Irkutsk Gezilecek Yerler

Rusya’nın Orta Asya’ya açılan kapısı olan Irkutsk, ziyaretçilerine mükemmel bir Sibirya deneyimi sunan tarihî bir kenttir. Geçmişte birçok trajik olaya şahitlik eden bu sürgün kenti buram buram tarih kokan sokaklara ve anıtlara sahiptir. Sovyet dönemine ve Çarlık Rusyası’na ışık tutan birçok müzeyi gezebileceğiniz gibi kent meydanında birçok anıtı da ziyaret edebilirsiniz.

Irkutsk Gezilecek Yerler

Irkutsk’ta gezilecek birçok heyecan verici destinasyon bulunuyor. Tarihî mekanlardan kültürel cazibe merkezlerine, Irkutsk’taki diğer tüm turistik noktaların ayrıntılı bilgisini yazımızın bu bölümünde bulabilirsiniz. Kentin merkezinde ve çevre bölgelerinde yapılacak en iyi şeyler tarihî anıtlar ve doğal güzellikleri gezmenin yanı sıra eğlence etkinliklerine katılmaktır. Rehberimizin devamında; Aralıkçıların hayatına dair izler bulabileceğiniz Volkonsky Müze Evi, Rus sanatına ve hayatına yakından bakmak için Irkutsk Sanat Galerisi, Taltsy Mimari ve Etnografi Müzesi ile Irkutsk Bölgesel Müzesi, tarihî Znamensky Manastırı, dinî yapılardan en gösterişlileri olan Bogoyavlensky Katedrali ve Kazan Kilisesi’nin yanı sıra 3. Alexander Anıtı, 130 Kvartal ve Bolshiye Koty köyüyle ilgili detaylı bilgiler sizleri bekliyor.

Yukarıda adını andığımız yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Volkonsky Müze Evi

trubetskoy-housemuseum-irkutsk-3.jpg

Aralıkçı İsyanı’nın öncülerinden Sergei Volkonsky’nin müze evi ahırlara ve avlusunda hizmetkâr evlerine sahip bir konaktır. 1980’lerin sonunda yenilenen bu ev günümüzde Irkutsk’ta sürgün ailelerin hikayesini anlatan bir müzedir. Volkonsky’nin 1856 yılında St. Petersburg’a dönüşünden sonra zengin tüccarlar ve yüksek rütbeli yerel yetkililerin katıldığı toplantılara, müzikal etkinliklere ve partilere ev sahipliği yapan bu konak Irkutsk kültürel yaşamının merkez üssü haline gelmiştir. Büyük seramik ocakları ve orijinal merdivenleriyle ilgi gören evin aile yemek odası da görülmeye değer. Duygusal anlamda etkileyici öğelere sahiptir. Aralıkçıların hapsedildiği çeşitli yerlerden gelen fotoğraflar sergilenmektedir. Saat 10.00 ve 18.00 arasında hizmet veren müzenin giriş ücreti 300 Rus rublesidir.

Irkutsk Sanat Galerisi

2033.jpg

Irkutsk Sanat Galerisi on dokuzuncu yüzyılın sonlarında kurulmuştur. Sanatseverlere 17 binden fazla resim, heykel ve grafik görme imkânı sunan bu galeri de çeşitli sergiler yer alıyor. Baykal Gölü yakınlarındaki ülkelerin paleolitik döneminden kalıntılar, 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan pek çok ahşap heykel ve Sibirya’nın orijinal simgeleri koleksiyonun önemli parçalarını oluşturmaktadır. Burada bulunan eserlerin çoğu 18. yüzyılda Sibiryalı sanatçılar tarafından yaratılmıştır. Müzede ayrıca aynı yüzyıldan kalma Batı Avrupa sanat eserleri odası bulunmaktadır. Bu galerinin en çok ziyaret edilen bölümü, Ortadoğu’dan, Çin’den ve Japonya’dan sanat eserlerini sunan bölümüdür. Ayrıca müze salonunda, buradaki eserlerin kopyalarını satın alabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkânı da bulunmaktadır.

Irkutsk Bölgesel Müzesi

12_big.jpg

Irkutsk Bölgesel Müzesi, 1870 yılından kalma bir müzedir. Vali F. Klichki ve şehir belediyesi tarafından kurulan müze Rusya’nın en eskilerinden biridir. Binada doğa bölümü, tarih bölümü, sergi odası, kütüphane, bilgi odası ve metodik oda olmak üzere altı bölüm bulunmaktadır. Bunların içinde önemli bir bitki koleksiyonu, mineralojik objeler, eski kitaplardan oluşan 22 binin üzerinde esere sahip bir sergi ve etkileyici bir para koleksiyonu bulunmaktadır. Tarih bölümünde Paleolitik Dönem’den günümüze kadar uzanan bir dizi kültürü temsil eden arkeolojik koleksiyonu görebilirsiniz. Bunlar arasında en önemlileri Taş Devri’nden kalma Malta ve Burect anıtlarıdır. Doğa bölümünde ise hayvan kafataslarını inceleyebilirsiniz. Müzenin bilimsel odasında 20 binden fazla parçaya sahip muhteşem bir sergi sizi bekliyor.

Znamensky Manastırı

Tarihi 1689 yılına kadar uzanan Znamensky Manastırı, Vlas Sidorov tarafından inşa edilmiştir. Orijinal olarak ahşaptan yapılan manastır zaman içinde bozulmaya uğramıştır ve çeşitli restorasyonlardan geçmiştir. İlk düzenlemeyi 1772 yılında manastır cemaati beş yıllık bir çalışmayla tamamlamıştır. Barok mimariye sahip olan Znamensky, ünlü Rus sanatçıları tarafından yapılmış parlak çerçevelere sahiptir. Havarilerin hayatlarını betimleyen büyük renkli vitray pencerelere ve kilise girişinde beyaz mermer hâkimiyetine sahiptir. Manastırın sunağında biri 1. Peter tarafından imzalanan iki antik İncil bulunmaktadır. Sibirya için büyük tarihsel öneme sahip olan bu eserler Rus devleti tarafından korunmaktadır. Burada bazı devrimci kahramanların mezarı da bulunmaktadır. 1926’da Sovyetler tarafından kapatılan Kutsal Türbe, 1994’te tekrar açılmıştır.

Bogoyavlensky Katedrali

img_5620.jpg

Bogoyavlensky Katedrali 1683’e tarihlenen aslen ahşaptan yapılmış bir ibadethanedir. Ancak geçmişte bir yangından ötürü tahrip olmuştur. 18. yüzyılın başlarında var olan küçük ahşap kilisenin yerine belediye tarafından büyük bir taş Ortodoks katedrali inşa edilmiştir. İnşaat yaklaşık 20 yıl sürmüştür. Ancak 18. yüzyılın sonunda dinî anıt kapatılmış ve yerine bir fırın açılmıştır. 20. yüzyılda ise fırın kapatılıp, kilise Rus mimar Oranskaya tarafından restore edilmiştir. Katedral Rus tarzında süslenmiş kırmızı tuğlalara barok mimariye ait birçok detayı barındırıyor. Etkileyici bir dış cepheye sahiptir. Duvarlarda çiçekler, azizlerin adları ve mitolojik hayvanlara ait oyma ve yazıtlar bulunuyor. Binada 15 metre boyunda bir çan kulesi ile dört adet çan yer alır.

Kazan Kilisesi

1-lg.jpg

Yapımı yedi yıl süren Kazan Kilisesi’nin inşaatı 27 Temmuz 1885’te başlamıştır. Bizans tarzı süslemelere sahip olan kilise bir peri kulesini andırmaktadır. Irkutsk’taki en büyük kilise çanına sahip olmasıyla bilinir. Kilisenin iç mekanları fresk resimlerle dekore edilmiştir. Çin zanaatkarları tarafından Hint granitine oyulmuş çeşitli ikonostazlara sahip olan kilisenin yüksekliği 13 metredir. 1990’dan 2012’ye kadar yenilenme sürecine giren Kazan Kilisesi şu an orijinal görünüme sahiptir. Rusya’da inşa edilen en büyük Neo Bizans katedral özelliğine sahip olan Kazan Kilisesi 3. Alexander’ın hükümranlığında inşa edilmiştir. Beş kubbeli ihtişamlı görünümüyle turistlerin fotoğraf karelerinde arka planı süsleyen kilisenin ziyaret saatleri 08.00 ila 19.00 arasındadır.

3. Alexander Anıtı

0177.jpg

Bu anıtın tarihi ilginç ve dramatiktir. Trans Sibirya Demir Yolu'nu inşa eden imparator 3. Alexander şerefine yapılan anıt 1908 yılında açılmıştır. Aynı zamanda Puşkin anıtının mimarı Robert Bach tarafından yapılmıştır. Yapılan ilk heykelin ömrü 1920’de Sovyet hükümetinin sökmesiyle son buldu. Ancak 1964’te devasa piramidal şekilde tekrar inşa edilmiştir. On yıllar boyunca Irkutsk halkının randevu noktası olan anıt, kent tarihini daha iyi anlamak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Rus İmparatorluğu’nun arması olan çift başlı kartal simgesine sahip olan heykel, 2003’te, Trans-Sibirya Demir Yolları’nın kuruluşunun yüzüncü yılında tekrar restore edilip son halini almıştır. Ana sütunun dört köşesinde hanedan armaları bulunuyor. Bunlardan üçü Ekim Devrimi’nden önce Doğu Sibirya’yı oluşturan Irkutsk, Yenisisk ve Yakutsk topraklarının arması, diğeri ise Sibirya’nın armasıdır.

130 Kvartal

videoblocks-irkutsk-city-130-kvartal-russia-siberia-wooden-russian-style-houses-historical-architecture-old-building-center-downtown-warm-sunny-summer-day-unique-aerial-view-from-above-drone-drifl_b-f6zp70x_thumbnail-full01.png

130 Block olarak da bilinen 130 Kvartal, Irkutsk’un en popüler gezinti yerlerinden biridir. Burası 17. yüzyılda inşa edilmiş eski ahşap binalara ve evlere sahip bir bölgedir. Rusya’nın çoğu şehrinin sunamadığı manzaraları sunan 130 Kvartal, Rus mimari anıtlarını korumak için inşa edilmiştir. Oyma ahşap binalara ait bir sokağı en güzel şekilde fotoğraflayabilirsiniz. Alt katlar taş mozaik ile dekore edilmiştir. Yürüyerek gezebileceğiniz bölgenin girişinde şehrin sembolü olan ağzında samur tutan bir kaplanı göreceksiniz. Tarihsel bileşenlerine rağmen modern objelere de sahip olan 130 Kvartal’da gezintinizi tamamladıktan sonra alışveriş merkezini gezebilir veya restoranlarda bir şeyler atıştırabilirsiniz. Buradaki bazı tesisler müzedir. Sibirya Demir Yolu Müzesi ve Craft Farmstead bunlardan bazılarıdır.

Bolshiye Koty

bolshiye-koty-chalet.jpg

Listvyankaya’ya 18 km uzaklıkta yer alan Bolshiye Koty, eski bir maden yerleşimidir. Çevresinde altın madenciliğine dair izler bulabileceğiniz bu eski yerleşim yerinde vadi içinde kalmış yapay göller ile kaya yığınlarını görebilirsiniz. Köyün ismine dair çeşitli rivayetler vardır. Bolshiye Koty büyük kediler anlamına gelse de bununla bir ilgisi yoktur. Bölgenin isminin üzerindeki nehirden geldiği varsayılmaktadır. Koto kelimesi Evenki dilinden gelir ve anlamı “avuç veya bıçaktır”. Bazı insanlar ise özensiz havalarda ve bataklık bölgelerde giyilen koty isimli tahta ayakkabıdan geldiğini düşünmektedir. Bolshiye Koty’e gelirken yol üzerinde birbirinden güzel manzaralara ve doğal parklara tanık olacaksınız. Yaz mevsiminde Irkutsk’un Raketa iskelesinden kalkan teknelerle 3,5 saatlik yolculuğun ardından buraya ulaşabilirsiniz.

Taltsy Mimari ve Etnografi Müzesi

Taltsy Açık Hava Müzesi Listvyanka’ya 20 km uzaklıkta bir sergi alanıdır. Sergi, Sibirya’nın dört bir yanından getirilen ahşap binalara sahiptir. Şu anda, 17. ve 19. yüzyıllar arasına ait 40 adet simgesel yapı ve sekiz binden fazla eser sergilenmektedir. Müze uzun sokakları, ahşap evleri, su değirmenleri ve hatta küçük bir okulu olan eski bir köy gibi görünüyor. Gerçekten de eskiden bir köy olan Talsty, burada yapılan hidroelektrik santralin sel tehdidi oluşturması sebebiyle büyük göç vermiştir. Üç bölümden oluşan müzenin bir bölümü Irkutsk topraklarında yaşayan Buryat halkının geleneksel yapılarına adanmıştır. Diğer bölümler ise Kazaklar ve Evenk halkına ithaf edilmiştir. Bu müzede neredeyse her ay Noel, Trinity, Maslenitsa ve diğer Rus ve Buryat tatillerini kutlamak için farklı türden kutlamalar düzenleniyor.