Avignon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

avignon-1521541_960_720.jpg

Fransa’nın güneyinde Akdeniz kıyılarını kaplayan Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesindeki Avignon, barındırdığı tarihsel mirasla Avrupa’nın en önemli kültür şehirlerinden birisidir. İsviçre’deki Alp Dağlarından doğan meşhur Rhone Nehri de Avignon’un yanından geçerek Akdeniz’e olan yolculuğuna devam eder. Her yıl binlerce turistin uğrak noktası olan Avignon, Fransa’nın güneyine gitmeyi planlayan insanlar için uğranması olmazsa olmaz bir noktadır.

Avignon’a Türkiye’den direkt uçak seferi bulunmamaktadır. Bu tarihî kente gitmek için en yakın şehirler olan Marsilya, Toulouse ve Lyon’u tercih edebilir ve buradan da kara yolu aktarması yaparak Avignon’a ulaşabilirsiniz.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Avignon ile İlgili

Editörün Kaleminden

Avignon Nerededir?

Avignon, Fransa'nın en güneyinde Akdeniz kıyısındaki Provence-Alpes-Cote d'Azur bölgesinde yer alır. Rhone Nehri'nin kıyısında bulunan şehir, Lyon, Marsilya, Toulouse üçgeninin ortasında bulunur. Yaklaşık 67 kilometrekarelik alan üzerine kurulu olan kent Akdeniz kıyılarına 1 saat kadar uzaklıktadır.

Avignon’a Nasıl Gidilir?

train-1747193_960_720.jpg

Türkiye’den Avignon’a direkt uçak seferi yapılmamaktadır. En kestirme seçenek haftanın her günü olan İstanbul - Marsilya seferiyle Marsilya’ya ulaşıp buradan otobüsle ya da kiralıkarabayla Avignon’a gitmektir. Ayrıca yine İstanbul kalkışlı uçaklarla Avignon’un çevresinde bulunan Lyon, Toulouse ve Nice şehirlerine giderek buralardan yine benzer aktarmalarla Avignon’a ulaşabilirsiniz.

Avignon’a Ne Zaman Gidilir?

monastery-1595628_960_720.jpg

Fransa’nın güneyinde bulunan Avignon şehri, Akdeniz kıyılarına yakın bir konumdadır. Bundan dolayı coğrafyasında Akdeniz iklimi, yani ılıman bir hava hüküm sürer. Yazın sıcaklıklar 25 derece ve üzerinde, kışın ise 10 derece civarında seyreder. Avignon’u gezmek için en uygun tarihler mayıs ve ekim ayları arasıdır. Ama önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Avignon’nun da yer aldığı Fransa’nın Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesi, meşhur bir soğuk rüzgâr olan Mistral rüzgârlarının hâkimiyeti altındadır. Temmuz ayının sonu ya da ağustos ayının başı gibi başlayan bu soğuk rüzgârlar, sıcaklığı düşürmesinden dolayı geziniz için önemli bir engel haline dönüşebilir. Bu nedenle Avignon’u gezmek istediğinizde bu tarihlere dikkat edip seyahatinizi ilkbahar mevsiminin sonu ile yaz mevsiminin başlarına doğru planlayabilirsiniz.

Avignon’a gidiş tarihinizde dikkat etmenizi önereceğimiz bir diğer husus ise kentin dünyaca ünlü festivalidir. 1947 yılından beri düzenlenen ve Fransa’nın güneyine gelen birçok turistin ilgisini çeken dans, tiyatro ve müzik içerikli Avignon Festivali’ne katılmak için temmuz ayının başında kentte olmanız gerekmektedir. Ayrıca yine Avignon’un çevresindeki meşhur lavanta bahçelerinde büyüleyici bir görüntü ve koku içinde gezinmek istiyorsanız, temmuz ve ağustos aylarında burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Avignon Nerede Kalınır?

avignon-266260_960_720.jpg

Avignon, barındırdığı benzersiz tarihî doku nedeniyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Bu sebeple de kentte değişik bütçelere hitap eden birçok otel bulunmaktadır. Avignon’un en yoğun olduğu tarihler havaların sıcak olduğu mayıs ile ekim ayları arasıdır. Bu tarihlerde kente birçok turist geldiği için otellerde de doluluk oranları da artmaktadır. Mistral rüzgârlarının yaz sonuna doğru etkisini göstermesiyle başlayan soğuk havalardan dolayı ise yoğunluk önemli oranda azalmaktadır. Avignon’u gezmeye gitmeden önce bu mevsimsel koşulları dikkate alıp rezervasyonlarınızı buna göre erkenden halletmeniz tavsiye olunur. Kentte otel için öne çıkan lokasyonlardan ilki tüm tarihî yerlerin yer aldığı şehir merkezi, ikincisi tren garı civarları, üçüncüsü ise kentin dış bölgeleridir.

Avignon’un eski şehir bölgesini tanımlayan şehir merkezi bölgesinde farklı farklı kalitede ve farklı farklı bütçelere hitap eden birçok otel bulunmaktadır. Bu otellerin bazıları 1500 ila 1800’lü yıllar arasında inşa edilmiş binalara kurulmuş olup size tarihle iç içe bir konaklama deneyimi yaşatacaktır. Bu lokasyonda 5 yıldızlı seçeneklerde öne çıkan tesisler; Hotel d'Europe, Palais des Papes, La Miranda, Avignon Teinturiers'tir. 4 yıldızlı otellerde ise Les Anges 1, Mervure Pont d'Avignon Centre, Hotel de l'Horloge ve Hotel Cloitre Saint Louis öne çıkanlardır. Şehir merkezinde daha uygun fiyatla konaklamak isteyenler 3 yıldızlı Hotel Bristol, Hotel Central, Kyriad Avignon, Hotel du Palais des Papes, Hotel Danieli, Hotel Le Medieval, Garlande Boutique Hotel, Hotel d'Angleterre; 2 yıldızlı olarak ise Regina Boutique Hotel, Hotel Les Corps Saints, Residance Les Cordeliers, Le Magnan, Hotel Boquier ve Hotel Le Colbert tercih edebilir. Ayrıca yine bu bölgede grup olarak gelenler için en az oteller kadar konforlu apart daireler de bulmak mümkündür.

Kentin konaklama lokasyonlarında merkezin biraz dışında bulunan tren garı çevresindeki Gare d'Avignon Centre bölgesinde de birçok seçeneğe ev sahipliği yapar. Burada da tıpkı şehir merkezindeki oteller ve kiralık daireler mevcuttur. Çok tercih edilenleri Avingon Grand Hotel, Altera Roma Hotel, Holiday Home Chants D'oiseaux, Confortel Avignon, Apartment Rue Des Lyonnais, Be Loft B&B, Studio Meuble Simpatique, Modern Apart olarak gösterilebilir.

Bu iki bölge dışında Avignon'un dış bölgelerinde ise daha uygun fiyatlı oteller mevcuttur. Buralarda kalıp toplu taşıma kullanarak kent merkezine ulaşabilirsiniz. Bu lokasyonlarda otellerin yanı sıra apart daireler de bulunmaktadır. Bunlar arasında Hotel Restaurant La Ferme, Appart'hotel Court'inn Aqua, Vert Hotel, Hotel Saint George, Ibis Styles Avignon Sud, Yes Hotel Avignon, Brit Hotel Avignon Sud Le Calendal seçenekleri ön plana çıkan tesislerdendir.

Avignon oldukça sakin bir şehirdir. Hayat akşam saatlerinde büyük oranda sona ermektedir. Bu nedenle gecenin geç saatlerinde sokakta kalınmaması tavsiye ediliyor. Eğer şehre uzak noktalarda konaklıyorsanız taksi kullanmanız daha iyi olacaktır. Kentte son dönemde suç yüzdesindeki artış dikkat çekmekte olan bir husus olarak aklınızda bulunsun.

Avignon Otelleri

Rhône Nehri’nin içinden geçtiği Fransa’nın güneyindeki şehirlerden birisidir Avignon. Orta Çağ şehrinde Papalık merkezi olan şehir aynı zamanda dünyada Gotik mimaride öneme sahiptir. Çok büyük bir şehir olmamasından kaynaklı şehir için toplu taşıma çok gelişmemiştir. 2-3 günlük bir seyahat planı hazırlayıp hem yürüyerek hem de bisiklet kiralayarak şehri rahatça gezebilirsiniz. Sakin bir şehir kültürüne sahip olan Avignon’da tarihî ve kültürel bir tatil geçirebilir ve Fransa’nın diğer şehirlerine kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Avignon otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Avignon Gezilecek Yerler

Avignon, hızlı bir gezintide 1 günde, tadını çıkarmak isterseniz ise 2 gün ayırmanızın yeteceği bir yer. Tarihî dokusunu ilk gündeki gibi koruyan bu masalsı kentte gezmeniz gereken noktaları sizler için inceledik. Avignon, 1309'dan 1377 yılına kadar papalara ev sahipliği yaptığı için bünyesinde bulundurduğu tarihî dokunun çoğu bu döneme aittir. Papalığın tekrar Vatikan'a dönmesinin ardından önemini kaybeden kent, o tarihten bu yana adeta zamanın durduğu bir atmosfere sahiptir. Avignon'da kendinizi Orta Çağ döneminde bulacak, Gotik mimarinin en önemli eserlerini hayranlıkla izleyeceksiniz.

Avignon Gezilecek Yerler

Avignon'da gezmezseniz olmazsa olmaz noktaları ifade edecek olursak. İlk sırada Papalık Sarayı geliyor. Hala ilk günkü gibi ayakta duran şehrin surları da ilginizi çekecek bir yapı. Rhone Nehri üzerinde bulunan Saint Benezet Kemeri de zaman içinde hasarlar görse de ayakta kalan kısmıyla ihtişamını korumakta. Bunların yanı sıra Avignon Katedrali'ni ve PetitPalais Müzesi'ni ziyaret etmeniz olmazsa olmaz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Avignon Şehir İçi Ulaşım

avignon-1521535_960_720.jpg

Avignon, küçük bir şehirdir ve bu nedenle de diğer büyük kentlerde bulunan metro, tramvay, troleybüs ağları gibi geniş bir ulaşım yelpazesine sahip değildir. Kentin her yeri yürüyerek keşfetmeye uygun uzaklıklardadır. Avignon’da öne çıkan ilk ulaşım aracı bisiklet ve elektrikli bisikletlerdir. Bisikletlerle kentin her noktasına rahatça seyahat etmeniz mümkündür. Bisiklet kiralama ücretleri günlük 12 euro civarından başlamaktadır. Eğer tercihinizi elektrikli bisikletten kullanmak isterseniz, bunun için de 30 euro’luk bir ücret ödemeniz gerekir. Eğer motosiklet ehliyetiniz varsa 55 euro’dan başlayan fiyatlarla bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Kentte ayrıca TCRA isimli halk otobüsleri bulunmaktadır. Bunlarla kent içinde birçok lokasyona ve havalimanına ulaşmanız mümkündür. Otobüslerde tek bilet 1,40 euro, 10 bilet 12,50 euro, 1 günlük sınırsız bilet ise 3,50 euro’dur.

Avignon’u gezmek için araçlı bir diğer yöntem “Turist treni” adı verilen araçtır. Arka arkaya dizilmiş mini vagonlardan oluşan araçla kentin tüm tarihî ve turistik bölgelerini gezebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Şehrin içinde 45 dakika süren bir yolculuk yapan ve ücretsiz internet erişimi de bulunan Turist Treni’ni kullanmak için bilete 9 euro ödemeniz gerekmektedir. Bu tarz bir tur için diğer alternatif ise birçok şehirde de bulunan üstü açık tur otobüsleridir. Bilet fiyatı bir kişi için 16 euro olan bu otobüslerde kesintisiz gezinti 1 saat sürmektedir. Ancak biletiniz bütün gün geçerli olduğu için istediğiniz durakta inebilir ve o noktadaki gezintinizi tamamladıktan sonra arkadan gelen başka bir otobüse binebilirsiniz.

Avignon’da taksiler de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Eğer kentin havalimanından şehre ulaşmak isterseniz, gündüz 25 euro, gece ise 32 euro ücret ödemeniz gerekmektedir.

Avignon Mutfağı

cassoulet5-600x400.jpg

Avignon, tarihî dokusu kadar zengin mutfağı ile de ilgi çeker. Bu konuda Provence bölgesindeki diğer komşuları ile benzer noktada olan Avignon'da Fransız ve Akdeniz lezzetleri öne çıkar. Avignon için deniz ürünleri ve sebzeler favori besinlerdir. Deniz ürünlerinde karides, midye, ıstakoz, ringa, dil balığı ve levrek en çok tercih edilenlerdir. Bu ürünlerin tıpkı tavuk eti gibi kırmızı veya beyaz şarap ve birbirinden özel soslarla terbiye edilmesi eşsiz bir lezzet katar. Diğer önde gelen yemekler ise bir fasulye yemeği olan cassoulet, sosisli ördek ve kaz ciğeri de kentte yenilmesi önerilen yemeklerdir.

Avignon'da tadılması gereken bir diğer lezzet ise meşhur Fransız peynirleridir. Provence bölgesinin en özel üzümlerinden üretilen şaraplarla birlikte tatmanız gereken çeşit çeşit peynirler damağınızda unutamayacağınız bir lezzet bırakacaktır.

Tüm bunlarla birlikte Avignon'da en ilginç yemek deneyimini eski şehir merkezinin içinde bulunan Orta Çağ menüsüne sahip mekânlarda yaşayabilirsiniz. Kentin tarihî dokusuna uygun olarak en şaşalı dönemlerindeki yemeklerden seçmelerin sunulduğu bu restoranlarda yaban domuzu, geyik, keklik ve sülün gibi lezzetleri yüzyıllar öncesine uygun şekilde tadabilirsiniz.

Avignon'da birinci sınıf restoranların başında La Cour du Louvre, Les 5 Sens, Auberge De Cassagne ve La Mirande gelmektedir. Yerel lezzetleri tatmak isterseniz ise Au Jardin Des Carmes, Le Gout du Jour, Restaurant Des Teinturiers ve Restaurant E.A.T. öne çıkmaktadır. Uygun fiyatlı pizza ve diğer fast food çeşitleri için ise Chez Bodus, Vezzo Pizza, O'Petit APetit ve Chez Mimmo tavsiye edebileceğimiz seçenekler arasında bulunmaktadır.

Avignon'da Alışveriş

candy-store-1521472_960_720.jpg

Avignon hediyelik eşya ve şarap alışverişleri için uygun bir kenttir. Şehirde önemli caddeler üzerinde birçok mağaza ve tezgâhlar bulunur. Kentin alışveriş konusundaki merkezi Rue de la Republique Caddesi olarak kabul edilir. Cadde üzerinde büyük mağazalar ve özel tasarımlarını müşterilerle buluşturan küçük butikler yer alır. Ayrıca yerel takıların ve hediyelik eşyaların bulunduğu mağazalar da burada mevcuttur.

Kentteki Rau Joseph-Vernet Caddesi ise pahalılığıyla dikkat çeken bir lokasyondur. Avignon'nun en lüks mağazaları burada bulunur. Giyim üzerine olan dükkânların yanı sıra aksesuar konusunda da birçok alternatif mevcuttur.

Eğer peynir ve şarap başta olmak üzere yeme-içme için alışveriş yapmayı istiyorsanız, gitmeniz gereken ilk nokta Les Halles d'Avignon kapalı pazar meydanı olmalıdır. Birbirinden lezzetli ve farklı peynir ve şaraplar, yerel çiftliklerde üretilen etler, Provence bölgesinin zeytinyağları burada müşterilerini beklemektedir. Yine bu pazarda lavanta özlü doğal kozmetik ürünleri ve organik ürünler de oldukça revaçtadır.

Mücevherat tutkunları, Avignon'da Boucheron mağazasını kesinlikle ziyaret etmeli. Uzun yıllardır tek bir aileye ait olan tarihi mağazada birbirinden şık ve ilginç takılar satılıyor. Her bütçeden müşteri için geniş bir seçenek yelpazesi mevcut.

Avignon'daki bir diğer ünlü mağaza ise La Cave du Bouffart. Bu şirin dükkânda Provence bölgesinde üretilen şaraplara ulaşmanız mümkündür. Ayrıca yine Avignon çevresinde geleneksel tekniklerle üretilen doğal zeytinyağlarını satın alabilirsiniz.

Avignon ve Provence bölgesinin adeta sembolü olan lavanta için ise Le Château du Bois mağazasına gitmeniz şiddetle tavsiye edilir. Burada hem bu şahane bitki ile bilmediklerinizi öğrenebilir hem de lavanta özlü kozmetik ürünler satın alabilirsiniz. Mağazadan ayrıca hatıra olarak satılan kuru lavanta demetlerini dostlarınıza hediye olarak alabilirsiniz.

Avignon'da Gece Hayatı  

road-3082004_960_720.jpg

Tarihî dokusu ve lezzetleriyle kendisini ziyarete gelenlerin yüzünü kara çıkarmayan Avignon'da gece hayatı konusunda beklentilerinizi minimum seviyede tutun. Çünkü gündüz oldukça güzel ve yoğun olan kent, akşam saatlerinden itibaren ise yavaş yavaş sessizliğe gömülür. Bu nedenle de şehirde bulunan mekânların birçoğu erken saatlerde müşterilerine veda etmektedirler. Kentteki mekânlar genellikle yeme içme üzerine kurulu olduğu için bir yandan birbirinden güzel müzikler dinleyip sohbet ederken bir yandan da seçeceğiniz içkilerle yemeğinizi tadabilirsiniz.

Ancak kentin bu sakin gece hayatını istemeyenler için de gece geç saatlere kadar açık yerler de az sayıda da olsa mevcuttur. Bunlar için L'Horloge Meydanı, Corps-Saints Meydanı,Palais Meydanı ve Carnot Caddesi gibi noktalara gitmeniz gerekir. Avignon'daki Barberousse Bar’da güzel müzikler dinleyip birbirinden lezzetli kokteylleri içebilirsiniz. Mekânda belirli günlerde canlı müzik ve özel partiler de yapılmaktadır. L’Explo Bar ise birbirinden özel biraları ile öne çıkan bir mekândır. Biralarınızı yudumlarken DJ'in müzikleri ile eğlenebilirsiniz. Pub Z, oldukça şık tasarlanmış bir rock bar olarak dikkat çekiyor. Gençlerin uğrak noktası olan barda birçok kokteyl ve bira seçeneği mevcut. Les Ambassadeurs nostaljik havasıyla etkileyici bir mekân. Latin müzikleri ve danslarına ev sahipliği yapan Le Carre Rouge ise kurtlarınızı dökebileceğiniz bir başka önemli adrestir.

Cazseverler için ise yine eski kent merkezi içindeki AJMI Jazz Club'u tavsiye edebiliriz. Burada birbirinden keyifli caz parçalarla güzel bir akşam geçirmeniz mümkündür.

Avignon'da ayrıca Le Vin Devant Soi ile Wine Bar Avignon'a giderek şarap tadımı yapabilirsiniz. Girişte istediğiniz sayıyı ve kadeh boyunu belirleyip ücretini ödediğiniz kartla Provence bölgesi başta olmak üzere Fransa'nın birbirinden leziz şaraplarını içebilirsiniz.

Avignon Festivalleri


 

Bu küçük Fransız kentinde görmeniz gereken festivallerden en önemlisi Avignon Festivalidir. Bu dönemde şehrin kalabalık olacağı uyarısını da yapmamız gerekir. Tatilini bu döneme denk getirmek isteyen ziyaretçilerin, otel rezervasyonlarını önceden yapmalarını öneririz.

Avignon Festivali: Avignon Festivali 1947'den bu yana her yıl temmuz ayının başında başlayan dünyaca ünlü bir sanat festivalidir. Organizasyon, Fransa'da devam eden en eski festivaller arasında yer almaktadır. Tiyatro, dans ve müziği buluşturan festivalin kentin tarihî dokusuyla uyumu muhteşemdir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçılar, yeteneklerini sergileyerek izleyenlere unutulmaz anlar yaşatır.

Avignon Resmi Tatiller

Yeni Yıl Tatili: 1 Ocak

Paskalya Tatili: Nisan ayı

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

2. Dünya Savaşı Zafer Günü: 8 Mayıs

Ascension Tatili: 14 Mayıs

Pentecote Tatili: 25 Mayıs

Fransız Milli Bayramı: 14 Temmuz

Assomption Tatili: 15 Ağustos

Toussaint Tatili: 1 Kasım

Avignon İçin Faydalı Bilgiler

Ambulans: 15

Polis: 17

İtfaiye: 18

Acil: 112

Avignon Dış Temsilcilikleri

Avignon, Marsilya Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Marsilya Başkonsolosluğu

Adres: 363, Avenue du Prado 13008 Marseille-France

Telefon: +33 491 29 00 20

Faks: +33 491 227 821

E-Mail:[email protected]

İnternet sitesi: http://marsilya.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Avignon Para Birimi

Fransa’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 5,15 TL’dir.

*Kur bilgisi Mayıs 2018’de güncellenmiştir.

Avignon’un Resmi Dili

Avignon’da resmi dil Fransızcadır. Kent önemli bir turizm kenti olduğundan İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Avignon Saat Farkı

Avignon, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Avignon’da saat 11.00’dir

Avignon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 10oC
  • Nis 13oC
  • May 16oC
  • Haz 20oC
  • Tem 23oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 14oC
  • Kas 9oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 89.769 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman-Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün