St. Petersburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Avrupa’nın dördüncü büyük şehri olan St. Petersburg, 200 yıl boyunca Çarlık Rusya’nın başkenti olmuştur. 1703’te Rus Çarı Petro tarafından kurulan ve günümüzde 4.879.566 kişilik nüfusa sahip olan St. Petersburg, Rusya’nın ikinci büyük şehridir. Rusya'nın kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısında UNESCO Dünya Mirası alanı olan Neva Nehri ve 42 ada üzerinde konumlanmış, 55 kanal, 500’e yakın köprü ile "Kuzey’in Venedik"i ünvanını hak ediyor.

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak da adlandırılan şehrin ismi Rus devriminden sonra Leningrad olarak değiştirilmiştir. Günümüzdeki ismi içerisindeki "Peter" çarın isminden, "Burg" ise Almanca dilindeki kale kelimesinden gelmektedir.

2.Dünya Savaşı döneminde çok büyük dramlar yaşamış şehir Leningrad kuşatmasında 900 gün boyunca direnmiş hiçbir zaman pes etmemiştir. Hitler, Leningrad’ın kazanılacağından emin olarak Astoria Otel’de kutlama planlamış hatta kuşatma son bulmadan davetiyeleri bile bastırmıştır. Ancak hiçbir şey Hitlerin planladığı gibi gitmemiş, davetiyeler daha sonradan Rus askerler tarafından Berlin’de bulunmuştur.

Adeta açık hava müzesi olan şehrin her noktasında tarihi yapılar görmek mümkündür. Yapıların ortak özelliği genellikle başka yapıtlardan esinlenilerek inşa edilmiş olmasıdır. Tarihi yapıları dışında şehrin önemi Dostoyevski ve Puşkin gibi sanatçılara da ev sahipliği yapmış olmasıdır. Hatta Sanatçıların yaşadığı yerler günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

En işlek, şehrin kalbi diyebileceğimiz cadde Nevsky'dir. Yoğun turist alan şehir, tarihi yapıların yanı sıra en uzun günlerin yaşandığı "Beyaz Geceler" ile de ilgi görmektedir. Coğrafi konumundan dolayı Mayıs ortası ve Temmuz sonuna kadar ‘Beyaz Geceler’ dönemi yaşanmakta ve şehir günde 18 saatten fazla aydınlık kalmaktadır. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için özellikle bu dönemde gidilmesi daha uygundur.

36 tarihi yapısı ve yaklaşık 4000 adet heykeliyle tüm şehir UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Şehirde gezilecek yerler ve kültürel doku açısından 221 müze, 2000 kütüphane, 80 tiyatro, 45 sanat galerisi ve 62 adet sinema yer almaktadır. Bu veriler, şehrin ne kadar gelişmiş olduğunu da ispatlar niteliktedir.


Tanıtım Videosu: