Google+

Arama formu

Montpellier

Montpellier Otelleri
Fransa’nın güneybatısında yer alan Montpellier, Akdeniz kıyısında olan...
Devamı oku
Montpellier Faydalı Bilgiler
Ambulans: 15 Polis: 17 İtfaiye: 18 Acil: 112
Devamı oku
Montpellier Resmi Tatiller
II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili(8 Mayıs) Ascension tatili(14 Mayıs)...
Devamı oku
Montpellier Festivaller
lesinrocks.com Festival de Radio (Temmuz) Festival Chretien du...
Devamı oku
Montpellier'de Alışveriş
i.dailymail.co.uk Montpellier mağazaları, alışveriş merkezleri ve butik...
Devamı oku
Montpellier Gece Hayatı
i.ytimg.com ​ Montpellier genç bir öğrenci nüfusuna sahip olduğu için...
Devamı oku
Fransız Mutfağı
madamefromageblog.com Montpellier, Fransız mutfağının ve Akdeniz...
Devamı oku
Montpellier Gezilecek Yerler
whygo-eur.s3.amazonaws.com Montpellier sosyal ve kültürel anlamda gelişmiş...
Devamı oku
Montpellier Şehir İçi Ulaşım
p7.storage.canalblog.com ​Montpellier’de ulaşım otobüs, tramvay, bisiklet...
Devamı oku
Montpellier'de Nerede Kalınır?
Montpellier, tarihî mimarisini günümüze kadar taşımış ve modern mimari...
Devamı oku
Montpellier'e Nasıl Gidilir?
Montpellier’e Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Direkt seferlerle...
Devamı oku
Montpellier'e Ne Zaman Gidilir?
citytimezones.info Montpellier Fransa’nın Akdeniz’e yakın şehirlerinden...
Devamı oku
Montpellier Vize İşlemleri
Montpellier’e kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek...
Devamı oku
Montpellier Konsolosluk Bİlgileri
Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu •          Adres: 363, Avenue...
Devamı oku
Montpellier Saat Farkı
Montpellier GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT...
Devamı oku
Montpellier Resmi Dili
Montpellier’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.
Devamı oku
Montpellier Para Birimi
dunyaparalari.blogcu.com Montpellier para birimi olarak Fransız Frangı ve...
Devamı oku
Montpellier Nerededir?
Montpellier, Fransa'nın güney-batısında, Languedoc-Roussillon Bölgesi'nde...
Devamı oku
Montpellier Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Montpellier, Fransa'nın güney-batısında, Languedoc-Roussillon Bölgesi'...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7.2℃
Şub 8.1℃
Mar 10.9℃
Nis 13.5℃
May 17.3℃
Haz 21.2℃
Tem 24.1℃
Ağu 23.7℃
Eyl 20℃
Eki 16.2℃
Kas 11.1℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Nüfus: 412.000 / Resmi Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Montpellier Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Montpellier, Fransa'nın güney-batısında, Languedoc-Roussillon Bölgesi'nde yer almaktadır. 412.000 nüfusu ile Fransan'nın en büyük 8. kentidir.

Montpellier Hakkında Bilinmesi Gerekenler
global-yurtdisiegitim.com

Montpellier, Fransa'nın güney-batısında, Languedoc-Roussillon Bölgesi'nde yer almaktadır. 412.000 nüfusu ile Fransan'nın en büyük 8. kentidir. Akdeniz’e kıyısı olan şehirler arasında ise Marsilya ve Nice’in ardından 3. sırada gelmektedir. Montpellier 70.000’den fazla öğrencisiyle Fransa’nın “öğrenci şehri” olarak bilinmektedir. Aynı zamanda son yıllarda nüfus ve ekonomi bakımından ülkenin en hızlı gelişen şehridir. Şehir 1980’li yıllardan beri yürütülen imar planına uygun olarak genişlemektedir. Klasik ve modern Fransız mimarisinin birçok örneği bulunmaktadır. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Montpellier Nerededir?

Montpellier, Fransa'nın güney-batısında, Languedoc-Roussillon Bölgesi'nde yer almaktadır.

Montpellier Para Birimi


dunyaparalari.blogcu.com

Montpellier para birimi olarak Fransız Frangı ve Euro kullanmaktadır.

Montpellier Saat Farkı

Montpellier GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Montpellier’de 11.00’dir.

Montpellier Resmi Dili

Montpellier’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Montpellier Vize İşlemleri

Montpellier’e kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Montpellier Konsolosluk Bİlgileri

Türkiye Cumhuriyeti Marsilya Başkonsolosluğu

•          Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
•          Telefon: +33 491 29 00 20
•          Web adresi için tıklayınız.

Montpellier'e Ne Zaman Gidilir?


citytimezones.info

Montpellier Fransa’nın Akdeniz’e yakın şehirlerinden biridir. Bu yüzden ılıman bir iklime sahip olup, Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyaret edilebilir. Yazın sıcaklıklar 25 derecenin üzerinde, kışın ise 10 derece civarındadır. 

 

Montpellier'e Nasıl Gidilir?

Montpellier’e Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Direkt seferlerle Montpellier’ye en yakın şehir olan Toulouse, Marsilya ve Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak Montpellier’e ulaşabilirsiniz.

Montpellier'de Nerede Kalınır?

Montpellier, tarihî mimarisini günümüze kadar taşımış ve modern mimari ile uyumlu bir şekilde gelişmiş, Fransa’nın Akdeniz kıyısında bulunan bir şehirdir. Aynı zamanda ülkenin kalabalık en şehirlerinden birisidir. Bahar aylarında havaların ısınmasıyla beraber turistlerin daha çok gelmeye başladığı günlerde siz de 2-3 gününüzü ayırarak Montpellier şehrine gelebilirsiniz. 
 

Montpellier'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Montpellier otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Montpellier Otelleri

Fransa’nın güneybatısında yer alan Montpellier, Akdeniz kıyısında olan bir şehirdir. Akdeniz ikliminin etkisinde olan şehir yıl içerisinde ılıman bir iklime sahiptir ve bahar aylarının gelmesi ile beraber şehre gelen turistlerle beraber daha kalabalıklaşarak canlanmaktadır.


Montpellier Otelleri
 

Montpellier, Fransa’nın güney şehirlerini gezerken uğrayabileceğiniz ve gezebileceğiniz hem tarihî yapısını korurken hem de hızla gelişen dünyada hızla modernleşen yapısına tanık olabileceğiniz bir şehirdir. Montpellier şehrine çeşitli aktarmalı uçuşlarla veya kara yolunu tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.Şehir merkezindeki bölgelerde konaklama sağlayarak hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçları ile şehir içerisinde kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Montpelier otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Montpellier Şehir İçi Ulaşım

Montpellier Şehir İçi Ulaşım
p7.storage.canalblog.com

Montpellier’de ulaşım otobüs, tramvay, bisiklet ve taksilerle sağlanmaktadır. Bu toplu taşıma araçları ile şehrin her yerine ulaşmak mümkündür. Şehir içi ulaşım “TAM” adında bir ulaşım şebekesi ile idare edilmektedir. Tüm ulaşım araçlarında “TAM” biletleri geçerlidir.

Montpellier Gezilecek Yerler

Montpellier Gezilecek Yerler
whygo-eur.s3.amazonaws.com

Montpellier sosyal ve kültürel anlamda gelişmiş bir şehirdir. Ööğrenci şehri olarak anılan Montpellier’de dünyanın her yerinden gelen öğrenciler bu çeşitliliği artırmakatadır. Şehirde kültürel anlamda opera, müze, kütüphane, üniversite, tiyatro, gösteri merkezleri gibi birçok kültürel alan bulunmaktadır. Kısaca Montpellier gezisi demek kültür ve sanat gezisi demektir.

Montpellier Gece Hayatı

Montpellier Gece Hayatı
i.ytimg.com

Montpellier genç bir öğrenci nüfusuna sahip olduğu için eğlence hayatı bakımından aktif bir şehirdir. Eğlence mekânlarının çoğu gece geç saatlere kadar açıktır. Montpellier’de eğlence hayatı genellikle barlar ve kafelerde yaşanmaktadır. Bu mekânlar ise genellikle eski şehir merkezinde ki Place Jean Jaures bölgesinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Rue  Foch üzerinde de kaliteli kafeler bulunmaktadır. Fiyatlar ise genellikle normal seviyelerdedir. Montpellier’de bazı otobüsler 24 saat hizmet vermektedir. Eğer gece saatlerinde taksilere çok para vermek istemiyorsanız, bu otobüslerin güzergâhlarına göre bir eğlence mekânına gidebilirsiniz.

Montpellier'de Alışveriş


i.dailymail.co.uk

Montpellier mağazaları, alışveriş merkezleri ve butik dükkânları ile alışveriş bakımından çeşitlilik gösteren bir şehirdir. Montpellier’in ara sokaklarında giyim, takı, ayakkabı, dekoratif ürünler ve çok daha fazlasını birçok butik dükkândan satın alabilirsiniz. Bu ürünler hem ucuz hem de benzersiz olabilmektedir. En iyi butik dükkânları Rue de la Loge ve Rue Massane’ da ki Mc Donald’sın çevresinde yer almaktadır.

Eğer ünlü markaların mağazalarını veya alışveriş merkezi arıyorsanız Del la Comidie’de bulunan Polygone Alışveriş Merkezi’ne gidebilirsiniz. İçerisinde giyim, aksesuar, restoran vb. alanında 120 adet mağaza bulunmaktadır. Eğer biraz ucuza kaçmak istiyorsanız da Antigone ilçesinde Pazar günleri kurulan bit pazarını ziyaret edebilirsiniz. Bu pazarlardan gıda, peynir, şarap ve hediyelik eşya ürünlerini uygun fiyatlardan alabilirsiniz. Ancak Fransa’ya gelmişken kaliteli şarap almak daha iyidir. Bu yüzden ilk tercihiniz tadarak alabileceğiniz şaraplarıyla I’ARGENTERİE olmalıdır. Güney Languedoc ve Fransa’nın kaliteli şarapları burada satılmaktadır.

Montpellier Festivaller


lesinrocks.com

 • Festival de Radio (Temmuz)
 • Festival Chretien du Cinema (Ocak)
 • Uluslararası Extreme Sporları Festivali (Mayıs)
 • Montpellier Dans Festivali (Haziran)
 • Les Estivales (Ağustos)
 • Akdeniz Film Festivali (Ekim)
 • Montpellier Şarap Festivali (Aralık)

Montpellier Resmi Tatiller

 • II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili(8 Mayıs)
 • Ascension tatili(14 Mayıs)
 • Pentecote tatili(25 Mayıs)
 • Fransız Milli Bayramı(14 Temmuz)
 • Assomption tatili(15 Ağustos)
 • Toussaint tatili(1 Kasım)
 • 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili(11 Kasım)
 • Noel Tatili(25 Aralık)

Montpellier Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112