Google+

Arama formu

Antibes

Antibes, ülkenin güneydoğusunda bulunan, Fransa’nın liman kentlerinden...
Devamı oku
Antibes (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 16 AVENUE DE LAMBALLE 75016 PARIS/ FRANCE...
Devamı oku
Antibes’te sıcak yaz aylarının hakim olduğu Akdeniz İklimi görülür. Kış...
Devamı oku
Şehre en yakın havalimanı Nice’tedir. Antibes’e gitmek için Nice-Cannes...
Devamı oku
Antibes gibi güzel bir şehirde ulaşım için yürümeyi tercih etmek, şehri...
Devamı oku
Antibes, Cannes’dan 15 kilometre uzaklıkta güzel bir Akdeniz şehridir...
Devamı oku
Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Fransız mutfağı, sıra...
Devamı oku
Antibes’in bir hayli canlı bir gece hayatı vardır. Şehir size pek çok...
Devamı oku
Antibes’te hem eski şehrin sokaklarında dolaşırken küçük butiklerden hem...
Devamı oku
Jazz à Juan (Temmuz) Antika fuarı (Nisan) Saint Peter Festivali (...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya (28 Mart ) İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Antibes’e gidebilmesi için Shengen...
Devamı oku
Antibes şehri, Fransa'nın güneydoğusunda yer alır. Alpes Côte d’Azur...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Antibes, Fransa'nın güneydoğusunda yer alır. Alpes Côte d’Azur bölgesine...
Devamı oku
Antibes, Fransa’nın önemli bir tarihî liman kentidir. Şehir sahil...
Devamı oku
Fransa sınırları içerisinde yer alan Antibes’in para birimi Euro’dur. 1...
Devamı oku
Fransa sınırları içinde yer alan Antibes’in resmi dili Fransızca’dır.
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 9.2℃
Şub 9.7℃
Mar 11.6℃
Nis 13.6℃
May 17.4℃
Haz 20.9℃
Tem 23.8℃
Ağu 24.1℃
Eyl 21℃
Eki 17.4℃
Kas 12.9℃
Ara 10.1℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 75,568 / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Antibes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

destination-antibes-4-b.jpg

Antibes şehri, Fransa'nın güneydoğusunda yer alır. Alpes Côte d’Azur Bölgesi’ne bağlı olan şehir, önemli bir liman kentidir. Garoupe Yarımadası’nın doğu yakasında ve Anges Körfezi kıyısında yer alır. Körfezin öteki ucunda bulunan Nice'in tam karşısına denk gelir.

75.568 kişilik nüfusa sahip 26.48 kilometrekarelik bu güzel küçük şehir, farklı bölgelere bölünmüştür. Ana karada Old Antibes ve liman bölgesi yer alır. Karşılarında Baie des Anges yer alırken, Juan les Pins Bölgesi Cannes tarafına doğru yer alır. En güzel yerlerinden biri olan Fort Carre ise liman ve Baie des Anges arasındadır.

25 kilometrelik sahil şeridinde 48 plajın yer aldığı Antibes, özellikle yaz günlerinde çok keyiflidir. Gündüzleri denizde vakit geçiren turist ve yerli halk, akşamları evlerinde oturmaz. Özellikle liman ve eski şehir kısımlarındaki mekanlar dolup taşar. Sahip olduğu Akdeniz ikliminin bunda etkisi büyüktür. Şehirde kış ayları da çok soğuk geçmez, ılımandır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Q9jOROUqCy8

Antibes’de Gezilecek Yerler

Antibes, Cannes’dan 15 kilometre uzaklıkta güzel bir Akdeniz şehridir. Antibes’in çevresini saran surlar karşılar sizi deniz kenarında. Limanı lüks yatlarla çevrili, rengarenk bir yerdir. Roma döneminden kalmadır. Fransızlara geçtikten sonra zengin Avrupalıların çamların arasında yüksek duvarlı lüks evler yaptırdığı popüler bir Akdeniz kasabası haline gelmiş. Kasabanın zenginliği her halinden bellidir. Buraya bayılacaksınız.

Picasso Müzesi

Picasso Müzesi

Antíbol ya da Antibo olarak da tarihte yer alan Antibes, Fransa’nın Cote d’Azur Bölgesi’nde, Cannes ve Nice şehirlerinin arasında yer alır. Antibes, 5. yüzyılda Yunanlı bir koloni tarafından Antipolis adıyla kurulup limanı sayesinde yüzyıllarca önemli bir ticaret alanı olmuştur.

Antibes, Roma İmparatorluğu’nun şehirden çekilmesinden sonra birçok kabile tarafından kuşatılmaya ve alınmaya çalışılmıştır. 10. yüzyılda Seignur Rodoart şehrin etrafını koruyacak surların da olduğu kaleyi inşa ettirir ve bundan sonraki 200 yıl boyunca şehre rahat bir nefes almasını sağlar.

Kalenin sağlam surları arkasında güvenle varlığını sürdüren şehir 15. yüzyıl sonunda da Fransa Kralı 11. Louis’nin koruması altına girerek yağma ve talanlardan etkilenmeden günümüze kadar korunmuştır.

19. yüzyıl ortalarından itibaren Avrupalılar bu bölgenin güzelliğini fark ederek büyük ve lüks evler inşaa ettirmeye başlarlar. İşte bu evlerden biri olan Grimaldi Kalesi sonradan müzeye dönüştürülmüştür. Çünkü, 1946 yılında Pablo Picasso bu bölgede yaşayan arkadaşları Gerald Murphy ve eşi Sara’yı ziyaret etmek üzere gelmiş ve altı ay boyunca bu kalede yaşamıştır. Picasso’nun bu dönemde yarattığı tüm eserler kaldığı şatonun Picasso Müzesi’ne çevrilmesiyle, müzede sergilenmeye başlamıştır.

Antibe şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Double Room in a Villa, Loli's Quiet Room with Swimming Pool, Chambre Privee, 5 min à pied des plages güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Duplex au coeur du vieil Antibes, Stunning 2-bedroom apartment & panoramic sea view, Gorgeous one-bedroom apartment with terrace and sea view. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Charmant studio dans demeure historique, Residence Luxe Les Jardins du Cap Antibes, Antibes: A nest perched on the sea! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz MSV Sunrise, Crew Lighthouse, Marine Les Pins tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antibes aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eski şehir

Eski şehir

Antibes’in en kalabalık ve popüler sokağı Old Town’daki (Eski Şehir) Rue Sade. Burası şehrin turistik yeri. Yani seyahatiniz boyunca illa ki buradan geçiyorsunuz. Old Town’ın ara sokaklarında bir sürü küçük ve sevimli renkli kepenkli dükkanlar ve mağazalar var. Yalnızca kaz ciğeri satan dükkanların fazlalığı ise dikkat çekici seviyede.

Yine eski şehir bölgesindeki Cours Masséna’da yer alan Marche Provençal’a (Antibes’in kapalı pazarı) mutlaka gidin. Bu pazar yerel çiftçilerin ürettikleri sebzeler, meyveler, balsamikler, zeytinyağları, zeytinler, peynirler, balıkçıların sabah denizden getirip tezgahlarına attıkları balık ve balık ürünleri ile adeta bir görsel şölen.

Burası gerçekten benzerine az rastlanır güzellikte bir pazar gerçekten. Marche Provençal’da küçük restoranlar ve kafeler de var. Turistlerin yoğun olduğu sezonda buradaki restoranlarda pahalı ama tazeliği ve lezzeti konusunda hiç şüpheniz olmasın.

Antibes’te "Absinthe" (Absent) içkisinin müzesi var. Absent, uzun yıllar boyunca yasaklanmış bir içkidir. Son yıllarda alkol oranı regülasyonların izin verdiği seviyeye çekilerek satışı yeniden başladı. Kristal ayaklı ufak bardaklarda servis edilen bu içkiyi satan Balade en Provence, Antibes’deki en iyi absent bar. Denemek isterseniz buraya gidin mutlaka. Ama belirtmeliyiz ki çoğunlukla Antibeslilerin takıldığı Marche Provençal civarındaki naif balıkçı mekanlarında içilen şarabın yerini de pek başka bir şey tutmuyor.

Yat Limanı ve Plajlar

Yat Limanı ve Plajlar

Öncelikle Antibes, çok güzel bir sahil şehri. Mimarisi sizin tüm yorgunluğunuzu almaya yetiyor. Sizi tatil moduna sokuyor. Ancak bunun ötesinde şehir belki de bölgedeki en güzel plajlara sahip. Nice havalimanı denize kenarına kurulduğu için, Nice ve çevresinde plajlar çakıl taşları ile kaplanmış. Böylece rüzgarın havalimanı pistine kum taşıması engellenmiş. Bu da doğal olarak havalimanına yakın yerlerin plaj kalitesini düşürüyor.

Antibes bu mesafeden uzaklaşmaya başladığınız sınır bölgelerden biri. Antibes’den Cannes’a kadar çok güzel plajlar var. Özellikle ikili arasında kalan Juan les Pins plajları ve gece kulüpleri ile meşhur bir yer. Dolayısıtyla, özellikle de yazın, plajda ya da plaj yakınlarında bir restoranda bir ünlüyle karşılaşmanız son derece olası.

Bu buranın plajlarının ne derecede meşhur olduğunun bir göstergesi olası. Bazı seyyahlar Juan les Pins’e kıyasla, Antibes yat limanı yanında surlarla korunmuş, ufak kapalı plajı çok daha fazla tavsiye etmekteler. Güneşlenirken bir tarafınız çarşaf gibi Akdeniz bir yanınızda ise Picasso Müzesi manzarası. Üstelik bu bölgedeki plajların çoğunluğu da halk plajı. Plajların tek kusuru ise bazı zamanlar deniz analarına denk gelebilmeniz. Tercih sizin.

Antibes’in plajları dışında yat limanı da bir diğer dikkat çekici özelliği. Aslında Güney Fransa’da her şehirde bir yat limanı bulunuyor. Hatta sanki önce yat limanı sonra da şehir kurulmuş izlenimine kapılıyorsunuz. Ancak burası diğerlerinden biraz farklı. Antibes Avrupa’nın en önemli süper yat limanı.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Antibes Nerededir?

Antibes, Fransa'nın güneydoğusunda yer alır. Alpes Côte d’Azur bölgesine bağlı olan şehir, önemli bir liman kentidir. Garoupe Yarımadası’nın doğu yakasında ve Anges Körfezi kıyısında yer alır. Körfezin öteki ucunda bulunan Nice'in tam karşısına denk gelir.

Antibes’e Ne Zaman Gidilir?

Antibes’te sıcak yaz aylarının hakim olduğu Akdeniz İklimi görülür. Kış ayları ise ılıman geçer. Sıcaklıklar tüm yıl boyunca ortalama 9-30 derece arasındadır.

Antibes’e Nasıl Gidilir?

Şehre en yakın havalimanı Nice’tedir. Antibes’e gitmek için Nice-Cannes arasında seyreden trenleri kullanmak mümkündür. Aynı güzergahta otobüsle de seyahat edilebilir.

Antibes şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Antibes’de Nerede Kalınır?

Antibes, Fransa’nın önemli bir tarihî liman kentidir. Şehir sahil bölgelerinde gelişmeye başlamıştır ve çeşitli bölgelerinde lüks konaklama hizmetleri ile turistlerini ağırlamaktadır. Antibes şehir merkezi içerisinde yürüyerek ve bisiklete binerek gezebilirsiniz. Şehrin plajlarına ve diğer bölgelerine ise toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilir veya araç kiralayarak da bu plajları gezebilirsiniz. 

Akdeniz ikliminin görüldüğü Antibes’e yazları sıcak ve kışları ılıman bir hava hâkimdir. Yılın her dönemi ziyaret edilen şehir, özellikle havaların ısınması ile beraber turist yoğunluğu yaşar. Deniz sezonunun açılmasıyla tarihî sokakları farklı kültürden insanların uğrak yeri haline gelmektedir.


Antibes’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Antibes otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Antibes Otelleri

Antibes, ülkenin güneydoğusunda bulunan, Fransa’nın liman kentlerinden birisidir. Tam bir Akdeniz kenti olan Antibes özellikle yaz günleri hem yerel halkı hem de turistleri ile cıvıl cıvıldır.


Antibes Otelleri
 

Sahil kentlerini gezerken uğrayabileceğiniz ve 1-2 günlük kısa süreli tatillerinizi değerlendirebileceğiniz bir şehirlerden birisidir. Kara yolu ile ulaşım sağlayabilir veya en yakın Nice’de bulunan havalimanına gelip oradan Antibes şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz. Çok büyük bir şehir olmayan Antibes, antik ve eski yapısı, tarihî sokakları ve taş evleri ile bilinmektedir. Fransa’nın diğer şehirlerine kıyasla ortalama bir ücret dengesine sahip olan kentte, farklı bütçelere uygun ve farklı otel konseptlerinde konaklama imkânı bulunabilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Antibes otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Antibes İçi Ulaşım

Antibes gibi güzel bir şehirde ulaşım için yürümeyi tercih etmek, şehri ve sokaklarını keşfetmek için iyi olacaktır. Özellikle eski şehir kısmı mutlaka yürüyerek görülmeli. Dilerseniz bisiklet de kiralayabilirsiniz. Şehirde iyi bir otobüs ağı da mevcuttur. Bilet fiyatları da 1 Euro kadardır. Taksiyle ulaşımda mümkündür.

Antibes Mutfağı

1aabee6a3a0f382882135291eac5a62f.jpg

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Fransız mutfağı, sıra dışı yemek alışkanlıklarıyla de ünlüdür. Fransızlar ‘escargot’ denilen salyangozu, at eti ve kurbağa bacağı yerler. Ancak bu sadece bunları bulabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Fransız mutfağının şüphesiz en meşhur detayları muhteşem şarapları ve peynirleridir.

Farklı bölgelerde farklı süt ürünleri ve üzümlerle yapılan peynir ve şarapların hepsi başlı başına bir lezzettir. Fransız mutfağında her şaraba eşlik etmesi uygun olan bir peynir türü vardır. Rokfor, Brie ve Camembert en meşhur Fransız peynirleridir. En meşhur şaraplar ise Bordo bölgesinde yetişen üzümlerden üretilir.

Fransa’nın Champagne bölgesinin üzümleri ile üretilen şampanya adını o bölgeden almaktadır. Uluslararası olarak tescil edilmiş olan şampanya sadece o bölgenin üzümlerinden üretilebilmektedir. Michelin yıldızı uygulaması, Fransız bir şirket olan Michelin’in ürettiği bir proje olarak ilk önce Fransız mutfağına yönelik derecelendirmeler ile başlatılmıştır.

Yemekler ordövr ile başlar, ana yemeğin ardından ise peynir ya da tatlı menüsü gelir. En popüler Fransız ordövrleri somon terin ile kaz ciğeri olarak bilinen ‘Foie Gras’tır. Kahvaltılarda da tercih edilen ‘Croque Monsieur’ aynı zamanda bir ordövrdür. Patates kızartması ve biftek ile ‘Pot au Feu’ denilen ve havuç, soğan ve kereviz sapı ile birlikte haşlanmış dana etinden oluşan yemek en popüler ana yemeklerdir.

Fransız mutfağının tatlıları da peynirleri kadar meşhurdur. Milföy pastası, ekler, parfe, sufle, krem brule, makaron, krep ve çikolatalı mus dünyaca meşhur Fransız tatlılarının yalnızca birkaçıdır.

Popüler restoranlar

Le Nacional Restaurant, Les Pecheurs, La Cap, Le Manoir De L’Etang, Le Latino, Cafe de La Place, Les Terraillers.

Bahşiş

Fransa restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Antibes Gece Hayatı

Antibes’in bir hayli canlı bir gece hayatı vardır. Şehir size pek çok trend ve popüler mekan alternatifi sunar. İyi müzik, güzel yemekler ve şık insanlar görmek için bu şehirde geceleri kendinizi otelinize bağlamayın.

Özellikle eski şehir ve liman kısmında pek çok mekan mevcuttur. Her sokağında farklı bir tarza rastlamanız mümkündür. Canlı müzik için The Hop Shore’a gidilebilir. 1920’lerden bu yana popüler olan Pam Pam, canlı gösterileri izlemek için idealdir.

Antibes Festivaller

Jazz à Juan (Temmuz)

Antika fuarı (Nisan)

Saint Peter Festivali (Haziran)

Voiles d'Antibes (Haziran)

Dini Müzik Festivali (Ocak

Bira Festivali (Ekim)

Şarap ve Gurme Fuarı (Ekim)

Antibes’de Alışveriş

Antibes’te hem eski şehrin sokaklarında dolaşırken küçük butiklerden hem de büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmak mümkündür. Juan les Pins butiklerle doludur. Marche Provencale pazarı, yerel halkı alışveri yaparken izlemek, yöresel lezzetleri keşfetmek açısından idealdir.

Fransa’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz en güzel hediye şüphesiz ki Fransız şarabıdır. Şişesi 3-4 Euro fiyatla enfes Fransız şaraplarını hemen her yerden temin edebilirsiniz. Enfes Fransız peynirlerini de seyahate uygun vakumlu poşetlerde alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Antibes Saat Farkı

Antibes (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Antibes Para Birimi

Fransa sınırları içerisinde yer alan Antibes’in para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,40 TL’dir.

Antibes Resmi Dili

Fransa sınırları içinde yer alan Antibes’in resmi dili Fransızca’dır.

Antibes Türkiye Dış Temsilcilikleri

PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 16 AVENUE DE LAMBALLE 75016 PARIS/ FRANCE

Telefon: 00–33–153 92 71 11 (3 lignes)

Faks: 00 33 1 45 20 41 91

ambassade.paris@mfa.gov.tr

http://paris.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fransa

Antibes Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya (28 Mart )

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Yükseliş Günü

Zafer Günü (8 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Bastille Günü (14 Temmuz)

Assumption (Meryem Ananın Göğe Kabulü)

Azizler Günü (1 Kasım)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Antibes İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Antibes Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Antibes’e gidebilmesi için Shengen vizesi almaları gerekmektedir.