Toulouse Gezilecek Yerler

Midi-Pyrenees Bölgesi’nin merkezi konumunda yer alan Toulouse tarihî yapıları, doğal güzellikleri ve sakinliği ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Fransızların “Pembe Şehir” unvanını verdikleri Toulouse’a 2 - 3 gününüz ayırıp bu tarihî şehrin her yerini rahatlıkla gezebilirsiniz.

Toulouse Gezilecek Yerler


Fransa’nın en büyük dördüncü şehri olan Toulouse’da gezilip görülebilecek pek çok yer bulunuyor. Toulouse gezinize şehrin en ihtişamlı yapısı olan Aziz Sernin Bazilikası ile başlayabilirsiniz. Aziz Etienne Katedrali ve Jacoben Manastırı da gezi listenize ekleyebileceğiniz önemli dini yapıların başında geliyor. Şehrin kalbi Capitol Meydanı, tarihî kanal Canal du Midi ve Fransa’nın en uzun nehirlerinden biri olan Garonne Nehri gezi listenizin üst sıralarında yer almayı hak ediyor. Sanata meraklıysanız Auguistin Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ve Hotel d’Assezat’ı ziyaret edebilir, Cite De l'Espace’da unutulmaz bir uzay deneyimi yaşayabilirsiniz. Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Aziz Sernin Bazilikası

toulouse-642385_960_720.jpg

Toulouse gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz ilk yer Aziz Sernin Bazilikası’dır. Tarihî şehir merkezinde yer alan bazilika Romanesk mimarinin en güzel örneklerinden biridir. 1080 - 1120 yılları arasında inşa edilen Aziz Sernin Bazilikası Avrupa’nın en büyük Romanesk yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Şehrin ilk piskoposu olan Aziz Sernin’e adanmış olan bazilikanın ön cephesinde Kral David ve elçilerine ait heykelleri görebilirsiniz. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınan bazilikanın etrafında dokuz adet şapel bulunmaktadır. Pek çok yenileme ve restorasyon çalışmaları ile güçlendirilen Aziz Sernin Bazilikası turistler tarafından en çok ilgi gören yerlerin başında gelmektedir.

Ziyaret Saatleri: Haziran - Eylül: Pazartesi - Cumartesi:08.30-19.00

Pazar: 08.30 - 19.30

Ekim-Mayıs: Pazartesi - Cumartesi: 08.30-18.00

Pazar: 08.30 - 19.30

Aziz Etienne Katedrali

Muhteşem mimarisi ile görenleri kendisine hayran bırakan dini yapılardan bir diğeri Aziz Etienne Katedrali’dir. Yapımı 13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar süren katedral sıra dışı bir tasarıma sahiptir. Katedralde hem Kuzey Avrupa hem de Güney Avrupa’nın Gotik mimarisinden izler görebilirsiniz. Bu özelliği ile Toulouse’a gelen turistlerin ilgisini çeken Aziz Etienne Katedrali’nde 17 tane şapel yer almaktadır. Katedrale gelmişken içini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ücretsiz gezebileceğiniz Aziz Etienne Katedrali vitray camları, devasa tabloları ve rölyefleriyle görülmeye değer yerler arasındadır. Katedrali ziyaret ettikten sonra etrafında kurulan antika pazarına da göz atmayı unutmayın.

Ziyaret Saatleri: 2 Ocak - 31 Aralık/ Pazartesi - Cumartesi: 08.00 - 19.00

Pazar: 09.00 - 19.00

Jacoben Manastırı

13293107354_64738ce9e6_b.jpg

13. yüzyıldan günümüze gelmeyi başaran Jacoben Manastırı Toulouse gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken önemli tarihî yapılardan bir diğeridir. Kiremit rengi tuğlaları ile görenleri kendisine hayran bırakan Jacoben Manastırı’nda gün batımına doğru eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Güney Avrupa stili Gotik mimari özellikleri taşıyan Jacoben Manastırı’nın içerisinde Aziz Anton’a adanmış bir şapel de bulunuyor. Manastırın dış mimarisi kadar iç kısmı da oldukça ilgi görüyor. Duvar resimleri ve süslemelerle bezenmiş Jacoben Manastırı’nın içerisinde kutsal emanetler dairesi, papazlar meclis binası da yer alıyor. Eski Şehir bölgesinde yer alan katedrale Capitole Metro durağında inip birkaç dakikalık yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Tam: 4 euro / Öğrenci: 2 euro

Ziyaret Saatleri: Salı - Pazar: 10.00 - 18.00, pazartesi günleri kapalıdır.

Capitol Meydanı

Capitole---VIET-007089-A4-mod.jpg

Capitol Meydanı Toulouse’un kalbidir. Şehri en iyi şekilde tanımak ve mimari özelliklerini detaylıca incelemek için en ideal yer Capitol Meydanı’dır. Toulouse’un merkezi konumundaki meydan kiliseler, katedraller, tarihî binalar, alışveriş dükkânları, kafeler ve restoranlarla her daim cıvıl cıvıldır. Toulouse şehrinde konaklamak isteyenler için de en ideal bölge olan Capitol Meydanı çevresinde her bütçeye uygun otel ve daire bulmak mümkündür. Metro, tramvay ve otobüslerle de kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz Capitol Meydanı şehrin tarihî havasını solumak isteyenler için en ideal adrestir. 1190 yılında inşa edilen Belediye Sarayı ile Şehir Tiyatrosu; Capitol Meydanı’nın en ünlü tarihî yapıları arasındadır. Siz de şehri gezmeye Capitol Meydanı’ndan başlayabilir, soluklanmak için yan yana sıralanmış şirin kafelerde kahve molası verebilirsiniz.

Canal du Midi (Midi Kanalı)

canaldumidi-3412865_960_720.jpg

Toulouse’da birkaç saatinizi mutlaka Canal du Midi’ye ayırmanızı tavsiye ederiz. Fransa’nın en uzun kanalı olan Canal du Midi aynı zamanda en eskilerinden biridir. 241 kilometre uzunluğundaki kanal 1667 yılında Atlas Okyanusu ile Akdeniz’i birbirine bağlaması için yapılmıştır. Yapımı on yıl süren Midi Kanalı’nın bir diğer özelliği ise 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiş olmasıdır. Geçmiş yıllarda buğday ticareti yapılan kanal günümüzde şehrin dinlenme noktalarından biri olarak öne çıkıyor. Yemyeşil ağaçlarla çevrili olan Canal du Midi’de yayalar ve bisikletliler için özel alanlar bulunmaktadır. Dilerseniz kanalın yanında yürüyüş yapabilir veya merkezden bisiklet kiralayarak keyifli bir tura çıkabilirsiniz.

Garonne Nehri

france-1466636_960_720.jpg

Toulouse’u ikiye ayıran Garonne Nehri şehrin en göz alıcı yerlerinden biridir. Kuzey İspanya’dan doğan nehir Toulouse ve Agen kentinden geçerek Bordeaux’ya ulaşır. Burada Dordogne Nehri ile birleşip Atlas Okyanusu’nda Biskay Körfezi’ne dökülür. Şehre yolunuz düştüğünde Garonne Nehri’nin kenarında yürüyüşe çıkabilir, gün batımında birbirinden etkileyici fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Garonne Nehri üzerindeki en eski köprü olan Pont Neuf’u da listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz Garonne Nehri’nde tekne turuna çıkabilir, şehirdeki yapılara bir de nehir üzerinden bakabilirsiniz. Capitol Meydanı çevresinde nehir turu yapan birçok şirket bulunuyor. İstediğiniz saate göre turunuzu seçebilir, Toulouse seyahatinize farklı bir anı ekleyebilirsiniz.

Auguistin Müzesi

Augustins.jpg

Sanat düşkünleri için Toulouse’da yer alan en önemli müzelerden biri Auguistin Müzesi’dir. Müze, Orta Çağ’dan başlayarak 20. yüzyıla kadar gelen heykel, resim ve güzel sanatlar eserlerini içeren zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Güney Avrupa Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Auguistin Manastırı’nın müzeye dönüştürülmesiyle ziyarete açılan Auguistin Müzesi’nde dört binin üzerinde eser sergilenmektedir. Süreli sergilerin de yer aldığı Auguistin Müzesi’ne en az yarım gününüzü ayırmanızı öneririz. Müzeye Capitol Meydanı’ndan beş dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Salı günleri hariç haftanın her günü 10.00 - 18.00 saatleri arası açıktır. Çarşamba günleri ise akşam 21.00’e kadar ziyaret edilebilir.

Giriş Ücreti

Tam: 6 euro

İndirimli: 3 euro

15 kişilik grup: 4 euro

Les Abattoirs (Modern Sanatlar Müzesi)

Abattoirs.jpg

Müze gezmeyi sevenler için keyifli adreslerden bir diğeri de Modern Sanatlar Müzesi’dir. Resim, heykel ve fotoğraflardan oluşan dört bini aşkın eserle ziyaretçilerini ağırlayan Modern Sanatlar Müzesi özel koleksiyonlar ve bağışlarla zenginleştirilmiştir. 1950 ve sonrasındaki dönemlere ait eserlerin yer verildiği müzede 700’den fazla sanatçının kalıcı eseri bulunmaktadır. 2013 yılından bu yana konserler, söyleşiler ve performanslarla misafirlerinin keyifli zaman geçirmesini sağlayan Modern Sanatlar Müzesi’nin içerisinde atölye, kütüphane, toplantı salonu ve kafe de yer almaktadır. Müzeye metro ile gelmek isterseniz A hattındaki Saint-Cyprien République durağında inebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Çarşamba’dan Pazar gününe kadar saat 12.00 - 18.00 saatleri arası açıktır.

Perşembe günleri saat 20.00’ye kadar ziyaret edilebilir.

Giriş Ücreti

Tam: 8 euro

İndirimli: 5 euro

Her ayın ilk pazar günü müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Hotel d’Assezat

Toulouse’da ziyaret etmenizi önerdiğimiz bir diğer tarihî yapı ise Hotel d’Assezat’tır. Şehirdeki en eski yapılardan biri olan Hotel d’Assezat 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Zengin bir tüccar olan Pierre d'Assézat için ünlü Rönesans mimarı Nicolas Bachelier tarafından inşa edilen tarihî yapı Rönesans mimarisinin seçkin örneklerinden biridir. Toulouse’un pembe şehir unvanına uygun olarak pembe kiremitlerle inşa edilmiş olan yapı zaman içerisinde Bemberg Ailesi’nin eline geçmiş ve otel olarak işletilmeye başlanmıştır. Günümüzde Bemberg Vakfı’nın özel koleksiyonunun sergilendiği Hotel d’Assezat’ı ücretsiz gezebilirsiniz. Capitole Meydanı’ndan on dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Hotel d’Assezat’a en yakın metro istasyonu ise Esquirol’dur.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç 09.00 - 19.00 saatleri arasında açıktır.

Perşembe günleri saat 21.00’e kadar ziyaret edilebilir.

Cite De l'Espace (Uzay Tema Parkı)

pano---M-Huynh-mod.jpg

Toulouse’da uzay deneyimi yaşamak isterseniz yolunuzu Cite De l'Espace’a düşürmelisiniz. Airbus uçaklarının montajının yapıldığı ve Avrupa’nın havacılık merkezi olarak bilinen Toulouse’da yer alan Uzay Tema Parkı seyahatine çok farklı bir deneyim katmak isteyenleri bekliyor. Uzay Tema Parkı’nda sanal uzay yolcuğuna çıkabilir, güneş sistemini keşfedebilir ve uzay roketinin içerisini gezme şansı bulabilirsiniz. 2.500 metrekarelik bir alana sahip olan Uzay Tema Parkı’nda 250’yi aşkın interaktif sergiye katılabilir, 3D sineması ile kendinizi uzayın derinliklerindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça eğlenceli bir tema park olan Cite De l'Espace’da 1 veya 2 günlük turlara katılabilirsiniz. 1 günlük turun ücreti kişi başı 21 euro, iki günlük tur ise 26 euro’dur. Dilerseniz parkta konaklayabileceğiniz bir otel de yer alıyor. Otelin gecelik konaklama ücreti ise 39 euro’dur. Öğrenci ve gruplar için de farklı indirimler bulunuyor.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı