Le Havre Gezilecek Yerler

Le Havre gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da 2. Dünya Savaşı sırasında bir harabeye dönmüş ve tekrar inşa edilmiş olduğundan ilgi çekicidir. Şehrin en önemli turistik mekânlarını tamamıyla modern yapılar oluşturmaktadır. Savaş sonrası imar planına göre yapılan bu yapılar arasında Le Volcan, St. Joseph Kilisesi, Botanik Bahçeleri, Hotel de Ville popüler olanları arasındadır. Le Havre’yi bir günlük bir sürede rahatlıkla gezebilirsiniz.

Le Havre Gezilecek Yerler

Le Havre'de Malraux Müzesi, St. Joseph Kilisesi, Doğal Tarih Müzesi, Le Volcan Kültür Merkezi ve Hotel De Ville gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Malraux Müzesi

Malraux Müzesi Fransa’nın ve dünyanın en büyük empresyonist tablo koleksiyonlarından birine sahiptir. Müze ismini kurulduğu 1961 yılında Kültür Bakanı olan André Malraux’dan almıştır. Mimar Lagneau tarafından, ön tarafı komple denize bakan pencerelerle ve önünde yer alan modern bir anıtla birlikte oldukça çağdaş bir şekilde tasarlanmıştır. İçindeki empresyonist koleksiyonlar arasında Monet, Degas, Pisarro, Renoir ve Sisley gibi sanatçıların eserlerinin yanı sıra ünlü yerli sanatçılardan Fauvist, Raoul Dufy, Boudin’in çalışmalarıda bulunmaktadır. Malraux Müzesi, Le Havre’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

  • Adres: 2 Boulevard Clemenceau, 76600 Havre (Le), Fransa
  • Ücretler: Yetişkinler için 5 euro istenmektedir. Çocukların girişi ücretsizdir.
  • Saatler: 11.00 - 18.00
  • Web sitesi için tıklayınız.

St. Joseph Kilisesi

Şehrin her yerinden görünen ve mimar Auguste Perret tarafından neo-Gotik bir tarzda tasarlanan 107 metre yükseklikte ki St. Joseph Kilisesi, 1951 ve 1959 yılları arasında çarpıcı bir tasarımla inşa edilmiştir. Burada 2. Dünya Savaşı’ndan önce Le Havre Kilisesi’nin yer aldığı bu yer, müttefik İngiltere’nin hava saldırısı sırasında (Alman işgalcilere karşı) büyük tahrip görmüş ve savaştan hemen sonra bu kilise yapmıştır. Tasarımında 13.000 beton panel ve renkli camlar kullanılmıştır. Dışardan bir kiliseden çok modern bir gökdelene benzemektedir.

  • Adres: Bd Francois 1, 76600 Le Havre, Fransa

Doğal Tarih Müzesi

Doğal Tarih Müzesi 8.000’in üzerinde çizim ve el yazısından oluşan koleksiyonuyla Le Havre’nin önemli bir tarih müzesidir. Koleksiyonun parçaları arasında 2. Dünya Savaşı sırasında yazılmış mektuplar, 18. yüzyıl hukuk mahkemelerinde alınmış kararlar, Le Havre’nin tarihine ışık tutan el yazmaları ve bazı dokümanlar yer almaktadır. Aynı zamanda içinde bir de Paleontoloji ve Zooloji Müzesi yer almaktadır. Doğal Tarih Müzesi bol zamanınız olduğunda Le Havre’da gezip görebileceğiniz bir yerdir.

  • Adres: Place du Vieux Marche, 76600 Le Havre, Fransa
  • Saatler: 10.00 – 18.00

Le Volcan Kültür Merkezi

Le Volcan Kültür Merkezi, Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer tarafından 1961 yılında tasarlanmış ve 1982 yılında açılmıştır. Çarpıcı bir mekan olmasının yanında aynı zamanda Le Havre’nin önde gelen kültürel merkezleri arasında yer almaktadır. İsmini ise adeta bir volkana benzeyen tasarımından almaktadır. Bu özelliğiyle 2. Dünya Savaşı sonrası şehirde yapılan en çağdaş tasarımlardan biri olarak sayılmaktadır. Le Volcan Kültür Merkezi içinde ultramodern bir multimedya kütüphanesi bulundurur. Burası aynı zamanda Fransa’nın en büyük ulusal tiyatrolarından biridir. Eski Liman’da şehrin batı kıyısında yer alan bu kültürel yeri haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

  • Adres: Espace Oscar 

Hotel De Ville

Le Havre’de gezilecek yerler arasında ki bir diğer durak Hotel de Ville’dir. Şehir 2. Dünya Savaşı sırasında yıkıma uğradıktan sonra İmar Bakanlığı tarafından şehrin yeniden inşası mimar Auguste Perret’e bırakılmıştır. Hotel de Ville’de Auguste Perret’in tasarladığı ve Le Havre’ye kazandırdığı yapılardan biridir. Bir belediye binası ve önündeki bahçeler ile yürüyüş yollarından oluşmaktadır. Yeşil ve beton, içe içe çok hoş bir şekilde harmanlanmıştır. Alanın ortasındaki büyük havuz, bahçenin içinde ki beton ve mermerden yapılmış anıt heykeller, küçük yaya yolları ile turistler ve yerli halk tarafından sakin bir zaman geçirmek amacıyla ziyaret edilmektedir. Alanda ayrıca holokost ve direniş kurbanlarına adanmış Resistance Souviens adında bir tehcir anıtı da bulunmaktadır.

  • Adres: Place de l'Hôtel de ville, 76600 Le Havre, Fransa
  • Saatler: 09.00 – 17.00

Le Havre gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.