Neva Nehri’nin eteğinde bir diğer görkemli bina: Mermer Saray. Millionaya Ulitsa ve Neva Nehri arasında, Mars Alanı'nın kuzeybatı köşesinde duran Mermer Saray, St. Petersburg'un eski İmparatorluk konutlarının en etkileyicisidir. Hatta belki de neoklasizmin öncüsü olan mimar Antonio Rinaldi'nin Rusya’daki en iyi eseridir. Mermer Saray aslen genç bir topçu subayı olarak, imparatorluk tarihine önemli yardımları olmuş Kont Grigory Orlov için inşa edildi.

Saltanatının ilk yıllarındaki desteği ve danışmanlığı için verilen ödüller arasında, 1768'de Mermer Saray da bulunuyordu ve hemen o yıl saray inşaatına başlandı.  Rinaldi ile birlikte günün en güzel yabancı ve Rus ustaları, heykeltraşları karmaşık bir şekilde dekore edilmiş iç mekanları uygulamak için görev aldı. Sarayın adı, sarayın dış ve iç süslemeleri için kullanılmış toplam 32 farklı mermer tipinin olduğu gerçeğinden geliyor. 

Kont Orlov bu görkem ve ihtişam arasından sıyrılma kararı alarak yavaş yavaş tüm mülkten kurtulmaya karar vermiş ve 1783'teki ölümüne kadar - sarayın dekorasyonunun tamamlanmasından iki yıl önce - görkemli St. Petersburg evini çoktan terk etmiş bile. Takip eden yıllarda Orlov’un mirasçıları saraya yerleşir. Saray Orlov'un mirasçılarından Catherine'in ikinci torunu Grand Duke Konstantin Pavlovich'e sunulur. 1843'te Büyük Dük Konstantin Nikolayeviç, yalnızca Mermer Salonu ve Büyük Merdiven'i orijinal halleriyle bırakan mimar Alexander Briullov tarafından Mermer Sarayı’nda büyük bir yeniden modelleme emri verir. Briullov binanın temel planını korur, ancak gotik ve rönesans tarzında yeni iç mekanlar yaratmıştır.

Devrimden sonra Mermer Saray, önce History of Material Culture Akademisi'ne ev sahipliği yaptı. Daha sonra 1937'den itibaren Lenin Müzesi olarak kullanıldı, bu sırada binanın ikinci katındaki iç mekanlar orijinal dekorlarından sıyrılmış.  1992 yılında saray, devasa tadilat çalışmaları yürüten ve binayı kalıcı bir modern sanat koleksiyonunun evi olarak seçen Rus Devlet Müzesi'ne verildi. Ayrıca, sarayın son sahibi Grand Duke Konstantin Konstantinovich Romanov'a adanmış bir sergi de yer alıyor. Bilimler Akademisi Başkanı olarak yıllarca hükümette ve yönetimde çok sayıda önemli rol üstlenen Romanov birçok yetenekli şair ve Rus Kültürü Gümüş Çağı'nın önemli şahsiyetleriyle dostluğu olan biri. Saray günümüzde ek olarak çok çeşitli geçici sergilere ev sahipliği yapmak için de kullanılıyor.

Ziyaret Bilgileri: Her gün 10:00 - 18:00 arası (Pazartesi günleri 17: 00'a kadar.) Bilet büroları bir saat önce kapanıyor.) Saray salı günleri ziyarete kapalı.

Adres: 5/1, Millionaya Ulitsa

Yol Tarifi: Metro ile ulaşım için Nevsky Prospekt ya da Gostiny Dvor duraklarındna birinde inmeniz gerekmektedir.

Yakın Yerler:  Summer Garden, Voskresenia Khristova Kilisesi