Google+

Grenoble

AVRUPAFransaGrenoble
Grenoble - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 162,780 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim:  Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Fontaine_trois_ordres_-_Grenoble.JPG

Güneydoğu Fransa’da, Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Isère bölümünün başkenti olan şehir Drac ve Isère nehirlerinin kesişim noktasıdır. Aynı zamanda gelişmişliği ve Alp Dağları’nın kıyısında bulunması nedeniyle Alp Dağları’nın Başkenti olarak da bilinir. Cenevre, Lyon, Nice ve Torino gibi büyük şehirlere yakın olduğu için ulaşımı kolay, uğrak noktalardan birisidir.

Tarihi 2000 yıl öncesine dayanan Grenoble, uzunca bir dönem Dauphiné Dükalığı’nın başkentliğini yapmış. Günümüzde de Fransa’nın ekonomi, turizm ve bilim anlamında önemli şehirlerinden birisidir. Avrupa çapında bir bilim merkezi olan şehir aynı zamanda önemli bir endüstri merkezidir. Sanayi Devrimi’yle birlikte, 18.yüzyıldan sonra eldiven endüstrisi Grenoble şehrinde gelişmiştir. Burada üretilen eldivenlerin kalitesi dünyaca ünlüdür.

Kış turizmiyle ünlü olan şehir, 1968 Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Kış aylarında pek çok turist Grenoble yakınlarında bulunan Chamrousse, Villard-de-Lans, Vaujany, Collet d’Allevard gibi popüler kayak merkezlerine akın etmektedir. Yaz aylarında ise dağcılık ve mağaracılık tutkunlarının uğrak noktalarından birisidir. Ekstrem sporları sevmeyenler de şehrin yakınlarında bulunan Vizille, Séchillienne, Saint-Pierre-d’Entremont ve Jarrie gibi köy ve ormanlık alanlarda hiking yapabilirler.

Fransa’nın her bölgesinde olduğu gibi Grenoble’da da enfes yerel lezzetler bulmak mümkün. Şehri gezmeye gelenler yakınlardaki vadilerde yetişen üzümlerden yapılan şarapları içebilir, meşhur Le Bleu du Vercors Sassenage (Mavi peynir) ve Saint Marcellin peynirlerini tadabilir, pazarlarda satılan ceviz ve cevizden yapılan ürünleri satın alabilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IrJRE_3l5kE

Grenoble şehri ve çevresinde her türlü aktiviteyi yapmak mümkün. Şehir merkezine dalıp gözden kaçan eski binaları keşfedebilir, şehrin etrafına yayılmış şatoları gezebilir veya eşsiz doğa harikalarına kendinizi kaptırabilirsiniz.

Grenoble Sanat Müzesi

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Grenoble Sanat Müzesi

Şehir merkezinde, Isère Nehri kıyısında ve Albert Michallon Parkı yanında bulunan müze İlk Çağ’dan günümüze pek çok sanat eserini barındırır. Sanatçı Louis-Joseph Jay’in önderliğinde Fransız Devrimi’nden hemen sonra 1798’de kurulmuştur. 200 senedir aktif olarak kullanılan müzenin koleksiyonu yıllar geçtikçe daha da zenginleşmiştir.

800’den fazla sanat eseri bulunan müzede iki ana kısım bulunmaktadır. Bu kısımlar kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir ve ilk kısım antik dönemden 19.yüzyıla kadarki eserlerden, ikinci kısımsa 19. yüzyıldan günümüze kadarki eserlerden oluşmaktadır. İlk kısımda 13.-19. yüzyıllar arasında Avrupa’nın büyük sanat okullarında yetişmiş sanatçıların eserlerine ağırlık verilse de Eski Mısır, Yunan ve Etrüsk uygarlıklarından başta heykeller olmak üzere pek çok eser de mevcuttur. Rubens, Georges de La Tour, Philippe de Champaigne, La Hyre ve Zurbarán gibi ünlü sanatçıların klasik, barok ve karavesk tarzda eserleri de yine bu kısımda sergileniyor.

İkinci kısım ise neo-klasik, empresyonist ve modern sanat eserleri başta olmak üzere çeşitli eserlere yer veriyor. Bu kısmın en ilgi çeken tarafı, Matisse, Picasso, Léger ve Ernst gibi modern sanatın kilit sanatçılarının eserlerine ve çağdaş sanatın kurucularından sayılan Warhol, Nauman, Boltanski, Schütte gibi sanatçıların imzası bulunan eserlere yer veriliyor olması. Özel günler ve salı günleri hariç her gün açık olan müzeye giriş ücreti 8 Euro.

-

Grenoble lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Grenoble aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Vizille Şatosu

606 Oca 2017Gezilecek Yerler

Vizille ŞatosuGrenoble Turizm Ofisi’nin karşısında bulunan şato 17.yüzyılda inşa edilmiştir. Fransız Devrimi’nin önemli kişilerinden Lesdiguières düklerine, Périer ailesine, 3. ve 4. Cumhuriyet başbakanlarına ev sahipliği yapmış olan şato günümüzde şato, Fransız Devrimi Müzesi ve Park kısmından oluşan bir komplekstir. Görkemli binası ve meşhur Fransız bahçelerinin en güzel örneklerinden olan parkı sebebiyle turistlerin uğrak yerlerindendir.

Şatonun park kısmı da pek çok alandan oluşuyor. Kanal etrafındaki salkım söğüt ağaçları, suda yüzen ördekler ve ördekleri beslemeyen çalışan çocuklar harika bir manzara sunuyor. Parkın bir tarafında 1900’lerin başında kurulan gül bahçesi her daim güzel kokular yayıyor. Diğer bir tarafta da değişik kuşlar ve geyikler rahatça dolanıyor.

Şato binasının bir kısmı, Fransız Devrimi’nde sıklıkla kullanıldığı için 1983 yılında müzeye çevrilmiş. Fransız tarihinin dönüm noktalarından biri olan Fransız Devrimi’ne resimler, eşyalar, belgeler ve dönemin etkin isimlerinden Barnave, Bailly, Mirabeau ve Robespierre’in büstleriyle tanıklık etmek mümkün.

Ayrıca şato yıl boyunca konserlere, sergilere ve başka birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Şatoyu, müzeyi ve parkı gezmek için de herhangi bir ücret talep edilmiyor.

-

Dauphinois Müzesi

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Dauphinois Müzesi

Dauphinois Müzesi’nin binası, 17. yüzyılda Aziz Francis de Salle ve Azize Jeanne de Chantal tarafından Sainte Marie d'en Haut Manastırı olarak yaptırılmış. Yıllar içinde çok farklı amaçlar için de kullanılan bina, 1906 yılından beri müze olarak kullanılıyor. Müzenin kurucularından etnograf Hippolyte Müller Dauphinois Müzesi’ni şöyle tanımlıyor: “la somme de l'histoire d'une région par l'objet”. Yani “bir bölgenin tarihinin objeyle özetlenmesi”.

Hippolyte Müller, aslında müzeyi ,“Dauphiné” olarak isimlendirilen, Grenoble ve çevresinin halkının geçmişiyle bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla kurmuş. Günümüzde müze yönetimi, Müller’in temel amacını esas alarak, toplumsal farklıları ve bölge kültürünün zaman içindeki değişimini yansıtabilmek için müzenin büyük bir kısmını yerel sergilere ayırmış. Müzenin geri kalan kısmında da kalıcı olan “Alp İnsanları” ve “Kayak Tarihi” sergileri yer alıyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Fransa’nın güneydoğusunda, Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Isère bölümünün merkez şehridir. Doğusunda İtalya ve İsviçre sınırları bulunur ve güneyindeki Akdeniz’e uzaklığı yaklaşık 400 kilometredir.

Geolocation

Grenoble’da ılıman okyanusal iklim hâkimdir. Genellikle kış sporları için tercih edilen şehirde kışın sıcaklıklar 0’ın altında seyreder. Yazın sıcaklıklar 25-26 derece seviyelerinde olur ve çok bunaltıcı olmaz.

Grenoble bölgesinde bulunan uluslararası havaalanı Aéroport Grenoble Isére’e genellikle Kuzey Avrupa’dan uçuşlar düzenlenmektedir. Lyon-Saint-Exupéry ve Geneva havaalanlarını tercih etmek de mümkün. Dilerseniz Paris ve Lyon’dan trenle de seyahat edebilirsiniz.

Şehir merkezinde veya şehrin çevresinde bulunan köylerdeki butik ya da yıldızlı otellerde konaklamak mümkündür.

Grenoble onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Grenoble Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Grenoble Otelleri

En Uygun Fiyatlı Grenoble Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Grenoble Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Grenoble Otelleri

Tramway_citadis_grenoble.JPG

“TAG” tarafından işletilen tramvay, veya otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Şehirde 5 tramvay, 36 otobüs hattı bulunuyor. Ayrıca özel otomobil kiralamak da mümkün.

Grenoble ve çevresinde çok fazla ceviz ağacı yetiştiriliyor. Bu cevizlerden yapılan kekler, kurabiyeler ve salatalar çok meşhur. Yöresel bir peynir olan mavi peynir ve cevizden yapılan Salade Bleu du Vercors-Sassenage et Noix de Grenoble’u hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Dauphinois usulü graten (gratin dauphinois), patates ve kremadan yapılan basit ve lezzetli yemeklerden birisi.

Tabii ki Fransızlar ana yemeklerinden önce şarap eşliğinde bir peynir tabağını ihmal etmiyorlar. Grenoble çevresinde üretilen yerel peynirleri şehirde kurulan pazarlarda bulabilir veya çevre köyleri gezip direk üreticilerinden alabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Sens, L’Escalier, Le Chasse Spleen, Le 5, Le Goût des Autres.

Bahşiş

Grenoble restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Şehir merkezinde bulunan Le vieux Manoir, L’Ambiance Café, Nox Club, The K’Doc gibi gece kulüplerine gidebilir veya daha sakin bir gece geçirebileceğiniz restoran ver barları tercih edebilirsiniz.

Les Détours de Babel Müzik Festival (Mart)

Cabaret Frappé Müzik Festivali (Temmuz)

Festival du Film Court en Plein Air (Open Air Short Film Festival) (Temmuz)

Ut4M Tırmanış Festivali (Ağustos)

La Coupe Icare (Serbest Uçuş & Yamaç Paraşütü Festivali) (Eylül)

Uriage en Voix Müzik Festivali (Eylül)

Le Millésime Müzik Festivali (Ekim)

Fontain en Montagne Dağ Festivali (Ekim)

Her Fransız şehri gibi Grenoble’da da alışveriş yapmak için çok fazla seçenek mevcut. Şehir merkezindeki bulvarlarda, Rue Lafayette, Rue de Bonne gibi ana caddelerde ve Place Victor Hugo veya Place Grenette gibi meydanlarda pek çok butik dükkan veya ünlü markaların mağazalarını bulmanız mümkün. Ayrıca bu caddeler üzerinde pek çok fırın, pastane, şarap evi ve daha birçok yerel lezzet satan dükkan bulunuyor. Bu dükkanlardan çikolatalar, yerel şaraplar, cevizden yapılan kekler ve kurabiyeler alabilirsiniz. Fiyatlar ürünlerin gramajına ve içeriklerine bağlı olarak 4 Euro’dan başlayıp 50 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Grenoble (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Fransa sınırları içerisinde yer alan Grenoble şehrinin para birimi Euro’dur.

Fransa ülkesinde bulunan Grenoble’da Fransızca konuşulmaktadır.

PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 16 AVENUE DE LAMBALLE 75016 PARIS/ FRANCE

Telefon: 00–33–153 92 71 11 (3 lignes)

Faks: 00 33 1 45 20 41 91

ambassade.paris@mfa.gov.tr

http://paris.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fransa

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya (Mart-Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Zafer Günü (8 Mayıs)

İsa’nın Miracı (Mayıs)

Hamsin Yortusu (Mayıs-Haziran)

Ulusal Bayram (14 Temmuz)

Meryem’in Göğe Çıkışı (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım)

Mütareke (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Grenoble’a girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.