Google+

Annecy

Annecy - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon-9℃
 • Marweather-icon-8℃
 • Nisweather-icon-6℃
 • Mayweather-icon-2℃
 • Hazweather-icon1℃
 • Temweather-icon4℃
 • Ağuweather-icon6℃
 • Eylweather-icon6℃
 • Ekiweather-icon3℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon-5℃
Nüfus: 51,012 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

annecy-le-vieux.jpg

Annecy, güney doğu Fransa’da Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Haute-Savoie bölümünde yer alan en büyük şehirdir. Annecy Gölü’nün kuzey ucunda yer alır ve göl bölgesinin kuzey girişini kontrol etmektedir. Geneva’nın güneyine 35 kilometre mesafededir.

Raoul Blanchard kitabında ‘Fransız Alpleri’nin iİncisi’ diye ifade ederek , şehrin göl ve dağlar arasındaki sıra dışı konumuna atıfta bulunur.

13. yüzyılda buraya yerleşen Genevalı Kontların elinden 14. yüzyılda Savoy Kontlarının eline geçen şehir, 1434 yılında Savoy ilinin merkezi olmuştur. Genevois-Nemours yönetimi zamanında gerçekleşen bu durum 1659 yılına kadar devam etmiştir. Tarihteki rolü 1539 yılında, Geneva’daki Kalvinist Reform sırasında artmıştır. Reformdan kaçan rahip, Annecy’ye sığınmıştır. St Francis de Sales ise Annecy şehrine Katolik Karşı Devrim’in ileri sitadeli ünvanını vermiştir. Savoy bölgesinin ihlali şehri 1860 yılında Fransa’ya bağlamıştır.

Zaman zaman Alpler’in Venedik’i olarak da adlandırılan bu cennetvari turistik yer, bu benzetmeyi şehir içinden geçen iki kanal ve Thiou Nehri’ne borçludur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ajkJKlRWoA8 Raoul Blanchard kitabında ‘Fransız Alpleri’nin iİncisi’ diye ifade ederek, şehrin göl ve dağlar arasındaki sıra dışı konumuna atıfta bulunur. Zaman zaman Alpler’in Venedik’i olarak adlandırılan şehir, br Bu benzetmeyi şehir içinden geçen iki kanal ve Thiou Nehri’ne borçludur.

Château d'Annecy

2621 Eki 2016Gezilecek Yerler

Château d'Annecy restore edilmiş eski bir kilisedir. Haute-Savoie bölgesinde bulunan eski bir Fransız şehri olan Annecy’de yer alır. Belediye tarafından satın alınmış, restore edilmiş ve bir müzeye dönüştürülmüştür, Le musée-château d'Annecy. Fransız Kültür Bakanlığı tarafından koruma altındaki bir kültür ve tarih varlığı olarak sınıflandırılmıştır. 12-16. yüzyılyy arasında inşa edilmiştir. Geneva Kontları ve

Genevois-Nemours dDüklerinin ikametgahı olarak hizmet vermiştir. Pek çok kez yanan kale 17.yyüzyıl’da kaderine terk edilmiş. Daha sonra tadilat görerek kışla haline çevrilmiş ve 1947 yılına kadar bu şekilde hizmet vermiştir. Annecy şehir yönetimi kaleyi 1953 yılında satın almıştır. Monuments Historiques, onarılmasını sağlamış ve buraya bir müze kurmuştur. Tour de la Reine (Kraliçenin Kulesi) kalenin en tarihi kısmıdır. Yapımı 12. yüzyılyy’da gerçekleşmiş olan kilisenin duvarları 4 metre kalınlığındadır. Avlusunun dibinde yer alan kule ve Logis Perrière 15. yüzyıla tarihlenir. Kalenin diğer önemli parçaları Vieux Logis, Logis Nemours, Logis Neuf’tür. Kalenin terasından eski şehir görünür.

Müze, Logis Vieux ve Logis Nemours kısımlarında yer alır. Kule ve Logis Perrière kısımlarında ise bir gözlem evi vardır.

Château d'Annecy

-

Annecy lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Appartement Le Carré Prestige, Les Echoppes, Lucy's Garden. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apt. Au Coeur De La Vieille Ville, "Annecy Booking" Studio Zen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Filao, "Annecy Booking" Studio Design, Studio Urban Chic Annecy otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Annecy aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Palais de l’Isle

2421 Eki 2016Gezilecek Yerler

Palais de L’isle, ya da daha doğru yazılışı ile Palais de l’Île, şehre gidip de görmemenizin imkanı olmayan kuleli bir saraydır. Görmemeniz imkansız diyoruz çünkü Annecy şehrinin tam kalbinden akan bir kanal üzerinde bulunan küçük ve üçgen biçimli bir adacık üzerinde tek başına yükselmektedir.

Yapılışı 12. yüzyıla dayanan kilise, şehrin simgesi olmakla beraber, en çok fotoğraf görüntüsü alınan turistik çekim noktası olma özelliğine de sahiptir. Hatta bu özelliği ile tüm Fransa’da ilk sırada yer almaktadır.

Palais de L’isle bir geminin pruvasına benzer. Sanki Canal du Thiou isimli kanalda sabit yükselmek yerine onun üzerinde ilerleyen bir gemi hissi verir. Canal du Thiou gibi kanallar şehre Alpler’in Venedik’i ünvanını kazandırmıştır.

Geceleri, Palais de L’Isle’in ve Annecy sokaklarının, kanal boyunun ışıkları bu kanal suları üzerinde yansımakta, gündüzleri ise sarayın duvarları ve kulelerinde güneş ışığı dans etmektedir. Masallardaki saraylara benzeyen yapı, Annecy şehrinin ortaçağdan kalan mirasını günümüze taşımaktadır. Tüm ziyaretçileri güzelliğiyle büyülemektedir.

Palais de l’Isle

-

St. Maurice Kilisesi

2421 Eki 2016Gezilecek Yerler

1422 yılında Kardinal Jean de Brogny tarafından St Maurice kanalı üzerine yapılan bu gösterişli bina Dominiken keşişliğine ait eski bir şapeldir (küçük kilise). Annecy’de yer alan en eski kilise Aziz Maurice’e, Annecy ve Savoy’un koruyucu azizine,, adanmıştır. Binanın büyük asma çatısı tipik Savoy Gotiği tarzını yansıtmaktadır. 15 ve 16. yüzyılları arasında Aziz Maurice’in kazandığı merkezi konum zanaat birliklerini ve asilzade aileleri kilisenin civarına benzer şapeller yapmaya teşvik etmiştir. St François de Sales ilk komünyonunu bu kilisede almıştır. Daha sonra da burada papazlık yapmaya başlamıştır. Çan kulesi 1450 yılında yapılmıştır. Ama Fransız Devrimi esnasında kısmen sökülmüştür. 1827 yılında restore edilerek mevcut şeklini almıştır.

St. Maurice Kilisesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Annecy, güney doğu Fransa’da Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Haute-Savoie bölümünde yer alan en büyük şehirdir. Annecy Gölü’nün kuzey ucında yer alır, Geneva’nın güneyine 35 kilometre mesafededir.
 

Geolocation

Annecy’de sıcak yaz aylarının hakim olduğu Akdeniz iİklimi görülür. Kış ayları ise ılıman geçer. Sıcaklıklar tüm yıl boyunca ortalama 6-27 derece arasındadır.

Annecy’de bir havalimanı mevcut değildir. Ancak Lyon, Cenova ve Paris gibi şehirlerden direkt tren ve otobüsler mevcuttur. En yakın havalimanı Cenova’dadır.

Annecy onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Annecy Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Annecy Otelleri

En Uygun Fiyatlı Annecy Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Annecy Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Annecy Otelleri

4438250941_8881d6fd8c.jpg

Yürüyerek gezmenin de mümkün olduğu Annecy şehrinde toplu taşıma olarak otobüsler kullanılmaktadır. Bunun dışında havadar ve keyifli bir yolculuk istiyorsanız günlük 20 Euro’ya bisiklet kiralayabilirsiniz.

Her ne kadar Annecy’nin en şık ve pahalı mekanlarından biri olsa da Pop Plage çok popülerdir. 250 metrekarelik alanıyla River’s Cafe, hem içki içmek hem de dans etmek isteyenlerin tercihidir. Eski şehrin merkezindeki Le Finn Kelly’s özellikle bira çeşitleriyle dikkat çeker.

Uluslararası Annecy Animasyon Filmleri Festivali (Haziran)

İspanyol Filmleri Festivali (Mart)

Venedik Karnavalı (Mart)

Müzik Festivali (Haziran)

Musilac Festivali (Temmuz)

Annecy Gölü Festivali (Ağustos)

İtalyan Filmleri Festivali (Eylül)

Fransa’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz en güzel hediye şüphesiz ki Fransız şarabıdır. Şişesi 3-4 Euro fiyatla enfes Fransız şaraplarını hemen her yerden temin edebilirsiniz. Enfes Fransız peynirlerini de seyahate uygun vakumlu poşetlerde alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Annecy saati Türkiye saatine göre bir saat geridedir. 

Fransa sınırları içerisinde yer alan Annecy’nin para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,2867 TL’dir.

Fransa sınırları içinde yer alan Annecy’nin resmi dili Fransızca’dır.

T.C.LYON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 87, Rue De Sèze 69006
consulat.lyon@mfa.gov.tr 
Sekreterya: 0472839849-50
Santral: 0472839840 

Görev Bölgesi: 5 bölgede bulunan 16 Vilayet; Ain, Allier, Ardeche, Cantal, Côte-D'or, Creuse, Drôme, Isere, Jura, Loire, Haute-Loire, Puy-de-Dôme, Rhone, Saône-et-Loire, Savoie, Haute-Savoie

Paskalya (28 Mart )

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Yükseliş Günü

Zafer Günü (8 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Bastille Günü (14 Temmuz)

Assumption (Meryem Ananın Göğe Kabulü)

Azizler Günü (1 Kasım)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Annecy’e gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.