Menshikov Great Palace

Oranienbaum ve Lomonosov kentinin kurulduğu topraklar ilk kez Büyük Peter tarafından Büyük Dük Alexander Menshikov'a 1710'da sunulur. O zamanlar, Menshikov, Kotlin Adası'ndaki Kronshtadt'taki bölgeye 5km mesafede, Finlandiya Körfezi'nin karşısında yaşıyordu. Menshikov, ikametini yeni keşfedilen kentte 1713 yılında inşa etmeye başladı, Peter aynı zamanda Peterhof'taki kendi mülkü üzerinde çalışıyordu.

Menshikov, ustalığını ölçek ve ihtişam bakımından aşma niyetindeydi ve halihazırda St. Petersburg'da Menshikov Sarayı'nı inşa etmiş olan ve deniz kenarı sarayını tasarlayan mimarlar Giovanni Mario Fontana ve Gottfried Schadel'i görevlendirdi. Sonunda on yılı aşkın bir süre sounda saray tamamlandı.

Denize bakan ve önünde iki katlı bir terasa sahip olan bu büyüleyici sarı ve beyaz bina, biri saray kilisesine ev sahipliği yapan belirgin sekizgen köşklere açılan iki adet tek katlı galeriye sahip içbükey bir merkezi bloktan oluşuyor. Binanın güney tarafında, iki büyük yan kanat, Mutfak Kanadı ve Kadınlar Kanadı, merkezi bloğa dik döşemelerden geçmekte.

Menshikov 1727'de tutuklanıp sürülmeden önce yeni sarayının tadını çıkarmak için çok az zamana sahipti. Oranienbaum'daki mülk devlete tahsil edilir ve Menshikov sarayı bir deniz hastanesi haline gelir. 1743'te mülk, İmparatoriçe Elizabeth tarafından, sarayın yenilenmesi için Rusya'da çalışan en büyük geç barok mimar olan Francesco Bartolomeo Rastrelli'yi görevlendirir, ve gelecekte Peter III adlı yeğenine sunulacaktır. Rastrelli sarayın dışını neredeyse el değmemiş bir halde bıraktı, ancak -ne yazık ki günümüzde uzun yıllar sonucunda tahrip olmuş- görkemli iç mekanlar yarattı. O zamanlar, batı pavyonu, içinde barındırdığı Japon ve Çin seramik koleksiyonu sayesinde, Japon Pavyonu olarak tanınmıştı.

Saray, 1762 yılında kuzey teraslarına granit merdiven ve yarı daire balkon ekleyen ve iç mekanların çoğunu yeniden dekore eden Antonio Rinaldi tarafından tekrar değiştirildi. 18. yüzyılın sonlarından itibaren bir Deniz Harp Okulu olarak hizmet veren saray, hem Alexander I hem de kardeşi Mikhail tarafından yaşam alanı olarak kullanılmıştır. 19. yüzyıl boyunca, Luigi Ruska, Carlo Rossi ve Vasiliy Satsov gibi birçok ünlü mimar, sarayın içini elden geçirdi.

Bugün, Büyük Menshikov Sarayı dışarıdan hala son derece etkileyici olsa da, iç mekanları karmaşık bir durumda ve binanın parçalarının çökmesini önlemek için hala büyük bir yenileme çalışması yapılması gerekiyor. Ziyaretçiler için, Oranienbaum'un çeşitli sahiplerinin portrelerinin bir koleksiyonu dışında görülecek ise çok az şey var.

Ziyaret Bilgileri: Sergi Pazartesi hariç her gün 10: 30-18: 00 saatleri arasında gezilebiliyor. Çarşambaları 21.00’e dek açık. Giriş ücretleri ise şöyle; Yetişkin için 400 ruble, çocuklar içinse 200 Ruble.

Adres:Verkhniy Park, 1 Bldg. A, Lomonosov, St. Petersburg

Yol Tarifi: Metroyla ulaşım içinVasileostrovskaya durağında inmeniz gerekiyor.

Yakın Yerler: Chinese Museum, Oranienbaum State Museum,