Montpellier Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Montpellier, Fransa'nın güney-batısında, Languedoc-Roussillon Bölgesi'nde yer almaktadır. 412.000 nüfusu ile Fransa'nın en büyük 8. kentidir. Akdeniz’e kıyısı olan şehirler arasında ise Marsilya ve Nice’in ardından 3. sırada gelmektedir. Montpellier 70.000’den fazla öğrencisiyle Fransa’nın “öğrenci şehri” olarak bilinmektedir. Aynı zamanda son yıllarda nüfus ve ekonomi bakımından ülkenin en hızlı gelişen şehridir. Şehir 1980’li yıllardan beri yürütülen imar planına uygun olarak genişlemektedir. Klasik ve modern Fransız mimarisinin birçok örneği bulunmaktadır. 

Tanıtıcı Video:
 

 
Devamını Oku

Montpellier ile İlgili

Montpellier Nerededir?

Montpellier, Fransa'nın güneybatısında, Languedoc-Roussillon Bölgesi'nde yer almaktadır.

Montpellier Gezilecek Yerler

Montpellier sosyal ve kültürel anlamda gelişmiş bir şehirdir. Öğrenci şehri olarak anılan Montpellier’de dünyanın her yerinden gelen öğrenciler bu çeşitliliği artırmaktadır. Şehirde opera, müze, kütüphane, üniversite, tiyatro, gösteri merkezleri gibi birçok kültürel alan bulunmaktadır. Kısaca Montpellier gezisi demek kültür ve sanat gezisi demektir.

Montpeiller Gezilecek Yerler

Musee Fabre,  Montpellier Zooloji Parkı, Aquarium Mare Nostrum, The Triumph Arc, Montpellier Botanik Bahçesi, Languedoc Müzesi başlıca gezilecek yerlerdir. Adı geçen yerlerle ilgili bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 
 

Devamını Oku

Montpellier'ye Ne Zaman Gidilir?

Montpellier Fransa’nın Akdeniz’e yakın şehirlerinden biridir. Bu yüzden ılıman bir iklime sahip olup, mayıs ve ekim ayları arasında ziyaret edilebilir. Yazın sıcaklıklar 25 derecenin üzerinde, kışın ise 10 derece civarındadır. Aynı zamanda festival dönemlerini de kontrol ederek bu festivallerden birine katılabilirsiniz. 

Montpellier'ye Nasıl Gidilir?

Montpellier’e Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Direkt seferlerle Montpellier’ye en yakın şehir olan Toulouse, Marsilya ve Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak Montpellier’e ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Avrupa'nın birçok şehrinden tren ve otobüs ile de buraya ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Montpellier'de Nerede Kalınır?

Montpellier, tarihî mimarisini günümüze kadar taşımış ve modern mimari ile uyumlu bir şekilde gelişmiş, Fransa’nın Akdeniz kıyısında bulunan bir şehirdir. Aynı zamanda ülkenin kalabalık en şehirlerinden birisidir. Bahar aylarında havaların ısınmasıyla beraber turistlerin daha çok gelmeye başladığı günlerde siz de 2-3 gününüzü ayırarak Montpellier şehrine gelebilirsiniz. 
 


 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Montpellier otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Montpellier Otelleri

Fransa’nın güneybatısında yer alan Montpellier, Akdeniz kıyısında olan bir şehirdir. Akdeniz ikliminin etkisinde olan şehir yıl içerisinde ılıman bir iklime sahiptir ve bahar aylarının gelmesi ile beraber şehre gelen turistlerle beraber daha kalabalıklaşarak canlanmaktadır. 

Montpellier, Fransa’nın güney şehirlerini gezerken uğrayabileceğiniz ve gezebileceğiniz hem tarihî yapısını korurken hem de hızla gelişen dünyada hızla modernleşen yapısına tanık olabileceğiniz bir şehirdir. Montpellier şehrine çeşitli aktarmalı uçuşlarla veya kara yolunu tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.Şehir merkezindeki bölgelerde konaklama sağlayarak hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçları ile şehir içerisinde kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Montpelier otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Montpellier Şehir İçi Ulaşım

Montpellier’de ulaşım otobüs, tramvay, bisiklet ve taksilerle sağlanmaktadır. Bu toplu taşıma araçları ile şehrin her yerine ulaşmak mümkündür. Şehir içi ulaşım “TAM” adında bir ulaşım şebekesi ile idare edilmektedir. Tüm ulaşım araçlarında “TAM” biletleri geçerlidir.

Devamını Oku

Montpellier Gece Hayatı

Montpellier genç bir öğrenci nüfusuna sahip olduğu için eğlence hayatı bakımından aktif bir şehirdir. Eğlence mekânlarının çoğu gece geç saatlere kadar açıktır. Montpellier’de eğlence hayatı genellikle barlar ve kafelerde yaşanmaktadır. Bu mekânlar ise genellikle eski şehir merkezinde ki Place Jean Jaures bölgesinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Rue Foch üzerinde de kaliteli kafeler bulunmaktadır. Fiyatlar ise genellikle normal seviyelerdedir. Montpellier’de bazı otobüsler 24 saat hizmet vermektedir. Eğer gece saatlerinde taksilere çok para vermek istemiyorsanız, bu otobüslerin güzergâhlarına göre bir eğlence mekânına gidebilirsiniz.

Devamını Oku

Montpellier'de Alışveriş

Montpellier mağazaları, alışveriş merkezleri ve butik dükkânları ile alışveriş bakımından çeşitlilik gösteren bir şehirdir. Montpellier’in ara sokaklarında giyim, takı, ayakkabı, dekoratif ürünler ve çok daha fazlasını birçok butik dükkândan satın alabilirsiniz. Bu ürünler hem ucuz hem de benzersiz olabilmektedir. En iyi butik dükkânları Rue de la Loge ve Rue Massane’daki Mc Donald’s'ın çevresinde yer almaktadır.

Devamını Oku

Montpellier Festivaller

Öğrenci şehri diye de adlandırabileceğimiz Montpellier'de elbette ki festivaller de çok renkli geçiyor. Gençlerin enerjisi ile eğlencenin doruğuna ulaşabileceğiniz Montpellier festivallerinden bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Festival döneminde şehre gitmeyi düşünenlerin festival tarihlerini sitesinden kontrol ederek rezervasyon yaptırmalarını öneririz. 

Devamını Oku

Montpellier Resmi Tatiller

 • II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili(8 Mayıs)
 • Ascension tatili(14 Mayıs)
 • Pentecote tatili(25 Mayıs)
 • Fransız Milli Bayramı(14 Temmuz)
 • Assomption tatili(15 Ağustos)
 • Toussaint tatili(1 Kasım)
 • 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili(11 Kasım)
 • Noel Tatili(25 Aralık)

Montpellier Saat Farkı

Montpellier GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Montpellier’de 11.00’dir.

Montpellier Vize İşlemleri

Montpellier’e kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Montpellier Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu

•          Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
•          Telefon: +33 491 29 00 20
•          Web adresi için tıklayınız.

Montpellier Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7.2oC
  • Şub 8.1oC
  • Mar 10.9oC
  • Nis 13.5oC
  • May 17.3oC
  • Haz 21.2oC
  • Tem 24.1oC
  • Agu 23.7oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 16.2oC
  • Kas 11.1oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Ülke: Fransa
Nüfus: 412.000
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)