Google+

Arama formu

Annecy

Annecy, Fransa’nın güneydoğusunda bulunan dağların arasında, göl...
Devamı oku
Annecy’de sıcak yaz aylarının hakim olduğu Akdeniz iİklimi görülür. Kış...
Devamı oku
Annecy’de bir havalimanı mevcut değildir. Ancak Lyon, Cenova ve Paris gibi...
Devamı oku
Yürüyerek gezmenin de mümkün olduğu Annecy şehrinde toplu taşıma...
Devamı oku
Raoul Blanchard kitabında ‘Fransız Alpleri’nin iİncisi’ diye ifade...
Devamı oku
Her ne kadar Annecy’nin en şık ve pahalı mekanlarından biri olsa da Pop...
Devamı oku
Fransa’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz en güzel hediye şüphesiz ki...
Devamı oku
Uluslararası Annecy Animasyon Filmleri Festivali (Haziran) İspanyol...
Devamı oku
Paskalya (28 Mart ) İşçi Bayramı (1 Mayıs) Yükseliş Günü Zafer...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Fransa’nın küçük tarihî kentlerinden birisidir Annecy, birkaç gününüzü...
Devamı oku
Annecy, güney doğu Fransa’da Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Haute-...
Devamı oku
Annecy, güney doğu Fransa’da Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Haute-Savoie...
Devamı oku
Fransa sınırları içerisinde yer alan Annecy’nin para birimi Euro’dur. 1...
Devamı oku
Fransa sınırları içinde yer alan Annecy’nin resmi dili Fransızca’dır.
Devamı oku
Annecy saati Türkiye saatine göre bir saat geridedir. 
Devamı oku
T.C.LYON BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: 87, Rue De Sèze 69006consulat.lyon@mfa....
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Annecy’e gidebilmesi için Schengen...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -1℃
Şub -9℃
Mar -8℃
Nis -6℃
May -2℃
Haz 1℃
Tem 4℃
Ağu 6℃
Eyl 6℃
Eki 3℃
Kas 0℃
Ara -5℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 51,012 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Annecy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

annecy-le-vieux.jpg

Annecy, güney doğu Fransa’da Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Haute-Savoie bölümünde yer alan en büyük şehirdir. Annecy Gölü’nün kuzey ucunda yer alır ve göl bölgesinin kuzey girişini kontrol etmektedir. Geneva’nın güneyine 35 kilometre mesafededir.

Raoul Blanchard kitabında ‘Fransız Alpleri’nin iİncisi’ diye ifade ederek , şehrin göl ve dağlar arasındaki sıra dışı konumuna atıfta bulunur.

13. yüzyılda buraya yerleşen Genevalı Kontların elinden 14. yüzyılda Savoy Kontlarının eline geçen şehir, 1434 yılında Savoy ilinin merkezi olmuştur. Genevois-Nemours yönetimi zamanında gerçekleşen bu durum 1659 yılına kadar devam etmiştir. Tarihteki rolü 1539 yılında, Geneva’daki Kalvinist Reform sırasında artmıştır. Reformdan kaçan rahip, Annecy’ye sığınmıştır. St Francis de Sales ise Annecy şehrine Katolik Karşı Devrim’in ileri sitadeli ünvanını vermiştir. Savoy bölgesinin ihlali şehri 1860 yılında Fransa’ya bağlamıştır.

Zaman zaman Alpler’in Venedik’i olarak da adlandırılan bu cennetvari turistik yer, bu benzetmeyi şehir içinden geçen iki kanal ve Thiou Nehri’ne borçludur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ajkJKlRWoA8 

Annecy’de Gezilecek YerlerRaoul Blanchard kitabında ‘Fransız Alpleri’nin iİncisi’ diye ifade ederek, şehrin göl ve dağlar arasındaki sıra dışı konumuna atıfta bulunur. Zaman zaman Alpler’in Venedik’i olarak adlandırılan şehir, br Bu benzetmeyi şehir içinden geçen iki kanal ve Thiou Nehri’ne borçludur.

Château d'Annecy

Château d'Annecy restore edilmiş eski bir kilisedir. Haute-Savoie bölgesinde bulunan eski bir Fransız şehri olan Annecy’de yer alır. Belediye tarafından satın alınmış, restore edilmiş ve bir müzeye dönüştürülmüştür, Le musée-château d'Annecy. Fransız Kültür Bakanlığı tarafından koruma altındaki bir kültür ve tarih varlığı olarak sınıflandırılmıştır. 12-16. yüzyılyy arasında inşa edilmiştir. Geneva Kontları ve

Genevois-Nemours dDüklerinin ikametgahı olarak hizmet vermiştir. Pek çok kez yanan kale 17.yyüzyıl’da kaderine terk edilmiş. Daha sonra tadilat görerek kışla haline çevrilmiş ve 1947 yılına kadar bu şekilde hizmet vermiştir. Annecy şehir yönetimi kaleyi 1953 yılında satın almıştır. Monuments Historiques, onarılmasını sağlamış ve buraya bir müze kurmuştur. Tour de la Reine (Kraliçenin Kulesi) kalenin en tarihi kısmıdır. Yapımı 12. yüzyılyy’da gerçekleşmiş olan kilisenin duvarları 4 metre kalınlığındadır. Avlusunun dibinde yer alan kule ve Logis Perrière 15. yüzyıla tarihlenir. Kalenin diğer önemli parçaları Vieux Logis, Logis Nemours, Logis Neuf’tür. Kalenin terasından eski şehir görünür.

Müze, Logis Vieux ve Logis Nemours kısımlarında yer alır. Kule ve Logis Perrière kısımlarında ise bir gözlem evi vardır.

Château d'Annecy

Annecy şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Calme et sérénité - Chambre, RESIDENCE ALBIGNY STUDIO VUE SUR LAC, chambre spacieuse güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Art Bay appartement (Parking), Appartement duplex, lumineux et calme, l'appart du 7. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Le VII, LP's house, Suites du Lac gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Le boudoir du lac, Welkeys - Modern studio in a nice farm close to Annecy city-center, Premiere Classe Annecy Cran-Gevrier tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Annecy aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Palais de l’Isle

Palais de L’isle, ya da daha doğru yazılışı ile Palais de l’Île, şehre gidip de görmemenizin imkanı olmayan kuleli bir saraydır. Görmemeniz imkansız diyoruz çünkü Annecy şehrinin tam kalbinden akan bir kanal üzerinde bulunan küçük ve üçgen biçimli bir adacık üzerinde tek başına yükselmektedir.

Yapılışı 12. yüzyıla dayanan kilise, şehrin simgesi olmakla beraber, en çok fotoğraf görüntüsü alınan turistik çekim noktası olma özelliğine de sahiptir. Hatta bu özelliği ile tüm Fransa’da ilk sırada yer almaktadır.

Palais de L’isle bir geminin pruvasına benzer. Sanki Canal du Thiou isimli kanalda sabit yükselmek yerine onun üzerinde ilerleyen bir gemi hissi verir. Canal du Thiou gibi kanallar şehre Alpler’in Venedik’i ünvanını kazandırmıştır.

Geceleri, Palais de L’Isle’in ve Annecy sokaklarının, kanal boyunun ışıkları bu kanal suları üzerinde yansımakta, gündüzleri ise sarayın duvarları ve kulelerinde güneş ışığı dans etmektedir. Masallardaki saraylara benzeyen yapı, Annecy şehrinin ortaçağdan kalan mirasını günümüze taşımaktadır. Tüm ziyaretçileri güzelliğiyle büyülemektedir.

Palais de l’Isle

St. Maurice Kilisesi

1422 yılında Kardinal Jean de Brogny tarafından St Maurice kanalı üzerine yapılan bu gösterişli bina Dominiken keşişliğine ait eski bir şapeldir (küçük kilise). Annecy’de yer alan en eski kilise Aziz Maurice’e, Annecy ve Savoy’un koruyucu azizine,, adanmıştır. Binanın büyük asma çatısı tipik Savoy Gotiği tarzını yansıtmaktadır. 15 ve 16. yüzyılları arasında Aziz Maurice’in kazandığı merkezi konum zanaat birliklerini ve asilzade aileleri kilisenin civarına benzer şapeller yapmaya teşvik etmiştir. St François de Sales ilk komünyonunu bu kilisede almıştır. Daha sonra da burada papazlık yapmaya başlamıştır. Çan kulesi 1450 yılında yapılmıştır. Ama Fransız Devrimi esnasında kısmen sökülmüştür. 1827 yılında restore edilerek mevcut şeklini almıştır.

St. Maurice Kilisesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Annecy Nerededir?

Annecy, güney doğu Fransa’da Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinin Haute-Savoie bölümünde yer alan en büyük şehirdir. Annecy Gölü’nün kuzey ucında yer alır, Geneva’nın güneyine 35 kilometre mesafededir.
 

Annecy’e Ne Zaman Gidilir?

Annecy’de sıcak yaz aylarının hakim olduğu Akdeniz iİklimi görülür. Kış ayları ise ılıman geçer. Sıcaklıklar tüm yıl boyunca ortalama 6-27 derece arasındadır.

Annecy’e Nasıl Gidilir?

Annecy’de bir havalimanı mevcut değildir. Ancak Lyon, Cenova ve Paris gibi şehirlerden direkt tren ve otobüsler mevcuttur. En yakın havalimanı Cenova’dadır.

Annecy şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Annecy’de Nerede Kalınır?

Fransa’nın küçük tarihî kentlerinden birisidir Annecy, birkaç gününüzü ayırıp gezilen şehir ilk andan beri tarih kokulu renkli evleri ve güzellikleriyle gezginlerini büyülemektedir. Dağların ve gölün arasında kurulan bu renkli şehirde tarihî yapıları gezebilir ve kültürel bir gün geçirebilirsiniz, restoranlarında geleneksel Fransız mutfağından lezzetleri tadabilirsiniz. Annecy şehrinde göl kenarında yerleşim yoğunlaştığı için, çoğu oteller Old Town bölgesi üzerinde hizmet vermektedir. Şehir içerisinde çeşitli bütçe aralıklarına uygun oteller bulunsa da bazı çoğu Fransa şehirlerine göre de uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Erken rezervasyonlarda çok uygun fiyatlarda otel fırsatları bulabilirsiniz. Şehir merkezi dışındaki bölgelerde de konaklayabilir ve şehir içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Annecy’de Nerede Kalınır?
 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Annecy otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Annecy pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Annecy Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Annecy Otelleri
En Uygun Fiyatlı Annecy Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Annecy Otelleri
Annecy Ev Kiralama

Annecy Otelleri

Annecy, Fransa’nın güneydoğusunda bulunan dağların arasında, göl bölgesinde bir şehirdir. Şehrin içinden geçen kanal ve gölün şehir içerisindeki güzelliği ve şehri çevreleyen dağların manzarası ile sıra dışı bir güzelliğe sahiptir. Akdeniz ikliminin getirdiği ılıman bir havanın hâkim olduğu şehri yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Özellikle baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla beraber birçok farklı kültürden insanla dolan sokaklarında keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Yürüyerek ve bisiklet kiralayarak şehir içerisinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ara sokaklardan geçerek tarihî yaşanmışlıklara tanıklık edebilirsiniz.

Annecy Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Annecy otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Annecy Şehir İçi Ulaşım

4438250941_8881d6fd8c.jpg

Yürüyerek gezmenin de mümkün olduğu Annecy şehrinde toplu taşıma olarak otobüsler kullanılmaktadır. Bunun dışında havadar ve keyifli bir yolculuk istiyorsanız günlük 20 Euro’ya bisiklet kiralayabilirsiniz.

Annecy Gece Hayatı

Her ne kadar Annecy’nin en şık ve pahalı mekanlarından biri olsa da Pop Plage çok popülerdir. 250 metrekarelik alanıyla River’s Cafe, hem içki içmek hem de dans etmek isteyenlerin tercihidir. Eski şehrin merkezindeki Le Finn Kelly’s özellikle bira çeşitleriyle dikkat çeker.

Annecy Festivaller

Uluslararası Annecy Animasyon Filmleri Festivali (Haziran)

İspanyol Filmleri Festivali (Mart)

Venedik Karnavalı (Mart)

Müzik Festivali (Haziran)

Musilac Festivali (Temmuz)

Annecy Gölü Festivali (Ağustos)

İtalyan Filmleri Festivali (Eylül)

Annecy’de Alışveriş

Fransa’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz en güzel hediye şüphesiz ki Fransız şarabıdır. Şişesi 3-4 Euro fiyatla enfes Fransız şaraplarını hemen her yerden temin edebilirsiniz. Enfes Fransız peynirlerini de seyahate uygun vakumlu poşetlerde alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Annecy Saat Farkı

Annecy saati Türkiye saatine göre bir saat geridedir. 

Annecy Para Birimi

Fransa sınırları içerisinde yer alan Annecy’nin para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,2867 TL’dir.

Annecy Resmi Dili

Fransa sınırları içinde yer alan Annecy’nin resmi dili Fransızca’dır.

 Annecy Dış Temsilcilikler

T.C.LYON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 87, Rue De Sèze 69006
consulat.lyon@mfa.gov.tr 
Sekreterya: 0472839849-50
Santral: 0472839840 

Görev Bölgesi: 5 bölgede bulunan 16 Vilayet; Ain, Allier, Ardeche, Cantal, Côte-D'or, Creuse, Drôme, Isere, Jura, Loire, Haute-Loire, Puy-de-Dôme, Rhone, Saône-et-Loire, Savoie, Haute-Savoie

Annecy Resmi Tatiller

Paskalya (28 Mart )

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Yükseliş Günü

Zafer Günü (8 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Bastille Günü (14 Temmuz)

Assumption (Meryem Ananın Göğe Kabulü)

Azizler Günü (1 Kasım)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Annecy İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Annecy Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Annecy’e gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.