Toulouse Hakkında Bilinmesi Gerekenler

architecture-3089333_960_720.jpg

Fransa’nın güneybatısında yer alan Toulouse, Garonne Nehri’nin çevresinde kurulmuştur. Haute-Garonne departmanında bulunan Toulouse, Paris, Lyon ve Marsilya’dan sonra Fransa’nın dördüncü büyük şehridir. Yaklaşık 950 bin kişinin yaşadığı Toulouse gelişmiş sanayisi ve genç nüfusu ile Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden biridir. Garonne Nehri’nin ikiye böldüğü Toulouse kiremit renkli binaları ile ünlüdür. Bu nedenle halk arasında “Pembe Şehir” anlamına gelen “La Ville Rose” olarak da adlandırılmaktadır. Midi-Pyrenees Bölgesi’nde bulunan Toulouse kiliseleri, köprüleri, tarihî binaları, müzeleri ile Avrupa’nın gizli kalmış şehirlerinden biridir. Paris’in aksine sıcakkanlı insanları ile Toulouse’da tam bir Akdeniz şehri havası hâkimdir. Toulouse aynı zamanda Avrupa’nın en büyük havacılık merkezidir.

Toulouse nüfusunun büyük çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Bunun nedeni ise bu şehirde dünyanın ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Toulouse Üniversitesi’nin bulunmasıdır. 1229 tarihinden bu yana eğitime devam eden üniversite 100 binden fazla öğrenciye eğitim imkanı sunmaktadır. Paris, Lyon ve Lille’den sonra Fransa’nın dördüncü büyük kampüsü Toulouse Üniversitesi’dir. Özellikle Erasmus eğitimi için binlerce öğrenci her yıl Toulouse’u tercih etmektedir. Lisans, master, doktora ve dil eğitimi için de Avrupa’nın en çok tercih edilen şehirlerinden biridir.

Toulouse Fransa’nın güney kısmında yer aldığı için şehirde Akdeniz iklimi etkilidir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ılık ve yağışlıdır. İlkbahar ve sonbahar aylarının yanı sıra kışın da ziyaret edebileceğiniz şehirlerden biridir. Şehir fazla turistik olmadığı için yaz aylarında geldiğinizde de kalabalıktan uzak bir şekilde gezebilirsiniz. Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık 30 derecelerde seyrederken nemle birlikte hava çok daha sıcak hissedilebilir. Avrupa’nın önde gelen menekşe üreticilerinden biri olan Toulouse’ta şubat ayı menekşelerin çiçek açmaya başladığı dönemdir. Eğer şehre şubat ayında gelirseniz mor menekşeler eşliğinde eşsiz görüntülere şahit olabilir, mis gibi çiçek kokuları ile tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Toulouse - İstanbul arası haftanın her günü karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’dan Toulouse’a ortalama 3,5 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Paris, Lyon veya Marsilya gibi şehirlerden bu şehre geçmek isterseniz araba kiralayabilir veya hızlı trenleri tercih edebilirsiniz. Paris - Toulouse arası ortalama 9,5 saat, Lyon - Toulouse arası ortalama 5 saattir. Marsilya’dan Toulouse’a yaklaşık 4 saatte ulaşabilirsiniz. Fransa’nın birçok şehrinden otobüs seferleri ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Uçak ile gelen ziyaretçiler Toulouse Balgnac Havalimanı’na iniş yapmakla birlikte havalimanı şehir merkezine ortalama 10 kilometre uzaklıktadır. Havalimanı shuttle servislerini kullanarak ortalama 20 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Otobüs ve tramvay da havalimanı - şehir merkezi arası sık aralıklarla seferler düzenlemektedir. Eğer konaklamanızı otelde yapıyorsanız havalimanı transfer hizmetleri konusunda bilgi alabilir, daha konforlu bir seyahat geçirebilirsiniz.

Toulouse’un en popüler yeri hiç şüphesiz Capitole Meydanı’dır. Tarihî kiliseleri, belediye binası, kafeleri, restoranları ile şehrin kalbi olan Capitole Meydanı gecenin ilerleyen saatlerine kadar hareketlidir. Etkileyici yapılar arasında dolaşırken fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Garonne Nehri şehirde mutlaka görmeniz gereken bir diğer adres. Pont St. Pierre ve Pont Neuf köprülerinden yürüyerek nehrin karşı kıyısına geçmeyi sakın unutmayın. Şehir merkezinde yer alan Aziz Sernin Bazilikası ise turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Aziz Sernin Bazilikası Romanesk mimarisi ile etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Bazilikayı ziyaret ettikten sonra yanı başında kurulan antika pazarına göz atabilir, Toulouse’a özgü hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Canal du Midi ve Aziz Etienne Katedrali’ni de listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Yemyeşil parkları ile görenleri hayran bırakan Toulouse’da Jardin de Compans Caffarelli ile Prairie des Filtres parklarına uğramayı ihmal etmeyin. Şehri gezmekten yorulduğunuzda soluklanabileceğiniz parklarda hem bedeniniz hem ruhunuz dinlenecek. Şehirde kaz ciğeri, ördek, cassaoulet, cafe de Paris soslu etin tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Siz de en az 2 - 3 gününüzü Fransa’nın bu güzel şehrine ayırabilir ve sakinlik içerisinde gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Tanıtım Videosu