Montpellier Gezilecek Yerler

Montpellier sosyal ve kültürel anlamda gelişmiş bir şehirdir. Öğrenci şehri olarak anılan Montpellier’de dünyanın her yerinden gelen öğrenciler bu çeşitliliği artırmaktadır. Şehirde opera, müze, kütüphane, üniversite, tiyatro, gösteri merkezleri gibi birçok kültürel alan bulunmaktadır. Kısaca Montpellier gezisi demek kültür ve sanat gezisi demektir.

Montpeiller Gezilecek Yerler

Musee Fabre,  Montpellier Zooloji Parkı, Aquarium Mare Nostrum, The Triumph Arc, Montpellier Botanik Bahçesi, Languedoc Müzesi başlıca gezilecek yerlerdir. Adı geçen yerlerle ilgili bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 
 

Musee Fabre

Fransız ressam François Xavier Fabre tarafından 1825’de kurulan bu sanat galerisi, Rönesans’tan bugüne Fransız ve Avrupa çizim sanatının en değerli koleksiyonlarından birine sahiptir. Müze kurulduğundan bugüne yapılan bağışlarla her geçen gün koleksiyonlarını artırmaya devam etmektedir. Burada 17. yüzyılın ana sanatsal hareketlerinden birçok örnek bulabilirsiniz. Nordic art, romantizm, gerçekçilik, izlenimcilik, akademizm sanatları bunlardan birkaçıdır. Bu eserlere örnek verecek olursak; eski ustalardan Rubens’in üç boyaması, Nicholosa Poussin’in Venüs ve Adonis’i, Jacques-Louis David’in de birkaç eserinin yanı sıra modern bölümde yer alan Manet, Degas & Delaunay, Delacroix, Gericault ve Gustave Courbet gibi ünlü Fransız sanatçıların eserleri yer almaktadır.

 • Adres: 39 Bd Bonne Nouvelle, 34000 Montpellier, Fransa
 • Ücretler: 6 euro
 • Saatler: 10.00-18.00

Montpellier Zooloji Parkı

Şehir merkezinin 4 kilometre kuzeyinde bulunan Montpellier Zooloji Parkı, 60 hektarlık doğa alanıyla Fransa’nın en büyük ikinci zooloji parkıdır. İçinde vahşi yaşam, tropikal seralar, amazon yaşamı gibi bölümler yer almaktadır. Ayrıca 100 den fazla hayvan çeşidinin olduğu birde hayvanat bahçesi vardır. Parkın en ilgi çeken kısımları ise lemur sürüleri, timsahlar ve sürüngenler, beyaz gergedanlar ve leopar. Montpellier Zooloji Parkı, dünyanın birçok yerinden getirilmiş vahşi hayvanlar ve endemik türleri barındırmaktadır. Hayvanat bahçesine giriş ücretsiz olsa da Amazon, sürüngenler ve tropikal bölümler gibi alanlarda ücret istenmektedir.

 • Adres: 50 Avenue Agropolis, 34090 Montpellier, Fransa
 • Ücretler: Giriş ücretsizdir. Bazı bölümlerde ücret istenmektedir. Bu bölümlerin ücreti ise 6,50 euro’dur.
 • Saatler: 10.00-17.00

Aquarium Mare Nostrum

2007 yılında açılan Odysseum Alışveriş Merkezi’nin bir parçası olan bu akvaryumda, tropik ormanlar ve kutup sularındaki 15 farklı sucul ortam bulunmaktadır. Aquarium Mare Nostrum bu çeşitliliğiyle, son yıllarda Languedoc-Roussillon bölgesinin en çok ziyaret edilen ikinci turistik mekânı konumuna gelmiştir. Bu akvaryumlarda dünyanın çeşitli bölgelerine ait deniz ekosistemlerinin yapay bir örneği yaratılmaya çalışılmıştır. Atlas Okyanusu, Akdeniz, Hint Okyanusu, güney denizleri ve Kutup denizleri yaşamı gibi çeşitli akvaryumlarda, toplam 400 türün üzerinde deniz hayvanı bulunmaktadır. Aquarium Mare Nostrum, Montpellier’de gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Adres: Odysseum, Allée Ulysse, 34000 Montpellier, Fransa
 • Ücretler: Yetişkin 15,50 euro, Çocuk 10,50 euro’dur.
 • Saatler: 10.00-20.00

 The Triumph Arc

Paris’in Şanzelize Caddesi’nde bulunan Montpellier versiyonu olan The Triumph Arac Foch Caddesi (Rue Foch) üzerinde bulunmaktadır. Bu şahane yapı 1691 yılında mimar François D’Orbay tarafından tasarlanmış ve mimar Augustin - Charles tarafından yapılmıştır. The Triumph Arc toplam 15 metre yüksekliğe ve 18 metre genişliğe sahiptir. Üzerinde bir de yazı bulunmaktadır. Bu yazı şöyledir; “Ludovico magno LXXII annos regnante dissociatis repressis conciliatis gentibus quatuor decennali bello conjuratis pax terra marique parta 1715.”

Yapı, hardal sarısı renginde boyanmış ve üzeri yine sarı ve altın renkli kabartmalarla dekore edilmiştir. Montpellier’in en ünlü caddesinin girişinde bulunan The Triumph, mutlaka görülmesi gereken bir mimaridir.

 • Adres: Arc de Triomphe, Rue Foch, 34000 Montpellier, Fransa

Montpellier Botanik Bahçesi

V. Henry tarafından 1593 yılında oluşturulan bu bahçe, Fransa’nın en eski botanik bahçelerinden biridir. Bahçenin ilk kurulma amacı, tıp fakültesi öğrencilerinin eğitimi içindir. Bahçenin ilk müdürü Belleval, buranın ilk bitki koleksiyonlarını oluşturmuştur. Fransa’nın büyük botanikçilerinin katkılarıyla bahçe günümüzde, geniş yelpazede 250’den fazla şifalı bitki ile endemik ve tropik birçok türü barındırmaktadır. Botanik bahçesinde toplam 2.500’den fazla bitki türünü barındırmaktadır. Montpellier Botanik Bahçesi, büyüleyici bitki örtüsü ve tasarımlarıyla ziyaretçilerini büyülemekte ve romantik bir ortam sunmaktadır.

 • Adres: 57 Rue Cuvier, 75005 Paris, Fransa
 • Saatler: 07.30-20.00

Languedoc Müzesi

15. yüzyılda Fransız Jacques Cœur tarafından kurulan bu küçük müze içerisinde sanat tarihine ait birçok eser bulundurmaktadır. Orta Çağ halıları, fayanslar, Antik Yunan ve Mısır heykelcikleri, çömlekler, dekoratif objeler ve çeşitli arkeolojik kalıntılardan oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Müzede bunların yanı sıra, 17 ve 19. yüzyıllar arasında Montpellier’in en ünlü gümüşçüleri tarafından yapılmış bir de gümüş koleksiyonu ve 1666 yılından kalma bir şarap bardağı ile baharat kutusu da bulunmaktadır. Languedoc Müzesi, Montpellier’e gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken bir müzedir ve gezilmeye değerdir.

 • Adres: 7 Rue Jacques Cœur, 34000 Montpellier, Fransa
 • Ücretler: 7 euro
 • Saatler: 14.30-17.30