Google+

Arama formu

Le Havre

Le Havre'a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Uluslararası hava...
Devamı oku
Ambulans: 15 Polis: 17 İtfaiye: 18 Acil: 112
Devamı oku
1 Ocak:  Yeni Yıl Tatili 6 Nisan: Paskalya Tatili 1 Mayıs: İşçi Bayramı 8...
Devamı oku
Le Havre'da klasik Fransız festivallerine katılabilir ve şarabın ve iyi...
Devamı oku
Le Havre alışveriş konusunda iyi bir şehirdir. Turistler tarafından...
Devamı oku
Le Havre gece hayatı çok aktif olmasa da yeteri kadar canlıdır. Şehirde...
Devamı oku
Le Havre Fransız ve Normandiya mutfak kültürünün en iyi örneklerini...
Devamı oku
Le Havre gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da 2. Dünya Savaşı...
Devamı oku
Le Havre’de şehir içi ulaşım gelişmiş otobüs ve tramvay ağlarıyla...
Devamı oku
Le Havre’de yapacağınız konaklama da toplu taşıma ağlarının yakınlığına...
Devamı oku
Le Havre, Manş Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Denize kıyısı...
Devamı oku
Le Havre’ye kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği Adres: 44 rue...
Devamı oku
Le Havre GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2...
Devamı oku
Le Havre’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.
Devamı oku
Le Havre para birimi olarak euro kullanmaktadır.
Devamı oku
Le Havre Fransa’nın kuzeybatısındaki Sen Nehri halici kıyısında, Seine-...
Devamı oku
Fransa’nın kuzeybatısında, Sen Nehri halici kıyısına kurulmuş olan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 5℃
Mar 7℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 14℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 15℃
Eki 12℃
Kas 8℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Nüfus: 296.000 / Resmi Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Şehrin tamamı / Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Le Havre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Le Havre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransa’nın kuzeybatısında, Sen Nehri halici kıyısına kurulmuş olan kent, bölgesinin en büyüğüdür. Yerel idare bakımından Seine-Maritime iline bağlıdır. Nüfusu ise metropol dahil 296.000’dir. Şehir merkezi 2005 yılından beri tümüyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Tarihî değeri pek olmasa da 133 hektarlık bu alan, “savaş sonrası şehircilik anlayışı” ve “betonun yaratıcı kullanımı” nedeniyle bu listeye girmeye hak kazanmıştır. Le Havre Fransa’nın 2. Dünya Savaşı’nda en çok yara alan şehirlerinden biridir. 

Le Havre Nerededir?

Le Havre Fransa’nın kuzeybatısındaki Sen Nehri halici kıyısında, Seine-Maritime ilinin yerel idaresine bağlı bir şehirdir. Le Havre'ın batısında Rouen, güneyinde ise Caen şehirleri bulunmaktadır. 

Le Havre Gezilecek Yerler

Le Havre Gezilecek Yerler

Le Havre gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da 2. Dünya Savaşı sırasında bir harabeye dönmüş ve tekrar inşa edilmiş olduğundan ilgi çekicidir. Şehrin en önemli turistik mekânlarını tamamıyla modern yapılar oluşturmaktadır. Savaş sonrası imar planına göre yapılan bu yapılar arasında Le Volcan, St. Joseph Kilisesi, Botanik Bahçeleri, Hotel de Ville popüler olanları arasındadır. Le Havre’yi bir günlük bir sürede rahatlıkla gezebilirsiniz.

Le Havre'a Ne Zaman Gidilir?

Le Havre, Manş Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Denize kıyısı olmasından dolayı gulf stream sıcak su akıntısından da etkilenmektedir. Bu yüzden ılıman bir iklime sahip olan le Havre’nin en yüksek sıcakları yaz aylarında görülmektedir. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık 5 derecedir. Şehre en fazla turist haziran ve eylül ayları arasında gelmektedir.

Le Havre'da Nerede Kalınır?

Le Havre’de yapacağınız konaklama da toplu taşıma ağlarının yakınlığına ve gezeceğiniz turistik mekânlara göre bir otel tercihi yapmanız yararlı olacaktır. Oteller genellikle şehir merkezinde ki Louis Brindeau, Voltaire, Augustine Normand, Etretat ve Paris caddeleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Konaklamanızı bu bölgelerden birinde yapabilirsiniz.

Le Havre'a Nasıl Gidilir?

Le Havre'a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Uluslararası hava yolu şirketleri ile Paris veya Amsterdam’dan aktarmalı olarak şehre ulaşabilirsiniz. 

Le Havre şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Le Havre Şehir İçi Ulaşım

Le Havre Şehir İçi Ulaşım

Le Havre’de şehir içi ulaşım gelişmiş otobüs ve tramvay ağlarıyla sağlanmaktadır. Otobüs ağı toplam 16 hattan oluşmaktadır. Tramvaylar ise A ve B isimli iki hattan oluşmaktadır. Bu hatlar ile şehrin hemen hemen her yerine ulaşmak mümkündür. Toplu taşımların hepsinde tek bir bilet türü geçerlidir. Bu durum yolculukları çok daha kolay bir hale getirmektedir. Fiyat tarifeleri ise yazının devamındaki gibidir.

Le Havre Mutfağı

Le Havre Mutfağı


Le Havre Fransız ve Normandiya mutfak kültürünün en iyi örneklerini tadabileceğiniz yerlerdendir. Şehirde birçok restoran ve bistro bulunmaktadır. En kaliteli restoranlar limana yakın caddelerde yoğunlaşmaktadır. Le Havre’da Fransız mutfağının yanı sıra dünya mutfağından lezzetler sunan mekânlar da bulabilirsiniz. Le Havre’de en çok tercih edilen gıda ürünleri ise çedar peyniri, Fransız krepi ve Normandiya şarabıdır. 

Le Havre Gece Hayatı

Le Havre Gece Hayatı

Le Havre gece hayatı çok aktif olmasa da yeteri kadar canlıdır. Şehirde gençler genellikle bar ve gece kulüplerini tercih ederken yerel halk kafe ve publarda eğlenmektedir. Gece hayatının ve mekânların yoğunlaştığı yerler ise VoltaireCaddesi ile Liman bölgesi civarıdır. Buralarda kendi eğlence anlayışınıza uyacak birçok mekân bulabilirsiniz. Fiyatlar ise genel olarak yüksektir. Bunda Le Havre’nin refah düzeyi yüksek bir şehir olmasının etkisi vardır. Bu mekânlar genellikle gece geç saatlere kadar açık olmamakla birlikte saat 01.00 civarına kadar hizmet vermektedir.

Le Havre Alışveriş

Le Havre alışveriş konusunda iyi bir şehirdir. Turistler tarafından özellikle gıda ve alkol ürünleri tercih edilmektedir. Le Volcan Kültür Merkezi’nin yakınında bulunan kapalı pazar alanında taze sebze, meyvenin yanı sıra dünyaca ünlü çedar peyniri ve Normandiya şarabı en çok satın alınan ürünlerdir. Özellikle yerel olarak üretilen elma şarabı bir hayli ünlüdür. Bunun yanında deniz ürünleri yönünden gelişmiş olan Le Havre’de Maison de I’Armateur bölgesinde ki balıkçıkardan birçok çeşitte taze balıklar alabilirsiniz. Bunun yanında yine Le Volcan yakınlarında bulunan Les Halles’den de süpermarket alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Giyim, hediyelik eşya gibi çeşitleri türlerde ki ürünleri ise Voltaire Caddesi üzerinde ki dünyaca ünlü mağazalardan veya butik dükkânlardan yapabilirsiniz. Ayrıca rıhtımda bulunan Docks Vauban isimli alışveriş merkezinden de hemen hemen her ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Le Havre Festivalleri

Le Havre'da klasik Fransız festivallerine katılabilir ve şarabın ve iyi balığın tadını çıkarabilirsiniz.

 • OuestPark Festival (Ocak)
 • Le Havre Gıda ve Şarap Festivali (Mayıs)
 • Fisherman Festival (Eylül)

Le Havre Para Birimi

Le Havre para birimi olarak euro kullanmaktadır.

Le Havre Saat Farkı

Le Havre GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Le Havre’de 11.00’dir.

Le Havre Resmi Dili

Le Havre’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Le Havre Vize İşlemleri

Le Havre’ye kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Le Havre Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği

Le Havre Resmi Tatiller

 • 1 Ocak:  Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan: Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs: II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs: Ascension tatili
 • 25 Mayıs: Pentecote tatili
 • 14 Temmuz: Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos: Assomption tatili
 • 1 Kasım: Toussaint tatili
 • 11 Kasım: 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık: Noel Tatili

Le Havre Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112