Google+

İrkutsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

34820 Şub 2016Lokasyon Detay

Rusya'ya bağlı olan İrkutsk kenti Sibirya'da yer alır. Angara Nehri kıyısına kurulan kentin 63 km aşağısında dünyaca ünlü Baykal Gölü bulunur. Bölgedeki önemli kentlerden biri olan İrkutsk'un nüfusu 587,891'dir

İrkutsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler
irkutsk.ru

İrkutsk eski dönemlerde küçük bir kasaba olduğuna dair bulgular vardır. Ancak İrkutsk'un önemi ilk olarak Angara nehrinin kıyısına 1661'de kurulan Kazak kalesi ile oluşmaya başlamıştır.
 
Modern dönemde yapılan ve Asya'yı bir uçtan bir uca geçen Trans-Sibirya demiryolu hattının duraklarından biri olan İrkutsk'un önemi daha da artmış gelişimi hızlanmıştır. Kentin 63 km güneyinde Baykal Gölü yer almaktadır. Göl önemli bir turistik duraktır. Şehir oldukça kozmopolit bir yerdir. İrkutsk'da 120'den fazla etnik kökenden insan yaşamaktadır. 

18'nci yüzyılda sanayileşmeye başlayan kent özellikle 20'nci yüzyılda hızla gelişmiştir. Elektrik 1903'te kente gelmiştir. 19'ncu yüzyılda Doğu Sibirya'nın altın madenciliği merkezi haline gelen kent 1803 yılından itibaren Sibirya'nın başkenti olur. Sovyet döneminde hızla sanayileşen kent Sibirya'nın en önemli idari, endüstriyel, ticari merkezidir. Tüm bunların yanında 21 yüksek öğrenim kurumuna ve 9 büyük araştırma enstitüsüne sahip olan kent önemli bir bilim merkezidir. Kentin refah seviyesi de birçok Rus kentine ileridedir.
 
Kentin kültürel gelişiminde 19'ncu yüzyılda Çar Nicholas'a karşı ayaklanmaya katılan aydınların sürülmesi etkili olmuştur. Hala daha kentin en popüler mekanları bu dönemde kentte yaşayan aydınların evleridir. 

Irkutsk ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-