Lyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lyon, Fransa'nın güneydoğusunda bulunur ve ülkenin Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin başkentidir. Fransa’nın gastronomi başkenti olarak zihinlerde yer etmiş kent Paris ve Marsilya’dan sonra ülkenin üçüncü büyük şehridir. Ayrıca Paris'e 470, Marsilya'ya 320 kilometre uzaklıktadır. Fransa iş ve sanayi dünyası açısından da büyük öneme sahip olan şehirde biyoteknoloji, bilişim ve ilaç firmaları; Interpol ve Euronews gibi kurumların genel müdürlükleri bulunmaktadır. Ayrıca tarihten beri şehir ipek üretiminin önemli merkezlerinden birisi olmuştur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan bölgelere sahiptir ve gerek doğası gerek yaşama standartları ve insanları sizi kendine çekecek olan kenti mutlaka görmelisiniz.

Lyon şehrinin tarihinin Roma İmparatorluğu döneminde dayandığı düşünülmektedir. Ünlü Roma tarihçisi Dio Cassius'a göre imparator Julius Sezar'ın ölümünden sonra Roma senatosu Sezar'ın önemli iki asker ve generaline bu bölgeye gitme emri vermiştir. Vienne şehrinden kaçan mültecilerin buraya yerleştirilmesini ve bu devlet adamlarının bunu organize etmesini istemiştir. Böylece Lyon'daki yerleşim yavaş yavaş başlamıştır. İlkçağ boyunca şehir ve çevresi Galyalıların yaşam bölgesi olmuştur. Avrupa Hun İmparatorluğu'nun etkisiyle başlayan Kavimler Göçü'nde pek çok insan kaçarak bu çevreye yerleşmiştir. İpek üretimi ve ticareti sayesinde şehir Orta ve Yeni Çağ'da önemli bir şehir olmuştur. 1572 yılında Katolik'lerin Protestan'ları öldürdüğü St. Bartholomew Katliamı'nda şehirde birçok insan yaşamını yitirmiştir. Fransız Devrimi'nde şehir kuşatma altına alınmıştır ve bu süreçte zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşı'nda ise Almanya tarafından işgal edilmiştir.

Lyon'un futbol takımı Olympique Lyonnais oldukça sevilen bir takımdır. Stadyumu ise Parc Olympique Lyonnais'dir veya Işıklar Stadyumu olarak da bilinir. Ayrıca şehirde düzenlenen Işık Festivali oldukça popüler bir festivaldir ve bu sayede şehir, Işıkların Başkenti olarak da anılmaktadır. Lyon'da gezilecek pek çok yer, katılacak pek çok etkinlik vardır. Adeta özgürlük kokan  kentin sokaklarında şarkı söyleyen, dans eden birçok gence rastlayabilirsiniz. Bunların dışında şehrin mutfağı da özel bir ilgiyi hak etmektedir. Fransa'nın gastronomi konusunda en önemli şehirlerinden biri olan Lyon'da adım başı lezzetli yemek yapan restoran bulabilirsiniz. Sinema tarihinin önemli isimlerinden Lumière kardeşler de Lyon'da yaşamıştır. Ayrıca eskisi kadar olmasa da, Fransa'nın genelindeki gibi, İngilizce ile iletişim kurmak zor olabilmektedir. Fransa'nın bütün popüler şehir ve köylerindeki gibi Lyon'da da turizm ofisi bulunmaktadır ve bu turizm ofisinden öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Tanıtıcı Video: