Google+

Arama formu

MANZARALI TRENLE MARSİLYA’DAN MİLANO’YA

Bu yazı Gezimanya üyesi Sultan Sarı tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bu yılın Haziran ayında Marsilya’dan trenle Milano’ya geçtim. İnternetten yaptığım araştırmalar sırasında denk gelen ve hesaplı olduğu için satın aldığım biletle yaptığım bu seyahat manzaraları ile beni büyüledi ve bu satırları yazmaya itti.

Eğer Marsilya’dan trenle Milano’ya geçecekseniz ve zamanınız da varsa kesinlikle tren Thello’yu tavsiye ederim… Tren bir yaz gününde Akdeniz kıyısından yavaş yavaş geçerken size sadece manzaranın tadını çıkarmak kalacaktır.

https://www.thello.com/?iLangID=3

Tren Marsilya Saint Charles garından öğleden sonra tam vaktinde 15.30’da hareket etti. Ama önce Saint Charles Garı'ndan birkaç fotoğraf eklemek gerekir.

Marsilya

Marsilya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz AU CŒUR DES OLIVIERS, Via Calanca, St Charles / La Friche güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Rental Marseille Imperial - Rue de la République, Le Luciole, MAGNIFIQUE T4 GARE SAINT CHARLES. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sweet Cassidi, T2 Cosy Terrasse Centre ville, Holiday home Montée Montgrand gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hôtel Sylvabelle, Chambre avec cuisine meublé Marseille Vieux-port&Lonchamp, Chambre Design Vieux-port Marseille centre tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Marsilya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Marsilya-1

Marsilya-2

Şimdi de tren Thello'yu görelim.

Marsilya-3

16.14’te Toulon’daydık. Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki bu liman kenti, Provence-Alpes- Cote d’Azur bölgesinin de 3. büyük şehri. Güzel bir Fransa-Akdeniz tatili için önerilebilecek olan Toulon’un turizm ofisi web adresini ilgilenenler aşağıda bulabilir.

http://toulontourisme.com/en/

Toulon’dan sonra tren kıyıdan biraz uzaklaşıp Les Arcs’tan geçiyor. Derken St. Raphael ve Fransiz Riviera’sı Cannes… Malum film festivali ile ünlü Fransız şehri. Nuri Bilge Ceylan sayesinde iyice zihnimizde yer etti, haklı olarak ilgi ve merakımızı çekiyor.

http://www.informationfrance.com/saint-raphael.php

http://www.provenceweb.fr/e/alpmarit/cannes/cannes.htm

Manzaralar yavaş yavaş akıp giderken ben seyretmeye doyamıyorum.

Ardından Antibes, Niceville…

http://en.nicetourisme.com/

Nice gerçekten güzelmiş, bir yaz  gelmeye değer muhteşem Akdeniz kıyıları…

Küçük Monaco’yu tünelden geçtik. Ama geriden bakınca aklımda bir masal şehri fotoğrafı kaldı. Gerçek olamayacak kadar küçük ve hayali geldi bana Monaco…

Ardından Fransa-İtalya sınırındaki küçük İtalyan şehri Vintimille’de çok kısa bir mola… Bu sayede 10-15 dakikalığına da olsa şehre ve de İtalya’ya ayak basmış oldum.

San Remo Imperia derken manzara iyice Italyanlaşmaya başladı ve tren de oldukça yavaşladı. Genova’dan sonra hava karardı.

Artık manzarayı seyretme yerine trenin konforundan yararlanma vakti…

Marsilya-4

Marsilya-5

22.30’da Milano Merkez İstasyonu’nda olacağınız bu manzaralı ve konforlu tren yolcuğunun bedeli ise sadece 30 Avro. Bildiğim kadarıyla trene interrail biletiyle de binebilirsiniz. Herkese bol manzaralı ama güvenli seyahatler!

Etiketler