Nantes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nantes, Fransa’nın batısında, Loire Nehri üzerinde konumlanır. Ülkenin en büyük altıncı kenti ve Pays de la Loire bölgesinin başkentidir.


ewtec.org

Fransa’nın batısında konumlanan Nantes, Fransa’nın en büyük akarsularından Loire Irmağı üzerinde kurulmuştur. Şehir, Pays de la Loire bölgesine başkentlik yapar ve 284.970 nüfusu ile ülkenin en büyük altıncı şehridir. 

Geniş yeşil alanlara ve büyük parklara sahip şehir, 2004 yılında Times tarafından “Avrupa’nın En Yaşanılır Kenti” olarak gösterilmiştir. 2010 yılında “Dünyanın En Yenilikçi Şehirleri” sıralamasında dünya çapında 36., Fransa’da ise Paris, Lyon ve Strazburg’dan sonra 4. gösterilmiştir. Avrupa’nın en gelişmiş ve çevreci ulaşım sistemlerinden birine sahip olan Nantes, 2013 yılında Avrupa Komisyonu tarafından “Avrupa’nın Yeşil Başkenti” ünvanına layık görülmüştür.
Uluslarası alanda ünlü Université de Nantes’e ev sahipliği yapan Nantes, tüm şehri saran kampüsleri ile tam anlamıyla bir öğrenci kentidir ve şehirde yoğun öğrenci nüfusu bulunur.

İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük zarar gören Nantes, savaş sonrasında bağlı bulunduğu Bretonya bölgesinden ayrılmıştır. Ancak şehirde halen, Büyük Britanya’dan gelen Kelt halkı Bretonların kültüründen izler görmek mümkündür.

Tanıtıcı Video:

 

Nantes ile İlgili

Nantes Nerededir?

Nantes; Fransa’nın batısında, Loire Nehri üzerinde, Atlas Okyanusu kıyılarından yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır.

Nantes'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Nantes’e direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuşlar ile yada İzmir ve Antalya’dan hareketli sezonluk uçuşlar ile şehre ulaşabilirsiniz. Ayrıca Paris’e direkt uçabilir ve oradan hızlı tren ile Nantes’e gidebilirsiniz. 

Nantes'e Ne Zaman Gidilir?


actaruuss.free.fr

Atlas Okyanusu’na çok yakın bir konumda yer alan Nantes’de ılıman okyanusal iklim hâkimdir. Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı 5 – 6 derece, yaz aylarında ise 20 derece dolaylarında seyreder. Şehirde belirgin yağış görülür, en kurak aylarda dahi yağış miktarı yüksektir. Yaz aylarının serin, kışların ılık geçtiği kenti ziyaret etmek için en uygun dönem yağışların azaldığı Nisan – Temmuz aylarıdır.

Nantes'te Nerede Kalınır?

Fransa’nın kuzey batısında yer alan bölge Pays de la Loire’nin başkenti olan Nantes, tarih boyunca da ülkenin stratejik olarak önemli noktalarından biri olmuştur. Özellikle Brittany bölgesinin ülkeye katılımındaki etkisinden dolayı Brittany’nin de idari olmasa da tarihsel başkenti olarak görülür. Fransa’nın en büyük şehirlerinden biridir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Nantes otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Nantes Otelleri

Adı çok bilinmeyen bir Fransız şehri olan Nantes, Fransa’nın kuzey batısında yer alan Pays de la Loire bölgesinin başkentidir. Aynı zamanda tarihî açıdan da önem taşıyan şehir, eskiden Brittany bölgesinin başkenti olarak biliniyordu. Fransa’nın okyanus sınırında yer alan şehir, ülkenin 6. büyük şehridir. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Nntes otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Nantes Gezilecek Yerler


wikimedia.org

Nantes, alabildiğine geniş yemyeşil caddeleri ve birbirinden güzel meydanları ile oldukça ferah bir kent. Şehrin ortasından geçen Loire Nehri, şehre farklı bir doku katıyor. Nehrin tam ortasında yer alan ada, büyük alışveriş merkezi, yüksek toplukonutları ve eğlence parklarıyla şehrin modern yüzünü oluştururken; şehrin tarihi merkezi günümüze kadar gelen yapıları ile turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Nantes gezilecek yerler:

Bretonya Dükleri Şatosu (Château des ducs de Bretagne)


voyageranantes.com

Şehrin tarihi merkezinde, Loire Nehri’nin sağ kıyısında yer alan Bretonya Dükleri Şatosu, 1941’de Nantes Bretonya’dan ayrılana kadar şehrin merkezi olmuştur. 1207 yılında inşa edilen şato, 13. Ve 16. Yüzyıllar arasında Bretonya Dükleri’nin resmi olarak ikametgahı olarak kullanılmıştır. 1862 yılında Fransa’nın ulusal mirasları arasına alınan şato, günümüzde Nantes Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

 • Adres: 4, Place Marc Elder, 44000 Nantes, France
 • Telefon: +33 2 51 17 49 48
 • Ziyaret saatleri
 • Şato: 3 Temmuz – 30 Ağustos: Her gün: 09.00-20.00 / 1 Eylül – 2 Temmuz: Her gün: 10.00-19.00
 • Nantes Tarih Müzesi: 3 Temmuz – 30 Ağustos: Her gün: 10.00-19.00 / 1 Eylül – 2 Temmuz: Her gün: 10.00-18.00 (Pazartesi günleri kapalıdır.)
 • Giriş ücretler: Şato: Ücretsiz, Nantes Tarih Müzesi: Tam: 8 Euro / İndirimli: 5 Euro
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Saint Pierre Katedrali (Cathédrale Saint Pierre)


wikimedia.org

Nantes Katedrali olarak da bilinen Saint Pierre Katedrali, Gotik mimari üslupta inşa edilmiş Katolik katedralidir. Katedralin yapımına 1434 yılında başlanmış, 457 yıl sonra, 1891’de yapımı tamamlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 15 Haziran 1944’te bombalanan ve büyük zarar gören Saint Pierre Katedrali, 1972 yılında restore edilmiştir.

 • Adres: Place Saint-Pierre, 44000 Nantes, France
 • Telefon: +33 2 40 47 84 64
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09.00 – 19.00 / Pazar: 10.00 – 19.00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Güzel Sanatlar Müzesi (Musée des Beaux-Arts)


cybevasion.fr

1801 yılında kurulan Musée des Beaux-Arts, konumlandığı tarihi binası ve eşsiz sanat koleksiyonu ile şehre gelen turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Müzede, Bernardo Daddi, Giovanni Battista Moroni, Gerard van Honthorst ve Charles de La Fosse gibi sanatçıların 13. ve 19. yüzyıl arasındaki eserleri sergilenmektedir.

 • Adres: 10 Rue Georges Clemenceau, 44000 Nantes, France
 • Telefon: +33 2 51 17 45 00
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Salı: 14.00 – 17.00 / Çarşamba – Cuma: 10.00 – 12.00 ve 14.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam: 2 Euro / İndirimli: 1 Euro
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

 
Pommeraye Pasajı (Le Passage Pommeraye)


wikimedia.org

Küçük bir alışveriş merkezi olan Pommeraye Pasajı, adını Louis Pommeraye’den alır. 1840’ların sonunda başlayan pasajın yapımı 4 Temmuz 1843’te bitmiştir. Pasaj, Rönesans tarzı heykelleri ve kusursuz iç tasarımı ile dikkat çekmektedir. Santeuil ve de la Fosse caddeleri arasında konumlanan Pommeraye Pasajı 1976 yılında tarihsel anıt ilan edilmiştir.

 • Adres: Rue de la Fosse, 44000 Nantes, France
 • Telefon: +33 2 40 48 78 17
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 08.00 – 20.00 / Pazar: 09.00 – 19.00
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Versay Adası (l'Ile de Versailles)


jbpicbook.files.wordpress.com

Erdre Nehri’nde yer alan Versay Adası, şehrin ortasında doğal ve huzurlu atmosferi ile dikkat çekmektedir. 1831 yılında yapımı tamamlanan suni ada, 1.7 hektarlık bir alanda konumlanır. Ada 1983’te Zen bahçesine dönüştürülmüştür. Taşlarla döşenmiş  bahçede şelaleler ve Japon mimari tarzı yapılar da bulunmaktadır.

 • Adres: Quai de Versailles, 44000 Nantes, France
 • Telefon: +33 2 40 41 90 09
 • Ziyaret saatleri: Sonbahar – Kış: Her gün 08.30 – 18.30 / İlkbahar – Yaz: Her gün 08.30 – 20.00

Feydeau Adası (Île Feydeau)


wikimedia.org

Nantes’in merkezinde, Loire Nehri üzerinde yer alan Feydeau Adası, Bretonya Meclis Üyesi Paul Spirit Feydeau de Brou tarafından 1700’lü yıllarda inşa ettirilmiştir. Adada, demir tırabzanları, özenle dekore edilmiş dış cepheleri ve arka tarafta yer alan bahçeleri ile oldukça ilgi çekici mimariye sahip yapılar yer almaktadır.

 • Adres: Rue Kervégan , 44000 Nantes, France

Jül Vern Müzesi (Musée Jules Verne)


wikimedia.org

Fransız yazar Jül Vern’e adanmış müze, 19. Yüzyıldan kalma Loire Nehri manzaralı güzel binada konumlanmaktadır. Vern, bu binada hiç yaşamamış olsa da binanın çevresi onun hikayelerindeki atmosferi yansıtır. Müzede yazarın eserlerinin kopyaları, hatırlanmaya değer eşyaları ve hikayelerine ilham veren objeler sergilenmektedir.

 • Adres: 3 Rue de l'Hermitage, 44100 Nantes, France
 • Telefon: +33 2 40 69 72 52
 • Ziyaret saatleri: Eylül – Haziran: 10.00 – 12.00 ve 14.00 – 18.00 (Salı günleri kapalıdır.)
 • Temmuz – Ağustos: Her gün 10.00 – 19.00
 • Giriş ücretleri: Tam: 3 Euro / İndirimli: 1.50 Euro
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

​Nantes gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Nantes Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Nantes’de şehir içi ulaşım tramvay, otobüs, bisiklet ve taksiler ile sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım ağı son derece gelişmiştir ve toplu taşıma araçları ile şehrin hemen her yerine ulaşım mümkündür. Şehir, düz bir alanda konumlandığından bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır.

Tramvay

1879 yılında açılan Nantes tramvay hattı, Avrupa ve Fransa’nın en eski tramvay hatlarındandır. Şehirde Line 1, Line 2 ve Line 3 olmak üzere şehri baştan aşağı saran üç farklı tramvay hattı mevcuttur. Tramvay hatları otobüs hatları ile bağlantılıdır. Biletinizi istasyonlarda bulunan otomatlardan temin edebilirsiniz ve biletler tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Bilet fiyatları;

 • 1 Saat Geçerli Bilet: 1.60 Euro
 • 10 Kullanımlık Bilet: 14.50 Euro
 • 24 Saat Geçerli Bilet: 5.00 Euro
 • 24 Saat Geçerli Bilet (4 Kişi): 8.00 Euro

Otobüs

Şehirde yaklaşık 60 farklı otobüs rotası bulunmaktadır. Otobüsler sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar hizmet verirler ancak turistik ve merkezi bölgelerde hizmet veren gece otobüsleri de mevcuttur. Tramvay ve otobüslerde tek tip bilet sistemi geçerlidir.

Bisiklet

Nantes bisiklet ile ulaşım sağlamaya elverişli olduğundan bisiklet kiralamak oldukça yaygındır. Geniş ve bakımlı bisiklet yollarının bulunduğu şehirde iki tip bisiklet kiralama sistemi mevcuttur.

Nantes Métropole; Nantes Métropole’in şehirde bulunan sekiz bisiklet park alanından bisiklet kiralayabilirsiniz. Ücretler;

 • 2 Saat: 1 Euro
 • Günlük: 4 Euro
 • Haftalık: 10 Euro
 • Aylık: 25 Euro

Bicloo; Nantes’in self servis bisiklet ağıdır. Toplam 79 lokasyondaki 700 bisikletten herhangi birini kiralayabilirsiniz. Ücretler;

 • İlk 30 dakika: Ücretsiz
 • 30 dakika – 1 saat: 0.50 Euro
 • 1 saat – 1.5 saat: 1.50 Euro

Taksi

Nantes’de taksi ile ulaşım çok yaygın değildir. Toplu ulaşım ağı çok gelişkin ve güvenli olduğundan taksi ile ulaşım tercih edilmemektedir. Ortalama taksi ücretleri;

 • Açılış ücreti: 3.85 Euro
 • Kilometre başına ücret: 1.25 Euro

Allo Taxi Nantes Atlantique

Telefon:+33 2 40 69 22 22
 

Fransız Mutfağı


canalblog.com

Nantes, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Bretonya bölgesinden ayrılmış olsa halen Bretonya kültürünün başkenti konumundadır. Şehirde Bretonya mutfağının en lezzetli örneklerini tadabilirsiniz. 

Şehre en özgü en ünlü Breton lezzeti “creperie”dir. Şehrin hemen her yerinde “creperie” restoranları mevcuttur. “Creperie”, yani krep, tatlı olarak hazırlanmaz ve çikolata yada meyve ile servis edilerek tatlı şeklinde; yada mantar, kaşar ve jambon ile servis edilerek ana yemek şeklinde sunulur. “Creperie”nin kara buğday kullanılarak hazırlanan bir çeşidi olan “gallette” de Nantes’de sıklıkla tüketilir. Nantes’de yoğun olarak tüketilen bir diğer Breton lezzeti de “baguette” sandviçlerdir.

Nantes, okyanus kıyısına kurulmuş bir kent olduğundan yemek kültürünün büyük bölümünü deniz ürünleri oluşturur. Soslu midye yemeği ve karışık deniz mahsüllerinden oluşan “fruit de mar” Nantes’in en meşhur lezzetlerindendir. Ayrıca Bretonya mutfağına özgü et yemeği olan, kırmızı soğan ile yapılan bir sosla servis edilen az pişmiş bonfile “chateaubriand”’ı da mutlaka denemelisiniz.

Popüler Restoranlar

Bahşiş-Bahşiş hesaba servis bedeli olarak dahil edilmektedir ancak yine de %5-10 arasında bir bahşiş beklentisi söz konusudur.
 

Nantes Alışveriş


wikimedia.org

Nantes’de şehre özgü yerel ürünleri bulabileceğiniz pek çok hediyelik eşya dükkanı yer almaktadır. Nantes’in en popüler alışveriş mekanı 19. Yüzyıldan kalma tarihi pasaj, “Pommeraye”dir. Burada giyimden aksesuara pek çok ürünü bulabilirsiniz. Şehrin bir diğer popüler alışveriş mekanı “Crebillion Caddesi”dir. Cadde üzerinde dünyaca ünlü tasarımların mağazalarını ziyaret edebilir, dünyaca ünlü pek çok markanın ürünlerine ulaşabilirsiniz. El işi ürünlerin ve yerel lezzetlerin satıldığı “Marche de Talensac” pazarında ise turistik ve hediyelik ürünler bulunmaktadır.
 

Nantes Gece Hayatı


bigcitylife.fr

Nantes yoğun bir öğrenci nüfusuna sahiptir ve buna bağlı olarak şehirde gece hayatı son derece renkli ve hareketlidir. Şehir merkezinde, Bouffay bölgesinde, Commerce Meydanı’nda ve Théâtre Graslin bölgesinde çok sayıda bar ve gece kulübü bulunmaktadır. Bu bölgelerde sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan mekanlarda eğlenebilirsiniz. 

Nantes okyanus kıyısında konumlanan bir kent olduğundan şarap üretimi için çok elverişli değildir. Fransa’nın en az şarap üreten bölgesi olmasına rağmen en fazla şarap tüketen kentlerinden biridir. Ayrıca Nantes’in kendine özgü geleneksel elma şarabı “cider”i mutlaka denemenizi öneririz.

Popüler Mekanlar

Nantes Festivaller


static.lexpress.fr
 

 • Biennales Internationales du Spectacle: 20 – 21 Ocak
 • Festival Des 3 Continents: 22 – 29 Kasım
 • Hip Opsession: 11 – 27 Şubat
 • Hellfest

Nantes Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Zafer Günü – 8 Mayıs
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi – Mayıs
 • Whitmonday – Mayıs
 • Hz. Meryem'nın Göğe Yükselişi – Ağustos
 • Tüm Azizler Günü – 1 Kasım
 • Ateşkeş Günü (Birinci Dünya Savaşı’nın Bitişi günü) – 11 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Nantes Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 15
 • İtfaiye: 18
 • Polis: 17
 • Uluslararası Acil Durum Telefon Numarası: 112

Turist Bilgilendirme Merkezi

 • Adres: 9 rue des Etats, 44000 Nantes
 • Telefon: +33 272 640 479
 • Website: en.nantes-tourisme.com

Nantes Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Nantes seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir. 

Nantes Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Nantes Başkonsolosluğu

 • Adres: 20 Quai François Mitterand 44200 Nantes, France
 • Telefon: +33 2 40 75 73 87
 • Resmi websitesi: nant.bk.mfa.gov.tr

Nantes Para Birimi

Nantes şehrinde Euro (EUR) kullanılmaktadır.


lf-bc.com

Nantes Resmi Dili

Nantes’de Fransızca resmi dil olarak kabul edilir. 

Nantes Saat farkı

Nantes (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. Yani, Türkiye’de saat 15.00 iken Nantes’de 14.00’tür.

Nantes Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 8oC
  • Nis 10oC
  • May 13oC
  • Haz 17oC
  • Tem 19oC
  • Agu 19oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 12oC
  • Kas 8oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Ülke: Fransa
Nüfus: 284.970
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Ilıman Okyanusal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Big Mac Index: $ 4.52 (Türkiye $ 3.87)