Görkemli ve eşsiz müzeler kenti St. Petersburg’taki diğer durağımız Faberge Müzesi. Müze, 2013 yılında özel bir şahıs tarafından Shuvalov Sarayı’nda resmi bir açılış töreni ile açılıyor. Müzenin kuruluş organizasyonu, kültürel öneme sahip öğeleri Rusya'ya geri göndermek amacıyla 2004 yılında kurulan Link Times kültür ve tarih vakfı.

Rusya'da büyük kuyumcu Carl Fabergé'nin çalışmalarına adanmış bir dizi müze oluşturma fikri ilk olarak 2004'te Link of Times vakfına sunuluyor. Aynı yıl, Link of Times Vakfı Malcolm Forbes tarafından toplanan Fabergé eserleri koleksiyonun satın alıyor ve 2004’ten beri vakıf, Rus dekoratif ve güzel sanat eserlerini topluyor. Vakıf bugün 4.000'den fazla ürünü bir araya getirebilmiş durumda.  Büyüklüğü, çeşitliliği ve çoğu kraliyet ailesine ve Avrupa kraliyet mahkemelerinin diğer üyelerine ait olan parçalarının kalitesi, şüphesiz dünyanın en iyi koleksiyonlarınınkine eşdeğer.

Link of Times vakfı, 2006 yılında Fontanka Nehri'nin kıyısında bulunan Shuvalov Sarayı'nı restore etmeye başlıyor. Vakıf, sarayın tarihi görünümünü yeniden yapılandırmak ve müze olarak kullanmak üzere uyarlamak için 7 yıl boyunca titizlikle çalışmasını sürdürmüş. Bu sayede, bu 200 yıllık sarayın tarihindeki ilk kapsamlı restorasyonu da gerçekleşmiş oldu.

Bugün, yaklaşık 4.700 metrekarelik bir alana sahip olan Shuvalov Sarayı, St. Petersburg'un en güzel saraylarından biri, tarihi bir anıt ve turistik cazibe merkezi.

Müze koleksiyonundaki en değerli eşyalar, Fabergé tarafından oluşturulan ve son iki Rus imparatoru için dokuz ‘’İmparatorluk Paskalya Yumurtası’’dır. Her biri mücevher sanatının bir şaheseri ve aynı zamanda III. Alexander ve II. Nicholas’nin saltanat ve kişisel yaşamına özgü tarihi bir eserdir.

Koleksiyon, Fabergé'nin çalışmalarına ek olarak, ünlü Rus kuyumcular ve Sazikov, Ovchinnikov, Khlebnikov, Rückert ve diğerleri gibi gümüşçüler de dahil olmak üzere çağdaşlarının eserlerini de içeriyor.

Ziyaret Bilgileri: Pazar-Cumartesi 10 : 00 – 21 : 00. Giriş biletleri tam 450 Ruble, indirimli 200 Ruble.

Adres: Fontanka River Emb., 21, St. Petersburg

Yol Tarifi: Müzeye ulaşmak için metroya binipGostiny Dvor ya da Nevsky Prospekt, Mayakovskaya duraklarındna birinde inmeniz gerekiyor.

Yakın Yerler:The Anna Akhmatova Museum, Anichkov Bridge