Google+

Arama formu

ETRAFI ÜZÜM BAĞLARIYLA ÇEVRİLİ BİR KÖY: RİQUEWİHR

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Riquewihr

Strazburg’dan hareket ederek Alsace şarap yolunda muhteşem manzaralar eşliğinde yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrası yukarı Ren bölgesindeki bir Alsace kasabası olan Riquewihr’e geliyoruz.

Riquewihr

Riquewihr-2

Bu yolculuk boyunca bol miktarda leylek ve direkler üzerinde leylek yuvaları görüyoruz. Leylekler bu bölgenin simgesi. Pek çok hediyelik eşyada leylek figürleri görüyorsunuz.

Riquewihr şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri P'tit Biscuit, Le 972, Villa Maeva - Logements. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Les Gîtes Coeur de Vigne, Les Appartements De Louise, My Riquewihr gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Gîte Le Rouge-Gorge - Cœur de Riquewihr - 2 personnes, Hôtel le Saint Nicolas, Riquewihr tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Riquewihr aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Alsace evleri, bu evlerin çiçeklerle bezenmiş bahçeleri leylekler ve leylek yuvaları arasındaki yolculuk çok keyifliydi.

Alsace şarap yolu, yaklaşık 170 km uzunluğunda bir yol. Bu yol, üzerinde irili ufaklı yaklaşık 67 ana şarap üreticisi ve uçsuz bucaksız üzüm bağlarının bulunduğu çok keyifli bir rota.

Riquewihr-3

Riquewihr-4

Riquewihr bu yol üzerinde bulunan küçük bir köy. Ama böyle köye can kurban. Köyün etrafı bağlarla çevrili. Ahşap-taş karışımı 2-3 katlı evlerin balkon ve camlarından sarkan çiçekler, camlardaki perdeler beğeniyi hak ediyor.

Ben en iyisi bu sevimli sımsıcak köyü sizlere fotoğraflarla anlatmaya çalışayım.

Riquewihr-5

Riquewihr-6

Riquewihr-7

Parke taş yolları sıra sıra dizilmiş küçük ama çok keyifli alışveriş dükkânları, otantik kafeleri ile Riquewihr asla hafızalarınızdan silinmeyecek bir görsellik sunuyor.

Riquewihr-8

Riquewihr-9

 

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...