Pauillac

Pauillac Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pauillac, Fransa’nın oldukça küçük bir kasabasıdır. Nüfusu ortalama 5 bindir. Kaliteli üzümlerden üretilen şaraplarıyla ünlü olan kasaba, Médoc bölgesinin başlıca limanı olma özelliğine sahiptir.

Kasaba, merkezinde 150 tekne kapasiteli bir limana sahiptir. Kıyının hemen arkasında yer alan bulvarın üzerinde kafeler, arkadaki tepede de kasaba yerleşimi bulunmaktadır. GirondeHalici’nin üzerinde, şatolarıyla ve şarabıyla ün salmasının yanı sıra, Pauillac’ın dar sokakları da dikkat çekmektedir. Kasabanın turistik açıdan bir çekim merkezi olduğu söylenemez. Pauillac’ı uluslararası alanda tanınır yapan özelliği, kaliteli şarapların üretim merkezi olmasıdır. 

Pauillac Nerededir?

Pauillac, Fransa’nın güneybatısında, Nouvelle-Aquitaine bölgesinde, Bordeaux’nun kuzeyinde, Médoc bölgesindeki; Avrupa’nın en büyük halici Girond Halici’nin doğu yakasına kurulmuş bir yerleşimdir. 

Pauillac’a Nasıl Gidilir?

Pauillac’taki tren istasyonu, Fransa’nın demiryolu ağının üzerinde yer almaktadır. Kasabaya ve çevresindeki bölgeye bu yolla ulaşmak mümkündür. 

Pauillac’taki Etkinlikler

Kale Baharı ise, nisan ayında kalelerde gerçekleşen, çeşitli animasyonların düzenlendiği bir etkinliktir.

Haziran ayı ise Pauillac için parti zamanıdır. Şarap partisi, çeşitli orijinal animasyonların düzenlendiği yerel bir kutlamadır.

Temmuz ayında da Les Vendanges du 7ème Art adlı sinema festivali gerçekleşmektedir.

Temmuzun ortasından ağustos ayının sonuna kadar, her haftanın perşembe günü, şarap üreticileri tarafından çeşitli toplantılar tertip edilmektedir. Bu sezonda şarap üreticileri her gün şaraplarını sunmaktadır.

Ağustos ayında gerçekleşen müzik ve şarap tadım etkinliği ise halice bakan Pauillac Turizm ve Şarap Evi'nin bahçelerinde gerçekleştirilmektedir. Bu etkinlik, yemekleri, şarap tadım etkinlikleri ve müzikleriyle ziyaretçileri kendine çekmektedir. 

Pauillac’ta Görülecek Yerler

Kasabadaki kalelere yapılan ziyaret, kasabaya uğrayanlar arasında popüler bir aktivitedir. Lynch Bages Kalesi ve Pédesclaux Kalesi’nde sanat sergileri düzenlenmektedir. Mouton Rothschild Kalesi şarap üretiminin yanı sıra müzesiyle de hizmet vermektedir.

Kasabada, şarap rotası takip edilebilir, Gironde Nehri kenarında gezinti yapılabilir ve Médoc bölgesindeki göller ziyaret edilebilir.

Pauillac aynı zamanda tarihten de izler taşımaktadır. Saint Martin Kilisesi, La Fayette Meydanı, eskiden papaz evi olan Kapalı Çarşı, marina ve Antigues Mağarası tarihi eskilere dayanan yerlerdir.

Hemen kasabanın yakınında yer alan, onarımdan geçirilmiş eski küçük köy Bages da bölgedeki gezilecek yerler arasındadır. 

Pauillac Şarabı

Bordeaux’da şarap üretim merkezlerinde başı çeken yer olarak değerlendirilen Pauillac, Bordeux şaraplarının özü sayılmaktadır. Cabernet Sauvignon üzümü bölgedeki baskın üzüm türüdür. Bordeux’daki tüm kırmızı şaraplarda olduğu gibi Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot ve Malbec de harmana dâhil edilebilir fakat bu beş türün beşi birden aynı anda bir şarabın içinde bulunmaz. 19. yüzyıldan önce ise Malbec, şarap üretiminde hakim olan üzüm türüdür.

Kasabanın göze çarpan özelliği, şatoları ve buralardaki şarap tadım merkezleridir. Çevredeki şaraphaneler arasında Chateau Lafite-Rothschild, Chateau Latour ve Chateau Mouton Rothschild ve daha birçok yerel şarap tadım şatoları (chateau) sayılabilir.

Chateau Lafite-Rothschild, 17. yüzyıldan beri şarap üretiminin yapıldığı bir yerdir. Chateau Mouton-Rothschild de yüzyıllardır süregelen şarap üretimi üzerine eğilmiş bir müzeye sahiptir. Chateau Pichon Longueville Comtesse ise muhteşem süslü camları bulunan bir müzedir.

Diğer öne çıkan şatolar arasında ise Chateau Pontet-Carnet ve Chateau Lynch-Bages sayılabilir.

Bölgedeki şaraphanelerin adları ise; Château d'Armailhac,Château Clerc-Milon, Château Duhart-Milon-Rothschild, Château Grand-Puy-Ducasse, Château Grand-Puy-Lacoste, Château Haut-Bages-Liberal, Château Haut-Batailley, Château Lafite Rothschild, Château Latour, Château Lynch-Bages, Château Mouton Rothschild, Château Pedesclaux, Château Pichon Longueville Baron, Château Pichon Longueville Comtesse de Lalande, Château Pontet-Canet’dir.

Pauillac ile İlgili

Pauillac Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa