Aziz Isaak Meydanı

Aziz Isaak Meydanı, Aziz İsaak Katedrali ile Mariinski Saray arasında yer alan başlıca şehir meydanıdır. Meydan, I. Nikolay'ın atlı anıtı ile süslenmektedir.
Batı cephesinde Auguste de Montferrand tarafından tasarlanmış Lobanov-Rostovski Evi (1817-1820) bulunmaktadır. Bu, Rusya Amiralliği Binası (Donanma Binası) karşısındaki sekiz sütunlu kemeraltı imparatorluk tarzı bir yapıdır. 

Ana verandanın granit payesi üzerinde bulunan ikiz aslan heykelleri önemli özelliklerindendir. Puşkin'in son uzun şiiri “Bronz Süvari” ile adı duyulmuştur. Atlı Muhafız Biniş Konağı (1804-1807) ise mimar Giacomo Quarenghi tarafından kısmen Partenon'dan esinlenerek tasarlanmıştır. Bunun yanında Paolo Triscorni tarafından yapılan Dioskuroi’nin (Kastōr ve Polydeukes olmak üzere Leda'nın ikiz çocukları) mermer heykeli bulunmaktadır.

Katedralin karşısındaki Mariinski Sarayı, 1829-1844 yıllarında Büyük Düşesi Maria Nikolayevna için inşa edilmiştir. Saray, günümüzde St Petersburg Yasama Meclisi tarafından kullanılmaktadır. Sarayın önünde Moyka Nehri’nin üzerinde 97 metre genişlikte Mavi Köprü bulunmaktadır. Köprü, Mariinskaya Maydanı adında ayrı bir meydanı teşkil etmesine rağmen genellikle meydanın uzantısı olarak algılanmaktadır. Köprünün sağ tarafında üstü granit ile kapalı olan "Neptün'ün Ölçeği" denilen ölçek bulunmaktadır ve sel sırasında su seviyelerini işaret eden dikili taş olarak kullanılmaktadır.

Katedralin doğusunda Fyodor Lidval tarafından tasarlanmış altı katlı Astoriya Oteli yer alır. 1912 yılında açılan bu otel Rusya İmparatorluğu'nun en lüks otellerinden biriydi. Astoria Oteli'nin komşusu Angleter Oteli şair Sergey Yesenin'in ölüm yeri olarak hatırlanır. Malaya Morskaya Caddesi'nin köşesindeki binada Fyodor Dostoyevski 1848-1849 yılları arasında yaşamıştır. Bu dönemde, onun “Beyaz Geceler” gibi ilk çalışmaları yayımlanmıştır.

Meydanda yer alan en önemli yapılardan biri olan Aziz Isaak Katedrali hem dışındaki hem de içerisindeki görüntü ile etkileyicidir. 19. yüzyılda, 1818-1858 yılları arasında inşa edilen katedral, dünyanın en büyük kubbeli yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu meşhur kubbesinde 100 kilogram saf altın kullanılmıştır. Yüksekliği 101.5 metredir. Üzerinde Josef Hermann tarafından tasarlanan 12 adet melek heykeli yer almaktadır.