St. Petersburg’un merkezinde yürüyerek ulaşabileceğiniz bir başka önemli yapı: Yusupov Sarayı. Binanın tarihi St. Petersburg’un kuruluşu kadar eski. Kurucu Büyük Petro Neva Nehri’ne dökülen Moika çayı kıyısına ev yapmak şartıyla, toprakları asil soylu kişilere dağıtmış. Bu sayede 18. Yüzyılda Moika rıhtımına görkemli binalar yapılmış. İşte Yusupov ailesinin ilk evi olan Yusupov Sarayı, Moika rıhtımına kurulan bu muhteşem binalardan biridir. Peki kim bu Yusupov ailesi?

Aile korkunç İvan döneminden beri saraya yakın ve Rusya’nın en zengin ailelerinden biri. Sarayın sahibi Felix Yusupov dönemin ünlü sanat koleksiyoncularından biriydi ve Çar II. Nikola’nın kardeşi Prenses Irene ile evliydi. Aslında sarayı bu kadar ünlü yapan olay, 1916 yılında Grigori Rasputin’e sarayda gerçekleşen suikasttir. Felix Yusupov’un düşmanı olarak bilinen Rasputin saraya akşam yemeğine çağırılır ve talihsiz Rasputin’in yemeğine zehir koyularak Yusupov tarafından öldürülmeye çalışılır. Zehir etki etmeyince de silah ile vurularak Rasputin sarayda öldürülür.

Rasputin kimdi ve sarayda neden öldürüldü? Bilinene göre doğaüstü güçlere sahip olduğu söylenen Rus keşiş. Bu güçleri sayesinde Çar ailesinin hemofili hastası oğlunu kimsenin iyileştirememesine rağmen iyileştirdiği söyleniyor. Bu sayede saraya ve çar ailesine yakınlaşmış hatta siyasi kararlarda bile fikrinin alınmaya başlandığı dönemler de olmuş.

Siyasete karışmasıyla ülkenin önde gelen monarşi yanlılarının düşmanlığını kazanmaya başlar. 1. Dünya Savaşı sırasında kötüye giden durum ve Çarlık rejiminin içinde bulunduğu kriz Rasputin’in ordu ve devlet yönetimine karışmasına ortam hazırlar. Yanlış kararlar sonucu durumu daha da kötüye götüren Rasputin insanların nefretini kazanmaya başlamıştır. Öyle ki zamanla rejimdeki başarısızlıkların nedeni olarak görülür ve Rasputin’in ortadan kaldırılmasıyla durumun düzeleceğine inananlar olur. Bu olaylar sonucu önde gelen suikastçi Felix Yusupov sarayında, sarayı ünlü kılacak o suikasti gerçekleştirir. Ve artık Yusupov Saray’ı suikastle anılan günümüzde çokça ziyaret edilen St. Petersburg saraylarından biri olmuştur.

Sarayın planına bakacak olursak, 2 katlı, 28 odalı, misafir odaları, tiyatro salonu, türk hamamı, oyun odaları ve oturma salonları bulunan Moika nehri kıyısında ihtişamlı bir Rus Sarayı olduğunu görebiliriz.

Bilet, saray bahçesindeki binaya 50 metre uzaklıktaki gişeden satın alınabiliyor. Tarihe damga vuran olaylara şahit olmuş bu tarihi köşkü görmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaret Bilgileri:  Her gün, 11:00-18:00 arası açık. Tüm sarayı gezmek için giriş ücreti indirimli 800 Ruble, tam 900 Ruble.

Adres:Ulitsa Dekabristov, 21А, St Petersburg, Rusya

Yol Tarifi: Metroyla ulaşım için Admiralteyskaya ya da Nevska Prospekt duraklarında inmeniz gerekiyor. Otobüs için 3, 22, 27 numaralı otobüsleri tercih etmelisiniz. Troleybüs içinse 5 ve 22 numaralı hatlarını kullanarak Ploschad Truda durağında inmeniz gerek. 

Yakın Yerler: State Academical Mariinskiy Theatre, Lion’s Bridge