Google+

Arama formu

Avignon

Avignon Otelleri
Rhône Nehri’nin içinden geçtiği Fransa’nın güneyindeki şehirlerden...
Devamı oku
Avignon Faydalı Bilgiler
Ambulans: 15 Polis: 17 İtfaiye: 18 Acil: 112
Devamı oku
Avignon Resmi Tatiller
Yeni Yıl Tatili (1 Ocak)  Paskalya Tatili (Nisan)  İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
Avignon Festivaller
  Avignon Festivali (Mayıs) Avignon Tiyatro Festivali (Haziran)  
Devamı oku
Avignon'da Alışveriş
Avignon hediyelik eşya satın almak için ideal bir şehirdir. Çoğu...
Devamı oku
Avignon Gece Hayatı
Avignon küçük bir tarihi şehir olduğundan gece hayatı konusunda biraz...
Devamı oku
Avignon Mutfağı
Avignon, Fransız mutfağının ve Akdeniz lezzetlerinin zenginliğini...
Devamı oku
Avignon Gezilecek Yerler
Bir dönem Papalık'ın merkezi olan Avignon, (14. yüzyıl) adeta küçük bir...
Devamı oku
Avignon İçi Ulaşım
Avignon çok küçük bir şehir olduğundan şehir içi ulaşım çok gelişmemiştir...
Devamı oku
Avignon'da Nerede Kalınır?
Avignon, Güney Fransa’nın yıl içerisinde birçok turisti ağırlayan tarih...
Devamı oku
Avignon'a Nasıl Gidilir?
Avignon’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Direk seferlerle...
Devamı oku
Avignon'a Ne Zaman Gidilir?
Avignon, Fransa’nın Akdeniz’e yakın şehirlerinden biridir. Bu yüzden...
Devamı oku
Avignon Vize İşlemleri
Avignon’a kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde...
Devamı oku
Avignon Türkiye Dış Temsilcilikleri
MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞUAdres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille-...
Devamı oku
Avignon Saat Farkı
Avignon GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2...
Devamı oku
Avignon Resmi Dili
Avignon’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.
Devamı oku
Avignon Para Birimi
Avignon para birimi olarak Euro kullanmaktadır.
Devamı oku
Avignon Nerededir?
Avignon, Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde Vaucluse...
Devamı oku
Avignon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Avignon, Fransa'nın incisi, güneydeki Provence-Alpes-Côte d'Azur...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 10℃
Nis 13℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 22℃
Eyl 19℃
Eki 14℃
Kas 9℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Nüfus: 290.000 / Resmi Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Papalık Sarayı (Palais del Papes) / Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Avignon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avignon, Fransa'nın incisi, güneydeki Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin, Vaucluse departmanının en büyük şehridir. İsviçre Alpleri'nden doğup Akdeniz'e dökülen Rhône Nehri şehrin içinden geçmektedir. Dünyanın en popüler destinasyonlarından biri olan Güney Fransa'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir. Her yıl binlerce turist Avignon'a akın etmektedir. Diğer popülerden şehirlerden Nice'e 262 kilometre, Marsilya'ya 105 kilometre, Cannes'a ise 236 kilometre uzaklıktadır.

Avignon'da ilk yerleşimin erken Bronz Dönemi'nde başladığı düşünülmektedir. M.Ö. 50'li yıllarda Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine geçene kadar şehir devleti olarak var olmuştur. Roma döneminde ise Roma hukuku ile yönetilen bir Roma kolonisi olmuştur. Roma İmparatorluğu'nun çöküşü ve Kavimler Göçü ile çeşitli milletler Avignon'a gelip yerleşmiştir. Gotlar, Franklar başta olmak üzere Avrupa'nın farklı noktalarından pek çok halk şehre gelmiştir. Orta Çağ boyunca şehir Arles Krallığı, Provence Krallığı, Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu, Provence Kontluğu, Napoli Krallığı gibi pek çok devletin hakimiyetine girmiştir. Avignon Üniversitesi ise Orta Çağ'da, 1303'te, Papa 8. Boniface önderliğinde kurulmuştur. Fransız Devrimi'nde kapatılsa da daha sonra Aix ve Marsilya Akademisi bünyesine katılmıştır. 1309 yılında İtalya'da yaşanan karışıklıklar nedeniyle Papa 5. Clement Avignon'a taşınmıştır. Böylece Avignon'da Papalık dönemi başlamıştır ve 1377'de sona ermiştir. Papalar bu tarihten sonra Roma'da ikamet etmeye devam etse de etkileri Avignon'da hissedilmeye devam etmiştir.

Avignon, Orta Çağ'dan kalan şehir duvarı, Papalık Sarayı ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Pont St. Benezet köprüsü ile tanınmaktadır. Şehir de adeta ortaçağ zamanlarında yaşıyormuşçasına bir atmosfer vardır. Avignon ayrıca geçmişte Papalık'ın merkezi de olmuştur. Palais des Papes (Papalık Sarayı) 70 yıl boyunca Papalık'ın merkezi olarak kullanılmıştır. Saray, Papalık buradan Vatikan’a taşındıktan sonraysa, Papa'ların yazlık sarayı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Orta Çağ mirasının olduğu gibi korunduğu bu şehir adeta tarih kokmaktadır. Şehrin surları çok az zarar görerek günümüze ulaşmıştır. Şehrin bu surları, Avignon Köprüsü, Papalık Sarayı ve sarayın yanında bulunan Avignon Katedrali 1995 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Avignon tarihi birikiminin dışında kültürel etkinlikler bakımından zengin bir şehirdir. Meşhur Avignon Festivali 1947 yılından beri düzenlenen oldukça önemli bir tiyatro, dans ve müzik festivalidir. Tiyatro kolunun ağır bastığı festival şehrin tarihi dokusuyla bütünleşerek oldukça keyifli bir etkinlik olmaktadır.  Bu festivali adeta şehri bütünüyle bir açık hava tiyatrosuna döndürmektedir. Dünyanın çeşitli kültürlerinden müzik ve danslar, pandomim, kukla gösterisi, oyunlar ve daha birçok çeşidiyle oldukça eğlenceli geçmektedir. Diğer Fransa şehirleri gibi Avignon da oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle Rhône Nehri boyunca ekilmiş üzüm bağlarından yapılan şaraplar yüzyıllar boyunca Papa'ların favori şaraplarından olmuştur.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Avignon Nerededir?

Avignon, Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde Vaucluse departmaninda, Rhône Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır.

Avignon Para Birimi

Avignon para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Avignon Saat Farkı

Avignon GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Avignon’de 11.00’dir.

Avignon Resmi Dili

Avignon’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Avignon Türkiye Dış Temsilcilikleri

MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille- France
Telefon: +33 491 290 020
Faks: +33 491 227 821
consulat.marseille@mfa.gov.tr 
http://marsilya.bk.mfa.gov.tr

Avignon'a Ne Zaman Gidilir?

Avignon, Fransa’nın Akdeniz’e yakın şehirlerinden biridir. Bu yüzden ılıman bir iklime sahip olup mayıs ve ekim ayları arasında ziyaret edilebilir. Yazın sıcaklıklar 25 derecenin üzerinde, kışın ise 10 derece civarındadır. Avignon rüzgarlı bir şehirdir. Ve bu rüzgarlardan en kuvvetlisi mistral rüzgarlarıdır. Temmuz sonu, ağustos başı gibi görülen bu rüzgarlara dikkat etmek gerekir çünkü hava sıcaklığını oldukça düşürmektedir. Şehrin en güzel zamanları ilkbahar aylarına denk gelmektedir.

Avignon'a Nasıl Gidilir?

Avignon’a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Direk seferlerle Avignon’a en yakın şehir olan Marsilya, Toulouse veya Lyon’a gidebilir ve buradan aktarma yaparak Avignon’a ulaşabilirsiniz.

Avignon'da Nerede Kalınır?

Avignon, Güney Fransa’nın yıl içerisinde birçok turisti ağırlayan tarih kokulu şehridir. Ilıman bir iklime sahip olan şehir kış aylarına doğru rüzgârlı bir havanın hâkimiyetine girer. Nisan - haziran aylarında havaların ısınmasıyla beraber Avignon’a gelen turistlerin sayısı artmaktadır. Avignon şehir yapısı olarak merkezî bölge üzerinde yoğunlaşmıştır. Konaklama için birçok otel fırsatı bulunmaktadır. Eski Kent bölgesinde konaklayarak şehir içerisinde kolaylıkla gezebilirsiniz. Küçük bir şehir olan Avignon’da gece hayatı çok hareketli değildir. Gün içerisinde tarihî ve kültürel bir gezi yaparak şehrin tadını çıkarmanızı öneririz.


Avignon'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Avignon otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Avignon Otelleri

Rhône Nehri’nin içinden geçtiği Fransa’nın güneyindeki şehirlerden birisidir Avignon. Orta Çağ şehrinde Papalık merkezi olan şehir aynı zamanda dünyada Gotik mimaride öneme sahiptir. Çok büyük bir şehir olmamasından kaynaklı şehir için toplu taşıma çok gelişmemiştir. 2-3 günlük bir seyahat planı hazırlayıp hem yürüyerek hem de bisiklet kiralayarak şehri rahatça gezebilirsiniz. Sakin bir şehir kültürüne sahip olan Avignon’da tarihî ve kültürel bir tatil geçirebilir ve Fransa’nın diğer şehirlerine kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. 


Avignon Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Avignon otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Avignon İçi Ulaşım

Avignon çok küçük bir şehir olduğundan şehir içi ulaşım çok gelişmemiştir. Mesafeler birbirine oldukça yakın olduğundan, herhangi bir ulaşım aracına gerek duymadan şehri keşfedebilirsiniz. Ancak bu hiç ulaşım aracı olmadığı anlamına gelmemektedir. Şehirde başlıca ulaşım aracı olarak taksiler ve kiralık bisikletler kullanılmaktadır. Eğer bir toplu taşıma aracına ihtiyaç duyarsanız bunların birinden yararlanabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için TCRA isimli otobüs servislerini kullanabilirsiniz. Bu otobüsler 1,20 Euro’ya sizi 20 dakikada şehir merkezine kadar ulaştırabilmektedir. Biletleri ise Havalimanından temin edebilirsiniz. Otobüs kullanmak istemiyorsanız havalimanının kapısında bekleyen taksileri kullanabilir veya bir araç kiralayabilirsiniz. Taksiler gündüz 25 Euro, gece ise 32 Euro’ya sizi şehir merkezine götürebilmektedir.

Avignon Gezilecek Yerler

Avignon Gezilecek Yerler

Bir dönem Papalık'ın merkezi olan Avignon, (14. yüzyıl) adeta küçük bir Orta Çağ şehri gibidir. Papalık'ın merkezi olması Avignon’u zamanla ekonomik ve siyasi anlamda güçlendirmiştir. O dönemde kullanılan “Le Palais des Papes” yani Papalık Sarayı, dünyanın en büyük gotik yapıları arasındadır. Bu sarayın taş odalarının zenginliği zamanla boşaltılsa da, bazı yerleri halen fresklerle dolu ve görkemli durmaktadır.

Şehrin surları ve Rhone nehri üzerindeki köprüsü de çok ünlüdür. Şehrin surları veba salgınından ve istilacılardan, Krallığı ve papalığı korumak için inşaa edilmiştir. Büyük kısmı halen ayakta olan surlar şehrin silüetini oluşturmaktadır. Önceleri daha geniş olan Rhone Nehri ise bazı barajlar yüzünden küçülmüştür. Önceden bu nehir üzerinden komşu şehirlerle ticaret ve iletişim yapıldığı bilinmektedir. Kısaca Avignon eski ve yeni geleneklerin birleştiği yaşayan bir ortaçağ kasabası gibidir.

Avignon turizm ofisinden pek çok bilgi edinebilir ve şehir haritası alabilirsiniz. Ayrıca burada verilen damgalı büroşür sayesinde gezilecek yerlere indirimli girebilirsiniz.

Avignon Mutfağı

AvignonFransız mutfağının ve Akdeniz lezzetlerinin zenginliğini sergileyen bir mutfak kültürüne sahiptir. Aslında Provence ve Languedoc eyaletleri mutfak kültürü olarak aynıdır. Her iki bölge de hem İtalyan hem de İspanyol yemek kültüründen etkilenmiştir. Avignon mutfağı için deniz ürünleri ve sebze çok önemlidir. En çok tüketilenler ise midye, karides, ıstakoz, ringa, dil balığı, levrek diyebiliriz. Bu deniz ürünleri ile birbirinden leziz yemekler yapılmaktadır. Tavuk eti de dahil olmak üzere bu beyaz etler genellikle beyaz ve kırmızı soslarla, beyaz ve kırmızı şarap katılarak terbiye edilir. Ayrıca peynir de Fransız mutfağının en önemli besinleri arasındadır. Özellikle şarabı, şarabın yanında ise yüzlerce çeşit Fransız peynirini çokça tüketmektedirler. Diğer meşhur yemekler arasında ise cassoulet, fasulye, sosisli ördek ve kaz ciğeri gibi lezzetleri sayabiliriz. 

Bunların yanında eski şehir merkezi içinde yer alan birçok restoranda Orta Çağ menüleri sunulmaktadır. Bu Orta Çağ menüleri arasında; yaban domuzu, geyik, sülün ve keklik ise birçok turist tarafından tercih edilen yemekler arasındadır.

Fransa'nın birçok şehrindeki gibi Avignon'da da restoranların dışında bir tabela içerisinde menüler yazmaktadır. Diğer turistler gibi bu menüleri ve fiyatlarını inceleyerek restoran seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca Fransa restoranlarında birkaç yemeğin seçilmesiyle oluşturulan menülerin fiyatı, her bir yemeği tek tek almaktan daha hesaplı olmaktadır. Avignon'un en meşhur restoranlarından birisi Michelin yıldızlı Christian Étienne'in restoranıdır. Burada bir öğle yemeği menüsü 35 Euro civarındadır. La Bonneterie Caddesi'nde bulunan La Cuisine du Dimanche, çevre köylerden getirilen taze ürünleri kullanarak yerel lezzetler yapmaktadır. Menüleri 12 Euro civarındadır.

Popüler Restoranlar

 
BAHŞİŞ- Ülke genelinde bahşiş, hesaba servis bedeli olarak dahil edilmektedir ancak yine de hesabın %5‘i gibi küçük bir bahşiş beklentisi bulunmaktadır.
 

Avignon Gece Hayatı

Avignon küçük bir tarihi şehir olduğundan gece hayatı konusunda biraz zayıftır. Şehirde bulunan kafe ve barlar genellikle gece erken saatlerde kapanmaktadır. Ama yine de geç saatlere kadar açık olan birkaç mekan bulabilirsiniz. Avignon’nun eğlence kültüründe yemek çok önemli bir yere sahip olduğundan, eğlence mekanlarını da genellikle kafeler ve publar oluşturmaktadır. Yerel halk akşamları bu kafelerde yemek eşliğinde eğlenmeyi tercih etmektedir. Eğer bir bar veya kulüpte eğlenmek istemiyorsanız, bir kafede oturarak Avignon’un sakin gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Geç saatlere kadar açık olan barlar genellikle L'Horloge Meydanı, Palais Meydanı, Corps-Saints Meydanı ve Carnot Caddesi civarındadır. Avignon'un sayılı gece kulüplerinden Limas Caddesi'nden bulunan Esclave Bar LGBTİ'lerin de tercih ettiği bir gece kulübüdür. Haftanın her günü açık olan kulübe temmuz ayı dışında giriş ücretsizdir ve gece yarısından önce hareketli olmaz. Bancasse Caddesi'nde bulunan Les Ambassadeurs ise uygun fiyatlı bir gece kulübüdür. Ancak bu kulüp gece saat 2 sularında kapanmaktadır. L'Horloge Meydanı'nın güneyinde bulunan Le Vin Devant Soi, şehirdeki ev popüler şarapevlerinden birisidir. Şarapseverlerin için doğru bir adrestir. Girişte tatmak istediğiniz şarap sayısı ve kadeh büyüklüğüne bağlı olarak bir kart alarak şarap tadımı yapabilirsiniz. Carnot Caddesi üzerinde bulunan Barberousse Avignon şehrin en popüler barları arasında sayılır. Bonneteri Caddesi'nde bulunan Pub Z ise siyah-beyaz temalı bir rock bardır. Bistrot d'Utopia ise Avignon'un popüler barlarından birisidir.

Escaliers Sainte Anne Caddesi'nde bulunan AJMI Jazz Club ise Avignon'un sevilen caz barıdır. Caz eşliğinde keyifli bir akşam geçirmek isteyenler için çok uygun bir tercihtir. 1847 yılında kurulan Opéra Théâtre d'Avignon ise ekim ayından hazirana kadar operalara ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapmaktadır. L'Horloge Meydanı'nın en dikkat çekici yapısı olan opera binasında düzenlenen etkinlikleri internet sayfasından takip edebilirsiniz.

Diğer Popüler Mekanlar

Avignon'da Alışveriş

Avignon hediyelik eşya satın almak için ideal bir şehirdir. Çoğu provençal spesiyalleri tüm canlılığıyla burada satılmaktadır. Avignon’un belli başlı alışveriş caddeleri vardır. Bu caddeler ve dükkanlar sayıca az olsa da genellikle sürekli kalabalık olmaktadırlar. Şehir merkezinin sur bölgesindeki caddeler şehrin ana alışveriş yerlerini oluşturmaktadır. Bu ana caddelerden Rue “(Rue:Cadde)” de la Republica üzerinde Fransa’nın zincir mağazalarının şubelerinin yanı sıra, çeşitli butik mağazalar, hediyelik eşya dükkanları, takı-giyim dükkanları ve gıda marketleri bulunmaktadır. Rue St. Agricol üzerindeyse 35’den fazla moda ve tasarım mağazası, çeşitli butikleri takı ve aksesuar dükkanları bulunur.

Gıda ve şarap alışverişi için en ideal yer kapalı Pazar meydanı olan “Les Halles d’Avignon” dur. Burası pazartesi günleri dışında her gün açıktır. Kitap, moda ve kozmetik ürünleri için ise şehrin kuzeydoğusunda bulunan “Auchan” ile “Buld’air” alışveriş merkezleri işinizi fazlasıyla görecektir. Avignon, Fransa'nın meşhur Provence bölgesinde bulunduğu için lavantadan yapılan ürünler, şarap, zeytin yağı, kokulu sabunlar gibi "provençal" ürünler çok popülerdir. Lavantadan yapılan torbalar, sabunlar, kokular pek çok yerde satılmaktadır ancak bazen bunların fiyatları değişebilmektedir.

Avignon Festivaller


 

 • Avignon Festivali (Mayıs)
 • Avignon Tiyatro Festivali (Haziran)

 

Avignon Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl Tatili (1 Ocak) 
 • Paskalya Tatili (Nisan) 
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili (8 Mayıs)
 • Ascension Tatili (14 Mayıs)
 • Pentecote Tatili (25 Mayıs)
 • Fransız Milli Bayramı (14 Temmuz)
 • Assomption Tatili (15 Ağustos)
 • Toussaint Tatili (1 Kasım) 

Avignon Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 15
 • Polis: 17
 • İtfaiye: 18
 • Acil: 112