Catherine Palace (Çarlık Sarayı)

“Catherine Palace” olarak anılan bu ihtişamlı saray, St Petersburg’un 30 kilometre güneyinde yer alan Tsarskoye Selo’da, yani Puşkin’de görülebilmektedir.
Rus çarlarının özellikle yaz dönemlerinde değerlendirdikleri mekan olmasından dolayı “Çarlık Sarayı” ismini almıştır. Rusya’daki tüm tarihi yapılar gibi bu sarayda da hiçbir masraftan kaçınılmamış ve gerek dış mimarisi gerek iç yapısı oldukça muazzam tasarlanmıştır.

Sarayın içinde pek çok yazıt ve ganimet yer almaktadır. Sarayın iç kısmı kadar dış kısmı da oldukça etkileyicidir. Bahçe kısmında dışarıdan bakıldığı zaman cami görünümüne sahip bir de hamam bulunmaktadır. Hamamın içinde Osmanlı dönemine ait kalıntılar da görülebilmektedir. Bahçede bulunan bir başka yapı ise, 1768-1774 yılında Osmanlı-Rusya arasında Çeşme’de geçen ve Rusların zaferi ile sonuçlanan olayın anısına dikilmiş heykeldir.

Rokoko tarzında 18. yüzyılda inşa edilmiş olan sarayda yıllar içerisinde pek çok restorasyon çalışması da yapılmıştır. Büyük Petro'nun karısı I. Katerina zamanında başlayan çalışmalar döneminde sarayın bulunduğu mekan Petro'nun kızı Elizavate Petrovna'nın iktidarda olduğu zaman Tsarskoye Selo (Çar Köyü) adını almıştır.

I. Katerina'nın en sevdiği yerler arasında olan sarayı, kızı Elizabeth annesinin zevkini beğenmediği için yeniden yaptırmıştır. Tarihsel olarak Katerina'nın sarayı olarak tanınan alanın mimarisini ve iç dekorasyonunu mimar Francesso Bartolomeo Rastrelli, Elizaveta Petrovna için düzenlemiştir.

325 metre uzunluğundaki dış cephe süslemesi için 100 kilo altın kullanılan sarayda 846 metrekare büyüklüğündeki taht salonu dikkat çekicidir.
İleriki dönemde başa geçen ve "Muhteşem Katerina" olarak bilinen II. Katerina, Elizabeth'in zevkini modası geçmiş olarak nitelendirerek İskoçyalı mimar Charles Cameron ile anlaşmış ve sarayda yeniden düzenlemeler yaptırmıştır. 

İkinci Dünya Savaşı döneminde Almanlar sarayı tahrip etmiş ve eserler, taşlar ya da süslemeler neredeyse tümüyle kaçırılmıştır. Sarayın yeniden kurulması ise yaklaşık 10 yıl sürmüştür.

St Petersburg’a 30 kilometre uzaklıkta bulunan saraya yaklaşık 45 dakikalık metro ve otobüs yolculuğu ile gidilebilmektedir.