Google+

Arama formu

Marsilya

Marsilya, Akdeniz kıyısında yer alan bir Fransız şehridir. Marsilya’yı...
Devamı oku
Acil Servis: 15 Polis: 17 İtfaiye: 18 24 Saat Eczane Servisi: 3237
Devamı oku
Yeni Yıl Tatili (1 Ocak) Fransa'da Paskalya Tatili (Mart/Nisan) İşçi...
Devamı oku
  Open 13 Marsilya Tenis Turnuvası (Şubat) Marsilya Karnavalı (Mart...
Devamı oku
  Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya, Paris’den sonra...
Devamı oku
  Marsilya’nın Akdeniz’e özgü bir gece hayatı vardır. Sahil kıyılarında...
Devamı oku
  Marsilya Fransa’nın en iyi mutfaklarından biridir. Bir Akdeniz şehri...
Devamı oku
  Marsilya kıyı boyunca pek çok şehir manzarası sunmaktadır. Kenti...
Devamı oku
Havalimanından şehre ulaşımda en ucuz ve en kolay yöntem otobüs. 15 dk....
Devamı oku
  Marsilya şehir içi turizm Regie des transports de Marseille, RTM...
Devamı oku
2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Marsilya, Fransa’nın en...
Devamı oku
İstanbul’dan Marsilya’ya her gün karşılıklı olarak sefer düzenlemektedir...
Devamı oku
  Şehir Akdeniz kıyılarında uzandığından Akdeniz iklimi özellikleri...
Devamı oku
MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞUAdres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille-...
Devamı oku
Fransa, Türkiye’den 1 saat geridedir.  
Devamı oku
Fransa’nın resmi dili Fransızca'dır.  Merhaba: Bonjour İyi Akşamlar:...
Devamı oku
Fransa’nın resmi para birimi Euro’dur.
Devamı oku
Marsilya, Fransa’nın güneyinde Akdeniz kıyılarında bulunmaktadır. Kent...
Devamı oku
  Marsilya, Fransa’nın en eski şehridir. Yaklaşık 2,600 yıl önce Foçalı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 10℃
Nis 12℃
May 16℃
Haz 21℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 20℃
Eki 15℃
Kas 10℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Nüfusu: 852,516 (2012) / Resmi Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro, EUR (€) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Çocukla Gezmeye Uygunluk: Uygun / Big Mac Index: 4.49 $ ( Türkiye 3.87 $) / /  

Marsilya Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Marsilya, Fransa’nın en eski şehridir. Yaklaşık 2,600 yıl önce Foçalı Grekler tarafından kurulmuştur. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika arasında bir geçit olması farklı kültürleri ve ırkları bir araya getirmiştir. Günümüzde kentin en büyük gelir kaynağı limanlarıdır. Marsilya, Akdeniz’in en büyük ticari limanına sahiptir. Balıkçı tekneleri ve taze ürün satan balıkçılar bu limanlara hâkimdir.  2011 sayımlarına göre 859,367 olan kent nüfusu ile Marsilya, Fransa’nın en büyük ikinci şehridir. 2 milyona yakın metropol nüfusuyla da Paris ve Lyon'dan sonra ülkenin üçüncü büyük metropol alanına sahiptir. Fransa'nın güneyindeki yaz turizmi merkezi olan Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Bouches-du-Rhône departmanının ana şehridir. Fransa'nın ve Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden Marsilya'ya ulaşma imkanı vardır. Masilya-Provence Uluslararası Havalimanı çok büyük bir havalimanı olmamakla beraber yaz aylarında gelen turistlerin etkisiyle yoğun olur. Marsilya Saint Charles Garı da şehrin merkezinde bulunur. Birçok Fransız filmine ev sahipliği yapmış olan gar, şehrin tren bağlantısının en önemli noktasıdır.

Akdeniz kıyısında bulunan şehrin sahili Callelongue balıkçı kasabasından başlayıp Calanques fiyort kıyılarına kadar uzanır. Kent 20 kilometrelik Calenques dâhil olmak üzere toplamda 57 kilometrelik bir sahile sahiptir. Denizden uzaklaşıp içerileri doğru ilerledikçe doğuda ve kuzeyde Sainte Baume, Sainte Victoire gibi dağlar şehri çevrelemiştir. Marsilya yılın 300 gününü güneşli olarak geçirir. Akdeniz İklimi'nin hakim olduğu bölgede bu iklimde yetişmeye elverişli bitkiler yetiştirilir. Zeytin, narenciye, fesleğen gibi birçok ürün yetiştirilir.  Tarıma elverişli iklime ve topraklara sahip olduğu için bölgenin önemli geçim kaynaklarından birisi tarımdır. Marsilya'da hizmet sektörü ve sanayi de oldukça gelişmiştir. Biyoteknoloji ve mühendislik alarında ileri teknolojilere sahip fabrikalar da burada çalışmaktadır. Yüzyıllardan beri Akdeniz'in en önemli limanlarından birisi olmuştur ve günümüzde de Avrupa'nın Akdeniz'deki en büyük limanıdır. Dolayısıyla ticaret şehrin ekonomisini ayakta tutan önemli kollardan birisidir.

Marsilya'da yerleşimin 30,000 yıl öncesine dayandığına dair mağaralarda duvar resimleri keşfedilmiştir. Antik dönemde Massalia olarak anılan şehrin ilk önemli yerleşimleri M.Ö. 600 yılında Foça'dan gelen Yunan kolonileri tarafından başlamıştır. M.Ö. 600 yılında buraya yerleşen Yunanlar sayesinde Marsilya, Fransa'daki ilk Yunan yerleşimlerine ev sahipliği yapan şehir olarak anılır. M.Ö. 540 yılında Foça'nın Persler tarafından harap edilmesiyle ikinci bir dalga Yunan kolonisi buraya göç etmiştir. Zamanla Roma İmparatorluğu hakimiyetine giren Marsilya'da Hıristiyanlık 1. yüzyıldan itibaren yayılmaya başlamıştır. Roma'nın çöküşüyle şehir farklı milletlerin saldırıları altında kalmış ancak güçlü surları sayesinde büyük hasarlar görmemiştir. Provence Konutluğu'nun kurulmasıyla şehir uzun bir dönem bu kontluğun bir parçası olmuştur. 1348'de, Akdeniz'in en önemli limanı olduğu için Büyük Veba Salgını'nda şehir nüfusunun çoğu hayatını kaybetmiştir. 15. yüzyıla gelindiğinde şehir toparlanabilmiştir. Her ne kadar şehirde isyanlar çıksa veya şehir saldırılar altında kalsa da bu dönemde Fransa Krallığı'nın tam bir parçası olmuştur. Monte Kristo Kontu romanının geçtiği yer olan Château d'If kalesi de 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Ayrıca 1536 yılında Kutsal Roma Germen İmparatorluğu ile savaş halinde olan Fransa ve Osmanlı'nın donanması Marsilya'da demir atmıştır.

Avrupa'nın ticaret hayatında önemli bir yere sahip olduğu için Marsilya tarihinin her döneminde yoğun göç alan bir yer olmuştur. Günümüzde de Marsilya'da Yunanistan, Türkiye, İtalya, Romanya, Afrika gibi farklı yerlerden gelen çok sayıda insan yaşamaktadır. Bu nedenle Fransa'nın en kozmopolit şehirlerinden birisidir. Marsilya elverişli bir iklime sahip olması, bir liman kenti olması ve farklı kültürden insanları barındırması nedeniyle de zengin bir kültüre ve mutfağa sahiptir. Deniz ürünlerinin de ağır bastığı mutfağında bouillabaisse gibi lezzetler bulunmaktadır. Ayrıca şehirde opera ve tiyatro kültürü de gelişmiş olup Marsilya Operası'nda kurulduğu dönemden beri her zaman opera ve baleler düzenlenmektedir. Büyük bir liman kenti olması sebebiyle de Marsilya'da gece hayatı oldukça canlıdır.

Doğası ve tarihiyle Marsilya her yıl dünyanın her noktasından turistleri ağırlayan bir destinasyondur. Hareketli Eski Liman bölgesi, renkli pazarları, masmavi denizi, tarihi kaleleri ve kiliseleriyle şehirde gezilecek çok yer ve yapılacak çok sayıda aktivite vardır.

Marsilya 1996’dan beri Dünya Su Konseyi’nin genel merkezine ev sahipliği yapar. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehir ,2016 yılında Fransa’da düzenlenen EURO 2016 turnuvasının bazı karşılaşmalarına da ev sahipliği yapmıştır. Marsilya 2017 yılı için Avrupa Spor Başkenti olarak seçilmiştir. 

Tanıtıcı Video:

 

 

Marsilya Nerededir?

Marsilya, Fransa’nın güneyinde Akdeniz kıyılarında bulunmaktadır. Kent Akdeniz’in en büyük limanına sahiptir. Yıllardır Kuzey Afrika ve Güney Avrupa arasında bir geçit olmuştur. Marsilya Bouches-du-Rhône ilinin ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin merkez şehridir. 

Marsilya Para Birimi

Fransa’nın resmi para birimi Euro’dur.

Marsilya Resmi Dili

Fransa’nın resmi dili Fransızca'dır. 

 • Merhaba: Bonjour
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci
 • Nasılsınız? : Comment alles vous?

Marsilya Saat Farkı

Fransa, Türkiye’den 1 saat geridedir.

 

Marsilya Türkiye Dış Temsilcilikleri

MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
Telefon: +33 491 290 020
Faks: +33 491 227 821
consulat.marseille@mfa.gov.tr 
http://marsilya.bk.mfa.gov.tr

Marsilya'ya Ne Zaman Gidilir?


 

Şehir Akdeniz kıyılarında uzandığından Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yazlar sıcak, kışlar ılık geçer.  En soğuk aylar Aralık, Ocak ve Şubat'tır. Kış aylarında ise sıcaklıklar genellikle 5 ile 15 derece arasında değişir. Gündüz sıcaklık ortalaması 12 dereceyken gece ortalaması 4 derecedir. Kışın kar yağışı görülmez ancak yağmur yağışı görülür. Hava sıcaklığı yaz aylarında 20 ile 30 derece arasında değişmektedir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda gündüz sıcaklıklar 27-30 dereceler civarında seyrederken geceleri sıcaklık 19 dereceye kadar inebilmektedir. Tarihte yazın sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği, kışın da -10 derecelere kadar düştüğü de görülmüştür.

Marsilya yılın 300 gününü güneşli olarak geçirmektedir. Bu durum da şehri ülkenin en çok güneş alan bölgesi yapmaktadır. Marsilya'da iki ana rüzgarın etkileri görülmektedir. Sirocco, Sahra Çölü'nden gelen sıcak ve kum taşıyan bir akımdır. Mistral ise Fransa'nın Provence bölgesinde çok yaygın görülen, Rhône Vadisi'nden gelip denize doğru esen bir rüzgardır. Bölgede çok etkili olan Mistral rüzgarları bölge halkı arasında efsanelere de konu olmuştur. Genellikle kışın ve ilkbaharda görülen bu rüzgar soğuk ve kuru bir rüzgardır. Ağustos ayının ortalarında da görülebilen Mistral hava sıcaklığını önemli ölçüde düşürürür. Yıl boyunca turizmin yoğun olduğu şehire yaz tatilinde gidilebilir. Kış aylarında denize girilememektedir. 
 

Marsilya'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Marsilya’ya her gün karşılıklı olarak sefer düzenlemektedir. Bir liman şehri olan Marsilya’ya gemi turları ile de gidilebilmektedir.
 

Marsilya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Marsilya'da Nerede Kalınır?

2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Marsilya, Fransa’nın en büyük şehirlerinden biridir. Foçalılar tarafından kurulduğu bilinen bu Güney Akdeniz şehri, tarih boyunca limanı sebebiyle Avrupa ticaretinde büyük rol oynamıştır. Fransızlar ve göçmenlerin yanı sıra komşu Akdeniz ülkelerinin de etkilerinin görüldüğü şehir kozmopolit yapısıyla ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.


Marsilya'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Marsilya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Marsilya pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Marsilya Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Marsilya Otelleri
En Uygun Fiyatlı Marsilya Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Marsilya Otelleri
Marsilya Ev Kiralama

Marsilya Otelleri

Marsilya, Akdeniz kıyısında yer alan bir Fransız şehridir. Marsilya’yı aynı bölgedeki büyükşehirlerden ayıran özelliği, oldukça eski ve Avrupa için hâlâ çok önemli bir limana sahip olmasıdır. Bu liman sayesinde Avrupa ticaretinde önemli rol oynayan şehir, Güney Fransa’nın en sevilenlerinden biridir.


Marsilya Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Marsilya otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Marsilya İçi Ulaşım

Marsilya İçi Ulaşım
 

Marsilya şehir içi turizm Regie des transports de Marseille, RTM tarafından sağlanmaktadır. 2011 yılında 159 milyon yolcuya hizmet veren toplu taşıma haftada 600,000 kişiyi taşımaktadır. Marsilya’da metro, tramvay ve otobüs ağı bulunmaktadır. Bunun yanında çevre adalara ulaşımı sağlayan feribotlar da toplu taşımanın bünyesi altındadır. 
 

Marsilya Gezilecek Yerler

Marsilya Gezilecek Yerler
 

Marsilya kıyı boyunca pek çok şehir manzarası sunmaktadır. Kenti keşfetmeye başlamak için en ideal seçim Eski Liman boyunca yapılacak bir yürüyüş olacaktır. La Canebière Caddesi bir anlamda Marsilya’yı ikiye ayırmaktadır. Bu yol boyunca bir çok alışveriş mağazasını, restoran ve kafeleri ziyaret edebilirsiniz.

Marsilya Mutfağı


 

Marsilya Fransa’nın en iyi mutfaklarından biridir. Bir Akdeniz şehri olması, Fransız mutfağı ile Akdeniz mutfağını birleştirmiştir. Deniz mahsulleri ve zeytinyağı birçok yemekte karşımıza çıkıyor. Bunun yanında taze sebzeler ve meyveler yemeklerle harika bir uyum sağlıyor. Ahtapot, kalamar, levrek, midye, sardalya ve yengeç gibi deniz mahsullerinin yanında havuç, patates, enginar ve pırasa da eşlik ediyor. Marsilya’nın en ünlü lezzeti menşei Nice olan Ratatouille’dir. Ratatouille; Domates, patlıcan, kabak, soğan, yeşilbiber, salça, sarımsak, kekik, maydanoz, fesleğen ve zeytinyağından oluşan zengin bir sebze yemeğidir. İsteğe bağlı olarak sıcak ve soğuk olarak servis edilmektedir. Bunun dışında Marsilya’nın Bouillabaisse, Pieds et paquets, Daube de boeuf, Soupe au pistou, Barigoule, Bourride, Loup de mer gibi yemekleri de oldukça lezzetlidir. Safran, domates, balık ve daha birçok deniz ürünüyle yapılan, çorba ve buğulama benzeri bir yemek olan bouillabaisse özellikle karşınıza en çok çıkacak yemeklerdendir.

Dünyanın en beğenilen mutfaklarının başında gelen Fransız mutfağına ait en güzel lezzetlerin yapıldığı Michelin yıldızlı restoranlar da Marsilya'da mevcuttur. Gerald Passédat, L'Epuisette ve Chez Michel bunlardan sadece birkaçıdır. Bu restoranlar dışında Le Bistror d'Edouard, Le Café des Épices, Les Arcenaulx, La Boîte à Sardine gibi birçok seçeneğiniz mevcuttur. Fransa'da yaygın bir sistem olan menüleri tercih ederseniz daha hesaplı bir yemek yiyebilirsiniz.
 
BAHŞİŞ
Fransa’da alınan hizmet karşılığı olarak hesaba hizmet bedeli yansıtılmaktadır. Ancak yine de çalışanlar bahşiş bekleyebilir. Bu durumda herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.
 

Marsilya Gece Hayatı


 

Marsilya’nın Akdeniz’e özgü bir gece hayatı vardır. Sahil kıyılarında gitar çalan gençler ve hafif müzikli barlar gece hayatının rengini belirlemektedir. Bununla birlikte Vieux Port çevresinde birkaç gece kulübü yer almaktadır. Marsilya, Kuzey Afrika’dan yoğun bir göçmen akımına uğramıştır. Bu durum Marsilya’da büyük bir güven tehdidi yaratmaktadır. Gece geç saatlerde özellikle ara sokaklara girilmemesi ve dikkatli olunması önerilmektedir.

Marsilya'da son yıllarda birçok bar açılmıştır. Özellikle yaz aylarında havalar sıcak olduğu ve şehirde çok sayıda turist bulunduğu için bu dönemde gece hayatı daha canlıdır. Eski Liman yani Vieux Port çevresinde barlar yoğunlaşmıştır. Bu bölgede Cours Honoré-d'Estienne-d'Orves isimli caddede barlar daha yoğundur. Ayrıca Place Thiars isimli meydan ve Cours Julien isimli cadde de gece hayatının hareketli olduğu noktalardır. Yaz aylarında plajlardaki beach clublarda da partiler düzenlenmektedir. Limanda, Pierre Mendès Bulvarı'nda bulunan Café de la Plage harika bir manzaraya sahiptir ve kokteyl içmeyi sevenlerin uğrak noktasıdır. Le Bar de la Marine, Colin Firth'ün de oynadığı Love Actually filminin de bir sahnesine ev sahipliği yapmış sevilen bir bardır. Yine limanda bulunan Le Crystal, retro bir tarzda dekore edilmiştir ve mojitoları ile ünlüdür. Ayrıca kış aylarında ısıtıcıların kullanıldığı bir terası da vardır. La Part des Anges, günün her saati şaraplarınızı yudumlayabileceğiniz bir şarap barıdır. 

Marsilya'da gece kulüpleri ve caz kulüpler de mevcuttur. Hotel Belle Vue'nün terasında bulunan La Caravelle, 1930'lardan beri bir caz kulübü olarak hizmet vermektedir. Keyifli bir akşam yemeği de yiyebileceğiniz mekanda çarşamba ve cuma akşamları canlı caz çalınmaktadır. Le Bazar, 20'li yaşlarındaki gençlerin çok tercih ettiği bir gece kulübüdür. 17. yüzyıldan kalma bir silah fabrikası içinde kurulu Le Trolleybus gece hayatının en hareketli olduğu kulüplerden birisidir. Aslında içerisinde farklı müzik türlerinin çalındığı üç gece kulübü bulunur. Bunlar La Dame Noir, Le Whisky Bar ve La Suite'dir. Perşembeden pazara kadar açık New Cancan ise Marsilya'daki en popüler gay kulüptür. Le Mystik ve Le Flamingo ise Marsilya'nın daha elit gece kulüpleridir.

Marsilya'da akşamları yapılabilecek kültürel akviteler de çok çeşitlidir. Öncellikle Opéra Municipal de Marseille'in programını takip edebilirsiniz. Eylül ayından Haziran ayına kadar açık olan operada çok başarılı opera ve bale gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca opera binasına geçmeden önce çevresinde bulunan Pain de l'Opéra, La Casertane, Boulangerie Aixoise gibi restoran ve cafelerde yemek yiyebilir veya lezzetli Fransız tatlılarından yiyebilirsiniz. Théâtre National de Marseille, Eski Liman'da deniz kıyısında bulunur. Burada da düzenli olarak tiyatro oyunları sergilenmektedir. Programı takip ederseniz İngilizce oyunlara da denk gelebilirsiniz. Jobin Caddesi'nde yer alan La Friche La Belle de Mai'nin binası eskiden şeker sonradan da tütün fabrikası olarak kullanılmıştır. Günümüzde de tiyatro, atölye ve sinema salonlarının bulunduğu bir sanat merkezidir.
 

Marsilya'da Alışveriş


 

Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya, Paris’den sonra ülkenin en iyi alışveriş fırsatlarına sahiptir. Merkezde iki dakika yürüyerek bile birçok şeye ulaşabilirsiniz. Marsilya’nın ana alışveriş caddeleri, Rue de la Tour, Rue Paradis, Rue Saint Ferréol ve Rue de Rome’da bulunmaktadır. Burada ağaç figürünler de oldukça popülerdir.

Marsilya, Provence bölgesine yakın olduğu için Provence yöresine özgü çok fazla ürünü burada bulmak mümkündür. Provence'a özgü şeylere Fransızca'da 'Provençal' denilmektedir. Provençal yazan dükkanlarda yöreden getirilen lavanta ve lavantadan yapılan ürünler gibi çeşitli ürünler bulmak mümkündür. Marsilya'nın sabunları 'savon de Marseille' olarak geçmektedir ve hediyelik eşya olarak almaya çok uygundur. Lavantalı, vanilyalı, zeytinyağlı, portakallı çeşit çeşit sabunlar hem koku duyunuza hem de görme duyunuza hitap eder. 'Santon' denilen ahşap eşyalar veya kilden yapılan eşyalar da Marsilya'daki dükkanlar sık sık karşınıza çıkacaktır. Ayrıca Marsilya'ya özgür içki olan 'pastis' çeşitlerini La Maison du Pastis'te bulabilirsiniz.

Eski Liman ve Eski Şehir bölgeleri hediyelik eşya konusunda en zengin yerlerdir. Sabunlar, zeytin yağları, çikolatalar, 'navette' adı verilen yöresel kekler, seramik ve ahşap el işleri, resimler ve heykeller burada bulabileceğiniz seçeneklerdir. Yüzyıllar boyunca Marsilya'nın balık pazarının kurulduğu Quai des Belges de Eski Liman'da bulunur. Sabah 07.30'dan 12.30'a kadar açıktır.

La Canebière bölgesi, Moda Caddesi olarak da bilinen Rue de la Tour ve Cours d'Estienne d'Orves caddesi lüks markaların, butik mağazaların ve dinlenmek isteyenler için cafe ve restoranların bulunduğu yerlerdir. Daha bohem bir alışveriş yapmak isteyenler içinse Cours Julien bölgesi bulunur.
 

Marsilya Festivaller


 

 • Open 13 Marsilya Tenis Turnuvası (Şubat)
 • Marsilya Karnavalı (Mart)
 • Fransız Şarap Üreticileri ve Çiftçileri Bahar Fuarı (Mart)
 • Uluslararası Akdeniz Denizcilik Festivali (Nisan)
 • Marsilya Festivali (Haziran)
 • Garden Blues Festivali (Haziran)
 • Uluslararası Film Festivali (Temmuz)
 • 5 Kıta Caz Festivali (Temmuz)
 • Uçurtma Festivali (Eylül)
 • Fransız Gastronomi Tadım Haftası (Ekim)
 • “Fiesta des Suds” Müzik Festivali (Ekim)
 • Fransız Şarap Üretici ve Çiftçileri Fuarı (Kasım)

 

Marsilya Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl Tatili (1 Ocak)
 • Fransa'da Paskalya Tatili (Mart/Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Fransa'da II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili (8 Mayıs)
 • Fransa'da "Ascension" tatili (14 Mayıs)
 • Fransa'da "Pentecôte" tatili (25 Mayıs)
 • Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)
 • Fransa'da "Assomption" tatili (15 Ağustos
 • Fransa'da "Toussaint" tatili (1 Kasım)
 • Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili (11 Kasım)
 • Fransa'da Noel Tatili (25 Aralık)

Marsilya Pratik Bilgiler

 • Acil Servis: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • 24 Saat Eczane Servisi: 3237