Arcachon

Arcachon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransa’nın güneyindebir belediye olan Arcachon, popüler bir sahil kasabasıdır. Nüfusu 2008 yılındaki sayıma göre 11.789’dur. 150 yıllık bir tarihe sahip olan Arcachon, 2 Mayıs 1857 tarihinde İmparator III. Napolyon’un resmi doğum yeri olarak belirlendiği zaman, 400’den az sayıda kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Arcachon bu dönemde, çam ağaçlarının, meşelerin ve çilek ağaçlarının bulunduğu, yol bağlantısının mevcut olmadığı, evlerden ziyade tahta kulübelerin yaygın olduğu ve çoğunlukla balıkçıların ve köylülerin yaşadığı bir kasabadır. Bölgedeki hareketlenme, Bordeaux burjuvazisinin deniz banyosu hevesiyle, kasabaya üç adet deniz işletmesi kurmasıyla başlamıştır. Günümüzde ise altın kumlu sahil şeridi, yumuşak hava şartları ve güzel suları ile popüler bir yüzme noktası olma özelliğiyle, turistik açıdan dikkatleri üzerine çekmektedir.

Arcachon, Arcachonnaise adına sahip olan, özgün villa mimarisi ile ünlüdür. Kuşaklar boyunca eleştiriye tabi olan Viktorya tarzındaki bu eski yapılar, günümüzde büyüleyici olarak nitelendirilmektedir.

Avrupa’nın en yüksek kumul tepesi de Arcachon Koyu’nda yer almaktadır. 500 metre genişliğe, yaklaşık 3 kilometre uzunluğa ve denizden 110 metre yüksekliğe sahip, resmi adıyla; Dune du Pilat, yılda ortalama 1 milyon kişinin ziyaret ettiği oldukça popüler bir noktadır. 

Arcachon birden çok ilgi çekici noktası, muhteşem manzarası, çam ormanları, Avrupa’nın en yüksek kumul tepesi ve köyleriyle renkli bir kasabadır. Fransa’nın en güzel küçük kasabalarından biri olan Arcachon’da 220 kilometrelik bisiklet yollarında bisiklet sürmek, kuş gözlemciliği ve spor yapmak, ayrıca geleneksel teknelerde koy gezileri yapmak gibi birçok keyifli aktivite imkânı bulmak da mümkündür. 

Arcachon Nerededir?

Arcachon, Batı Avrupa ülkesi Fransa’nın güneybatı ili Gironde’un bir belediyesidir. Kasaba, Bordeaux’nun 55 kilometre güneybatısında, Landes Ormanı’nda, Atlantik Okyanusu kıyısında kurulmuştur. 

Arcachon’a Nasıl Gidilir?

Fransa’nın en yoğun uluslararası havalimanlarından Bordeaux–Mérignac Havalimanı, Arcachon’a oldukça yakındır. Bordeaux’daki Gare Saint-Jean tren garından ise her gün sık aralıklarla gerçekleşen seferler ile Arcachon’a ulaşmak mümkündür. Gare Saint-Jean'in önünden kalkan otobüsler ile de Arcachon’a 1 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılabilmektedir. 

Arcachon’daki Plajlar

İnce kuma sahip, 7 kilometre uzunluğundaki Arcachon plajları, ziyaretçilerine farklı atmosferler sunmaktadır. Tesisler, şehrin tam merkezinde konumlanmıştır.

19. yüzyıldan beri ünlü olan ArcachonPlajı, sahil şeridinde yaklaşık 800 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Mağazalara ve restoranlara yakın, şehir merkezinde yer alan Arcachon Plajı, plaj voleybolcuları arasında bilinen bir noktadır. Theirs ve Eyrac iskelelerinin yanında bulunmasından dolayı Île aux Oiseux ve başka yerlere gerçekleştirilen tekne turlarının başlangıç noktasıdır.

Huzur ve sakinlik arayanların tercih ettiği plaj ise, küçük marinanın girişinde bulunan Eyrac Plajı’dır. Nisan ayından itibaren havanın ısınması ve güneşin kendini göstermesiyle, güneşlenenlerin tercih ettiği bir sahildir.

Çimenlik alanları, spor imkânları ve bisiklet yolları ile Arcachon’un en büyük plajı Pereire, 3 kilometreye yakın ince kumlu zeminiyle en meşhur plajdır. Buraya, Cap FerretYarımadası’nın eşsiz manzarası da eşlik etmektedir.

Pereire Plajı’nın güneyinde bulunan Abatilles Plajı ise gölgeli bölümleri ve çocuklar için oyun alanları ile tercih edilmektedir. Bu plajda aynı zamanda rüzgâr ve uçurtma sörfü de yapılmaktadır.

Moulleau Plajı ise yüzmeyi ve dondurma yemeyi seven ailelerin buluştuğu bir plajdır. Bu plajın aynı zamanda muhteşem bir manzarası da bulunmaktadır. 

Arcachon’da Görülecek Yerler

Saint-Ferdinand Kilisesi, Arcachon’da inşa edilmiş ilk şapel olma özelliği taşımaktadır. Kilisenin günümüzdeki şekli ise, 1900 yılında Neo-Roma kilise tarzında inşa edilmiştir. 1927’de tamamlanan 42 metre yüksekliğe sahip çan kulesinde ise Mukaddes Kalp heykeli bulunmaktadır. Kilise, kasabadanın görkemli yapılarındandır.

Eski balıkçı bölgesi Pointe de l’Aiguillon, kırmızı kiremit çatılı, verandalı evleri ile kasabanın karakteristik bir bölgesidir.

Atlas Okyanusu’nda yer alan ikinci büyük marina olan Arcachon Limanı, 2.600 teknelik bir kapasiteye sahiptir. 2007 yılından bu yana ise geleneksel teknelere ayrılmış “miras rıhtımı” bölümüne sahiptir. Limanın girişinde, Claude Bouscau tarafından yapılmış, 1935 Roma Grand Prix kazanan kişinin heykeli bulunmaktadır.

Parc Mauresque (Mauresque Parkı) ise kasabaya bakan, nadir bulunan bitki türleriyle bezenmiş, 4 hektarlık alanı kaplayan doğal bir bölgedir. Park, yemyeşil doğası ve gölleriyle, Arcachon’da vakit geçirilebilecek en güzel köşelerdendir. 

Arcachon ile İlgili

Arcachon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa