de zor değil. Makul ve uygun fiyatlı otellerden Hotel Imperiya, küçük odalara ve iyi bir kahvaltıya sahip modern bir üç yıldızlı oteldir. Güzel manzaralı ve nehir kıyısında bir otel arıyorsanız üç yıldızlı Hotel Irkutsk tam size göre. Kahvaltı hizmetinin ücrete dahil olduğu bu tesiste bir spor salonu, bir spa merkezi ve iyi bir restoran bulunuyor. Hotel Angara eski moda odalarıyla ünlüdür. Çince konuşan personellere ve iyi bir seyahat organizasyon merkezine sahiptir. Keresteyle kaplı duvarlara sahip pitoresk bir otel olan Kupechesky Dvor’u tercih ederseniz geceleri kalabalık olan birçok kafeye yakın olabilirsiniz.

Her bütçeye hitap eden bir otel endüstrisine sahip olan Irkutsk’ta ucuz ve neşeli oteller de bulunmaktadır. Hotel Irkut, kent merkezindeki iki yıldızlı ucuz otellerden biridir. Yenilenmiş ve duyarlı personele sahip olan bu otelin ses yalıtımının zayıf olduğunu belirtmekte fayda var. Mini Hotel London Eye, şehir merkezinde beş şık odaya sahip sade atmosferli bir konaklama tesisidir. Eğer her şeye yakın olmak istiyorsanız pazar yakınlarındaki iki yıldızlı Hotel Matryoshka’yı tercih edebilirsiniz. Çevresinde biraz gürültü olsa da kaliteli hizmetiyle bunu telafi etmektedir.

Özellikle öğrencilere hitap eden daha ucuz konaklama seçeneklerine de sahipsiniz. Oldukça ekonomik bu konaklama tesislerinin başında Irkutsk Hostel geliyor. Şehir merkezinde mütevazı bir pansiyon olan burada, mobilyalar yenilikleriyle göz kamaştırıyor. Sekiz yataklı bir odada günlük konaklama ücreti ortalama sekiz dolardan başlamaktadır. Yeni dekore edilmiş ve güler yüzlü servise sahip Baikal Story Hostel çok sayıda yabancıyı ağırlayan bir diğer hostel’dir. Ortak banyolu bir oda için 33 dolar, on yataklı bir odada yatak kiralamak için ise 7 dolardan başlayan fiyatlara sahiptir. Dobry Kot, güler yüzlü personeli ile renkli bir pansiyondur. İstasyondan yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu hostel’de ortak banyolu çift kişilik bir oda için fiyatlar 27 dolardan başlamaktadır.

Irkutsk Gezilecek Yerler

Rusya’nın Orta Asya’ya açılan kapısı olan Irkutsk, ziyaretçilerine mükemmel bir Sibirya deneyimi sunan tarihî bir kenttir. Geçmişte birçok trajik olaya şahitlik eden bu sürgün kenti buram buram tarih kokan sokaklara ve anıtlara sahiptir. Sovyet dönemine ve Çarlık Rusyası’na ışık tutan birçok müzeyi gezebileceğiniz gibi kent meydanında birçok anıtı da ziyaret edebilirsiniz.

Irkutsk Gezilecek Yerler

Irkutsk’ta gezilecek birçok heyecan verici destinasyon bulunuyor. Tarihî mekanlardan kültürel cazibe merkezlerine, Irkutsk’taki diğer tüm turistik noktaların ayrıntılı bilgisini yazımızın bu bölümünde bulabilirsiniz. Kentin merkezinde ve çevre bölgelerinde yapılacak en iyi şeyler tarihî anıtlar ve doğal güzellikleri gezmenin yanı sıra eğlence etkinliklerine katılmaktır. Rehberimizin devamında; Aralıkçıların hayatına dair izler bulabileceğiniz Volkonsky Müze Evi, Rus sanatına ve hayatına yakından bakmak için Irkutsk Sanat Galerisi, Taltsy Mimari ve Etnografi Müzesi ile Irkutsk Bölgesel Müzesi, tarihî Znamensky Manastırı, dinî yapılardan en gösterişlileri olan Bogoyavlensky Katedrali ve Kazan Kilisesi’nin yanı sıra 3. Alexander Anıtı, 130 Kvartal ve Bolshiye Koty köyüyle ilgili detaylı bilgiler sizleri bekliyor.

Yukarıda adını andığımız yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Irkutsk Şehir İçi Ulaşım

1472914481_dsc_8567.jpg

Irkutsk’ta toplu taşıma sistemi çeşitli ve çok gelişmiştir. Kentte metro ağı bulunmamaktadır ancak diğer büyük şehirlerdeki gibi yoğun trafiklere rastlanabilir. Nadiren görülen trafikler dışında Irkutsk’ta bir noktadan diğerine ulaşmak için ortalama süre 10-20 dakikadır. Kentteki otobüslerin tamamının rahat ve temiz olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak yeni otobüslerin hızlı ve ferah olduğunu söyleyebiliriz. Piskunova-Havalimanı güzergâhında hizmet veren 80 numaralı otobüse binerek şehir merkezindeki otel, alışveriş merkezi ve kafelerin bulunduğu bölgeye gidebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız 90 numaralı otobüse binmelisiniz.

Tramvaylar Irkutsk’taki en eski toplu ulaşım araçlarıdır. Her gün yedi farklı güzergâhta hizmet veren tramvaylar kış aylarında otobüsler ve minibüslerden daha sıcaktır. 1 numaralı tramvayla demiryolu istasyonuna, Aralıkçılar Müzesi’ne ve Europa Evi’ne gidebilirsiniz. 2 numaralı tramvayla ise şehir merkezindeki kafelere ve otellere doğru gidebilirsiniz. Bazı araçlarında ücretsiz internetin de sağlandığı troleybüsleri (elektrikli otobüs) kullanarak otobüslere nazaran daha rahat bir yolculuk sağlayabilirsiniz. İçi her zaman temiz olan bu araçların pencereleri de dışarıyı kolayca izleyebilmek için oldukça büyüktür. Eğer hızlı bir ulaşım sağlamak istiyorsanız minibüsleri tercih etmelisiniz. Sıkışık trafiklerden bile hızlı hareket eden bu minivanlar 14 kişilik yolcu kapasitesine sahiptir. Rotaları ön camdaki levhada görebilirsiniz. 20 numaralı minibüsle havalimanından kent merkezine gidebilirsiniz. Biletsiz yolculuk yapmanın 20 bin ruble para cezasına sebep olacağını belirtmekte fayda var.

*Kur fiyatları mayıs 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.

Irkutsk Mutfağı

IMG_2756.jpg

Irkutsk’ta üç çeşit mutfaktan denemeye değer yemekler bulabilirsiniz. Sibirya, Buryat ve Baykal mutfağına ait çeşitli yemekler ile birlikte uluslararası mutfağa ait menülere sahip restoranlar da bulunmaktadır. Sibirya mutfağına ait en dikkat çekici yiyecekler karaciğer dilimleriyle yapılan yemeklerdir. Buryat mutfağında ise bir çeşit hamur işi olan doyurucu “poza” ve et güveci “buhler” en ünlü yemeklerdir.

Baykal mutfağını ise Baykal Gölü’nden çıkarılan omul balıklarından yapılan yemekler oluşturmaktadır. Bu yemeklerden en dikkat çekeni ise baharatlarla ve mezelerle süslenen sagadaydır. Tüm bu harika yemeklerin üzerine Sibirya bitki çayını içebilirsiniz.

Sütlü yemekler Irkutsk’ta oldukça popülerdir. Ekşi krema, tuz ve siyah çavdardan yapılan salamata yaygın sütlü yemeklerdendir. Salamata, Irkutsk’un ulusal bir hazinesi olarak kabul edilir ve kutlamalardan önce meze olarak sunulur. Yerliler arasında belki de en çok sevilen yemek tsuivandır. Moğolistan’a özgür bir şehriye yemeği olan tsuivan haşlanmış etli eriştelerin soğanla birlikte kızartılmasıyla yapılır. Tsuivan Buryatlar arasında popüler, yeşil renkli sütlü bir içecek olan tarasun ile servis edilir. Rus ve Avrupa mutfağına ait lezzetli yemeklere sahip Chitatel, kitaplıklara sahip şık bir restorandır. Buza, gençler arasında popüler olan ve hamur işi yemekleriyle ünlü bir restorandır. Yerel köfteleri de oldukça lezzetli olan bu restoranda omul balığı ile hazırlanan sezar salatayı da deneyebilirsiniz. Kendi bira fabrikası ile ünlü bir pub zinciri olan Grot, Avrupa ve Rus mutfaklarına ait yemeklere sahiptir.

Irkutsk’ta Alışveriş

Tea-Sold-in-Irkutsk-Central-Market.jpg

Irkutsk bölgedeki önemli bir ticaret merkezidir. Burada birçok alışveriş merkezi bulunmasına rağmen yeterli alıcı olmadığı için birçoğu boştur. Hediyelik eşya ticareti Irkutsk’ta oldukça gelişmiştir. İnsanlar genellikle buradan dönerken Baykal sembollerini içerek tişörtler, tabaklar, mıknatıslar, oyuncak mühürler satın almaktadır. Diğer popüler hediyelik eşya ürünleri ise etnik biblolar ile doğal taş ürünleridir. El yapımı ve doğal hediyelik eşyalara talebin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çam ormanlarını anımsatan çam kozalağından yapılan hediyelik eşyalar ile şifalı sedir jelleri oldukça popülerdir. Çam fıstığı ve kavrulmuş fındık da çok satılan kuruyemişler arasındadır. Giysiler ve hediyelik eşyaları şehrin ana alışveriş caddeleri olan Karl Marx ve Uritsky’den satın alabilirsiniz.

Gençler genellikle göz alıcı Modny Kvartal alışveriş kompleksini ziyaret ederler. Burada Amerikan tarzı kıyafet ve ayakkabıların yanı sıra kozmetik ürün mağazaları oldukça yaygındır. Bu alışveriş merkezindeki ürünlere benzer nitelikte şeylerin satıldığı diğer bir alışveriş merkezi ise Noviy Multifunctional Center’dır. Diğer bir popüler giysi caddesi Baikalskaya’dır. Burada ilginç hediyelik eşyalar ve mücevherler de bulabilirsiniz. Doğal taştan yapılmış hediyeleri Naturalniye Samotsvety ile Samotsvety Sibiri mağazalarında bulabilirsiniz. Popüler giyim markalarını Caramel alışveriş merkezinde bulabilirsiniz.

Düşük bütçeli kişilere hitap eden bu alışveriş mağazasına bir diğer alternatif ise Lermontova’dır. Lermontova genellikle öğrenciler ve kadınlar arasında popülerdir. Çok sayıda küçük mağazaya sahiptir. Düşük maliyetli kışlık kıyafetlerin satıldığı Fortuna Grand alışveriş tesisini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarihi merkez pazarına giderek lezzetli yiyecekleri bulabilirsiniz. Başka bir ucuz seçenek ise Shanghai City Mall’dur. Burada fiyatlar sabit olmamakla birlikte pazarlık yapmaya hazır olmalısınız. Ucuz olmasına rağmen pek fazla kaliteli ürünün bulunmadığını belirtelim. Eğer spor malzemeleri satın almak isterseniz Stadium Trud’a göz atabilirsiniz.

Irkutsk Gece Hayatı  

irkutsk--2916144-4.jpg

Irkutsk gece hayatı, Moskova ve St. Petersburg gibi Rusya’nın büyük kentleriyle kıyaslandığında daha sönük bir gece hayatına sahiptir. Ancak bu sizi karamsarlığa itmesin çünkü bu Sibirya şehri her kesime hitap eden birçok gece kulübüne, bara ve pub’a ev sahipliği yapıyor. Tek bir yerde beş farklı eğlenceye sahip olmak istiyorsanız Stratosphere tam size göre. Burada bir bowling merkezi, İtalyan mutfağına sahip bir restoran, casino, disko ve bar bulunuyor.

Düzenli bir şekilde tematik partilere ev sahipliği yapan Stratosphere güzel müzikli bir bara sahiptir. Şehir merkezindeki bu mekân rahatlamak için ideal bir yerdir. Şehirdeki en iyi bowling merkezlerinden birine ev sahipliği yapan Stratosphere en iyi bowling oyuncularına ödül vermektedir. 12.00 ve 04.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Megapolis Irkutsk’taki en büyük eğlence merkezidir. Müthiş bir club atmosferine sahip olan Megapolis, 700-1.000 kişiye kadar kapasitesi olan üç dans pistine, özel bir chill-out salonuna ve zengin kokteyl seçenekleri sunan beş adet bara sahiptir. Kulübün en dikkat çeken özelliklerinden biri yaz aylarında kulüp binasının çatısında bulunan açık hava dans pistidir. Düzenli olarak konserler ve gösterilere sahne olan Megapolis, otoparka ve son teknoloji ekipmanlara sahiptir.

Düzenli kulüp partileri düzenleyen Shambala, Avrupa dans müzikleri çalan 350 kişilik kapasiteli bir gece kulübüdür. Avrupa ve Japon mutfağına ait yemeklere sahip restoranıyla kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Cuma ve cumartesi günleri kulübün sponsorlarının ödüller ve hediyeler dağıttığı tematik partilerin zamanıdır. Shambala 06.00’a kadar açıktır.

Devamını Oku

Irkutsk Festivalleri

video-8-720x429.jpg

Irkutsk’ta yıl içinde farklı kültürlere ait etkinlikler bulmak mümkün. Her kesime hitap eden çok çeşitli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.

Crystal Seal: Baykal Gölü’ndeki buzlardan yapılan heykellerin yarıştığı bu festival insan ve doğa sanatının en güzel örneklerine sahiptir. Festivalin tarihi her yıl değişmekle birlikte katılım ücreti 250 rubledir.

Sagaalgan: Buryat dilinde “beyaz ay” anlamına gelen sagaalgan baharın gelişinin kutlandığı festivaldir. Her yıl şubat ayının sonunda düzenlenir.

Maslenitsa: Krep veya tereyağı haftası olarak da bilinen Maslenitsa, Slav halklarının yaşayan en eski festivalidir. 20-26 Şubat arasında düzenlenir.

Uluslararası Caz Festivali: Baykal Gölü’nde düzenlenen bu caz festivali 2006 yılından beri her yıl mart ve nisan aylarında düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Irkutsk Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

7 Ocak: Rus Ortodoks Noel Günü

23 Şubat: Vatan Savunması Günü

8 Mart: Dünya Kadınlar Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

9 Mayıs: Zafer Bayramı

12 Haziran: Rus Bağımsızlık Günü

4 Kasım: Birlik Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Irkutsk İçin Faydalı Bilgiler

Acil Durumlar: 112

Polis: 102

Ambulans: 103

İtfaiye: 101

Irkutsk Dış Temsilcilikleri

Irkutsk’ta Türkiye’ye ait bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Ancak kent, T.C. Moskova Büyükelçiliği’nin görev bölgesi içindedir.

T.C. Moskova Büyükelçiliği

Telefon: +7 495 994 93 59

Eposta: [email protected]

Adres: 7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

İnternet sitesi: http://moskova.be.mfa.gov.tr/

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Irkutsk Para Birimi

Irkutsk’ta para birimi olarak Rus rublesi kullanılmaktadır. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 13 Rus rublesine tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi haziran 2018’de güncellenmiştir.

Irkutsk’un Resmi Dili

Irkutsk’ta resmi dil olarak Rusya’nın resmî dili olan Rusça konuşulmaktadır.

Irkutsk Saat Farkı

Irkutsk ile Türkiye arasında 5 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Irkutsk’ta saat 17.00’dir.

Irkutsk Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -20.1oC
  • Şub -17.1oC
  • Mar -8.6oC
  • Nis 1.5oC
  • May 8.9oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17.9oC
  • Agu 15.4oC
  • Eyl 8.6oC
  • Eki 0.9oC
  • Kas -9.9oC
  • Ara -17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 620,000 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün