Marsilya Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Marsilya,Fransa’nın en eski şehridir. Yaklaşık 2,600 yıl önce Foçalı Grekler tarafından kurulmuştur. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika arasında bir geçit olması farklı kültürleri ve ırkları bir araya getirmiştir. Günümüzde kentin en büyük gelir kaynağı limanlarıdır. Marsilya, Akdeniz’in en büyük ticari limanına sahiptir. Balıkçı tekneleri ve taze ürün satan balıkçılar bu limanlara hâkimdir.  2011 sayımlarına göre 859,367 olan kent nüfusu ile Marsilya, Fransa’nın en büyük ikinci şehridir. 2 milyona yakın metropol nüfusuyla da Paris ve Lyon'dan sonra ülkenin üçüncü büyük metropol alanına sahiptir. Fransa'nın güneyindeki yaz turizmi merkezi olan Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin Bouches-du-Rhône departmanının ana şehridir. Fransa'nın ve Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden Marsilya'ya ulaşma imkanı vardır. Masilya-Provence Uluslararası Havalimanı çok büyük bir havalimanı olmamakla beraber yaz aylarında gelen turistlerin etkisiyle yoğun olur. Marsilya Saint Charles Garı da şehrin merkezinde bulunur. Birçok Fransız filmine ev sahipliği yapmış olan gar, şehrin tren bağlantısının en önemli noktasıdır.

Akdeniz kıyısında bulunan şehrin sahili Callelongue balıkçı kasabasından başlayıp Calanques fiyort kıyılarına kadar uzanır. Kent 20 kilometrelik Calenques dâhil olmak üzere toplamda 57 kilometrelik bir sahile sahiptir. Denizden uzaklaşıp içerileri doğru ilerledikçe doğuda ve kuzeyde Sainte Baume, Sainte Victoire gibi dağlar şehri çevrelemiştir. Marsilya yılın 300 gününü güneşli olarak geçirir. Akdeniz İklimi'nin hakim olduğu bölgede bu iklimde yetişmeye elverişli bitkiler yetiştirilir. Zeytin, narenciye, fesleğen gibi birçok ürün yetiştirilir.  Tarıma elverişli iklime ve topraklara sahip olduğu için bölgenin önemli geçim kaynaklarından birisi tarımdır. Marsilya'da hizmet sektörü ve sanayi de oldukça gelişmiştir. Biyoteknoloji ve mühendislik alarında ileri teknolojilere sahip fabrikalar da burada çalışmaktadır. Yüzyıllardan beri Akdeniz'in en önemli limanlarından birisi olmuştur ve günümüzde de Avrupa'nın Akdeniz'deki en büyük limanıdır. Dolayısıyla ticaret şehrin ekonomisini ayakta tutan önemli kollardan birisidir.

Marsilya'da yerleşimin 30,000 yıl öncesine dayandığına dair mağaralarda duvar resimleri keşfedilmiştir. Antik dönemde Massalia olarak anılan şehrin ilk önemli yerleşimleri M.Ö. 600 yılında Foça'dan gelen Yunan kolonileri tarafından başlamıştır. M.Ö. 600 yılında buraya yerleşen Yunanlar sayesinde Marsilya, Fransa'daki ilk Yunan yerleşimlerine ev sahipliği yapan şehir olarak anılır. M.Ö. 540 yılında Foça'nın Persler tarafından harap edilmesiyle ikinci bir dalga Yunan kolonisi buraya göç etmiştir. Zamanla Roma İmparatorluğu hakimiyetine giren Marsilya'da Hıristiyanlık 1. yüzyıldan itibaren yayılmaya başlamıştır. Roma'nın çöküşüyle şehir farklı milletlerin saldırıları altında kalmış ancak güçlü surları sayesinde büyük hasarlar görmemiştir. Provence Konutluğu'nun kurulmasıyla şehir uzun bir dönem bu kontluğun bir parçası olmuştur. 1348'de, Akdeniz'in en önemli limanı olduğu için Büyük Veba Salgını'nda şehir nüfusunun çoğu hayatını kaybetmiştir. 15. yüzyıla gelindiğinde şehir toparlanabilmiştir. Her ne kadar şehirde isyanlar çıksa veya şehir saldırılar altında kalsa da bu dönemde Fransa Krallığı'nın tam bir parçası olmuştur. Monte Kristo Kontu romanının geçtiği yer olan Château d'If kalesi de 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Ayrıca 1536 yılında Kutsal Roma Germen İmparatorluğu ile savaş halinde olan Fransa ve Osmanlı'nın donanması Marsilya'da demir atmıştır.

Avrupa'nın ticaret hayatında önemli bir yere sahip olduğu için Marsilya tarihinin her döneminde yoğun göç alan bir yer olmuştur. Günümüzde de Marsilya'da Yunanistan, Türkiye, İtalya, Romanya, Afrika gibi farklı yerlerden gelen çok sayıda insan yaşamaktadır. Bu nedenle Fransa'nın en kozmopolit şehirlerinden birisidir. Marsilya elverişli bir iklime sahip olması, bir liman kenti olması ve farklı kültürden insanları barındırması nedeniyle de zengin bir kültüre ve mutfağa sahiptir. Deniz ürünlerinin de ağır bastığı mutfağında bouillabaisse gibi lezzetler bulunmaktadır. Ayrıca şehirde opera ve tiyatro kültürü de gelişmiş olup Marsilya Operası'nda kurulduğu dönemden beri her zaman opera ve baleler düzenlenmektedir. Büyük bir liman kenti olması sebebiyle de Marsilya'da gece hayatı oldukça canlıdır.

Doğası ve tarihiyle Marsilya her yıl dünyanın her noktasından turistleri ağırlayan bir destinasyondur. Hareketli Eski Liman bölgesi, renkli pazarları, masmavi denizi, tarihi kaleleri ve kiliseleriyle şehirde gezilecek çok yer ve yapılacak çok sayıda aktivite vardır.

Marsilya 1996’dan beri Dünya Su Konseyi’nin genel merkezine ev sahipliği yapar. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehir ,2016 yılında Fransa’da düzenlenen EURO 2016 turnuvasının bazı karşılaşmalarına da ev sahipliği yapmıştır. Marsilya 2017 yılı için Avrupa Spor Başkenti olarak seçilmiştir. 

Tanıtıcı Video: