Google+

Arama formu

Avignon

Fransa’nın güneyinde bulunan Avignon şehri, Akdeniz kıyılarına yakın...
Devamı oku
Avignon, Marsilya Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir. TC...
Devamı oku
Avignon, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir....
Devamı oku
Avignon’da resmi dil Fransızcadır. Kent önemli bir turizm kenti...
Devamı oku
Fransa’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 5,15 TL’...
Devamı oku
Avignon, Fransa'nın en güneyinde Akdeniz kıyısındaki Provence-Alpes-Cote...
Devamı oku
Fransa’nın güneyinde Akdeniz kıyılarını kaplayan Provence-Alpes-Cote...
Devamı oku
Ambulans: 15 Polis: 17 İtfaiye: 18 Acil: 112
Devamı oku
Yeni Yıl Tatili: 1 Ocak Paskalya Tatili: Nisan ayı İşçi Bayramı: 1...
Devamı oku
  Bu küçük Fransız kentinde görmeniz gereken festivallerden en...
Devamı oku
Avignon hediyelik eşya ve şarap alışverişleri için uygun bir kenttir...
Devamı oku
Tarihî dokusu ve lezzetleriyle kendisini ziyarete gelenlerin yüzünü...
Devamı oku
Avignon, tarihî dokusu kadar zengin mutfağı ile de ilgi çeker. Bu...
Devamı oku
Avignon, barındırdığı benzersiz tarihî doku nedeniyle her yıl...
Devamı oku
Avignon, hızlı bir gezintide 1 günde, tadını çıkarmak isterseniz ise 2...
Devamı oku
Avignon, küçük bir şehirdir ve bu nedenle de diğer büyük kentlerde...
Devamı oku
Türkiye’den Avignon’a direkt uçak seferi yapılmamaktadır. En kestirme...
Devamı oku
Rhône Nehri’nin içinden geçtiği Fransa’nın güneyindeki şehirlerden...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 10℃
Nis 13℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 22℃
Eyl 19℃
Eki 14℃
Kas 9℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 89.769 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman-Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Avignon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avignon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransa’nın güneyinde Akdeniz kıyılarını kaplayan Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesindeki Avignon, barındırdığı tarihsel mirasla Avrupa’nın en önemli kültür şehirlerinden birisidir. İsviçre’deki Alp Dağlarından doğan meşhur Rhone Nehri de Avignon’un yanından geçerek Akdeniz’e olan yolculuğuna devam eder. Her yıl binlerce turistin uğrak noktası olan Avignon, Fransa’nın güneyine gitmeyi planlayan insanlar için uğranması olmazsa olmaz bir noktadır.

Avignon’a Türkiye’den direkt uçak seferi bulunmamaktadır. Bu tarihî kente gitmek için en yakın şehirler olan Marsilya, Toulouse ve Lyon’u tercih edebilir ve buradan da kara yolu aktarması yaparak Avignon’a ulaşabilirsiniz.

Tanıtım Videosu

Avignon Gezilecek Yerler

Avignon Gezilecek Yerler

Avignon, hızlı bir gezintide 1 günde, tadını çıkarmak isterseniz ise 2 gün ayırmanızın yeteceği bir yer. Tarihî dokusunu ilk gündeki gibi koruyan bu masalsı kentte gezmeniz gereken noktaları sizler için inceledik. Avignon, 1309'dan 1377 yılına kadar papalara ev sahipliği yaptığı için bünyesinde bulundurduğu tarihî dokunun çoğu bu döneme aittir. Papalığın tekrar Vatikan'a dönmesinin ardından önemini kaybeden kent, o tarihten bu yana adeta zamanın durduğu bir atmosfere sahiptir. Avignon'da kendinizi Orta Çağ döneminde bulacak, Gotik mimarinin en önemli eserlerini hayranlıkla izleyeceksiniz.

Avignon Nerededir?

Avignon, Fransa'nın en güneyinde Akdeniz kıyısındaki Provence-Alpes-Cote d'Azur bölgesinde yer alır. Rhone Nehri'nin kıyısında bulunan şehir, Lyon, Marsilya, Toulouse üçgeninin ortasında bulunur. Yaklaşık 67 kilometrekarelik alan üzerine kurulu olan kent Akdeniz kıyılarına 1 saat kadar uzaklıktadır.

Avignon’a Ne Zaman Gidilir?

Avignon’a Ne Zaman Gidilir?

Fransa’nın güneyinde bulunan Avignon şehri, Akdeniz kıyılarına yakın bir konumdadır. Bundan dolayı coğrafyasında Akdeniz iklimi, yani ılıman bir hava hüküm sürer. Yazın sıcaklıklar 25 derece ve üzerinde, kışın ise 10 derece civarında seyreder. Avignon’u gezmek için en uygun tarihler mayıs ve ekim ayları arasıdır. Ama önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Avignon’nun da yer aldığı Fransa’nın Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesi, meşhur bir soğuk rüzgâr olan Mistral rüzgârlarının hâkimiyeti altındadır. Temmuz ayının sonu ya da ağustos ayının başı gibi başlayan bu soğuk rüzgârlar, sıcaklığı düşürmesinden dolayı geziniz için önemli bir engel haline dönüşebilir. Bu nedenle Avignon’u gezmek istediğinizde bu tarihlere dikkat edip seyahatinizi ilkbahar mevsiminin sonu ile yaz mevsiminin başlarına doğru planlayabilirsiniz.

Avignon’a Nasıl Gidilir?

train-1747193_960_720.jpg

Türkiye’den Avignon’a direkt uçak seferi yapılmamaktadır. En kestirme seçenek haftanın her günü olan İstanbul - Marsilya seferiyle Marsilya’ya ulaşıp buradan otobüsle ya da kiralık arabayla Avignon’a gitmektir. Ayrıca yine İstanbul kalkışlı uçaklarla Avignon’un çevresinde bulunan Lyon, Toulouse ve Nice şehirlerine giderek buralardan yine benzer aktarmalarla Avignon’a ulaşabilirsiniz.

Avignon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Avignon Nerede Kalınır?

Avignon Nerede Kalınır?

Avignon, barındırdığı benzersiz tarihî doku nedeniyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Bu sebeple de kentte değişik bütçelere hitap eden birçok otel bulunmaktadır. Avignon’un en yoğun olduğu tarihler havaların sıcak olduğu mayıs ile ekim ayları arasıdır. Bu tarihlerde kente birçok turist geldiği için otellerde de doluluk oranları da artmaktadır. Mistral rüzgârlarının yaz sonuna doğru etkisini göstermesiyle başlayan soğuk havalardan dolayı ise yoğunluk önemli oranda azalmaktadır. Avignon’u gezmeye gitmeden önce bu mevsimsel koşulları dikkate alıp rezervasyonlarınızı buna göre erkenden halletmeniz tavsiye olunur. Kentte otel için öne çıkan lokasyonlardan ilki tüm tarihî yerlerin yer aldığı şehir merkezi, ikincisi tren garı civarları, üçüncüsü ise kentin dış bölgeleridir.

Avignon’un eski şehir bölgesini tanımlayan şehir merkezi bölgesinde farklı farklı kalitede ve farklı farklı bütçelere hitap eden birçok otel bulunmaktadır. Bu otellerin bazıları 1500 ila 1800’lü yıllar arasında inşa edilmiş binalara kurulmuş olup size tarihle iç içe bir konaklama deneyimi yaşatacaktır. Bu lokasyonda 5 yıldızlı seçeneklerde öne çıkan tesisler; Hotel d'Europe, Palais des Papes, La Miranda, Avignon Teinturiers'tir. 4 yıldızlı otellerde ise Les Anges 1, Mervure Pont d'Avignon Centre, Hotel de l'Horloge ve Hotel Cloitre Saint Louis öne çıkanlardır. Şehir merkezinde daha uygun fiyatla konaklamak isteyenler 3 yıldızlı Hotel Bristol, Hotel Central, Kyriad Avignon, Hotel du Palais des Papes, Hotel Danieli, Hotel Le Medieval, Garlande Boutique Hotel, Hotel d'Angleterre; 2 yıldızlı olarak ise Regina Boutique Hotel, Hotel Les Corps Saints, Residance Les Cordeliers, Le Magnan, Hotel Boquier ve Hotel Le Colbert tercih edebilir. Ayrıca yine bu bölgede grup olarak gelenler için en az oteller kadar konforlu apart daireler de bulmak mümkündür.

Booking.com

Avignon pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Avignon Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Avignon Otelleri
En Uygun Fiyatlı Avignon Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Avignon Otelleri
Avignon Ev Kiralama

Avignon Otelleri

Rhône Nehri’nin içinden geçtiği Fransa’nın güneyindeki şehirlerden birisidir Avignon. Orta Çağ şehrinde Papalık merkezi olan şehir aynı zamanda dünyada Gotik mimaride öneme sahiptir. Çok büyük bir şehir olmamasından kaynaklı şehir için toplu taşıma çok gelişmemiştir. 2-3 günlük bir seyahat planı hazırlayıp hem yürüyerek hem de bisiklet kiralayarak şehri rahatça gezebilirsiniz. Sakin bir şehir kültürüne sahip olan Avignon’da tarihî ve kültürel bir tatil geçirebilir ve Fransa’nın diğer şehirlerine kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. 


Avignon Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Avignon otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Avignon Şehir İçi Ulaşım

Avignon Şehir İçi Ulaşım

Avignon, küçük bir şehirdir ve bu nedenle de diğer büyük kentlerde bulunan metro, tramvay, troleybüs ağları gibi geniş bir ulaşım yelpazesine sahip değildir. Kentin her yeri yürüyerek keşfetmeye uygun uzaklıklardadır. Avignon’da öne çıkan ilk ulaşım aracı bisiklet ve elektrikli bisikletlerdir. Bisikletlerle kentin her noktasına rahatça seyahat etmeniz mümkündür. Bisiklet kiralama ücretleri günlük 12 euro civarından başlamaktadır. Eğer tercihinizi elektrikli bisikletten kullanmak isterseniz, bunun için de 30 euro’luk bir ücret ödemeniz gerekir. Eğer motosiklet ehliyetiniz varsa 55 euro’dan başlayan fiyatlarla bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Kentte ayrıca TCRA isimli halk otobüsleri bulunmaktadır. Bunlarla kent içinde birçok lokasyona ve havalimanına ulaşmanız mümkündür. Otobüslerde tek bilet 1,40 euro, 10 bilet 12,50 euro, 1 günlük sınırsız bilet ise 3,50 euro’dur.

Avignon Mutfağı

Avignon Mutfağı

Avignon, tarihî dokusu kadar zengin mutfağı ile de ilgi çeker. Bu konuda Provence bölgesindeki diğer komşuları ile benzer noktada olan Avignon'da Fransız ve Akdeniz lezzetleri öne çıkar. Avignon için deniz ürünleri ve sebzeler favori besinlerdir. Deniz ürünlerinde karides, midye, ıstakoz, ringa, dil balığı ve levrek en çok tercih edilenlerdir. Bu ürünlerin tıpkı tavuk eti gibi kırmızı veya beyaz şarap ve birbirinden özel soslarla terbiye edilmesi eşsiz bir lezzet katar. Diğer önde gelen yemekler ise bir fasulye yemeği olan cassoulet, sosisli ördek ve kaz ciğeri de kentte yenilmesi önerilen yemeklerdir.

Avignon'da tadılması gereken bir diğer lezzet ise meşhur Fransız peynirleridir. Provence bölgesinin en özel üzümlerinden üretilen şaraplarla birlikte tatmanız gereken çeşit çeşit peynirler damağınızda unutamayacağınız bir lezzet bırakacaktır.

Avignon'da Gece Hayatı  

Avignon'da Gece Hayatı  

Tarihî dokusu ve lezzetleriyle kendisini ziyarete gelenlerin yüzünü kara çıkarmayan Avignon'da gece hayatı konusunda beklentilerinizi minimum seviyede tutun. Çünkü gündüz oldukça güzel ve yoğun olan kent, akşam saatlerinden itibaren ise yavaş yavaş sessizliğe gömülür. Bu nedenle de şehirde bulunan mekânların birçoğu erken saatlerde müşterilerine veda etmektedirler. Kentteki mekânlar genellikle yeme içme üzerine kurulu olduğu için bir yandan birbirinden güzel müzikler dinleyip sohbet ederken bir yandan da seçeceğiniz içkilerle yemeğinizi tadabilirsiniz.

Ancak kentin bu sakin gece hayatını istemeyenler için de gece geç saatlere kadar açık yerler de az sayıda da olsa mevcuttur. Bunlar için L'Horloge Meydanı, Corps-Saints Meydanı, Palais Meydanı ve Carnot Caddesi gibi noktalara gitmeniz gerekir. Avignon'daki Barberousse Bar’da güzel müzikler dinleyip birbirinden lezzetli kokteylleri içebilirsiniz. Mekânda belirli günlerde canlı müzik ve özel partiler de yapılmaktadır. L’Explo Bar ise birbirinden özel biraları ile öne çıkan bir mekândır. Biralarınızı yudumlarken DJ'in müzikleri ile eğlenebilirsiniz. Pub Z, oldukça şık tasarlanmış bir rock bar olarak dikkat çekiyor. Gençlerin uğrak noktası olan barda birçok kokteyl ve bira seçeneği mevcut. Les Ambassadeurs nostaljik havasıyla etkileyici bir mekân. Latin müzikleri ve danslarına ev sahipliği yapan Le Carre Rouge ise kurtlarınızı dökebileceğiniz bir başka önemli adrestir.

Avignon Festivalleri


 

Bu küçük Fransız kentinde görmeniz gereken festivallerden en önemlisi Avignon Festivalidir. Bu dönemde şehrin kalabalık olacağı uyarısını da yapmamız gerekir. Tatilini bu döneme denk getirmek isteyen ziyaretçilerin, otel rezervasyonlarını önceden yapmalarını öneririz.

Avignon Festivali: Avignon Festivali 1947'den bu yana her yıl temmuz ayının başında başlayan dünyaca ünlü bir sanat festivalidir. Organizasyon, Fransa'da devam eden en eski festivaller arasında yer almaktadır. Tiyatro, dans ve müziği buluşturan festivalin kentin tarihî dokusuyla uyumu muhteşemdir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçılar, yeteneklerini sergileyerek izleyenlere unutulmaz anlar yaşatır.

Avignon'da Alışveriş

Avignon'da Alışveriş

Avignon hediyelik eşya ve şarap alışverişleri için uygun bir kenttir. Şehirde önemli caddeler üzerinde birçok mağaza ve tezgâhlar bulunur. Kentin alışveriş konusundaki merkezi Rue de la Republique Caddesi olarak kabul edilir. Cadde üzerinde büyük mağazalar ve özel tasarımlarını müşterilerle buluşturan küçük butikler yer alır. Ayrıca yerel takıların ve hediyelik eşyaların bulunduğu mağazalar da burada mevcuttur.

Kentteki Rau Joseph-Vernet Caddesi ise pahalılığıyla dikkat çeken bir lokasyondur. Avignon'nun en lüks mağazaları burada bulunur. Giyim üzerine olan dükkânların yanı sıra aksesuar konusunda da birçok alternatif mevcuttur.

Eğer peynir ve şarap başta olmak üzere yeme-içme için alışveriş yapmayı istiyorsanız, gitmeniz gereken ilk nokta Les Halles d'Avignon kapalı pazar meydanı olmalıdır. Birbirinden lezzetli ve farklı peynir ve şaraplar, yerel çiftliklerde üretilen etler, Provence bölgesinin zeytinyağları burada müşterilerini beklemektedir. Yine bu pazarda lavanta özlü doğal kozmetik ürünleri ve organik ürünler de oldukça revaçtadır.

Avignon Saat Farkı

Avignon, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Avignon’da saat 11.00’dir

Avignon Para Birimi

Fransa’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 5,15 TL’dir.

*Kur bilgisi Mayıs 2018’de güncellenmiştir.

Avignon’un Resmi Dili

Avignon’da resmi dil Fransızcadır. Kent önemli bir turizm kenti olduğundan İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Avignon Dış Temsilcilikleri

Avignon, Marsilya Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Marsilya Başkonsolosluğu

Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille-France

Telefon: +33 491 29 00 20

Faks: +33 491 227 821

E-Mail: consulat.marseille@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://marsilya.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Avignon Resmi Tatiller

Yeni Yıl Tatili: 1 Ocak

Paskalya Tatili: Nisan ayı

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

2. Dünya Savaşı Zafer Günü: 8 Mayıs

Ascension Tatili: 14 Mayıs

Pentecote Tatili: 25 Mayıs

Fransız Milli Bayramı: 14 Temmuz

Assomption Tatili: 15 Ağustos

Toussaint Tatili: 1 Kasım

Avignon İçin Faydalı Bilgiler

Ambulans: 15

Polis: 17

İtfaiye: 18

Acil: 112