Marsilya Nerededir?

Marsilya, Fransa’nın güneyinde Akdeniz kıyılarında bulunmaktadır.Kent Akdeniz’in en büyük limanına sahiptir. Yıllardır Kuzey Afrika ve Güney Avrupa arasında bir geçit olmuştur. Marsilya Bouches-du-Rhône ilinin ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin merkez şehridir. 

Marsilya'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Marsilya’ya her gün karşılıklı olarak sefer düzenlemektedir. Bir liman şehri olan Marsilya’ya gemi turları ile de gidilebilmektedir.
 

Marsilya'ya Ne Zaman Gidilir?


 

Şehir Akdeniz kıyılarında uzandığından Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yazlar sıcak, kışlar ılık geçer.  En soğuk aylar Aralık, Ocak ve Şubat'tır. Kış aylarında ise sıcaklıklar genellikle 5 ile 15 derece arasında değişir. Gündüz sıcaklık ortalaması 12 dereceyken gece ortalaması 4 derecedir. Kışın kar yağışı görülmez ancak yağmur yağışı görülür. Hava sıcaklığı yaz aylarında 20 ile 30 derece arasında değişmektedir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda gündüz sıcaklıklar 27-30 dereceler civarında seyrederken geceleri sıcaklık 19 dereceye kadar inebilmektedir. Tarihte yazın sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği, kışın da -10 derecelere kadar düştüğü de görülmüştür.

Marsilya yılın 300 gününü güneşli olarak geçirmektedir. Bu durum da şehri ülkenin en çok güneş alan bölgesi yapmaktadır. Marsilya'da iki ana rüzgarın etkileri görülmektedir. Sirocco, Sahra Çölü'nden gelen sıcak ve kum taşıyan bir akımdır. Mistral ise Fransa'nın Provence bölgesinde çok yaygın görülen, Rhône Vadisi'nden gelip denize doğru esen bir rüzgardır. Bölgede çok etkili olan Mistral rüzgarları bölge halkı arasında efsanelere de konu olmuştur. Genellikle kışın ve ilkbaharda görülen bu rüzgar soğuk ve kuru bir rüzgardır. Ağustos ayının ortalarında da görülebilen Mistral hava sıcaklığını önemli ölçüde düşürürür. Yıl boyunca turizmin yoğun olduğu şehire yaz tatilinde gidilebilir. Kış aylarında denize girilememektedir. 
 

Marsilya'da Nerede Kalınır?

2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Marsilya, Fransa’nın en büyük şehirlerinden biridir. Foçalılar tarafından kurulduğu bilinen bu Güney Akdeniz şehri, tarih boyunca limanı sebebiyle Avrupa ticaretinde büyük rol oynamıştır. Fransızlar ve göçmenlerin yanı sıra komşu Akdeniz ülkelerinin de etkilerinin görüldüğü şehir kozmopolit yapısıyla ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Marsilya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Marsilya Otelleri

Marsilya, Akdeniz kıyısında yer alan bir Fransız şehridir. Marsilya’yı aynı bölgedeki büyükşehirlerden ayıran özelliği, oldukça eski ve Avrupa için hâlâ çok önemli bir limana sahip olmasıdır. Bu liman sayesinde Avrupa ticaretinde önemli rol oynayan şehir, Güney Fransa’nın en sevilenlerinden biridir. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Marsilya otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Marsilya Gezilecek Yerler


 

Marsilya kıyı boyunca pek çok şehir manzarası sunmaktadır. Kenti keşfetmeye başlamak için en ideal seçim Eski Liman boyunca yapılacak bir yürüyüş olacaktır. La Canebière Caddesi bir anlamda Marsilya’yı ikiye ayırmaktadır. Bu yol boyunca bir çok alışveriş mağazasını, restoran ve kafeleri ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Marsilya İçi Ulaşım


 

Marsilya şehir içi turizm Regie des transports de Marseille, RTM tarafından sağlanmaktadır. 2011 yılında 159 milyon yolcuya hizmet veren toplu taşıma haftada 600,000 kişiyi taşımaktadır.Marsilya’da metro, tramvay ve otobüs ağları bulunmaktadır. Bunun yanında çevre adalara ulaşımı sağlayan feribotlar da toplu taşımanın bünyesi altındadır. Otobüsler sabah 4:30 dan 21:30’a kadar hizmet vermektedir. Fluobus isimli belli rotalardan geçen bazı otobüsler 00.30'a kadar birkaç sefer düzenlemektedir. Marsilya’da 2 adet tramvay rotası bulunmaktadır. Şehre raylı sistem ilk olarak 1876 yılında atlı tramvay ile gelmiştir. Marsilya Metro’su günlük 210,000 yolcuya hizmet veriyor. İki adet metro rotası bulunmaktadır. Metro ve tramvaylar 00.30'dan sonra hizmet vermemektedir. Tüm toplu taşımada ortak bilet sistemi geçerlidir.

 • Tek yönlü bilet 1,70 €, 24 saatlik 5,00 € değerindedir.

 • Toplu Taşıma Ağ Haritaları

 • Marsilya limanından botla Korsika, Sardunya, Tunus gibi diğer limanlara ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için: www.sncm.fr

Havalimanından Şehre Ulaşım

Havalimanından şehre ulaşımda en ucuz ve en kolay yöntem otobüs. 15 dakika aralıklarla havalimanından Marsilya Garı’na 25 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüslerin üzerinde Navatte Aeroport - Gare St Charles yazmaktadır. Ücreti yaklaşık 8.50 Euro olan bu otobüslerle şehrin merkezinde bulunan gara gelip gardan metro veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gitmek istediğiniz noktalara ulaşabilirsiniz.
Trenle ile Marsilya Havalimanı’ndan Nimes, Avignon, Montepellier, Nice, Cannes gibi şehirlere ulaşmak mümkün.

Havalimanından taksi ile de şehre ulaşılabilirsiniz. Bunun dışında havalimanından araba da kiralayabilirsiniz.

Marsilya Mutfağı


 

Marsilya Fransa’nın en iyi mutfaklarından biridir. Bir Akdeniz şehri olması, Fransız mutfağı ile Akdeniz mutfağını birleştirmiştir. Deniz mahsulleri ve zeytinyağı birçok yemekte karşımıza çıkıyor. Bunun yanında taze sebzeler ve meyveler yemeklerle harika bir uyum sağlıyor. Ahtapot, kalamar, levrek, midye, sardalya ve yengeç gibi deniz mahsullerinin yanında havuç, patates, enginar ve pırasa da eşlik ediyor. Marsilya’nın en ünlü lezzeti menşei Nice olan Ratatouille’dir. Ratatouille; Domates, patlıcan, kabak, soğan, yeşilbiber, salça, sarımsak, kekik, maydanoz, fesleğen ve zeytinyağından oluşan zengin bir sebze yemeğidir. İsteğe bağlı olarak sıcak ve soğuk olarak servis edilmektedir. Bunun dışında Marsilya’nın Bouillabaisse, Pieds et paquets, Daube de boeuf, Soupe au pistou, Barigoule, Bourride, Loup de mer gibi yemekleri de oldukça lezzetlidir. Safran, domates, balık ve daha birçok deniz ürünüyle yapılan, çorba ve buğulama benzeri bir yemek olan bouillabaisse özellikle karşınıza en çok çıkacak yemeklerdendir.

Dünyanın en beğenilen mutfaklarının başında gelen Fransız mutfağına ait en güzel lezzetlerin yapıldığı Michelin yıldızlı restoranlar da Marsilya'da mevcuttur. Gerald Passédat, L'Epuisette ve Chez Michel bunlardan sadece birkaçıdır. Bu restoranlar dışında Le Bistror d'Edouard, Le Café des Épices, Les Arcenaulx, La Boîte à Sardine gibi birçok seçeneğiniz mevcuttur. Fransa'da yaygın bir sistem olan menüleri tercih ederseniz daha hesaplı bir yemek yiyebilirsiniz.
 
BAHŞİŞ
Fransa’da alınan hizmet karşılığı olarak hesaba hizmet bedeli yansıtılmaktadır. Ancak yine de çalışanlar bahşiş bekleyebilir. Bu durumda herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.
 

Marsilya'da Alışveriş


 

Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya, Paris’den sonra ülkenin en iyi alışveriş fırsatlarına sahiptir. Merkezde iki dakika yürüyerek bile birçok şeye ulaşabilirsiniz. Marsilya’nın ana alışveriş caddeleri, Rue de la Tour, Rue Paradis, Rue Saint Ferréol ve Rue de Rome’da bulunmaktadır. Burada ağaç figürünler de oldukça popülerdir.

Marsilya, Provence bölgesine yakın olduğu için Provence yöresine özgü çok fazla ürünü burada bulmak mümkündür. Provence'a özgü şeylere Fransızca'da 'Provençal' denilmektedir. Provençal yazan dükkanlarda yöreden getirilen lavanta ve lavantadan yapılan ürünler gibi çeşitli ürünler bulmak mümkündür. Marsilya'nın sabunları 'savon de Marseille' olarak geçmektedir ve hediyelik eşya olarak almaya çok uygundur. Lavantalı, vanilyalı, zeytinyağlı, portakallı çeşit çeşit sabunlar hem koku duyunuza hem de görme duyunuza hitap eder. 'Santon' denilen ahşap eşyalar veya kilden yapılan eşyalar da Marsilya'daki dükkanlar sık sık karşınıza çıkacaktır. Ayrıca Marsilya'ya özgür içki olan 'pastis' çeşitlerini La Maison du Pastis'te bulabilirsiniz.

Eski Liman ve Eski Şehir bölgeleri hediyelik eşya konusunda en zengin yerlerdir. Sabunlar, zeytin yağları, çikolatalar, 'navette' adı verilen yöresel kekler, seramik ve ahşap el işleri, resimler ve heykeller burada bulabileceğiniz seçeneklerdir. Yüzyıllar boyunca Marsilya'nın balık pazarının kurulduğu Quai des Belges de Eski Liman'da bulunur. Sabah 07.30'dan 12.30'a kadar açıktır.

La Canebière bölgesi, Moda Caddesi olarak da bilinen Rue de la Tour ve Cours d'Estienne d'Orves caddesi lüks markaların, butik mağazaların ve dinlenmek isteyenler için cafe ve restoranların bulunduğu yerlerdir. Daha bohem bir alışveriş yapmak isteyenler içinse Cours Julien bölgesi bulunur.
 

Marsilya Gece Hayatı


 

Marsilya’nın Akdeniz’e özgü bir gece hayatı vardır. Sahil kıyılarında gitar çalan gençler ve hafif müzikli barlar gece hayatının rengini belirlemektedir. Bununla birlikte Vieux Port çevresinde birkaç gece kulübü yer almaktadır. Marsilya, Kuzey Afrika’dan yoğun bir göçmen akımına uğramıştır. Bu durum Marsilya’da büyük bir güven tehdidi yaratmaktadır. Gece geç saatlerde özellikle ara sokaklara girilmemesi ve dikkatli olunması önerilmektedir.

Marsilya'da son yıllarda birçok bar açılmıştır. Özellikle yaz aylarında havalar sıcak olduğu ve şehirde çok sayıda turist bulunduğu için bu dönemde gece hayatı daha canlıdır. Eski Liman yani Vieux Port çevresinde barlar yoğunlaşmıştır. Bu bölgede Cours Honoré-d'Estienne-d'Orves isimli caddede barlar daha yoğundur. Ayrıca Place Thiars isimli meydan ve Cours Julien isimli cadde de gece hayatının hareketli olduğu noktalardır. Yaz aylarında plajlardaki beach clublarda da partiler düzenlenmektedir. Limanda, Pierre Mendès Bulvarı'nda bulunan Café de la Plage harika bir manzaraya sahiptir ve kokteyl içmeyi sevenlerin uğrak noktasıdır. Le Bar de la Marine, Colin Firth'ün de oynadığı Love Actually filminin de bir sahnesine ev sahipliği yapmış sevilen bir bardır. Yine limanda bulunan Le Crystal, retro bir tarzda dekore edilmiştir ve mojitoları ile ünlüdür. Ayrıca kış aylarında ısıtıcıların kullanıldığı bir terası da vardır. La Part des Anges, günün her saati şaraplarınızı yudumlayabileceğiniz bir şarap barıdır. 

Marsilya'da gece kulüpleri ve caz kulüpler de mevcuttur. Hotel Belle Vue'nün terasında bulunan La Caravelle, 1930'lardan beri bir caz kulübü olarak hizmet vermektedir. Keyifli bir akşam yemeği de yiyebileceğiniz mekanda çarşamba ve cuma akşamları canlı caz çalınmaktadır. Le Bazar, 20'li yaşlarındaki gençlerin çok tercih ettiği bir gece kulübüdür. 17. yüzyıldan kalma bir silah fabrikası içinde kurulu Le Trolleybus gece hayatının en hareketli olduğu kulüplerden birisidir. Aslında içerisinde farklı müzik türlerinin çalındığı üç gece kulübü bulunur. Bunlar La Dame Noir, Le Whisky Bar ve La Suite'dir. Perşembeden pazara kadar açık New Cancan ise Marsilya'daki en popüler gay kulüptür. Le Mystik ve Le Flamingo ise Marsilya'nın daha elit gece kulüpleridir.

Marsilya'da akşamları yapılabilecek kültürel akviteler de çok çeşitlidir. Öncellikle Opéra Municipal de Marseille'in programını takip edebilirsiniz. Eylül ayından Haziran ayına kadar açık olan operada çok başarılı opera ve bale gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca opera binasına geçmeden önce çevresinde bulunan Pain de l'Opéra, La Casertane, Boulangerie Aixoise gibi restoran ve cafelerde yemek yiyebilir veya lezzetli Fransız tatlılarından yiyebilirsiniz. Théâtre National de Marseille, Eski Liman'da deniz kıyısında bulunur. Burada da düzenli olarak tiyatro oyunları sergilenmektedir. Programı takip ederseniz İngilizce oyunlara da denk gelebilirsiniz. Jobin Caddesi'nde yer alan La Friche La Belle de Mai'nin binası eskiden şeker sonradan da tütün fabrikası olarak kullanılmıştır. Günümüzde de tiyatro, atölye ve sinema salonlarının bulunduğu bir sanat merkezidir.
 

Marsilya Festivaller


 

 • Open 13 Marsilya Tenis Turnuvası (Şubat)
 • Marsilya Karnavalı (Mart)
 • Fransız Şarap Üreticileri ve Çiftçileri Bahar Fuarı (Mart)
 • Uluslararası Akdeniz Denizcilik Festivali (Nisan)
 • Marsilya Festivali (Haziran)
 • Garden Blues Festivali (Haziran)
 • Uluslararası Film Festivali (Temmuz)
 • 5 Kıta Caz Festivali (Temmuz)
 • Uçurtma Festivali (Eylül)
 • Fransız Gastronomi Tadım Haftası (Ekim)
 • “Fiesta des Suds” Müzik Festivali (Ekim)
 • Fransız Şarap Üretici ve Çiftçileri Fuarı (Kasım)

 

Marsilya Pratik Bilgiler

 • Acil Servis: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • 24 Saat Eczane Servisi: 3237

Marsilya Para Birimi

Fransa’nın resmi para birimi Euro’dur.

Marsilya Resmi Dili

Fransa’nın resmi dili Fransızca'dır. 

 • Merhaba: Bonjour
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci
 • Nasılsınız? : Comment alles vous?

Marsilya Saat Farkı

Fransa, Türkiye’den 1 saat geridedir.

 

Marsilya Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl Tatili (1 Ocak)
 • Fransa'da Paskalya Tatili (Mart/Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Fransa'da II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili (8 Mayıs)
 • Fransa'da "Ascension" tatili (14 Mayıs)
 • Fransa'da "Pentecôte" tatili (25 Mayıs)
 • Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)
 • Fransa'da "Assomption" tatili (15 Ağustos
 • Fransa'da "Toussaint" tatili (1 Kasım)
 • Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili (11 Kasım)
 • Fransa'da Noel Tatili (25 Aralık)

Marsilya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 7oC
  • Mar 10oC
  • Nis 12oC
  • May 16oC
  • Haz 21oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 15oC
  • Kas 10oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Ülke: Fransa
Nüfusu: 852,516 (2012)
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro, EUR (€)
İklim: Akdeniz İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Çocukla Gezmeye Uygunluk: Uygun
Big Mac Index: 4.49 $ ( Türkiye 3.87 $)