Google+

Arama formu

Grenoble’da Gezilecek Yerler

Grenoble şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Villa atmosphère à l'ile verte, Appartements Residilaverde Gare, Appartements RESIDILAVERDE Ile Verte. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hôtel d’Angleterre Grenoble Hyper-Centre, 10 Rue Gérin, Le Bastille gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cap Dauphiné, Luckey Homes - Rue de Strasbourg, Luckey Homes - Rue Anthoard tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Grenoble aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Grenoble’da Gezilecek YerlerGrenoble şehri ve çevresinde her türlü aktiviteyi yapmak mümkün. Şehir merkezine dalıp gözden kaçan eski binaları keşfedebilir, şehrin etrafına yayılmış şatoları gezebilir veya eşsiz doğa harikalarına kendinizi kaptırabilirsiniz.

Grenoble Sanat Müzesi

Grenoble Sanat Müzesi

Şehir merkezinde, Isère Nehri kıyısında ve Albert Michallon Parkı yanında bulunan müze İlk Çağ’dan günümüze pek çok sanat eserini barındırır. Sanatçı Louis-Joseph Jay’in önderliğinde Fransız Devrimi’nden hemen sonra 1798’de kurulmuştur. 200 senedir aktif olarak kullanılan müzenin koleksiyonu yıllar geçtikçe daha da zenginleşmiştir.

800’den fazla sanat eseri bulunan müzede iki ana kısım bulunmaktadır. Bu kısımlar kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir ve ilk kısım antik dönemden 19.yüzyıla kadarki eserlerden, ikinci kısımsa 19. yüzyıldan günümüze kadarki eserlerden oluşmaktadır. İlk kısımda 13.-19. yüzyıllar arasında Avrupa’nın büyük sanat okullarında yetişmiş sanatçıların eserlerine ağırlık verilse de Eski Mısır, Yunan ve Etrüsk uygarlıklarından başta heykeller olmak üzere pek çok eser de mevcuttur. Rubens, Georges de La Tour, Philippe de Champaigne, La Hyre ve Zurbarán gibi ünlü sanatçıların klasik, barok ve karavesk tarzda eserleri de yine bu kısımda sergileniyor.

İkinci kısım ise neo-klasik, empresyonist ve modern sanat eserleri başta olmak üzere çeşitli eserlere yer veriyor. Bu kısmın en ilgi çeken tarafı, Matisse, Picasso, Léger ve Ernst gibi modern sanatın kilit sanatçılarının eserlerine ve çağdaş sanatın kurucularından sayılan Warhol, Nauman, Boltanski, Schütte gibi sanatçıların imzası bulunan eserlere yer veriliyor olması. Özel günler ve salı günleri hariç her gün açık olan müzeye giriş ücreti 8 Euro.

Vizille Şatosu

Vizille ŞatosuGrenoble Turizm Ofisi’nin karşısında bulunan şato 17.yüzyılda inşa edilmiştir. Fransız Devrimi’nin önemli kişilerinden Lesdiguières düklerine, Périer ailesine, 3. ve 4. Cumhuriyet başbakanlarına ev sahipliği yapmış olan şato günümüzde şato, Fransız Devrimi Müzesi ve Park kısmından oluşan bir komplekstir. Görkemli binası ve meşhur Fransız bahçelerinin en güzel örneklerinden olan parkı sebebiyle turistlerin uğrak yerlerindendir.

Şatonun park kısmı da pek çok alandan oluşuyor. Kanal etrafındaki salkım söğüt ağaçları, suda yüzen ördekler ve ördekleri beslemeyen çalışan çocuklar harika bir manzara sunuyor. Parkın bir tarafında 1900’lerin başında kurulan gül bahçesi her daim güzel kokular yayıyor. Diğer bir tarafta da değişik kuşlar ve geyikler rahatça dolanıyor.

Şato binasının bir kısmı, Fransız Devrimi’nde sıklıkla kullanıldığı için 1983 yılında müzeye çevrilmiş. Fransız tarihinin dönüm noktalarından biri olan Fransız Devrimi’ne resimler, eşyalar, belgeler ve dönemin etkin isimlerinden Barnave, Bailly, Mirabeau ve Robespierre’in büstleriyle tanıklık etmek mümkün.

Ayrıca şato yıl boyunca konserlere, sergilere ve başka birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Şatoyu, müzeyi ve parkı gezmek için de herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Dauphinois Müzesi

Dauphinois Müzesi

Dauphinois Müzesi’nin binası, 17. yüzyılda Aziz Francis de Salle ve Azize Jeanne de Chantal tarafından Sainte Marie d'en Haut Manastırı olarak yaptırılmış. Yıllar içinde çok farklı amaçlar için de kullanılan bina, 1906 yılından beri müze olarak kullanılıyor. Müzenin kurucularından etnograf Hippolyte Müller Dauphinois Müzesi’ni şöyle tanımlıyor: “la somme de l'histoire d'une région par l'objet”. Yani “bir bölgenin tarihinin objeyle özetlenmesi”.

Hippolyte Müller, aslında müzeyi ,“Dauphiné” olarak isimlendirilen, Grenoble ve çevresinin halkının geçmişiyle bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla kurmuş. Günümüzde müze yönetimi, Müller’in temel amacını esas alarak, toplumsal farklıları ve bölge kültürünün zaman içindeki değişimini yansıtabilmek için müzenin büyük bir kısmını yerel sergilere ayırmış. Müzenin geri kalan kısmında da kalıcı olan “Alp İnsanları” ve “Kayak Tarihi” sergileri yer alıyor.

Bastille Kalesi

Bastille Kalesi

“Dauphiné” Bölgesi’ni Savoy Dükalığından gelebilecek saldırılara karşı korumak için 1823-1848 yılları arasında inşa edilen Bastille Kalesi, şehir merkezinden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunuyor. Temponuza da bağlı olarak, kalenin merdivenlerini yürüyerek çıkmak yaklaşık bir saat sürüyor. Yürümek yerine Dünya’nın ilk (Rio de Janeiro ve Cape Town’dan sonra) şehir içi teleferiklerinden biri olan Grenoble-Bastille teleferiğini kullanabilirsiniz. Tepeyi çıkıp kaleye ulaştıktan sonra harika bir manzara sizleri bekliyor. Grenoble şehri ve Isère nehri adeta ayaklarınızın altına seriliyor. Havanın açık olduğu günlerde, Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc Dağı’nın karlı tepesini de görebilirsiniz.

Kale kompleksinin içerisinde çeşitli restoranlar, bir turist ofisi ve Troupes de Montagne Müzesi bulunuyor. Biraz soluklanmak ve manzaranın tadını çıkarmak için buradaki restoranlarda oturabilir veya Fransızların yaptığı gibi piknik sepetinizi hazırlayıp banklarda oturarak atıştırabilirsiniz.

Bon Repos Kalesi

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Ch%C3%A2teau_de_Bon_...

Bon Repos Kalesi, 1450-1470 yılları arasında Lord Guillaume Armuet tarafından yaptırılmış ve yaklaşık iki asır boyunca Armuet ailesine aitmiş. Daha sonra el değiştirip başka soylu aileleri ağırlamış ve 1976 yılında Jarrie Belediyesi tarafından alınarak ziyaretçilere kapılarını açmış.

Eşsiz bir Jarrie vadisi manzarasına sahip olan kale Fransa’nın diğer Ortaçağ kaleleri gibi doğayla bir bütün halinde dimdik ayakta duruyor. Rönesans döneminin estetik anlayışıyla inşa edilen kalenin dört kulesi bulunuyor. Kale Grenoble şehir merkezine yaklaşık 19 kilometre uzaklıkta ve ulaşım ancak özel otomobille sağlanabiliyor.

Grenoble’da gezilecek diğer yerler

Grenoble’da gezilecek diğer yerler

Porte de France, Notre-Dame Kilisesi, Victor Hugo Meydanı, Porte Saint Laurent, Dauphins Parkı, Ancien Palais du Parlement, Hôtel de Sautereau-Amat, Fontaine des trois ordres