St. Petersburg gezilecek yerler listesinde çoğu turist için ilk sıralarda yer alan Ermitaj Müzesi, 1852 yılında açılmıştır. Çariçe II. Katerina tarafından Berlin’den 255 parçalık resim koleksiyonunun getirmesi ile oluşturulmuştur. Bunun ardından devam eden koleksiyon merakı ile günümüzde içerisinde 3 milyon sanat eseri bulunan bir müzeye dönüşmüştür.

Devasa boyutlarda olan bu müzenin içerisini gezmenin, tüm eserler tek tek incelendiğinde ortalama 11 yıl süreceği söylenmektedir. Böylesi büyüklükte ve zengin koleksiyona sahip bir müzenin bir eşine daha rastlamak zordur. 

Koleksiyonda tarihi 1850’lere dayanan Mısır eserleri ve Prehistorik dönem eserleri dikkat çekmektedir. Giriş katında yer alan hazine odasında M.Ö 4. yüzyıldan M.S 20. yüzyıla kadar uzanan mücevher koleksiyonu görülebilmektedir. Yine giriş katında yer alan diğer bir bölümde İtalyan Rönesans döneminden Giorgione, Titian ve Veronese gibi ressamların eserleri görülebilmektedir. İkinci kattaki bir oda da ise Fransız neoklasik, empresyonist ve post-empresyonist akımının örnekleri görülebilmektedir.

Yapıda 1886 adet kapı, 1945 adet pencere, 1057 adet oda ve solan yer almaktadır. Ermitaj Müzesi, Rusya’nın en büyük ve en eski müzelerinden biridir. Aynı zamanda Rusya'nın dünyaca en çok bilinen, sanatseverlerin en çok ilgi gösterdiği müzesi de burasıdır. 
Ayrıca sarayın bulunduğu meydanda dünyanın en büyük tek parça granit sütunu yer almaktadır. 47.5 metrelik bu sütun 3000 işçi ile Finlandiya’dan deniz yolu ile getirilmiştir.

Ermitaj Müzesi’ni ve içerisindeki önemli sanat eserlerini görmeye dünyanın dört bir yanından turistler gelmektedir. Bu sebeple içeri girmek için bilet sırasını beklemek yerine internet üzerinden satın alınabilen ve altı ay geçerliliği olan biletlerden kullanmak akıllıca olacaktır.