Google+

Arama formu

Le Havre

Le Havre'a Nasıl Gidilir?
Le Havre’ye Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Uluslararası...
Devamı oku
Le Havre Faydalı Bilgiler
Ambulans: 15 Polis: 17 İtfaiye: 18 Acil: 112
Devamı oku
Le Havre Resmi Tatiller
1 Ocak:  Yeni Yıl Tatili 6 Nisan: Paskalya Tatili 1 Mayıs: İşçi Bayramı 8...
Devamı oku
Le Havre Festivaller
ytimg.com OuestPark Festival (Ocak) Le Havre Gıda ve Şarap Festivali...
Devamı oku
Le Havre Alışveriş
normandie-actu.fr Le Havre alışveriş konusunda iyi bir şehirdir. Turistler...
Devamı oku
Le Havre Gece Hayatı
tourismeweb.com Le Havre gece hayatı çok aktif olmasa da yeteri kadar...
Devamı oku
Fransız Mutfağı
irishtimes.com Le Havre Fransız ve Normandiya mutfak kültürünün en iyi...
Devamı oku
Le Havre Gezilecek Yerler
calvados-tourisme.com Le Havre gezilecek yerler bakımından çok zengin...
Devamı oku
Le Havre Şehir İçi Ulaşım
france3-regions.francetvinfo.fr Le Havre’de şehir içi ulaşım gelişmiş...
Devamı oku
Le Havre'da Nerede Kalınır?
Le Havre’de yapacağınız konaklama da toplu taşıma ağlarının yakınlığına ve...
Devamı oku
Le Havre'a Ne Zaman Gidilir?
royalcaribbean.com Le Havre, Manş Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir....
Devamı oku
Le Havre Vize İşlemleri
Le Havre’ye kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde...
Devamı oku
Le Havre Konsolosluk Bİlgileri
Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği Adres: 44 rue...
Devamı oku
Le Havre Saat Farkı
Le Havre GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2...
Devamı oku
Le Havre Resmi Dili
Le Havre’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.
Devamı oku
Le Havre Para Birimi
internetbudur.blogspot.com Le Havre para birimi olarak Fransız Frangı ve...
Devamı oku
Le Havre Nerededir?
Le Havre Fransa’nın kuzeybatısında ki Sen Nehri halici kıyısında, Seine-...
Devamı oku
Le Havre Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Fransa’nın kuzeybatısında ki Normandiya olarak bilinen Sen Nehri halici...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 5℃
Mar 7℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 14℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 15℃
Eki 12℃
Kas 8℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Nüfus: 296.000 / Resmi Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Şehrin tamamı / Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Le Havre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransa’nın kuzeybatısında ki Normandiya olarak bilinen Sen Nehri halici kıyısına kurulmuş olan kent, bölgesinin en büyüğüdür. Yerel idare bakımından Seine-Maritime iline bağlıdır. Nüfusu ise metropol dahil 296.000’dir.

Le Havre Hakkında Bilinmesi Gerekenler
avidtravelmediai.netdna-cdn.com

Fransa’nın kuzeybatısında ki Sen Nehri halici kıyısına kurulmuş olan kent, bölgesinin en büyüğüdür. Yerel idare bakımından Seine-Maritime iline bağlıdır. Nüfusu ise metropol dahil 296.000’dir. Şehir merkezi 2005 yılından beri tümüyle Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Tarihi değeri pek olmasa da 133 hektarlık bu alan, “savaş sonrası şehircilik anlayışı” ve “betonun yaratıcı kullanımı” nedeniyle bu listeye girmeye hak kazanmıştır. Le Havre Fransa’nın 2. Dünya Savaşı’nda en çok yara alan şehirlerinden biridir. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Le Havre Nerededir?

Le Havre Fransa’nın kuzeybatısında ki Sen Nehri halici kıyısında, Seine-Maritime ilinin yerel idaresine bağlı bir şehirdir.

Le Havre Para Birimi


internetbudur.blogspot.com

Le Havre para birimi olarak Fransız Frangı ve Euro kullanmaktadır.

Le Havre Resmi Dili

Le Havre’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Le Havre Saat Farkı

Le Havre GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Le Havre’de 11.00’dir.

Le Havre Vize İşlemleri

Le Havre’ye kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Le Havre Konsolosluk Bİlgileri

Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği

Le Havre'a Ne Zaman Gidilir?


royalcaribbean.com

Le Havre, Manş Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Denize kıyısı olmasından dolayı Gulf Stream sıcak su akıntısından da etkilenmektedir. Bu yüzden ılıman bir iklime sahip olan le Havre’nin en yüksek sıcakları yaz aylarında görülmektedir. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık 5 derecedir. Şehre en fazla turist Haziran ve Eylül ayları arasında gelmektedir.

Le Havre'da Nerede Kalınır?

Le Havre’de yapacağınız konaklama da toplu taşıma ağlarının yakınlığına ve gezeceğiniz turistik mekânlara göre bir otel tercihi yapmanız yararlı olacaktır. Oteller genellikle şehir merkezinde ki Louis Brindeau, Voltaire, Augustine Normand, Etretat ve Paris caddeleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Konaklamanızı bu bölgelerden birinde yapabilirsiniz.

Le Havre onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Le Havre Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Le Havre Otelleri
En Uygun Fiyatlı Le Havre Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Le Havre Otelleri
Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Le Havre Otelleri

Le Havre'a Nasıl Gidilir?

Le Havre’ye Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketleri ile Paris veya Amsterdam’dan aktarmalı olarak şehre ulaşabilirsiniz. 

Le Havre Şehir İçi Ulaşım

Le Havre Şehir İçi Ulaşım
france3-regions.francetvinfo.fr

Le Havre’de şehir içi ulaşım gelişmiş otobüs ve tramvay ağlarıyla sağlanmaktadır. Otobüs ağı toplam 16 hattan oluşmaktadır. Tramvaylar ise A ve B isimli iki hattan oluşmaktadır. Bu hatlar ile şehrin hemen hemen her yerine ulaşmak mümkündür. Toplu taşımların hepsinde tek bir bilet türü geçerlidir. Bu durum yolculukları çok daha kolay bir hale getirmektedir. Fiyat tarifeleri ise aşağıda ki gibidir.

Le Havre Gezilecek Yerler

Le Havre Gezilecek Yerler
calvados-tourisme.com

Le Havre gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da 2. Dünya Savaşı sırasında bir harabeye dönmüş ve tekrar inşa edilmiş bir şehre göre yeterlidir. Şehrin en önemli turistik mekânlarını tamamıyla modern yapılar oluşturmaktadır. Savaş sonrası imar planına göre yapılan bu yapılar arasında Le Volcan, St.Joseph Kilisesi, Botanik bahçeleri, Hotel de Ville popüler olanları arasındadır. Le Havre’yi bir günlük bir sürede rahatlıkla gezebilirsiniz.

Fransız Mutfağı

Fransız Mutfağı
irishtimes.com

Le Havre Fransız ve Normandiya mutfak kültürünün en iyi örneklerini tadabileceğiniz bir yerdir. Şehirde birçok restoran ve bistro bulunmaktadır. En kaliteli restoranlar limana yakın caddelerde yoğunlaşmaktadır. Le Havre’de Fransız mutfağının yanı sıra dünya mutfağından lezzetler sunan mekânlar da bulabilirsiniz. Le Havre’de en çok tercih edilen gıda ürünleri ise çedar peyniri, Fransız krepi ve Normandiya şarabıdır. 

Le Havre Gece Hayatı

Le Havre Gece Hayatı
tourismeweb.com

Le Havre gece hayatı çok aktif olmasa da yeteri kadar canlıdır. Şehirde gençler genellikle bar ve gece kulüplerini tercih ederken yerel halk kafe ve publarda eğlenmektedir. Gece hayatının ve mekânların yoğunlaştığı yerler ise Voltair Caddesi ile Liman bölgesi civarıdır. Buralarda kendi eğlence anlayışınıza uyacak birçok mekân bulabilirsiniz. Fiyatlar ise genel olarak yüksektir. Bunda Le Havre’nin refah düzeyi yüksek bir şehir olmasının etkisi vardır. Bu mekânlar genellikle gece geç saatlere kadar açık olmamakla birlikte saat 1.00 civarına kadar hizmet vermektedir.

Le Havre Alışveriş


normandie-actu.fr

Le Havre alışveriş konusunda iyi bir şehirdir. Turistler tarafından özellikle gıda ve alkol ürünleri tercih edilmektedir. Le Volcan Kültür Merkezi’nin yakınında bulunan kapalı pazar alanında taze sebze, meyvenin yanı sıra dünyaca ünlü çedar peyniri ve Normandiya şarabı en çok satın alınan ürünlerdir. Özellikle yerel olarak üretilen elma şarabı bir hayli ünlüdür. Bunun yanında deniz ürünleri yönünden gelişmiş olan Le Havre’de Maison de I’Armateur bölgesinde ki balıkçıkardan birçok çeşitte taze balıklar alabilirsiniz. Bunun yanında yine Le Volcan yakınlarında bulunan Les Halles’den de süpermarket alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Giyim, hediyelik eşya gibi çeşitleri türlerde ki ürünleri ise Voltaire Caddesi üzerinde ki dünyaca ünlü mağazalardan veya butik dükkânlardan yapabilirsiniz. Ayrıca rıhtımda bulunan Docks Vauban isimli alışveriş merkezinden de hemen hemen her ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Le Havre Festivaller


ytimg.com

 • OuestPark Festival (Ocak)
 • Le Havre Gıda ve Şarap Festivali (Mayıs)
 • Fisherman Festival (Eylül)

Le Havre Resmi Tatiller

 • 1 Ocak:  Yeni Yıl Tatili
 • 6 Nisan: Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs: II. Dünya Savaşı Zafer Günü tatili
 • 14 Mayıs: Ascension tatili
 • 25 Mayıs: Pentecote tatili
 • 14 Temmuz: Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos: Assomption tatili
 • 1 Kasım: Toussaint tatili
 • 11 Kasım: 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili
 • 25 Aralık: Noel Tatili

Le Havre Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112