Tignes

Tignes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tignes Fransa’nın güneydoğusunda Alp Dağlarında bulunan ve kış sporlarıyla ünlenmiş bir yerleşim yeri.

Tignes içerisinde 5 köy bulunuyor. Bunlar: Val Claret, Tignes le Lac, Tignes Les Boisses ve Tignes les Brevieres. İlk üç köy birbirine çok yakın mesafelerde bulunuyor Les Boisses ve Tignes les Brevieres ise dağların biraz daha alt kısmında bulunuyor. Ünlü bir kayak merkezi olarak bilinen bu 5 köyün bulunduğu tüm bölgeye ise Tignes adı veriliyor.

Tignes ayrıca dünya standartlarında en büyük kayak merkezi olma unvanına sahip olan Tarantaise Vadisi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Fransa Tignes’de bulunan köylerdeki kayak alanlarının birbirine bağlanmasıyla daha önce dünyadaki en geniş alana yayılmış kayak pistini yapmaya çalışmış fakat Vanoise Ulusal Parkı’nın yapılmasından sonra bu projeden vazgeçilmek zorunda kalınmış.

Tignes ‘de Fransa’nın genelinde olduğu gibi Fransızca ana dil ve kullanılan para birimi euro (€). 1 € 4,94 TL’ye eşdeğer.

*Kur bilgileri Mart 2018’de güncellenmiştir.

Tignes Nerededir

Tignes, Fransa’nın güneydoğusunda Alp Dağlarında bulunur. 

Tignes’in İklimi

Fransa’nın genelinde aslında ülkemizde olduğu gibi 4 mevsim şartları da yaşanıyor. Tignes ise Alp Dağlarında bulunduğundan yükseltinin etkisiyle soğuk bir iklime sahip. Tignes’de görülen iklim Alp İklimi. Bu iklimin özelliklerinden biri kış mevsiminin uzun ve çok soğuk geçmesi. Eğer Alplerde bir kış tatili yapmak istiyorsanız 0 derecenin altında seyreden sıcaklıklara hazırlıklı olmalısınız. Tignes’de yaz mevsimi her ne kadar kısa sürüyor olsa da yılın birkaç ayında sıcaklıklar 15 dereceye kadar çıkabiliyor.

Tignes’e Nasıl Gidilir?

Tignes de bir havaalanı bulunmuyor fakat Paris’ten ve Avrupa’nın bazı şehirlerinden bölgeye tren seferleri var. Eğer Türkiye’den Tignes’e gidecekseniz sizin için en kolay yol uçakla Paris’e gitmek ve The Ski Train Sleeper adı verilen trenle yolculuğunuza devam etmek. İstanbul ve Ankara’dan hemen her gün Paris’e direkt uçuşlar bulmak mümkün.  

Tignes’de Ne Yapılır?

Tabii ki Tignes’e gittiğinizde yapmanız gereken ilk şey başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kayak merkezlerinde kaymak ve kar manzarasının tadını çıkarmak olacaktır. Tignes’de bulacağınız kayak pistinin uzunluğu tam olarak 2.300 kilometre. Tignes’de bulunan tüm kayak alanlarına girebilmeniz için bir giriş biletiniz olması gerekiyor. Bu biletin fiyatı ise 278 € (2018’de güncellenmiştir). Grup olarak gidecekseniz grup indirimleri konusunda bilgi almayı unutmayın. Ayrıca kayak merkezlerinde kendi ekipmanı olmayanların gerekli eşyaları kiralayabileceği yerler bulunuyor.

Kayak merkezinden bakıldığında görülen göz alıcı Alp Dağları manzarası Tignes’in sadece kış tatillerinde görülmesi gereken yerlerinden biri değil. Yazın da sadece manzarayı izlemek ve doğada vakit geçirmek isteyen turistlerin vazgeçilmez destinasyonu olarak değerlendiriliyor.

Tignes’de ayrıca bisikletle dağ turu yapmak isteyenler için 8 farklı bisiklet yolu bulunuyor. Bu rotalar geçeceğiniz yolların engebesi vb. koşullar göz önünde bulundurularak kolaydan zora derecelendirilmiş. Yine de daha önce bisiklet deneyimi olmayanlara önerilen bir aktivite değil. Bisiklet turu yapmak istemeyenler için ayrıca çeşitli yürüyüş rotaları da bulunuyor. Bu iki aktivite daha çok yazın ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Tignes’de yaz kış açık bulabileceğiniz 20 civarında bar ve restoran bulunuyor. Bunlardan en öne çıkanları ise Le Lac, Le Lavachet ve Val Claret.

Son olarak eğer bir gün için kayak ve dağ manzarasına ara vermek isterseniz Tignes’den çevredeki yakın şehirlere gidip gezmek de güzel bir fikir olabilir. Tignes’den arabayla Geneva, İsviçre’ye gitmek yalnızca 2 saat, trenle ise 4 saat sürüyor. Ayrıca araba ya da trenle yapacağınız 4 saatlik bir yolculukla Fransa’nın bir diğer şehri olan Lyon’a da gidebilirsiniz.

Tignes ile İlgili

Tignes Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa