Pauillac'da Gezilecek Yerler

Garonne ve Dordogne nehirleri, Bordeaux’un 20 km kuzeyinde birleşerek bir haliç oluşturuyor. Gironde halici denilen bu haliç, 65 km uzunluğunda ve eni 12 km civarında. Günde 2 kez bu delta ve deltaya dökülen nehirlerde gel-git (med-cezir) yaşanıyor.

Su seviyesi 4-5 metre alçalıp yükseliyor. Hatta bu seviye dolunay zamanı 6 metreye çıkıyormuş. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda Maskare adı verilen ve yüksekliği 1,5 metreyi bulan dalgalar oluşuyormuş. Bu dalgalar, Atlantik Okyanusu’ndan 130 km içeride bulunan Cadillac kıyılarında bile hissediliyormuş. 
Gironde deltasının dünya çapında ünlü şarapları ile ünlenen kasabaları; Pauillac, Margaux, Blaye, Royan, Libourne, St. Emillion.
 
Bu bölgede 15 bin civarında şato (şato, şarap literatüründe “şarap üretim evi” olarak geçiyor) varmış. Biz 1500 adet biliyorduk ancak sandığımızdan çok daha fazlaymış.
 
Bunların en ünlülerinden bazıları; Margaux, Lafite, Latour, Rotchild, Mounton. Bu şatoların en ünlüsü ise Petrus. Petrus, St. Emillion’da bulunuyor. Bu marka şaraplar çok pahalı; 7 bin $ civarında.
 
Garonne nehri ile Dordogne nehri birleşip Gironde halicini oluşturuyor. Pauillac da bu halicin batı yakasında yer alıyor. Karşı yakada ise Blaye bulunuyor.
 
Pauillac, Medoc bölgesinin başlıca limanı. Nüfusu 5 bin civarında, oldukça küçük bir kasaba. Dünyanın en kaliteli şarapları, bu bölgede yetişen üzümlerden elde ediliyor. Pauillac’da görülecek en önemli yerler, birbirinden ünlü şatolar. Gemi burada ekstra şarap tadım turları düzenliyor. Biz katılmadık, kasabayı gezmeye çıktık. Ancak kasabada da görülecek pek fazla bir şey yok.
 
19. yüzyıla tarihlenen binaları, daracık sokakları, kırmızı sokak lambaları ile 25-30 dakikada gezilecek küçük bir yerleşim. St. Martin Kilisesi 1824-1829 yıllarında yapılmış, oldukça sade bir kilise. Kilisenin dış duvarındaki güneş saati dikkatimizi çekti.

Şarap ve şarapçılık kasabanın yapısına öyle bir işlemiş ki mağaza dekorasyonları bile şarap fıçıları ile yapılmış.  

Kasabada çok meşhur Chateau (şato)’lar var. Bunlardan bazıları; Chateau de Lafite Rothschild, Chateau Pauillac, Chateau Julia, Chateau Gaudin.
 
Biz 1943’te kurulmuş olan Rose Pauillac’a gidip tadım yaptık. Şarap konusunda bilgi aldık, Gezimanya tişörtümüzle fotoğraflarımızı çektik.

Buradan şarap alırsanız tadım ücretsiz. Ancak tadım yapıp, şarap almazsanız kişi başı 2 € ödüyorsunuz. Biz birkaç tadım yapıp şaraplarımızı aldık. Daha sonra gemiye doğru yürürken kıyı boyunca dizili 19. yüzyıldan kalma binaları, küçük ama sevimli mağazaları ve limandaki bronzdan yapılmış yelkenliyi fotoğraflayıp gemimize geldik.

Buraya ilk yanaştığımızda gemimiz iskele hizasında idi. Bu 1-1,5 saatlik sürede su öyle çekilmiş ki gemi iskele hizasından oldukça aşağıya inmişti. Liman içindeki küçük tekneler çamur üzerinde kalmıştı. Gece tekrar su yükseldi. Gemimiz önceki seviyeye geldi.

Nehir gemileri büyük cruise gemilerine benzemiyor; daha sıcak, daha içten. Daha önce de Orta Avrupa ve Ren ve Mosel Nehri üzerinde nehir gemileri ile seyahat yapmış ve çok beğenmiştik. Bu gemi de öyle. Kaptanından tutun en alt kademedeki personeline kadar çok sıcak.
 
Gemide bir artı da alkollü-alkolsüz içeceklerin ücretsiz olması. Yiyecekler ise beş yıldız üstü, çok leziz ve kaliteli. Hijyen mükemmel. Bu gemi ile seyahat eden ilk Türk grup bizmişiz. Kaptanımız Türk grup geliyor diye oldukça endişelenmiş. Gemiye geldiğimiz andan itibaren endişe ile bizi izlemiş. Rehberimize bizleri ağırlamış olmaktan çok mutlu olduğunu, grubumuzun özellikle personele davranışını, uyumumuzu çok beğendiğini ve Türkler hakkındaki önyargısının, olumsuz düşüncelerinin silindiğini söylemiş ve teşekkürlerini iletmesini rica etmiş (imajımızın Avrupa’da bu şekilde bozuk olması içimizi burktu).
 
Gemi aşçısı (muhtemelen kaptanın emri ile) bir Türk marketinden sadece bizim grup için alışveriş yapmış. Biz rehber dâhil 12 kişilik bir gruptuk. Yemekte 3 ayrı masada oturduk ve bu 3 masaya önce birer şişe limon kolonyası geldi. Sonraki günlerde kahvaltıda masalarımıza zeytin, Türk sucuğu, peynir, fıstıklı ve çikolatalı tahin helvası konulmuştu. Karşılıklı olarak bizim de Fransızlar hakkındaki önyargılarımız tamamen değişti. Karşılıklı jestler son gün gemi kaptanı ve eşine aldığımız çiçekle son buldu.
 
Pauillac’tan Blaye’ye doğru yola devam ettik. Gironde halicinde Blaye karşı kıyıda ancak biz Pauillac’tan okyanus kıyısına kadar ilerleyip karşı kıyıdan döndük.
 
Pauillac’tan hareket ettikten yaklaşık 2 saat sonraki kıyı şeridi çok güzeldi. Med-cezir nedeni ile 4-5 metre yükseklikteki direkler üzerindeki balıkçı kulübeleri ve hemen arkalarında bulunan evler, evlerin bahçeleri ve bu evlere geçiş yapılan tünellerin, mağaraların görüntüsü çok güzeldi.  

Bu güzel manzara eşliğinde bize bu haliçte yaşayan balıklar hakkında bilgi verildi. Gironde halicinde 11 çeşit balık yaşıyormuş. Bu balıklar Andronom ve Katadromlar olmak üzere ikiye ayrılıyormuş. Andronomlar (bu halice) tatlı suya yumurta bırakıyorlar ve denize dönüyorlar. Katadromlar ise yumurtalarını tuzlu suya bırakıyormuş. Katadromlar grubundaki yılan balığı (Anaguille Janue) yumurtalarını Atlas Okyanusu’nu geçip Florida sahillerine bırakıyormuş ve bu yumurtalar 4 ay sonra Gulf Stream akıntısı ile Gironde halicinin çamurlu sularına kadar gelip bu sularda yaşama devam ediyormuş.

Bu bilgileri de bilgi dağarcığımıza kaydedip Blaye’ye geliyoruz.

Bordeaux’da otel seçimi olarak uygun fiyatları ve kalitesiyle Hotel de Tourny’i iyi bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Mükemmel bir konuma sahip olan otel; Büyük Tiyatro, Opera National de Bordeaux’ya da sadece yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Bu otele ek olarak Pont de Pierre’e de 500 metre uzaklıkta yer alan Maison Fredon’u düşünebilirsiniz. Otel konum olarak şehir merkezinde bulunmasının yanında, birçok turistik mekan ve kafe, restoran ve mağazalara da yürüme mesafesinde. Bu otellerin yanında kaliteli ve uygun fiyatlı Coeur de Bordeaux' da seçenekleriniz arasında yer alması gereken güzel Bordeaux otellerinden biri. Eğer öneriler size yetersiz geldiyse buradan da booking. com’a girerek Bordeaux otellerini araştırabilir, dilerseniz de rezervasyon yaptırabilirsiniz.